Amerikan Futbolu Topu Taşıyorken Neden Futbol Diyor?

Amerikan Futbolunun neden futbol olarak adlandırıldığının cevabını bulmak için, sporun tarihini derinlemesine araştırmamızı ve nereden ve nereden geldiğine bakmamızı gerektiriyor.

Rugby Futbolunun Kökenleri

19. yüzyılda, İngiliz devlet okulları günümüz futbolu ve ragbiye benzer çeşitli top oyunları oynadı. Bunların hepsinde iki takım ve bir top bulunurken, ellerin kullanımı ve bir rakibin nasıl alt edileceği gibi şeylerde geniş farklılıklar vardı. Bu nedenle, bir okulun diğerini oynayabileceği tek tip bir kurallar dizisi yoktu.

Britanya’daki büyük devlet okullarından birkaçı bunu düzeltmek için 1863’te bir araya geldi. Katılan okulların çoğu, bir dizi kural ve düzenlemeyi kabul etti ve bunlar, şu anda futbol olarak da bilinen Futbol Futbolu olarak bilinen şeyin temelini oluşturdu.

Bununla birlikte, mevcut okulların bir azınlığı, esas olarak yeni oyunda zorlu bir mücadele olmaması nedeniyle, üzerinde anlaşılan kuralları beğenmedi. Böylece, Rugby Okulu liderliğinde, daha sert mücadele, topa daha fazla hakimiyet ve futbolda olduğu gibi yuvarlak bir top yerine atması daha kolay olan dikdörtgen bir topun kullanımına izin veren kendi kurallar setini geliştirdiler. Bu, elbette, şu anda Rugby olarak bildiğimiz, resmi olarak Rugby Futbolu olarak bilinen spor haline geldi.

Rugby Futbolu Denilen Oyunun Amerika’ya Yayılması

Tıpkı futbol gibi, rugby özellikle İngiltere’deki devlet okullarında popülerlik kazandı ve tüm dünyaya ihraç edildi. Bununla birlikte, dünya çapında standart bir kurallar dizisini koruyabilen futbolun aksine, rugby oyunun bir dizi farklı yorumuna maruz kaldı.

İlk olarak, Birleşik Krallık içinde, oyunun amatör statüsünü korumak isteyenler ile profesyonel olarak oynamak isteyenler arasında bir bölünme vardı ve bu da Rugby Futbol Birliği ve Rugby Futbol Ligi arasında bölünmeye neden oldu . Oyunun diğer önemli yorumları ABD’de oynandı.

1869’da Rutgers Üniversitesi, 25 oyuncudan oluşan iki takımın ve topa vurularak veya koşarak puan kazanmak amacıyla el ve ayaklarla vurulabilen, kaldırılamayan veya taşınamayan bir yuvarlak topun bulunduğu bir oyunda Princeton oynadı. kale alanına.

Amerikan kolejleri arasındaki çeşitli oyunlar, Yale, Princeton, Rutgers ve Columbia’dan yetkililer bir araya gelene ve diğer şeylerin yanı sıra topu taşımayı yasaklayan standart bir kurallar dizisi oluşturana kadar ev sahibi takımın kendi kuralları tarafından oynanan oyunla böyle devam etti.

Modern Amerikan Futbolunun Temeli

Ancak, 1875’te Harvard ile Yale arasında oynanan bir maçın oynanması ve Princeton yetkilileri tarafından Amerikan Futbolunun modern sporunun gelişmeye başladığını izledikten sonraydı. Bu oyunun kuralları, orijinal Rugby Futbol oyununa çok daha yakındı ve bu kurallar altında, ana ABD kolejleri nihayetinde abone olmaya karar verdiler ve Amerikan Futbolunun modern sporu, başlangıçta Yale oyuncusu Walter tarafından yönlendirildi. ‘Amerikan Futbolunun babası’ olarak bilinen kamp.

‘Amerikan Futbolu’ Adı

Gördüğünüz gibi Amerikan Futbolu adı verilen maç, daha çok ayakla oynanan bir top oyunu olduğu gerçeğine atıfta bulunmuyor. Evet, Amerikan futbolu oyununda tekme var ama adı, oldukça farklı Amerikan formuna dönüşmüş olsa da, bir Rugby Futbol formu olarak kökeninden gelen bir isim.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu