Amerikan Futbolu ve Rugby Arasındaki Fark Nedir?

Amerikan futbolu ve ragbi birçok yönden benzer sporlardır, her ikisi de büyük miktarda fiziksellik, koşma ve saldırganlık içerir.

Amerikan futbolu ve ragbinin 19. yüzyılda rugby’den gelişen Amerikan futboluyla ilişkili olduğunu fark ettiğinizde bu şaşırtıcı değil. Ancak, oyunlar arasında bazı temel farklılıklar var.

Coğrafi Yayılma

Amerikan futbolu dünyanın birçok farklı ülkesinde oynanmasına rağmen, açık farkla en çok oyuncu ABD’dedir. Rugby, ancak çok daha büyük bir coğrafi yayılıma sahiptir. Rugby, İngiltere, İskoçya, İrlanda, Galler ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Arjantin gibi güney yarım küre ülkelerinde popülerdir. Aynı zamanda ABD’de hızla büyüyen takım sporlarından biridir.

Oyunun Amacı

Amerikan futbolunun amacı, topu rakiplerin taç çizgisinin arkasında taşıyarak rakip takımdan daha fazla sayı atmaktır (buna touchdown denir). Takımlar ayrıca saha golü olarak bilinen direkler arasında topa vurarak da puan alabilirler.

Ragbinin amacı çok benzerdir, ancak top rakiplerin taç çizgisinin arkasında taşınmalı ve ardından deneme olarak adlandırılan yere yerleştirilmelidir. Koşullara bağlı olarak, kale direkleri arasında topa vurarak (dönüştürme / düşürme golü / penaltı vuruşu olarak bilinir) puanlar da atılabilir.

Top

Amerikan futbolu ve ragbi topları ilk bakışta birbirine benziyor ama farklılar. Rugby topları yaklaşık 27 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1 lb ağırlığındayken, Amerikan futbolu birkaç ons daha hafif ancak 28 cm’de biraz daha uzundur. Amerikan futbollarının ayrıca daha sivri uçları ve bir dikiş yeri vardır, bunların ikisi de fırlatmayı kolaylaştırır.

Oyuncu sayısı

Rugby takımları, Amerikan futbolundaki meslektaşlarından çok daha büyüktür. Rugby takımlarının herhangi bir anda sahada on beş oyuncusu varken, Amerikan futbolu takımlarının sadece on bir oyuncusu vardır.

Değişiklikler

Rugby’de, takımların bir oyunda yedi oyuncu değişikliği yapmalarına izin verilir (belirli lig / turnuva kurallarına bağlı olarak) ve bir oyuncu sahayı terk ettikten sonra, bir sakatlık olması ve başka ikame mevcut değildir. Amerikan futbolunda ise takımların sınırsız sayıda yedek oyuncuya izin verilir.

Alan

Amerikan futbolu sahaları rugby sahalarından daha kısadır ve ragbinin 120 m’ye kıyasla toplam uzunluğu 109,73 m’dir. Amerikan futbolundaki 48.77m ile karşılaştırıldığında 70m’de rugby sahaları çok daha geniştir.

Koruyucu ekipman

Rugby oyuncuları, çoğu yalnızca bir sakız koruyucusu ile oynayan minimum koruyucu ekipmanla oynarlar. Bununla birlikte Amerikan futbolunda, sakız koruyucusuna ek olarak bir kask, omuz ve göğüs pedleri, bacak koruyucuları dahil olmak üzere büyük miktarda ekipman giyilir. Bunlar isteğe bağlı değildir ve tüm oyuncular tarafından giyilmelidir.

Fiziksel temas

Hem Amerikan futbolu hem de ragbi, büyük miktarda fiziksel temas içeren ve fiziksel olarak oynamak isteyen oyunlardır. Amerikan futbolundaki etkiler, giyilen koruyucu ekipman miktarı sayesinde genellikle daha ağır olabilir.

Bununla birlikte, ragbi oyuncuları, Amerikan futbolu ortalamasına kıyasla maç başına ortalama on altı ile Amerikan meslektaşlarından çok daha fazla mücadele yapıyor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu