At Yarışı Kuralları

At Yarışı Nedir?

At yarışı kuralları, At yarışı önce bitirmek için bir parkurda yarışan jokeylerin bindiği iki veya daha fazla atı içeren bir binicilik sporudur.

Tarihçesi

Dünyanın en eski sporlarından biridir ve Antik Mısır, Antik Yunanistan, Suriye ve Babil’de ve o zamandan beri çoğu medeniyet ve kültür tarafından bir şekilde veya başka bir şekilde uygulanmıştır.

Bugün genel olarak sahip olduğumuz safkan yarış, Britanya’da aristokrasi arasında popüler hale getirildi ve bu nedenle at yarışları, dünya çapında ‘Kralların Sporu‘ olarak biliniyor.

Dünya çapında popüler olan bu at özellikle Birleşik Krallık’ta Grand National gibi yarışlarda, ayrıca Kentucky Derby ile ABD’de ve en iyi atların çoğunun sahip olduğu ve yetiştirildiği Orta Doğu’da popülerdir.

Türleri

Birçok farklı at yarışı türü ve atların yarışabileceği yollar olsa da, genellikle iki tür vardır:

Düz Yarış :

Burası, atların engellerle veya çitlerle engellenmeden düz veya oval bir at yarışı pistinde yarıştığı yerdir.

Sıçrama Yarışı :

Burası, atların bir pistte yarıştığı, ancak yarışı kazanmak için engellerin veya engellerin (Birleşik Krallık’ta Ulusal Av olarak bilinir) üzerinden atlamaları gereken yerdir.

Yarışın Amacı

At yarışının amacı yarışı kazanmaktır ve bu, jokeyden büyük bir beceri ve içgörünün yanı sıra atın muazzam fiziksel çabasını gerektirir. Kısa bir sprint yarışı makul derecede basit olsa da. Grand National gibi birkaç milden fazla koşan daha uzun yarışlar jokeyin taktiksel olarak yarışmasını, atlarının gücüne binmesini ve ev için vurmak için doğru zamanı planlamasını gerektirir.

Oyuncuları ve Ekipmanları

At yarışlarında belki de en önemli ‘ekipman’ parçası attır. At yarışı için uygun olanlar arasında Safkan İngilizler, Arap atları ve Çeyrek atlar bulunur. Farklı ulusal organizasyonların hangi atların yarışabileceği konusunda kendi kuralları olabilir.

Tüm biniciler kask takar ve hepsi de kamçı taşır. Bu, atı kırbaçlayarak daha hızlı gitmesini sağlamak için kullanıldığı için tartışmalı bir ekipman parçası olabilir. Bazı ülkelerde jokeylerin kamçıları istedikleri zaman ve istedikleri kadar kullanmalarına izin verilir, ancak İngiltere gibi bazı ülkeler ata herhangi bir sıkıntıyı önlemek için kullanılabilecekleri sayısını sınırlandırır.

Puanlama Nasıl Yapılır?

At yarışında sadece bir kazananın olabileceği bir yarış dışı yarış olduğu için puanlama yoktur.

Bununla birlikte, bazı at yarışı toplantılarında, atların fiziksel durumunu ve sunumunu tanıyan ‘en iyi giyinen at’ ödülü gibi, biraz daha kazanılması gereken başka şeyler de olabilir.

Yarış Nasıl Kazanılır?

Bir at yarışını kazanmak için, bir jokey atıyla parkurda gezinmeli, gerekli engelleri veya çitleri atlamalı ve ardından diğer katılan atlardan ve binicilerden önce bitiş çizgisini geçmelidir.

İki veya daha fazla atın birlikte çizgiyi geçmesi ve çıplak gözle kimin kazandığına karar vermesini imkansız hale getirmesi durumunda, bir fotoğraf finiş ilan edilir.

Bu, çizgiyi ilk kimin geçtiğini görmek için görevliler tarafından finişin bir fotoğrafının çalışıldığı yerdir. Görevliler kararını verdikten sonra, bu atı kazanan ilan ederler. Bir kazanana karar verilemezse, yarış ölü maç kurallarına göre sonuçlandırılacaktır .

At Yarışı Kuralları

Farklı ulusal at yarışı organizasyonlarının, at yarışlarının nasıl koşulması gerektiğine ilişkin farklı kuralları olabilir. Bununla birlikte, genel olarak kural kitaplarının büyük çoğunluğu, çoğu İngiliz At Yarışı Otoritesinin orijinal kural kitabına dayalı olmasına çok benzer .

  • Tüm düz yarışlar, başlangıç ​​stalllarından veya bir başlangıç ​​kapısından başlatılmalıdır.
  • Tüm kule kovalamacaları, engelli yarışlar ve atlama yarışları bir başlangıç ​​kapısı veya bayrakla başlatılmalıdır (özel izin gerektirir).
  • Olağanüstü veya acil durumlarda, türden bağımsız olarak herhangi bir at yarışı, starter buna karar verdiği veya görevlilerin izni istendiği sürece bir bayrakla başlatılabilir.
  • Başlangıç ​​yarışmacısı, yarış başlamadan önce bir atın ayrıldığını düşünürse, yanlış bir başlangıç ​​ilan edilecektir.
  • Biniciler daha sonra yarışı kazanmak için atlarını ellerinden gelen en iyi şekilde sürmeye çalışmalıdır. Görevlilerin görüşüne göre, sürücü bunu yapmadıysa, diskalifiye ve başka yaptırımlar söz konusu olabilir.
  • Biniciler güvenli bir şekilde binmeli ve her engeli atlayarak (varsa) belirtilen rotayı takip etmelidir.
  • Yarışı tamamlamak için binicinin atının üzerindeki bitiş çizgisini geçmesi gerekir.
  • Belirli yarışa bağlı olarak, genellikle birinci, ikinci ve üçüncü bitirenler arasında paylaştırılacak bir miktar para ödülü olacaktır.

Benzer Sporlar

2 Yorum

  1. Çok güzel paylaşım olmuş, güzel blog teşekkürler..

Başa dön tuşu