Badminton Kuralları

Tarihçesi

Badminton, 16. yüzyıldan beri var olan bir spordur. Spor içeride oynanır ve zirvesi Olimpiyat etkinliklerinden gelir. Spor, Çin ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde çok popülerdir ve bu ülkeler dünyanın en iyi oyuncularından bazılarını üreterek başı çekmektedir.

Oyunun Amacı

Badmintonun amacı, raketle ağ üzerinden vurmak ve belirlenen mahkeme alanlarına inmesini sağlamaktır. Rakibiniz raketle geri dönmeyi başarırsa, bir ralli gerçekleşir. Bu ralliyi kazanırsanız, yani rakibinizi raketle dışarıya veya fileye vurmaya zorlarsanız, o zaman bir puan kazanırsınız. Çoğu maçın 3 setin en iyisi olduğu bir set kazanmak için 21 puan kazanmanız gerekir. Puanlar her iki serviste de kazanılabilir.

Oyuncular ve Malzemeler

İki çeşit badminton vardır, tekler ve çiftler (karışık çiftler de oynamak mümkündür). Her oyuncunun telli bir raket (tenis raketine benzer ancak kafası daha küçüktür) ve bir raketle oynamasına izin verilir. Raketle, altta yarım yuvarlak top ve üstünü çevreleyen tüy benzeri bir malzemeden yapılmıştır. Sadece raketin alt kısmına gerçekten vurabilirsiniz ve yerçekimi devreye girdiğinde her zaman top tarafı aşağı bakacak şekilde geri dönecektir. Raketle, yere çarpmadan veya ağın üzerinden geçmeden önce yalnızca bir kez vurabilirsiniz.

Mahkeme 6,1 m genişliğinde ve 13,4 m uzunluğunda tedbirler alıyor. Dikdörtgen avlunun ortasında 1.55m’de uzanan bir ağ vardır. Avlunun her iki yanında iki tramvay hattı geçmektedir. İç hatlar tekler maç için parametre olarak kullanılırken dış hat çiftler maç için kullanılır.

Puanlama

Raketle fileye başarılı bir şekilde vurduğunuzda ve rakibinizin sahasına onlar vurmadan önce indirdiğinizde bir puan kazanılır. Rakibiniz raketle fileye veya parametrelerin dışına çarptığında da bir puan kazanılabilir.

Oyunu Kazanmak

Bir oyunu kazanmak için rakibinizden önce 21 puana ulaşmanız gerekir. Bunu yaparsanız, o seti kazanmış olacaksınız. Skorlar 20-20’de berabere kalırsa, o zaman hangi oyuncu önde iki net puan almayı başarırsa o gelir. Eğer puanlar 29-29 arasında hala berabere kalırsa, bir sonraki puan setin kazananını belirleyecektir. Genel oyunu kazanmak, oynanan 3 setten 2’sini kazanmanızı gerektirir.

Badminton Kuralları

 • Bir oyun iki (tekli) veya dört (çiftli) oyuncuyla oynanabilir.
 • Resmi bir maç, uygun saha boyutlarında kapalı alanda oynanmalıdır. Boyutlar 6,1 m’ye 13,4 m’dir, Ağ, sahanın ortasında yer alır ve 1,55 m’ye ayarlanır.
 • Bir sayı atmak için, raketle rakip sahanın parametreleri dahilinde vurulmalıdır.
 • Raketle fileye vurursa veya yere inerse rakibinize bir puan verilir.
 • Oyuncular, rakiplerine ağ üzerinden çapraz olarak servis atmalıdır. Puanlar kazandıkça hizmet veren istasyonlar bir taraftan diğerine hareket eder. İkinci servis yoktur, bu nedenle ilk servisiniz biterse rakibiniz puanı kazanır.
 • Bir servis, koltuk altı ve sunucunun belinin altında vurulmalıdır. Aşırı silah servisine izin verilmez.
 • Her oyun, hangi oyuncunun ilk servis atacağını ve rakibin sahanın hangi tarafından başlamak istediğini belirlemek için bir atışla başlayacaktır.
 • Raketle ‘canlı’ olduğunda, oyuncu oyun alanı içinde dilediği gibi hareket edebilir. Oyun alanının dışından raketle vurmalarına izin verilir.
 • Bir oyuncu, vücudunun veya raketinin herhangi bir kısmıyla fileye dokunursa, bu bir hata olarak kabul edilir ve rakibi puanı alır.
 • Bir oyuncu kasıtlı olarak rakibinin dikkatini dağıtırsa, raketle rakete yakalanır ve sonra fırlatılırsa, raketle iki kez vurulursa veya oyuncu badminton kurallarını ihlal etmeye devam ederse de bir hata olarak adlandırılır.
 • Her maç, mama sandalyesindeki bir hakem tarafından oyuna bakan bir hakem tarafından değerlendirilir. Ayrıca raketle inip inmediğini izleyen çizgi hakemleri de vardır. Hakem ihlal ve hatalarla ilgili öncelikli çağrılarda bulunur.
 • Öngörülemeyen veya kazara bir durum ortaya çıktığında hakem tarafından izin çağrılabilir. Bunlar arasında, raketin bahiste takılıp kalması, sunucunun sıra dışı servis atması, bir oyuncunun hazır olmaması veya görmeye çok yakın bir karar olabilir.
 • Oyunda, ilk oyundan sonra 90 saniyelik dinlenme ve ikinci oyundan sonra 5 dakikalık dinlenme süresi şeklinde gelen yalnızca iki dinlenme süresi vardır.
 • Bir oyuncu tarafından kanunlar sürekli olarak ihlal edilirse, o zaman hakem, sette ve hatta maçta hükümsüz kılınan devam eden faullerle o puanları yerleştirme yetkisine sahiptir.

Badminton Kuralları Detaylı Anlatım

Badminton Tarihçesi

Özellikle Shuttlecock olarak bilinen Badminton, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaklaşık 2000 yıl önce ortaya çıkan çok eski bir oyundur. Badminton çoğunlukla İngiltere’nin yüksek toplumu tarafından bir eğlence olarak oynandı ve oyun çoğunlukla raketle ileri ve geri vurularak uygulandı. Bugünün Badminton’una benzer kurallar 1893’te yazıldı ve modern oyun İngiltere’de popüler hale geldi.

Battledore ve raketle olarak badminton, yerden yaklaşık beş fit yükseklikte asılı bir ip boyunca yanlarla oynanır. Spor, oyuncunun atletik dayanıklılığını, çevikliğini ve iyi motor koordinasyon becerilerini test eder.

Amaç

Badmintonun amacı diğer raket oyunlarına benzer. Bu oyun üç farklı şekilde oynanabilir; tekler, çiftler ve karışık çiftler. Bir mekik horozu, sahanın diğer tarafındaki oyuncu (lar) ı geri göndermeye çalışan oyuncuya / oyunculara servis adı verilen, ağ boyunca telli metal çerçeveli bir raketle vurulur.

Her oyuncu kendi tarafında keserken, mekik musluğunu karşı takımlara indirmeye çalışır. Horoz ağın üzerinden uçmalı ve bir oyuncu vurduğunda diğer tarafa ulaşmalıdır. Raketle bir ralli yapmak için oyuncular arasında voleybol oynar ve sahaya inene kadar veya oyunculardan biri hata yapana kadar raketleriyle vururlar.

Karşı oyuncu mekiği kaçırırsa oyuncu bir puan alır. Bu vuruşlar şut, yavaş ve hafif veya düz ve alçak olabilir.

Takım boyu

Boyut, bir badminton takımı oluşturmak için engel değildir. Üniversite düzeyinde veya kolej düzeyinde, takımlar tek cinsiyetli veya karışık olabilir. Bir okuldan oyuncular birçok takım oluşturabilir ve turnuvaya katılabilir. Aynı veya farklı cinsiyetten iki oyuncu bir takım oluşturabilir ve çiftlere katılabilirken, tek oyuncular tekli turnuvalara katılabilir.

Badmintona Katılan Ülkeler

Aşağıdaki ülkelerde Badminton turnuvalarına katılan uluslararası oyuncular var.

İlk on Erkek (saha)İlk on Kadın (saha)
AvustralyaHollanda
HollandaAvustralya
AlmanyaArjantin
BelçikaYeni Zelanda
İngiltereAmerika Birleşik Devletleri
ArjantinAlmanya
Yeni ZelandaÇin
Güney Koreİngiltere
HindistanGüney Kore
PakistanJaponya

Badminton Oyun Sahası

Badminton genellikle açık havada oynanır, çünkü raketle sürüklemesi daha yüksektir ve rüzgarlı hava koşullarında oynamak zordur. Bir eğlence aktivitesi olarak Badminton açık havada oynanabilir.

Saha Boyutları

Badminton sahası dikdörtgen şeklindedir ve sahanın her iki yanında sabitlenmiş iki dikey direkten asılan bir ağ ile iki eşit simetrik yarıya bölünmüştür. Mahkemeler, boyutları bakımından farklılık gösterdiklerinden bekarlar ve çiftler için işaretlenmiştir; çift ​​kort, tekli sahadan daha geniş ve daha kısa servis süresi boyutuna sahiptir.

Badminton Saha Ölçüleri
Badminton Saha Ölçüleri

Çift kortun genişliği 6 metre ve tekli kortun genişliği 5,18 metre ve her ikisi de aynı 13,41 metret uzunluğundadır. Kortun her iki yanında, ağdan 1,98 metre uzaklıkta kısa bir servis hattı işaretlenmiştir. İki kat uzun servis hattı kortun genişliği boyunca kısa servis hattından 3,96 metre uzaklıkta ve sahanın sonu bekarların uzun servis hattını işaret ediyor.

Saha uzunluğuna paralel bir merkez çizgisi, sahanın her iki tarafını iki eşit yarıya böler. Sahanın her iki tarafında ortada çift taraflı olarak direklere bir ağ asılır. Ağın tabanı, kenarlarda yerden 1,54 metre ve merkezde 1,52 metre yüksekliğindedir.

Badminton Ekipmanları

Badminton Raket ve Raketle dışında, normalde bir oyun açıkken aşağıdaki ekipmanı görürsünüz.

Badminton Raketi

Modern Badminton Raketleri hafiftir ve 100 gramdan daha ağır değildir. Raketin çerçevesi çelik veya alüminyum gibi genel metallerden yapılabilir. Bazen raketler alaşımlardan, sert karbon fiberden, seramikten veya bordan yapılır. Uzunluğu 680 mm’yi, genişliği 230 mm’yi geçmez.

Badminton Raketi

Raketle

İnce bir deri çarşafla sarılmış mantar tabanına sabitlenmiş on altı tüy, bir raketle yapılır. İlginç bir şekilde, en iyi Badminton Shuttlecocks, bir kazın kanadındaki tüylerden yapılır. Mekiğin ağırlığı 4,74 ile 5,50 gram arasındadır.

Badminton Ayakkabısı

İyi bir çift Badminton Ayakkabısı, ön ayakta iyi kavrama, yastıklama ve biraz esneklik sağlar.

Badminton Ayakkabısı

Badminton Aksesuarları

Yaygın olarak kullanılan Badminton Aksesuarları Grip, Badminton Giysileri, Çoraplar, Bilek Bandı ve Baş Bandı’dır.

Kavrama

Kumaş veya sentetik elyaftan yapılmış bir tutuş teri emer ve size daha kuru bir his verir.

Badminton Giysileri

Hareketinizi engellemeyen rahat tişörtler ve şortlar Badminton oynamak için idealdir. Pamuklu yuvarlak yakalı veya bir çift hafif şortlu yakalı tişörtler tercih edilir.

Çorap

Teri emmeye yardımcı oldukları için bir çift kalın pamuklu çorap giyin. Ayağınızın ayakkabınızın içine kaymasını da engeller. Teri emmeyen naylon çoraplar giymekten kaçının.

Bilek Bandı

Çok terlerseniz, terinizin raket sapınıza akmasını önleyen bir bilek bandı almayı düşünebilirsiniz.

Baş Bandı

Gözlük takıyorsanız bir Baş Bandı takın. Lenslerinizin ıslanmasını önler ve ayrıca oyun sırasında ter ve saçın gözlerinize girmesini engeller.

Badminton Kuralları

Saldırı net – Hücum oyuncusu, raketle rakibin sahasının derinliklerine ateş ettiğinde bu vuruş yapar.

Geri saha – Filenin her iki tarafındaki sınır çizgilerinin önünde oyun alanının üçte birini geri alın.

Backhand – Mekik horozunu sağ elini kullanan bir oyuncunun soluna ve solak bir oyuncunun sağına döndüren vuruş.

Temel pozisyon – Bir bekar oyuncu oyun sırasında oyun alanının merkezine dönmeye çalışır; aynı zamanda oyuncunun Temel pozisyonu olarak da adlandırılır.

Taban Çizgisi – Mahkemenin genişliğindeki sınırı belirleyen çizgi.

Carry – Eğer mekik, serbest bırakılmadan önce tellerde bir süre takılırsa, oyuncunun raketle yaptığı vuruşa taşıma, sling veya fırlatma denir ve yasadışı kabul edilir.

Drive – Mekik doğrudan ağın üzerinden ama ona yakın uçtuğunda hızlı bir atış.

Düşürme atışı – Oyuncu, mekiği fileye yakın, rakibin sahasına hızla düşürdüğünde akıllıca bir atış.

Çatlak – Servis atmadan önce veya servis sırasında rakibi rahatsız eden ve “engel” olarak da adlandırılan herhangi bir sahte atış veya hareket.

Flick – Yumuşak bir şutun seyrini hızlı bir şutla değiştiren ve rakibi şaşırtan hızlı bir bilek ve önkol rotasyonu.

Ön saha – Filenin her iki tarafında, file ile kısa servis çizgisi arasında, yarım sahanın ön üçte biri.

Forehand – Sağ elini kullanan bir oyuncunun sağ tarafına ve sol elini kullanan bir oyuncunun sol tarafına bir raketi döndüren vuruş .

Oyun – Bir oyuncu veya takım tek bir yarışmayı kazanmaya yetecek kadar puan topladığında oyun biter; bir setin parçasıdır.

Firkete net atış – Raketin yörüngesi, bir oyuncu onu fileye yakın düşmekten kaldırdığında ve ağa keskin bir şekilde düştüğü diğer tarafa gönderdiğinde firkete şeklindedir.

Yarı saha şutu – Orta sahaya düşük şut, genellikle çiftler oyununda kullanılır.

Yüksek netlik – Savunma yapan bir oyuncunun rakibin sahasına yaptığı derin şut.

Öldür – Raketle çok hızlı vurulur; böylece iade edilemez.

Let – Hakem oyuncuların ralliyi tekrar oynamasına izin verdiğinde kuralların küçük bir ihlali.

Uzun Servis Hattı – Teklerde, genişlikteki sınır çizgisi ile aynıdır. Çiftlerde çizgi tekler hattının 2,5 fit içindedir. Servis bu çizgiyi geçmemelidir.

Maç – Sonunda bir kazananın ortaya çıktığı bir dizi oyun.

Orta saha – Filenin her iki yanındaki arka sınır çizgisi ile file arasında sahanın üçte bir orta kısmı

Net şut – Ağa yakın ön sahadan yükselerek, raketle fileyi fırlatıp keskin bir şekilde düşüren bir şut.

Pas atma – Raketle rakip oyuncu veya takıma geçen herhangi bir atış.

Push shot – Raketle hafifçe vuran hafif bir bilek hareketi.

Hizmet mahkemesi – Bir hizmetin sunulması gereken alan; bu tekler ve çiftler için farklıdır.

Kısa servis hattı – Oyuncunun tekli maçta oynadığı servis sahalarında ağdan 1.98 metre uzaklıkta işaretlenmiş çizgi.

Tekler kenar çizgisi – Bir tekler mahkemesinin yan sınırı.

Smash – Raketle çok hızlı bir şekilde aşağıya doğru iten rakibin sahasına sert vuruşlu bir üstten vuruş.

Ahşap atış – Bir raket çerçevesiyle yapılan atış.

Kısa Servis – Bu servis türü çoğunlukla Çiftlerde kullanılır. Mekik horozu ağı zar zor temizler ve servis hattının yakınına iner.

Uzun Servis – Bu tür servis çoğunlukla Teklerde kullanılır. Raketle, sahanın derinliklerine uzanır.

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton diğer raket oyunlarına benzer ancak hızlı bilek ve kol hareketleri gerektirir. Tüylü raketle daha büyük bir aerodinamik sürtünmeye sahiptir ve bir toptan farklı şekilde sallanır.

Aşağıda, sizi oyuna alıştırabilecek badminton kurallarının basitleştirilmiş bir versiyonu bulunmaktadır.

Hazırlanma ve Sunma

Oyun bir atışla başlar. Hakem yazı tura atar ve bir oyuncu ‘Yazı’ veya ‘Tura’ çağırır. Kura atışını kazanan oyuncu veya takımın, sahanın bir tarafını seçme veya önce servis atma veya karşılama seçeneği vardır. Oyuncu, oyun alanının tercih ettiği tarafı seçerse, rakip oyuncu veya takım önce servis atmayı veya almayı seçebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Servis çapraz olarak yapılır ve ilk servis sağ taraftaki servis sahasından yapılır. Sunucu, 1.15m iken mekiğin koltukaltına çarpmalıdır. Sunucu sınırlara adım atamaz ve doğru hizmet sahasından hizmet vermelidir. Mekik ağa çarparsa ve servisten sonra onu geçmezse, tekrar servis edilmesi gerekir. Servis atan oyuncu servis atarken bir hata yaparsa, rakip servis atma fırsatı elde eder.

Badminton Filesi

Servis karşılayan oyuncu, raketle servis atan oyuncunun sahasının çaprazındaki doğru servis sahasından raketle alır ve geri verir ve böylece bir ralli başlatır. Oyuncular, servisi geri verdikten sonra sahanın kendi taraflarında hareket edebilirler.

Bir oyuncu, mekiği saha sınırları dışında attığında veya bir oyuncu, mekiği oyun alanının kendi tarafından geri getirmeyi ıskaladığında, rakip bir puan alır ve ralli sona erer.

Bir oyunun sonunda oyuncular uçları değiştirir ve karar verilen bir oyunda oyuncular, bir oyuncu veya çift 8 (erkek) veya 6 (bayanlar) puan aldığında sona erer.

Bekarlar için hizmet kuralları

Sunucu, alternatif olarak servis sahalarının sağ ve sol tarafından hizmet vermektedir. Servis kaybedildiğinde rakip şansı elde eder.

Oyuncular hiç puan almadıysa veya çift sayı attılarsa, servis sahasının sağ tarafından rakibin sağ tarafına servis atarlar.

Oyuncular tek sayıda puan alırsa, sahanın sol tarafından rakibin sol tarafına servis atarlar.

Çiftler için hizmet kuralları

Her takımın, her oyuncu için bir tane olmak üzere iki servis şansı vardır. Bir takımdaki üyeler alternatif olarak hizmet verir. İki servis kaybettikten sonra karşı takım servis atma şansı yakalar ve sahanın sağ tarafından oyuna başlarlar.

Servis atan takım, oyunun başında servis atmak için sadece bir şansa sahip olur.

Çiftlerde, önceki rallide ve mevcut rallide karşılayan tarafta görev yapan çift taraf değiştirmez. Bir ralli kazanan ve servis atan oyuncular taraf değiştirir.

Oyuncular hiç puan almadıysa veya çift sayı attılarsa, servis sahasının sağ tarafından rakibin sağ tarafına servis atarlar.

Oyuncular tek sayıda puan alırsa, sahanın sol tarafından rakibin sol tarafına servis atarlar.

Puanlama

Servis atan taraf bir ralliyi kazandığında, skora bir puan eklenir ve oyuncu / takım bir sonraki ralli için servis yapar.

Servis karşılayan taraf bir ralli kazandığında, skoruna bir puan ekler ve bir sonraki ralliye hizmet eder.

Bir oyuncu veya takım bir hata yaptığında veya top rakibin sahasına düştüğünde ralli kazanılır.

Bir miting sırasındaki en yaygın hatalar:

 • Sınırların içine inmeden mekiğe çarpmamak.
 • Mekik ağa çarptı.
 • Mekik ağın üzerinde uçamıyor.
 • Mekik, saha sınırının dışına iner (mekik bir hatta inerse, içerdedir, ancak bir oyuncu servis atarken veya alırken bir çizgiye adım atarsa, dışarıdadır)
 • Oyuncunun vücudu veya raket file ile temas ediyor.
 • Aynı oyuncunun daha sonra mekiğe çarpması.

Bir maç kazanmak

 • Üç maçın en iyisi bir eşleşme yapar.
 • 21 sayı daha hızlı atan takım veya oyuncu bir oyun kazanır.
 • Her iki takımın da skoru 20 ise (tümü 20), 2 puan önde olan takım oyunu kazanır.
 • Her iki takımın da skoru 29 (tümü 29) ise, ilk önce 30. sayıya ulaşan takım oyunu kazanır.
 • Bir oyunun galibi ayrıca bir sonraki oyunda ilk servis atma hakkını da kazanır.

Fauller

 • Oyuncular mekiğe sadece sahanın kendi taraflarından vurmalıdır.
 • Oyuncular ağa dokunmamalı veya altında kaymamalıdır.
 • Bir oyuncunun raketi, rakip takımın tarafına gelmemelidir.
 • Mekik, sınırların dışında bile oyunculara asla vurmamalıdır.
 • Çiftlerde, top bir oyuncuya, giysisine veya raketine takım arkadaşı vurmadan önce vurmamalıdır.
 • Servis atarken ve servis alırken oyuncunun her iki ayağı yerde olmalıdır.

Badminton Çeşitleri

Hızlı Badminton

Bu oyun Tennis, Badminton ve Squash’tan esinlenmiştir ve dünya çapında hızla popülerlik kazanmaktadır. Bir ağ veya herhangi bir özel kort gerektirmez ve oyuncular boş yollarda, plajlarda, badmintonda veya tenis kortlarında oynayabilir.

Her biri 18 fitlik iki kare, birbirinden 42 fit uzaklıkta bulunan iki kare sahayı oluşturur. Raketler 58-60 cm uzunluğunda ve Badminton’a benziyor ancak tellerin malzemesi farklı. Hızlandırıcı adı verilen top, badminton raketinden daha ağırdır ve rüzgarda daha iyi atış yapabilir.

Çiftler

Çiftler maçı, Tekli Hızlı Badminton’un bir çeşididir ve tek bir sahada oynanır.

Sunum kuralları biraz değiştirildi; böylece dört oyuncunun da maçı oynama şansı olur. İlk önce kimin servis atması gerektiğine bir atma veya döndürme hızlayıcısı karar verir ve sunucu dört oyuncu arasında döner. Servis atan oyuncu arka sahada dururken, diğer oyuncu önde durur. Hata kuralları benzerdir. Servis kullanma hakkı, önceki mitingi kaybedene gider.

Siyah Aydınlatma

Uygun aydınlatma ve floresan ekipmanla gece bile hızlı badminton oynayabilirsiniz. Çok esnek bir spordur ve boyalı veya sabitlenmiş bir sahada iç veya dış mekanlarda oynanabilir. Bazı durumlarda halı kort gibi taşınabilir bir mahkeme de kullanılır.

Geceleri oynandığında, hız badmintonuna Blackminton denir. Arka ışık, floresan boyalar, hız ışıkları olarak da adlandırılan parlak çubuklar, floresan renkli özel raketler ve hızlandırıcılar gece oynamayı mümkün kılar.

Badminton Turnuvaları

Badminton, 1992’den beri Yaz Olimpiyatlarının bir parçasıdır. Şu anda Gençlik Olimpiyat Oyunlarında da düzenlenmektedir. BWF Dünya Şampiyonası, kazananların dünya şampiyonu olarak ortaya çıktığı Badminton’daki en prestijli turnuvadır. Her yıl yapılıyor ama Olimpiyatlar yılında değil.

Thomas & Uber Cup, bir badminton takımı şampiyonasıdır; Thomas Cup erkekler için ve Uber Cup kadınlar içindir. Sonuncusu 2014 yılında Hindistan, Yeni Delhi’deki Siri Fort Spor Kompleksi’nde yapıldı.

İşte Badminton için düzenlenen bazı önemli turnuvaların bir listesi –

 • Olimpiyatlar
 • BWF Dünya Şampiyonası
 • Thomas ve Uber Kupaları
 • Sudirman Kupası

Badminton Şampiyonları

Badminton kuralları formüle edildi ve spor Avrupa’da standartlaştırıldı, ancak önde gelen oyuncuların çoğu Çin, Malezya ve Endonezya’ya ait. Bununla birlikte, spor Avrupa’da da sevilir ve yaygın olarak oynanır.

Oyuncular dereceli turnuvalara katılarak puan kazanır. Dünya Şampiyonaları ve Olimpiyatlar, yılın dünya şampiyonunu belirliyor. Oyuncular, tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler, çiftler kadınlar ve karışık çiftler olmak üzere beş kategoride sıralanır.

İşte öne çıkan oyunculardan bazıları.

Gao Ling

Ling, tutarlı performansı ve sportif gülümsemesiyle popüler bir Çinli badminton Doubles şampiyonudur. Dört Olimpiyat madalyası, 2000 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarında Karışık çiftlerde iki Altın madalya, 2004 Yaz Olimpiyatları’nda Çift Bayanlar’da Gümüş madalya ve 2000 Yaz Olimpiyatları’nda Çift Bayanlar’da Bronz madalya kazandı. Ayrıca dört Dünya Şampiyonası, bir Dünya Kupası, beş Uber kupası ve üç Sudirman Kupası şampiyonluğu kazandı.

Saina Nehwal

Mevcut dünyalar Tekler Kadınlar Şampiyonu Hindistan’dan. 2012 Londra Olimpiyatları’nda Bronz madalya kazandı ve Badminton için Olimpiyat madalyası kazanan ilk Hintli oldu. Cakarta’da düzenlenen 2015 Dünya Şampiyonası’nda Gümüş madalya kazandı. Saina, dünyanın 1 numaralı badminton oyuncusu olan ilk Hintli kadın. Ayrıca, Dünya Gençler Badminton Şampiyonasını kazanan ilk Hintli’dir.

Li Lingwei

Li, 80’li yıllarda spora hakim olmuş eski bir Çin badminton Şampiyonu. Birçok Bekar ve Çiftler Şampiyonası kazandı. Dünya Şampiyonalarında iki Altın madalya, Teklerde bir Gümüş madalya ve Çiftlerde Altın madalya ve Gümüş madalya kazandı. 1989’da, Badminton’un Olimpiyatlara dahil edilmesinden üç yıl önce emekli oldu; bu yüzden asla bir Olimpiyat madalyası kazanmadı. 2008 Pekin Olimpiyatları açılış töreninde Olimpiyat bayrağını taşıdı.

Lin Dan

Lin Dan, en iyi Bekarlar Badminton oyuncusu olarak kabul edilir. Tek erkekler için 2008 ve 2012 Olimpiyatları’nda arka arkaya iki Olimpiyat Altın madalyası kazandı. Aynı zamanda 2006, 2007, 2009, 2011 ve 2013’te unvanı kazanan beş kez Dünya Şampiyonu. Badminton’da dokuz büyük şampiyonluk kazanan ilk ve tek oyuncudur: Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları, Thomas Kupası, Dünya Kupası, Süper Seri Masters Finalleri, Sudirman Kupası, Tüm İngiltere Açık, Asya Oyunları ve Asya Şampiyonaları.

Taufik Hidayet

Taufik, Endonezya Açık’ı altı kez kazanan eski bir Endonezya Badminton Şampiyonudur. Zorlu şutlar, ters vuruşlar, drop şutlar ve zor net şutlar için popülerdir. 2004 Olimpiyatları’nda tek erkekler için Olimpiyat Altın’ı ve 2005’te Dünya Şampiyonası kazandı.

Lee Chong Wei

Lee Wei, Çin kökenli bir Malezya Badminton şampiyonudur. 199 hafta üst üste dünyanın en iyi Şampiyonu seçildi. Bu adam 2008 ve 2012’de iki Olimpik gümüş madalya, 2015, 2013, 2011’de Dünya şampiyonalarında üç Gümüş madalya ve 2005’te Dünya Şampiyonasında bir Bronz madalya kazandı.

Tony Gunawan

Eski bir Endonezya Çift Erkekler Çin asıllı Şampiyonu ve 2002’den beri Amerika Birleşik Devletleri için oynuyor. O, en büyük çift Badminton oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. 2000 yılında Olimpiyatlarda Olimpiyat Altını kazandı ve 2001 ve 2005’te Çift Erkeklerde Dünya Şampiyonu oldu.

Rudy Hartono

Rudy Hartano, eski bir Endonezya Badminton yıldızıdır ve spor tarihindeki en büyük erkekler badminton şampiyonlarından biridir. Prestijli Tüm İngiltere Şampiyonasını 1968’den 1974’e ve 1976’da art arda sekiz kez ve ayrıca 1980’de Dünya Şampiyonası’nı kazandı.

Morten Frost Hansen

Eski bir Danimarkalı badminton oyuncusu ve koçu olan Mortean Hansen, on iki yıldır dünyanın en iyi üç Badminton oyuncusundan biri olduğu için sevgiyle Bay Badminton olarak adlandırılıyor. Neredeyse tüm uluslararası Şampiyonaları kazandı, ancak 1985 ve 1987’de Dünya Badminton Şampiyonalarında yalnızca iki Silvers kazandı. 80’lerde Tüm İngiltere Açık Badminton Şampiyonalarına, Avrupa Şampiyonalarına ve İskandinav Şampiyonalarına hakim oldu. Başarılı bir antrenör olarak Danimarka takımını 20’den fazla büyük uluslararası şampiyonluk kazanması için yönlendirdi.

Badminton Oynamanın Sağlığa Faydaları

1. Kas gücünü geliştirir

Badminton oynamanın önemli faydalarından biri, kas gücünü artırarak sizi güçlü ve zinde kılmasıdır. buradan oraya devam eden hareketler kas kütlenizi oluşturur ve onları mükemmel bir yapıya kavuşturur. Çekirdek kaslarınızı, baldırlarınızı, dörtlülerinizi ve hamstringlerinizi güçlendirir.

2. Kalp işleyişini iyileştirir

Badmintonda devam eden hareketler ve vuruşlar kalp kaslarınızı güçlendirir. Aynı zamanda damarlarımızdaki kan akışını iyileştirir ve kalbi yukarı pompalar. Kolesterol seviyesini düşürür ve kalp krizi veya felç riskini azaltır. Bu aynı zamanda kalbin tıkalı duvarlarını da açar ve kan akışını artırır.

3. Stresi azaltmaya yardımcı olur

Canlı badminton oyunu, stres hormonlarınızı uzaklaştırmak için sağlıklı bir alışkanlıktır. Stres sizi her geçen gün yiyen bir şeydir. Size yaşayan bir zombi bırakarak hem fiziksel hem de zihinsel yeteneğinizi azaltır. Ancak günlük bir spor olarak badminton uygulayarak vücudumuz stres hormonlarını azaltır ve sizi mutlu ve canlı bırakan mutlu hormonları güçlendirir.

4. Esnekliği artırır

Ters vuruş ve forehand vuruş, yüksek esneklik gerektirir. Bunu alışkanlık haline getirerek kaslarımız esnek ve güçlü hale gelir. Kasların esnekliği, sağlıklı ve akıllı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olur.

5. Metabolizma hızınızı artırın

Metabolik hızı yüksek ve iyi bir metabolizmaya sahip olmak sağlıklı yaşam için hayati önem taşır. Badminton sizi baştan aşağı terleten aktif bir spordur. Vücudumuzun doğal terlemesi kalorileri yakar ve toksini içten dışa atar ve dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur. Artan metabolizma hızı fiziğinizi korur ve sizi zinde ve sağlam tutar.

6. Kemiğinizi güçlendirin

Her gün sağlıklı bir badminton maçına sahip olmak kemik kırılma riskini azaltır. Ellerin, bacakların ve kolların ileri geri hareketleri kemiklerinizde kalsiyum matrisi geliştirerek içindeki kemikleri güçlendirir. Bu aynı zamanda fiziksel görünümü de geliştirir, çünkü hepimiz sadece iskeletlerden başka bir şey değiliz.

7. Zihinsel çevikliği geliştirir

Fiziksel faydalarının yanı sıra, badmintonun zihinsel faydaları daha çarpıcı ve ilgi çekicidir. Minik beyaz horoz, uysal görünüşüyle ​​sizi aldatabilir ama hızlı, hızlı ve öfkeli bir şekilde hareket eder! Oyuncu, konsantrasyon seviyesini ve zihinsel aktifliği artıran hızlı hareket eden horoza odaklanmalıdır. Kişi herhangi bir noktada uyanık olmak zorundadır, aklın varlığı kardinaldir. Nereye hareket edeceğinizi, nasıl hareket edeceğinizi, nasıl parçalayacağınızı, ne zaman geri vereceğinizi, ters vuruş veya forehand kullanıp kullanmayacağınızı planlarken her şey akılda tutulmalıdır.

8. Sosyal varlığa yardımcı olur

Badminton, iki veya dört üyeli bir oyundur ve tek bir oyun değildir. İki üye arasında sağlıklı bir rekabet, ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz, ancak her zaman iyi bir sosyal ilişki sürdüreceksiniz. Badmintonun faydası, bir araya gelerek aileniz veya arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirerek oynayabileceğiniz bir açık hava oyunu olmasıdır. Dijital dünyaya boğulmak yerine insanları birbirine bağlar ve ilişkilerine baharat katar.

9. Kilo vermeye yardımcı olur

Açlıktan beslenen diyetlerden ve düşük kalorilerden bıkmış, bir badminton maçı ile terleyerek sağlıklı bir kalori yakma alışkanlığı edinin. Kilonuzu kontrol etmenize ve böylece vücut dengesini korumanıza yardımcı olur. Kalori yakmak metabolizma hızını artırarak sağlıklı ve zinde kalmasını sağlar.

10. Diyabet riskini azaltır

Bir badminton oyunu sizi çok terler ve içimizdeki şeker hastalarını azaltır. Karaciğerin şeker üretimini evcilleştirir ve açlık kan şekerini düşürür. Şimdi en sevdiğiniz tatlıyı bütün bir kalple alın, çünkü boşluğu sağlıklı bir alışkanlıkla dolduruyorsunuz.

11. Ölüm riskini azaltın

Badminton sadece bir spor aktivitesi gibi görünebilir, ancak badmintonun faydaları son derece geniş kapsamlı ve sonsuzdur. Badmintonun kalp atış hızını artırması ve nefes darlığını azaltması nedeniyle, normal bir oyuncu için ölüm riskinin 20 yılda% 23 olduğu tespit edildi. Sıkı çalışmanız için bir hediye olarak eklemek gerekirse, sizi normalden en az 2 yıl ekstra yaşamla ödüllendirir.

12. Akciğer kapasitenizi artırır

Düzenli bir badminton maçı akciğer kapasitenizi artırır. Bir badminton oyuncusunun akciğer kapasitesi normal bir kişiye göre daha yüksektir. Solunum sistemini dolaylı olarak etkileyen Adrenal hormonlarımızdır. Bu dolaylı bağlantı, medulla oblongata’nızla (beyin sapında bulunan uzun sap benzeri bir yapı ile bağlantılıdır. Kusmadan hapşırmaya kadar değişen otonomik (istemsiz) işlevlerden sorumlu koni şeklinde bir nöronal kütledir. Kaynak – Wikipedia) akciğerlerinizi daha fazla çalıştırır. hızlı ve hızlı. İronik olarak, ciğerlerinizi oynarken yeterince nefes almak için koşturan oyun, akciğer kapasitenizi artırır!

13. Beyin olmadan sağlık hiçbir şeydir

Badmintonun zihinsel faydalarına bakmak ilginç. Fiziksel faydaların çoğu açık ve öngörülebilir. Ama hiç spor yaparken beyninizin iyi hissetmesini hayal ettiniz mi? Evet bu doğru. Sıkı bir badminton maçı, beyninizi iyi ve mutlu hissettiren bir nörotransmiter olan endorfin üretir. Garip ama gerçek.

14. Yeterince akıllısın

Badminton stratejik bir oyundur. Nereden vurulacağı, nasıl hizmet verileceği, nasıl bir şutun olacağı, ne zaman dönüleceği, her şey önceden planlanmış bir süreçtir, siz, beyniniz ve duyularınız arasında bir anlayış. Böylece ertelenmiş beyninizi uyandırır ve onu çalışmaya zorlar. Bu açıkça seni akıllı ve becerikli bir çocuk yapacak.

15. Refleks hareketinizi artırır

Hızlı bir spor olduğundan hem fiziksel hem de zihinsel olarak birinden diğerine hafifletici refleksler gerektirir. Fiziksel olarak saniyeler içinde birinden diğerine geçmek zorundasınız, zihinsel olarak ideal ve buna göre çekimlere geri dönmelisiniz. Bu hızlı refleksler, düşünme şeklinizi ve günlük yaşamınızı da geliştirir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu