Amerikan Bilardo Kuralları

Amerikan Bilardo Tarihi

Amerikan Bilardo Kuralları‘na başlamadan önce, Amerikan Bilardo Hindistan ve Çin’deki büyümesi nedeniyle dünyanın en popüler oyunlarından biridir, ancak şimdilik en büyük seviyede İngiliz oyuncuların hâkimiyetindedir. Amerikan Bilardo Dünya Şampiyonası – birçoğu için – yılın en büyük spor etkinliklerinden biridir, ancak spor aynı zamanda tüm seviyelerde amatörler tarafından Birleşik Krallık’taki kulüplerde ve bazen barlarda oynanır.

Başka bir isteka sporundan, 16. yüzyılda başlayan bilardodan, Amerikan Bilardo 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıktı. İlk resmi Amerikan Bilardo turnuvası 1916’da yapıldı ve ilk Dünya Şampiyonası 1927’de ortaya çıktı ve o zamandan beri oyunun popülaritesi arttı ve aktı, 1970’ler ve 1980’ler muhtemelen oyunun en güzel dönemi oldu.

Amacı Nedir?

Oyunun amacı, beyaz isteka topunu diğer topları doğru sırayla saklamak ve sonuçta rakibinizden daha fazla puan kazanmak, çerçeveyi bireysel oyun birimi olmaktır.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Amerikan Bilardo bire karşı oynanır ve topların ve masanın büyüklüğü düzenlenir. Masa dikdörtgen, 12ft x 6ft ölçülerinde ve 3ft yüksekliğinin hemen altındadır ve genellikle yeşil çukurla kaplı kayrak bir üste sahip ahşaptan yapılmıştır. Masada, topların saklandığı altı cep vardır, her köşede bir tane ve uzun kenarların ortasında veya minderler. Oyunun başladığı sona baulk ucu denir ve baulk yastığından 29 inç uzakta masanın genişliği boyunca bir çizgiye sahiptir. Bunun merkezinde D, çapı baulk çizgisi olan 11,5 inç yarıçaplı bir yarım daire.

Fenolik reçineden yapılan sert toplar yaklaşık 2,7 inç çapındadır (52,5 mm’lik metrik birimlerde verilir). 15 kırmızı top ve her biri siyah, pembe, mavi, kahverengi, yeşil ve sarı renklerin yanı sıra oyuncuların vurduğu tek isteka topu vardır. Renkler, yarı daire boyunca baulk çizgisinde soldan sağa yeşil, kahverengi ve sarı noktalarına gider. Mavi masanın ortasına gider, orada ve üst yastık arasındaki pembe (ortadaki baulk yastığının karşı ucu), siyah ortada, üst yastıktan 12¾ inç uzakta olur. 15 kırmızı, pembenin arkasındaki noktada kırmızı olmak üzere üçgene yerleştirilir.

Oyuncular beyaz topa vurmak için genellikle tahtadan yapılmış bir ipucu kullanırlar ve bu “3ft’den daha kısa olmamalı ve geleneksel ve genel olarak kabul edilen şekil ve formdan önemli bir ayrılma göstermemelidir”.

Sayı Nasıl Alınır?

Oyuncular kırmızıyı saklamak için bir puan alır, bundan sonra bir sonraki atışları için bir renk atamaları gerekir. Siyah yedi değerindedir ve en değerli olanı pembe (altı), mavi (beş), kahverengi (dört), yeşil (üç) ve sarı (iki) arasındadır. Her bir renkten sonra (altı renk yeniden belirlenir, ancak kırmızılar görülmez), oyuncu kırmızıya döner ve kırmızıya döner, ardından tüm kırmızılar saklanana kadar renklendirin. Kalan altı renk daha sonra artan nokta sırasına göre saklanır, böylece siyahla bitirilir.

Bir oyuncu bir topu kaçırana veya faul yapana kadar devam eder, oyuncular sırayla döner. Maksimum standart kırılma (arka arkaya saksılara verilen terim) 147’dir (15 siyah ile 15 kırmızı ve daha sonra tüm renkler alınır).

Bir oyuncu faul yaparsa, mavi, pembe veya siyah oynarken faul meydana gelmedikçe veya önce bu daha yüksek değerlerden birine çarpmadıkça, rakibine dört puan verilir, bu durumda faul söz konusu topun değerine değer.

Nasıl Kazanılır?

Kazanan, bir çerçevede en fazla puanı alan kişidir. Bir oyuncu masada kalmaya devam ettiğinden daha fazla puana sahip olduğunda, rakibin “Amerikan Bilardoya ihtiyacı olduğu” söylenir. Bir Amerikan Bilardo, topların öyle yerleştirildiği yerdir, böylece oyuncu bir sonraki yasal topa doğrudan vuramaz. Umut faul yapmak ve dört puan kazanmaktır. Bir oyuncu kazanamayacağını düşünürse, Amerikan Bilardo zorlayarak bile, kaç top kaldığına bağlı olarak, kalan tüm toplara ek olarak genellikle dört veya daha fazla Amerikan Bilardo (faul) gerektiğinde çerçeveyi kabul eder.

Bir maç normalde, modern Dünya Şampiyonası finalleri için üçten 35’e kadar değişen sayıda karenin “en iyisi” olarak oynanır, böylece kazanan, ulaşılamaz bir ipucuna ulaşan ilk oyuncu olur.

Amerikan Bilardo Kuralları

Oyuncular, ilk kareyi kimin başlattığına karar vermek için bir bozuk parayla kırmak (çerçeveyi başlatmak) için sırayla alırlar. Mola D’deki isteka topu ile yapılır ve kırmızı vurulmalıdır.
Her iki oyuncu da bir çerçevenin yeniden başlatılabileceğini kabul ederse, örneğin her iki oyuncu da topların, çerçevenin çıkmaza yol açabileceği şekilde yerleştirildiğini kabul ederse.
Faul olan bir itme vuruşu, isteka ucunun isteka topuyla temas halinde kalmasıdır ve sırayla hedef topa temas eder. İsteka topu sadece bir temiz vuruş vuruşu ile oynanmalıdır.
Eğer oyuncu doğru topa vurmazsa ve ciddi bir girişimde bulunmayacağına karar verilirse, hakem bayanı arayabilir. Diğer oyuncuya faul verilir (dört veya daha fazla) ve oyuncunun şutu tekrar oynatması seçeneği vardır.
Bir sonraki atış oynanmadan önce tüm topların hareketsiz olması gerekir.
Isteka topu önce atanan topa vurmalıdır, yoksa kırmızı ise herhangi bir kırmızı olmalıdır. Bunu yapmamak, herhangi bir topa vurmamak veya aday gösterilmeyen bir topu saklamak gibi bir faul değildir.
Eğer oyuncu vücudunun herhangi bir parçasına veya beyaz işareti dışında herhangi bir topa işaretiyle temas ederse bu bir faul olur.
Masadan bir topa vurmak bir faul. Kırmızılar değiştirilmez, ancak renkler yeniden tespit edilir.
Bir rengin genellikle değiştirileceği nokta başka bir topla kaplanmışsa, renk bir sonraki en yüksek noktaya yerleştirilir. Tüm lekeler işgal edilirse, renk lekeye mümkün olduğunca yakın, bu leke ve üst yastık arasına yerleştirilir. Top başka bir topa temas etmemelidir.
Isteka topu başka bir topa temas ettiğinde, hakem “topa dokunan topu” belirtmelidir ve oyuncu bu toptan uzaklaşmalıdır. Bu top hareket ederse faul yapar. Oyuncu bu topu aday göstermişse, o zaman oynayabilir ve o topla temas etmiş olarak sınıflandırılır.
Bir oyuncu faul yaparsa ve diğer oyuncu bir sonraki yasal topa vuramazsa, serbest bir top ilan edilir. Oyuncu daha sonra istediği herhangi bir topa vurabilir (aday göstermeleri gerekir) ve bu bir sonraki yasal topa göre puan verir ve hareket eder, örneğin siyahın kırmızı olarak ve saksılanıp ardından bir renkle aday gösterilebileceği anlamına gelir. .
Bir atış yaparken, oyuncunun yerde bir ayağın en az bir kısmı olmalıdır.
Bir topun masayı terk ettiği ve başka bir topu temizlediği bir zıplama atışı gibi beyazı saklamak fauldür.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu