Bar Bilardo Kuralları

Tarihçesi

Bar Bilardo, Rus Bilardosu adıyla da bilinen ve İngiltere’de özellikle İngiltere’nin güneyi ve Channel Adaları’nda popüler olan bir bilardo türüdür. Oyun, daha sonra 1930’larda oyunu İngiltere’ye getiren David Gill adlı bir İngiliz beyefendinin Belçika’da oynadığı Rusya’daki ‘bilardo russe’ oyunundan kaynaklanıyor.

Normal Bilardo masasına benzeyen ancak cepler yerine masaya delikler açılması bakımından farklılık gösteren bir masada oynanan, oyunun kuralları ve idaresi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi ilçe birliklerinden oluşan All England Bar Bilardo Derneği tarafından denetlenmektedir. Kent, Norfolk, Surrey, Hampshire, Oxfordshire, Northamptonshire ve Buckinghamshire. Jersey adasında her yıl düzenlenen Bar Bilardo Dünya Şampiyonası, ismine rağmen neredeyse sadece İngiltere’den oyuncularla yarışıyor.

Oyunun Amacı

Oyunun amacı, oyun bittiğinde rakibinizden daha fazla puan alarak rakibinizi yenmektir. Neredeyse sadece barlarda oynanan bir oyun olduğu için pek çok kişi oyunu hem oyunun sosyal ve eğlenceli yönü hem de ciddi rekabet yönü için oynuyor.

Oyuncular ve Ekipman

Bar Bilardo, küçük bir Bilardo masasına çok benzeyen ve 56 ”x 33.5” boyutlarında bir masada oynanır. Kenarında altı cep bulunan normal bir Bilardo masasının aksine, bir Bar Bilardo masasında bu tür cepler yoktur ve bunun yerine masaya gömülmüş delikler bulunur. Üst üste tablonun bir ucuna 5, diğer yarısına baklava desenli dört tane yerleştirin.

Delikler, içine bir top yerleştirildiğinde 10 puan ile 200 arasında değişen puan değerlerine sahiptir ve bunlara bir top sokulduğunda, masanın sonunda bir çukura yuvarlanırlar. Bar Bilardoda kullanılan toplar Snooker ve Bilardoda kullanılan toplara benzer ve yedi beyaz ve sadece bir kırmızı top vardır.

Kukalar (genellikle mantar gibi görünürler) masada da kullanılır ve çeşitli şekillerde düzenlenebilir, ancak siyah kuka her zaman 200 puan değerindeki deliğin önüne yerleştirilir. Diğer kukalar beyaz ve kırmızıdır ve olası oluşumlar aşağıdaki gibidir:

 • 1 siyah kuka ve 3 kırmızı kukule
 • 1 siyah kuka, 2 beyaz ve 1 kırmızı
 • 1 siyah kuka, 2 beyaz veya 2 kırmızı

Belirli kuka oluşumu, genellikle oyunun nerede oynandığına bağlıdır ve İngiltere’nin farklı bölgeleri

Puanlama

Puanlama, bir oyuncunun masanın sonundaki çukurdan beyaz veya kırmızı bir top alarak ve daha sonra masadaki başka bir topa vurmak amacıyla isteka ile vurarak bir topun deliğe girmesiyle sonuçlanarak şutunu çekmesi ile yapılır. . Oyuncu, topun indiği deliğin değerinde olduğu kadar puan aldı. Oyuncular genellikle kırmızı bir topla oynamayı seçerler çünkü bu, her cep için puan sayısını ikiye katlar.

Oyuncular ayrıca Bar Bilardoda faul yaparak puan kaybedebilirler. Bunlar şunları içerir:

 • Bir kukanın düşmesine neden olmak
 • Baulk hattının arkasına dönen bir top
 • Bir atış yapmak ve başka bir topa vurmamak
 • Bir şut oynamak ve ardından bir topun masayı terk etmesine neden olmak

Yukarıdakilerden herhangi biri meydana gelirse, oyuncu sırasını bitirir ve bu gidiş sırasında kazandığı tüm puanları kaybeder. Siyah bir kuka da devrilirse, tüm ekranı sıfıra döner.

Oyunu Kazanmak

Bar Bilardo Oyunları genellikle jetonla çalışan bir makinede oynanır ve makine yalnızca ücreti ödendiği sürece çalışabilir. Bir ödeme genellikle 15 ila 20 dakika sürer; bu, en çok puanı alan zamanın sonunda kazananın kazanan ilan edildiği anlamına gelir.

Bar Bilardo Kuralları

 • Bir Bar Bilardo oyununun başlaması, hangi oyuncunun başlayacağına karar vermek için yazı tura atılana kadar ertelenir.
 • Başlamak için seçilen oyuncu masanın sonundaki çukurdan beyaz veya kırmızı bir top alır, D’ye yerleştirir ve ardından başka bir topa vurmak amacıyla topa vurur ve bu da topun düşmesine neden olur. bir çukur ve bir puan.
 • Bir oyuncu bir sayı atışı yaparsa, başka bir vuruş yapma hakkına sahiptir ve bir gol atma veya faul yapmayana kadar masada kalır.
 • Rakip oyuncu daha sonra masada beyaz veya kırmızı bir top seçerek bir topa vurmayı denemek ve vurmak için bir çukura girip sayı attırır. Bu oyuncu gol atan veya faul yapmayan bir şut yapana kadar masada kalacaktır.
 • Oyuncular bu şekilde masada sırayla oynamaya devam eder, oyun süresi bitene ve Bar Bilardo masası çalışmayı durdurana kadar puan kazanır.
 • Oyunun sonunda en iyi puana sahip oyuncu kazanan ilan edilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu