Basketbol Kuralları

Tarihçesi

Basketbol Kurallarının geçmişi 1891 yılına kadar uzanıyor ve o zamandan beri dünya çapında oynanan bir spora dönüştü. Rusya, İngiltere, Almanya, İspanya ve Asya’nın bazı bölgeleri gibi birçok ülke oyunu benimsemiştir, ancak dünyanın en büyük ve en kazançlı liginin yaşadığı yer Amerika’dır: NBA (Ulusal Basketbol Birliği).

Oyunun Amacı

Basketbolun amacı, topu (basketbolu) bir çembere atmak ve puan kazanmaktır. Oyun, dikdörtgen bir sahada oynanır ve sahanın hangi bölümüne başarılı bir şekilde sepete bir topu attığınıza bağlı olarak, kaç sayı attığınıza bağlı olacaktır. Top, top sürme veya pas geçme yoluyla hareket ettirilebilir. Oyunun sonunda en çok puana sahip takım kazanan ilan edilir.

Oyuncular ve Ekipman

Her takım 12 oyuncudan oluşur ve herhangi bir zamanda sahada sadece 5 oyuncuya izin verilir. Pozisyonlar Point Guard, Defensive Guard, Center, Offensive forward ve Defensive Forward olarak ayrılmıştır. Her oyuncu daha sonra sahada bir pozisyon alacak, ancak istedikleri gibi hareket etmelerine izin verilecek.

Mahkeme dikdörtgen şeklindedir ve 91 fit uzunluğunda ve 50 fit genişliğindedir. Ortada küçük bir dairenin bulunduğu bir orta yol vardır; burası, oyunun bir tüyo ile başladığı yerdir (top, hakem tarafından havaya atılır ve her takımdan bir oyuncu, kendi takımının mülkiyetini kazanmaya çalışır). Mahkemenin her iki ucunda her ikisi de 10 fit yüksekliğinde iki sepet vardır. Üç noktalı bir yay, dış çemberdir ve bunun ortasında bir serbest atış çizgisi içeren anahtardır.

Oynamak için gereken tek şey bir saha ve basketbol. Bazı oyuncular koruma için sakız siperleri ve yüz maskeleri takmayı seçerken takımlar uyumlu şeritler takmalıdır.

Oyun 4 on iki dakikalık çeyreğe bölünmüştür. 2. ve 3. çeyrek arasında 15 dakikalık devre arası vardır.

Puanlama

Basketbol oyuncuları için üç skor numarası vardır. Üç sayı yayının dışından atılan herhangi bir sepet, üç sayı ile sonuçlanacaktır. Üç sayı yayında atılan sepetler iki sayı ile sonuçlanacaktır. Başarılı serbest atışlar, her serbest atış için 1 sayı ile sonuçlanacaktır. Serbest atış sayısı faulün nerede yapıldığına bağlı olacaktır.

Oyunu Kazanmak

Bir basketbol maçını kazanmak oldukça basittir; Ayrılan oyun süresinde rakiplerinizden daha fazla puan kazanın. Sonunda skorlar berabere kalırsa, kazanan bulunana kadar fazladan bir çeyrek oynanacaktır.

Basketbol Kuralları

  • Her takımın sahada aynı anda en fazla 5 oyuncusu olabilir. Oyun içinde diledikleri kadar oyuncu değişikliği yapılabilir.
  • Top sadece driplingle (top zıplatılarak) veya pas atılarak hareket ettirilebilir. Bir oyuncu topa iki elini koyduğunda (topu yakalamak dahil değil), topla dripling yapamaz veya hareket edemez ve topun pas atılması veya şut çekilmesi gerekir.
  • Top bir takımın yarı sahasına girdikten ve topun kontrolünü geri kazandıktan sonra, 10 saniye içinde orta çizgiyi geri almalıdır. Top bunu yapmazsa, bir faul çalınır ve top ters çevrilir.
  • Her takımın sepete en az şut atmak için 24 saniyesi vardır. Bir atış, sepete girmeyi veya sepetin kenarına vurmayı içerir. Şut atıldıktan sonra top sepete giremezse, şut saati 24 saniye daha yeniden başlatılır.
  • Basket atmaya çalışan takıma hücum, sayı yapmasını engellemeye çalışan takım ise savunma olarak adlandırılır. Savunma, bir şutu bloke ederek veya bir şutun atılmasını önleyerek hücumun sayı yapmasını durdurmak için elinden geleni yapmalıdır.
  • Her başarılı basketin ardından, top rakip tarafa çevrilir.
  • Oyun boyunca yapılan fauller toplanacak ve belirli bir sayıya ulaşıldığında sonunda serbest atış olarak verilecektir. Serbest atış, hücum takımından bir oyuncunun (faul yapılan oyuncu) serbest atış çizgisinden rakipsiz bir atış yapmasını içerir. Faulün nerede yapıldığına bağlı olarak, bir oyuncunun aldığı serbest atış sayısına bağlı olacaktır.
  • Basketbolda ihlaller arasında seyahat (topu zıplatmadan birden fazla adım atmak), çift dripling (topu yukarı kaldırmak, durdurmak ve iki eliyle tekrar dripling yapmak), kaleye çevirmek (bir savunma oyuncusu topun sepete doğru aşağı doğru hareket etmesine müdahale eder) ve arka saha ihlali (top orta saha çizgisini geçtiğinde hücum takımı topu orta saha çizgisinin üzerinden geri alamaz).

Basketbol Kuralları Detaylı Anlatım

1 2Sonraki sayfa

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu