Bandy Kuralları

Bandy, dünyadaki en popüler kış sporlarından biridir. Hokeyden sonra, bandy dünyanın her yerinden çok sayıda katılımcıya sahip. Spor daha çok buz hokeyi gibi oynandığından, çoğunlukla onunla karıştırılır ve genellikle bir hokey türü olarak kabul edilir.

Bandy, her biri 45 dakikalık iki yarıda oynanır. Her takımda on bir oyuncu var ve saha aşağı yukarı bir futbol sahası ile aynı. Bu spor, eğik sopalarla ve bir topla oynanır.

Bandy iki takım tarafından oynanır. Uygun koordinasyon ve takım çalışmasının yardımıyla, her takım, topu eğilmiş sopalarla diğer takımın kalesine yönlendirmeye çalışmalıdır.

Bandy’nin Kısa Tarihi

Bu oyunun başlangıcı uzun zaman önce Rusya’da 18. yüzyılda gerçekleşti. Oyun hokey oyununa oldukça benzer olsa da kurallar değildi. Bugün olduğu kadar standart değillerdi. Kurallar İngiltere’de çok sonra değiştirildi.

Bu sporun başlangıç ​​maçı 1875 yılında İngiltere’de düzenlendi. Oyun ortamı nedeniyle o zamanlar buzda hokey olarak adlandırıldı ancak ilk uluslararası bandy maçı 1902 yılında İsveç’te oynandı. Kısa süre sonra 1905 İskandinav oyunlarına dahil edildi.

Buz Hokeyi ve Bandy Arasındaki Fark

Buz hokeyi ve çarpıntı bir hokey sopası kullanılarak buz üzerinde oynanır, ancak her ikisinin de birçok farklılığı vardır. Farklılıklardan bazıları aşağıdaki gibidir –

 • Bandy bir top kullanılarak oynanırken buz hokeyi bir pak kullanılarak oynanır.
 • Çarpıklıkta, her iki takımın da onbir oyuncusu varken, buz hokeyinde her iki takımın da altı oyuncusu vardır.
 • Bandy pisti, buz hokeyi pistinden daha büyük.
 • Bandy, her biri 45 dakikalık iki yarıda oynanırken, buz hokeyi her biri 20 dakikalık üç aralıkla oynanır.

Bandy’deki kale direkleri, buz hokeyine kıyasla daha büyüktür. Kalecinin kalecinin hedefi engellemek için durmasının, buz hokeyinde kalecinin işi yapmak için oturmasının nedeni budur.

Katılan ülkeler

Uzun süre dünya şampiyonalarında sadece dört ülke yarıştı: Sovyetler Birliği, Norveç, İsveç ve Finlandiya. Bunlar arasında egemen ülke Sovyetler Birliği idi. Amerika Birleşik Devletleri turnuvalara 1985 yılında katıldı. Sporun popülaritesi Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya gibi diğer ülkelerde de var.

2016 yılı itibarıyla resmi turnuvalara katılan 21 ülke, 14 altın madalya ile Sovyetler Birliği’nin ve ardından 12 altın madalya ile İsveç’in olduğu resmi turnuvalara katılıyor.

Bandy Oyun Sahası

Bir çarpık alanın boyutu 45–65 metre (148–213 fit) x 90–110 metre (300–360 fit) olup, toplam 4.050–7.150 metrekare (43.600–77.000 fit kare) veya yaklaşık aynı büyüklüktedir bir futbol sahası olarak ve bir buz hokeyi pistinden oldukça büyük. Yan çizgiler boyunca topun buzun dışına çıkmasına izin vermeyecek şekilde 15 cm (6 inç) yüksekliğinde bir bordür (vant, sarg, wand, wall) yerleştirilir.

Her kısa çizginin merkezinde 3,5 m (11 ft) genişliğinde ve 2,1 m (6 ft 11 inç) yüksek kale direği vardır. Kafesin önünde, yarıçapı 17m (56 ft) olan yarı dairesel bir ceza bölgesi vardır.

Bandy Sahasi Olculeri

Her biri kale direğinden 12 metre (39 ft) uzaklıkta bulunan iki ceza noktası vardır. Ceza çizgisi üzerinde 5 metrelik bir daire ile çevrili iki serbest vuruş noktası vardır.

Merkez nokta, çarpık alanın merkezini işaretler ve 5m (16ft) yarıçaplı bir daire ile çevrilidir. Merkez nokta üzerinden kısa çizgilere paralel olarak merkez çizgi adı verilen bir çizgi çizilir.

Bandy Nasıl Oynanır?

Bandy, her biri 11 oyuncuya sahip iki takım tarafından oynanır. Buradaki fikir topu almak ve eğik sopalar kullanarak rakibin kalesine yönlendirmektir. Tıpkı çim hokeyi gibi dikdörtgen bir alanda oynanır, ancak bu sefer arazi buzdur, bu nedenle oyuncular buz üzerinde kaymak zorundadır.

Birinin kaleci olduğu her takımda 11 oyuncu gibi doğrudan futboldan miras alınan belirli kurallar vardır. Ofsayt kuralı uygulanır. Bir vuruştan veya köşe atışından gol atılamaz.

Bandy Nasıl Oynanır

Maçın sonunda en çok gol atan takım kazanır. Her iki takım da eşit sayıda gol attıysa, maç berabere biter. Ana kural, kaleci dışındaki oyuncuların maç sırasında kasıtlı olarak başları, elleri veya kollarıyla topa dokunmamalarıdır.

Topu Hareket Ettirmek

Oyuncular topu hareket ettirmek için sopalarını kullanmalıdır. Başları, elleri veya kolları dışında vücudun başka bir bölümünü de kullanabilirler ve hatta patenlerini bir dereceye kadar kullanabilirler. Bir oyuncu kasıtlı olarak topu hareket ettirmek için başını kullanırsa, hakem tarafından beş dakikalık bir ceza verilir.

Paslaşmak

Oyuncular genellikle topu bir takım arkadaşına geçirmek veya sopalarla topu sürmek gibi basit teknikler kullanır ve rakip oyuncuları atlamaya çalışır ve ardından bir gol atmaya çalışır.

Benzer şekilde, rakipler bir pası keserek veya bir oyuncuya müdahale ederek topun kontrolünü ele geçirmeye ve ardından topu dışarı atmaya çalışabilirler. İki rakip arasındaki fiziksel temas, kimsenin yaralanmaması için sınırlandırılmalıdır.

Maçın Duraklatılması

Genel olarak, top sahanın dışına çıkmadığı veya hakem bir duraklama bildirmediği sürece oyun arada durdurulmaz. Bir duraklamadan sonra maç köşe vuruşuyla, serbest vuruşla veya penaltı atışı ile devam ettirilebilir.

Eğer top sahanın dışına çıkarsa, hakemin top dışarı çıkmadan önce hangi takımın oyuncusunun topa dokunduğuna karar vermesi gerekecek ve ardından rakip takım serbest vuruş için bir şans elde edecek , bu senaryoda yeniden vuruş olarak da adlandırılır .

Oyuncuların Pozisyonları

Oyunun, kaleciler dışındaki oyuncuların pozisyonları hakkında belirli bir açıklaması yoktur, ancak zamanla, şu oyuncular tarafından belirli stratejik pozisyonlar oluşturulmuştur:

 • Forvetler – Bu oyuncular esas olarak golü atmaya odaklanmalıdır.
 • Savunmacılar – Bu oyuncular esas olarak topu rakip oyunculardan savunmaya odaklanmalı ve kaleciye ulaşmalarına izin vermemelidir.
 • Orta saha oyuncuları – Bu oyuncular esas olarak rakip oyunculara müdahale etmeye veya paslarını kesmeye, topu alıp forvetlere pas vermeye odaklanmalıdır.

Oyuncular zamanın çoğunu belirtilen pozisyonlarda geçirebilirken, oyuncunun hareketinde bazı kısıtlamalar vardır. Oyuncular istedikleri zaman pozisyon değiştirebilirler. Bu düzene takım oluşumu denir .

Bandy Kuralları

Tüm çarpık stillerde uygulanan 18 resmi kural vardır. Bununla birlikte, kadınlar, gençler ve gaziler için küçük değişiklikler var.

Oyuncular ve Yetkililer

Her takım en fazla 11 oyuncudan oluşur (yedekleri saymaz). Bunların arasında biri kaleci. Sekizden az oyuncusu olan bir takım oynamaya uygun değildir.

Kalecilerin topa çıplak kollarıyla ancak kale direğinin önündeki ceza alanı içinde dokunmalarına izin verilir. Birçok olası dış saha pozisyonundan oyuncular (kaleci hariç) koçlarının tavsiyesine göre konumlandırılır.

Oyuncular, oyun sırasında herhangi bir zamanda yedeklerle değiştirilebilir. Oyuncu değişikliği hakeme haber verilmeksizin yapılabilir ve top maçtayken yapılabilir. Ancak, yedek oyuncu takım arkadaşı sahadan ayrılmadan sahaya girerse, beş dakikalık bir yasakla sonuçlanır.

Bir takım oyuna dört yedek oyuncu getirebilir ve bunlardan biri çoğunlukla yedek kalecidir. Oyun, kararları nihai olan bir hakem, kuralların otoritesi ve uygulayıcısı tarafından yönetilir. Baş hakemin yanında bir veya iki yardımcı hakem olabilir.

Bandy Malzemeleri

Oyuncular bir çift paten, bir kask, bir ağız koruyucu ile donatılmıştır. Bunların yanında kalecinin de yüz koruması takması gerekiyor. Her iki takım da kolayca ayırt edilebilen üniformalar giymeli ve patenlerin, sopaların ve bantların vb. Rengi topunkinden farklı olmalıdır.

Yukarıda belirtilen ekipmanların yanı sıra dizler, dirsekler, üreme organları ve boğaz gibi vücudun temel kısımlarını korumak için çeşitli korumalar kullanılmaktadır. Ekstra koruma sağlamak için dolgular pantolon ve eldivenlerle verilir.

Bandy Stick

Çarpık çubuk, sporun çok önemli bir parçasıdır. Sopa kaliteli ahşaptan yapılmalı ve çevredeki diğer oyunculara zarar verebilecek metal ve keskin malzemeler içermemelidir.

Bu çubuk eğri olmalı ve bıçağın kıvrımı, biri en küçük ve beşi en büyük olmak üzere beş farklı boyuta bölünmelidir. Dört numaralı bükülme, profesyonel çarpıklıkta en yaygın boyuttur.

Çarpık çubuk, turuncu veya pembe gibi topa benzer renklere sahip olmamalıdır. 127 cm’den (50 inç) uzun olmamalı ve genişliği 7 cm’yi (2,8 inç) geçmemelidir.

Oyun süresi ve eşitlik bozma önlemleri

Bandy maçı, her biri 45 dakika süren iki yarıda oynanabilir. Maçın her yarısı herhangi bir kesinti olmaksızın sorunsuz ve sürekli devam ediyorsa, bu saatin durmadığı, ancak maçın durdurulması hakemin kontrolü altında olduğu anlamına gelir.

Yarılar arasında genellikle 15 dakikalık bir devre arası vardır. Maçın sonu tam zamanlı olarak bilinir . Hakem süreyi takip eder ve oyuncu değişikliği sırasında, bir oyuncunun sakatlanması veya başka herhangi bir durma durumunda kaybedilen süreyi kendisi ayırabilir.

Hava çok soğuk veya elverişsiz ise, hakem maçı 45 dakikalık yarılar yerine daha kısa üçte bir veya çeyreklere bölebilir. Örneğin, aşırı soğuk 1999 Dünya Şampiyonasında, maçlardan birkaçı, çeyrekler arasında ekstra uzun aralarla birlikte, her biri 15 dakikalık dört çeyrekte oynanmak zorundaydı.

Maç berabere biterse, maç için süre 15 dakikalık sürelere kadar uzatılabilir. Bu uzatmada gol varsa buna altın gol denir ve bu da golü atan takımın galibiyetiyle sonuçlanır. Her iki ekstra periyot da gol olmadan sona ererse, hakem oyunu sonunda bitirmek için bir penaltı atışları düzenlemelidir.

Bununla birlikte, lig müsabakalarında, eğer bir beraberlik varsa, zaman artışı olmaz ve oyun, galip gelmeyecek şekilde ayarlanır.

Top oyun içinde ve dışında

Maç oluyor ve top alanında ise, olduğu söylenen oyunda top . Top şu ya da bu şekilde sahadan çıktığında, topun oyun dışı olduğu söylenir . Bunlar oyunun iki temel aşamasıdır.

Top oyun dışı olduğunda, maça devam etmenin altı popüler yöntemi şunlardır:

 • Yüz yüze
 • Gol atma
 • Serbest vuruş
 • Köşe vuruş
 • Penaltı atışı
 • İnme

Serbest vuruş veya penaltı uygulanması gerektiğinde sürenin bittiğini, oyuncunun yine de topa vurabileceğini, ancak bir denemede herhangi bir müdahale olmaksızın kaleye gitmesi gerektiğini, aksi takdirde tekrar deneme yapılmayacağını ve oyunun gelmesi gerektiğini varsayalım. bir sona.

Penaltı atışları ve serbest vuruşlar

Karşı takımın kurala uymayarak herhangi bir hata yapması durumunda takıma serbest vuruş verilir. Bir oyuncunun rakibinin sopasına kendi sopasıyla vurduğu bir örneği ele alalım, bu hatalı bir durumdur, bu nedenle serbest vuruşlar verilecektir.

Bandy Penaltı Atısları

Serbest vuruşlar, köşe vuruşlarının, serbest vuruşların, gol atışlarının vb. Yanlış uygulanması veya kırık sopa kullanmak gibi yanlış ekipman kullanılması durumunda da verilebilir.

Öyle bir durum olabilir ki, eğer takımınız herhangi bir ihlalde bulunuyorsa ve diğer takıma fayda sağlıyorsa ve o zaman hakem, halk arasında avantaj oynamak olarak bilinen penaltı olarak oyuna devam edebilir . Böyle bir durum yoksa, hakem geri arayabilir ve ihlali yapan takımı cezalandırabilir.

Başka bir durumu inceleyelim. Bir savunmacı olduğunuzu ve savunurken diğer takım üyelerinden birine saldırdığınızı varsayalım, o zaman gol şansı varsa o takım ödül olarak bir penaltı atışı alacak.

Kaleci dışında hiç kimse, topu engellemek için diz çökme avantajına sahip değildir ve diğer oyuncuların da topu patenleriyle bloke etmesi veya diğer oyuncuyu topa vurması kural olarak değildir.

Uyarılar ve Cezalar

Diğer oyuncularla uygunsuz davranışlarda bulunmak, topa blok yapmak veya diğer takım üyelerine saldırmak gibi durumlar 10 dakikalık ceza alabilir. Bu hakem tarafından mavi kart gösterilerek gösterilir .

Bir oyuncunun üç kez ceza alması durumunda, kişisel bir ceza olacağı için artık o maçı oynayamaz. Başka bir oyuncu onu değiştirebilir ancak maçın en az 5-10 dakikasından önce olamaz.

Uyarı ve Ceza Kartları

Diğer takım üyelerine kötü davranmanın veya onlara şiddetli saldırmanın da cezası vardır. Bu cezaya tam oyun cezası denir . Bu kırmızı kartla belirtilir . Bir takım oyuncusu üzerine bindirildiğinde, artık maçı oynayamaz ve onun yerine hiçbir yedek oyuncuya izin verilmeyecektir.

Bandy Şampiyonası

İlk Bandy Dünya Şampiyonası 1957’de yapıldı ve 1961’den itibaren iki yılda bir oynandı. Şimdi 2003’ten beri her yıl oynanıyor. Bandy Dünya Şampiyonası’na katılan ülke sayısı 17, dolayısıyla set yapabilen her ülke Şampiyonaya yeni bir takımın katılmasına izin verilir.

Sovyetler Birliği, Rusya, İsveç, Finlandiya, Norveç ve Kazakistan, dünya şampiyonalarında şimdiye kadar madalya kazanan birkaç ülke. Finlandiya unvanı 2004 yılında bir kez kazandı ve diğerleri Sovyetler Birliği, Rusya ve İsveç tarafından kazanıldı.

Bu kategori altındaki önemli Şampiyonalardan bazıları:

 • Dünya Şampiyonası
 • Olimpiyat Oyunları
 • Asya Kış Oyunları
 • Dünya Kupası
 • Kış Universiade

Bandy Dünya Şampiyonası

Bandy Dünya Şampiyonası, Uluslararası Bandy Federasyonu tarafından düzenlenmektedir. Daha önce bu yarışmaya katılan ülkeler Sovyetler Birliği, İsveç, Finlandiya ve Norveç’ti. Sovyetler Birliği birçok turnuva kazandı ve şampiyonaya hakim oldu. Amerika Birleşik Devletleri şampiyonaya 1985 yılında katıldı. Daha sonra spor birçok ülkede popüler hale geldi. 1991’de Sovyetler Birliği dağıldı ve bu da diğer ülkelerin şampiyonaya katılmasının yolunu açtı.

Olimpiyat Oyunları

Norveç’te düzenlenen 1952 Olimpiyatları’na sadece üç takım katıldığı için Bandy henüz Olimpiyat Oyunlarına resmi olarak dahil edilmedi. Spor, 2004 Olimpiyatları’nda da yer almaya çalışıldı ancak dahil edilmedi. Şimdi, Uluslararası Bandy Federasyonu, sporu 2022 Olimpiyatlarına dahil etmeye çalışıyor.

Asya Kış Oyunları

Bandy, 2011’den itibaren üç takımın katıldığı Asya Kış Oyunlarına dahil edildi. Kazakistan ilk Asya Kış Oyunlarında Altın kazandı.

Dünya Kupası

Dünya Kupası, çeşitli kulüplerden takımların katıldığı 1970’lerden beri her yıl düzenlenmektedir. Turnuva gece gündüz oynanan Ekim ayında düzenlenir. Turnuva dört gün içinde tamamlanmalıdır.

 

 

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu