Avustralya Futbolu Kuralları

Tarihçesi

Avustralya Futbolu Kuralları 1841’den beri bir şekilde var. Hemen hemen sadece Avustralya’da oynanan ve türünün tek profesyonel ligi olan Avustralya Futbol Ligi (AFL) de burada bulunmaktadır. Sporu seven birçok oyuncu buna futbol, ​​futbol, ​​Avustralya kuralları ve Avustralya kurallarının karışımı diyebilir.

Oyunun Amacı

Oyunun amacı futbolu 4 kale direği dizisi arasında atmaktır. Topun hangi direkler arasında gittiğine bağlı olarak, kaç puan attığınıza bağlı olacaktır. Top, bir dizi modayla takım arkadaşları arasında dolaştırılabilir ve kazanan takım, oyunun sonunda en yüksek puana sahip olan takım olacaktır.

Oyuncular ve Malzemeleri

Avustralya Futbolu saha ölçüleri genellikle 135 ila 185 metre uzunluğunda ve 110 ila 155 metre genişliğinde değişen oval boyutlu sahalarda oynanır. Birçok Avustralya Futbolu sahaları, kriket sahalarıyla ya da benzer büyüklükte ve oranda karışır.

Sahalar, sınır dışı alanı vurgulamak için dış kısımda işaretlenmiştir. Sahanın her iki ucunda da 4 uzun direk görünecektir. Bunlar puanlama bölgeleridir ve kabaca 6 metre yüksekliğindedir. İki ön direk 6,4 metre aralıklıdır ve ana skor alanını (gol) temsil eder. Arkadaki iki direk de 6.4 metre aralıklıdır ve ikincil puanlama alanını (puan) temsil eder.

Top deriden yapılmıştır ve oval bir şekil oluşturur (bir rugby topuna benzer). Sahadaki diğer işaretler arasında 9 metre genişliğinde ve kale direkleri, orta kare ve orta çember genişliğine sahip bir kale meydanı yer alır.

Her takım, farklı pozisyonlara atanmış 18 oyuncudan oluşacak. Bu oyuncuların sahada serbestçe hareket etmelerine izin verilir. Ayrıca her takımın, istedikleri kadar girip çıkabilecekleri anlamına gelen ‘yuvarlanan’ üç adede kadar yedeği olabilir. Bir başlangıç ​​oyuncusu değiştirildiğinde, bu oyuncular yuvarlanmaya başlar. Pozisyonlar Tam İleri, Yarı İleri, Orta Çizgi, Yarı Geri ve Tam Geri olarak ayrılmıştır.

Avustralya Futbolu Kuralları için toplamda 7 hakem vardır. Üç ana hakem, dosyalanmış hakemler olarak bilinir ve temelde zaman tutma, ihlaller ve kuralları uygulama gibi dosyalanan tüm kararları denetlerler. İki çizgi hakemi, topun oyun dışına çıkıp çıkmadığını görmek için oradadır – bu hakemler, sahadaki hakemlerin bir kararı kaçırdıkları yerlere de müdahale edebilir. Son iki hakem, gol hakemleridir ve görevleri, bir golün başarılı olup olmadığına işaret etmektir.

Puanlama

Top iki kale direği (orta direkler) arasında vurulursa, 6 sayı verilir. Top bir kale direği ile arka direklerden biri (sayı) arasına girerse 1 sayı verilir. Ayrıca top hücum takımı tarafından sayı çizgisinin üzerinden taşınır veya zorlanırsa da 1 sayı verilir.

Oyunu Kazanmak

Oyunun sonunda en yüksek puana sahip olan takım galip sayılır.

Avustralya Futbolu Kuralları

  • Hakemler tüm kararlar için sinyal verir ve çağrıları nihaidir
  • Topa başka bir oyuncu tarafından dokunulmadan kale direkleri arasında vurularak 6 sayı verilir. Arka direkler arasında topa dokunulmadan vurulursa (sayı) 1 sayı atılır.
  • Bir oyun 20 dakikalık dört çeyrekten oluşur.
  • Oyun ruck ile başlar. Burada hakem topu havaya fırlatır ve her takımdan bir oyuncu topu kendi takımına vurmaya çalışır. Bir gol atıldıktan sonra oyun, oyunun başındaki gibi yeniden başlatılacaktır.
  • Pas atmanın tek yolu topu elle oynamaktır. Bunun olabilmesi için, topun avuç içine yerleştirilmesi ve ardından diğer elin kıçı bir yumruk haline getirilerek vurulması gerekir. Başarılı bir pas yapmak için topu atamaz veya tokatlayamazsınız.
  • Bir oyuncu topu aldığında ‘işaretleyebilir’. Bu, üç yoldan biri olabilir; oyuncu top zıplamadan topu yakalar, oyuncu 10 metreyi geçtikten sonra topu yakalar veya oyuncu topu havaya değmeden yakalar. Bir kez işaretlendikten sonra oyuncu ele geçirilemez. Müdahale olursa veya rakip işaretin üzerinden geçerse, bir faul çalınır ve topa sahip olan takım sahanın 15 metre aşağısına ilerler.
  • Oyuncular, topu geri kazanmak için rakipleriyle mücadele edebilirler. Bir oyuncu sadece omuz hizasından aşağıya doğru oynanabilir.
  • Eğer bir oyuncu ele alınırsa ve topu bırakmayı reddederse, o zaman topu tutmak hakem tarafından çağrılacak ve topun topa sahip olması devredilecektir.
  • Oyuncuların, toptan uzaktaki oyuncuları yönlendirerek rakiplerini bloke etmelerine izin verilir. Bu sadece topun 5 metre yakınında yapılabilir.
  • Oyuncuların rakiplerini ya koşarken ya da mücadele halindeyken arkaya itmesi engellenir.

Avustralya Futbolu Kuralları Detaylı Anlatım

1 2Sonraki sayfa

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu