Artistik Patinaj Kuralları

Artistik Patinaj, tekli sporcuların veya sporcu takımlarının buz üzerinde sanatsal performanslar sergilediği bir spordur.

 Hem erkekler hem de kadınlar, çift paten etkinlikleri ve her iki cinsiyete de (genellikle bir erkek ve bir kadın) açık olan buz dansı etkinlikleri ile kendi single etkinliklerine katılırlar.

Sporcular, sporcuları zarafet, yetenek ve kontrollerine göre puanlayan bir jüri heyetini etkilemek için çok çeşitli hareketler üretirler. Hareketler, havadaki zıplamaları ve spiralleri, buzda dönüşleri ve bir dizi farklı adım dizisini içerir.

Tarihçesi

Artistik Patinaj, oyunlar ilk olarak 1924’te başladığından beri Kış Olimpiyatlarının bir parçası olmuştur ve bundan önce 1908 ve 1920 Yaz Olimpiyatlarında da boy göstermeye başlamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, toplam 49 madalyaya sahip olan Olimpik Artistik Patinajda şu anki dünya lideridir. Rusya ve Avusturya sırasıyla 26 ve 20 madalya ile en yakın rakipler. Sovyetler Birliği de yarışmada geçirdiği süre boyunca 24 madalya aldı.

Oyunun Amacı

Artistik Patinaj’ın genel amacı, jüri üyelerinden mümkün olan en yüksek puanları almaktır, ancak olayın doğasına bağlı olarak puan almanın farklı yolları vardır.

Tüm Artistik Patinaj yarışmalarında, sporcuların hakemlerden mümkün olan en yüksek puanı alabilmeleri için bir dizi farklı hareket gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Tipik bir performans sırasında, sporcular çeşitli dönüşler, zıplamalar ve adımlar atarlar.

Çift paten yarışmalarında sporcular, bir partneri havaya fırlatmak ve partneri çeşitli yönlerde döndürmek gibi yüksek puanlar elde etmek için birbirleriyle hareket ederler.

Buz dansı, çift patenle biraz benzerdir, ancak buradaki odak noktası, ortaklar baş üstü çalınan müzikle birlikte dans ederken ayak çalışması ve koordinasyon üzerinedir.

Oyuncular ve Ekipman

Artistik Patinaj’a hem erkekler hem de kadınlar katılır ve “Artistik Patenler” adı verilen özel olarak yapılmış paten çiftleri dışında çok az ekipman vardır.

Şekil Patenleri

Artistik Patenler, sporcuların buz üzerinde ayak hareketlerinin yanı sıra iniş ve dönme hareketlerinde yardımcı olan, tabanında kalın çelik bıçaklara ve önde “ayak parmağı” olarak bilinen pürüzlü oluklara sahip, özel olarak tasarlanmış paten ayakkabılarıdır. Parmak ucunun belirli stili değişebilir.

Sporcunun ayakkabı bedenine bağlı olarak değişebilmesine rağmen, ana bıçaklar normalde yaklaşık 4 milimetre kalınlığındadır. Ayrıca buzdaki dönüşlere yardımcı olmak için bir tarafa doğru kıvrılırlar.

Sporcular her zaman artistik paten bıçaklarının en kenarlarında kaymaya çalışacaklardır.

Buz dansı için, sporcular genellikle ayakkabılarının tabanında biraz daha kısa bıçaklara sahiptir ve zıplamaktan ziyade adım çalışmasına uyum sağlamak için biraz farklı bir tasarıma sahiptir.

Kostümler

Profesyonel sahnede sahne alabilmek için kadın ve erkeklerin özel kostümler giymeleri gerekmektedir. Erkeklerden pantolon giymeleri istenirken, kadınların eteklerin yanı sıra tayt, pantolon veya tek parça giymeleri gerekmektedir.

Puanlama

Artistik Patinajdaki Sporcular ISU Hakem Sistemine göre bir hakem paneli tarafından puanlanır (genellikle bir teknik müfettiş ve ayrıca bir hakem dahil olmak üzere dokuz hakem). Bu sistem, sporculara farklı hareket türleri için farklı miktarlarda puanlar vererek ve bu hareketlerin ne kadar verimli ve etkili bir şekilde yapıldığını vererek çalışır. Bir Uygulama Derecesi (GoE) hesaplanır ve ardından bu notu genel bir nota dönüştürmek için bir Değer Ölçeği Tablosu kullanılır.

Tipik bir Artistik Patinaj performansı sırasında puanlanan ana yönler arasında beceri, ayak çalışması, performans, yorumlama, genel uygulama, koreografi ve zamanlama bulunur. Genellikle, daha karmaşık manevralar, doğru bir şekilde yürütülmeleri koşuluyla en yüksek puanı alır. Örneğin, bir atlamada ne kadar fazla dönüş olursa, daha yüksek bir nota yol açacaktır.

Kazanan

Bir Artistik Patinaj etkinliğinin galibi, en yüksek toplam puanı alan kişi / takımdır.

Artistik Patinaj Kuralları

  • Artistik Patinaj’daki sporcular performanslarını çeşitlendirmelidir. Zayak Kuralı, hiçbir katılımcının ikiden fazla durumda üçlü veya dörtlü atlama yapamayacağını belirtir.
  • Hakemler ayrıca, müzik ve kostümlerle ilgili kurallara ve düzenlemelere uymazlarsa katılımcıları işaretleyebilir veya onları tamamen diskalifiye edebilir. Belirli müzik türlerine izin verilmez ve kostümler “aşırı dekorasyon” içeremez veya fazla açıklayıcı olarak değerlendirilemez.
  • Sporcular ayrıca zaman ihlalleri nedeniyle diskalifiye edilebilir.

Paten Yapmanın Faydaları

Artistik buz pateni bir spor ve sanattır .   Teknik mükemmelliği zarif hareketlerin güzelliği, müzikalite ve insan vücudunun gücü ile birleştirir. Buz dansı ve senkronize paten de olsa da, artistik patinajın özelliği atlamalar, piruetler, ayak hareketleri, geçiş hareketleri ve dans performanslarıdır. Artistik patinaj yapmayı öğrenmek, çocuklar ve yetişkinler için çok çeşitli faydalar sağlar. Fiziksel açıdan spor, denge, refleksler ve motor koordinasyonu geliştirir. Çocuklarda postüral kontrolü destekler ve ayrıca kemik ve kas sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Paten yapmak, konsantrasyon ve öz disiplin gerektirir; ebeveynler tarafından çok takdir edilen beceriler. Güvenli bir şekilde kaymak için talimatlara nasıl uyacağınızı bilmek, kendinize iyi bakmak ve bir takımın parçası olmayı öğrenmek, öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Ayrıca çocuğunuz seyirci önünde paten yapmanın keyfine varacak ve arkadaşlarıyla birlikte olmaktan mutluluk duyacaktır.

Bu zorlu bir spor ama çok fazla neşe getiren bir spor – kayma özgürlüğü, müzikle hareket etme zevki ve bir hareketi mükemmelleştirmenin gururu, bir sıçrama, bir piruet, bir kaydırak – hepsi bu. patencilerimizin keşfetmesini istiyoruz.

Benzer Sporlar

3 Yorum

  1. Bir spor dalı olduğu kadar, bir eğlence ve bir sanat faaliyeti de sayılabilecek artistik paten, dünyadaki en köklü sporlardan biridir. Arkeolojik kazılarda bulunan hayvan kemiklerinden yapılma ilkel patenler, insanoğlunun en eski çağlardan beri paten kaydığını göstermektedir.

Başa dön tuşu