Başparmak Güreşi Kuralları

Tarihçesi

“Bir, iki, üç, dört… Başparmak savaş ilan ediyorum!” oyun alanlarında, parklarda ve çocukların dünyanın neresinde oynarlarsa duyun bir cümledir. Ancak popüler bir çocuk oyunu olmasının yanı sıra, Başparmak Güreşi (Thumb Wrestling veya Thumb War olarak da bilinir) resmi kurallara ve hatta bir dünya şampiyonasına sahip gerçek bir spordur .

Bu şampiyonalar yıllık bir etkinliktir ve İngiltere’de Somerset, Beccles’deki Thumb Wrestling, Beccles’de düzenlenmektedir. İngiltere, ABD, Hollanda, Güney Afrika, Polonya, Fransa, Tayland ve diğer birçok ülkeden rakipleri cezbeden Thumb Wrestling Dünya Şampiyonaları her yıl güçleniyor.

Kimse Başparmak Güreşinin kökenini bilmiyor, ancak bu kadar basit bir oyun olduğu için, binlerce yıl olmasa da yüzlerce yıldır oynanan bir oyundur. Yıllar boyunca birkaç kişi, büyükbabasının 1940’larda sporu icat ettiğini söyleyen yazar Paul Davidson da dahil olmak üzere sporu kimin icat ettiğini bildiğini iddia etti. Ancak, Thumb Wrestling ve sporun diğer varyantları bundan çok daha önce oynandığından bu iskonto edildi.

Amacı Nedir?

Başparmak Güreş sporunun amacı, “bir, iki, üç, dört, başparmak-o-savaşı kazanıyorum!” Diyerek rakibinizin başparmağını sabitleyerek rakibinizi yenmek için basittir. Dünya Başparmak Güreş Şampiyonası kuralları uyarınca her 60 saniyelik tur sınırında.

Her ne kadar insan tarafından bilinen en basit oyunlardan biri olsa da, Başparmak Güreşi şaşırtıcı bir şekilde taktiksel işler olabilir, üst düzey yarışmacılar, rakiplerinin üstesinden gelmek için çeşitli teknikler ve fedakarlıklar kullanarak Başparmak Güreşi oyunlarını özellikle yoğun ve oldukça rekabetçi işler yapabilir.

Oyuncu ve Malzemeleri

Başparmak güreş, sprint, halter veya dövüş sporları gibi güç, güç veya patlayıcı hıza dayanmadığından herkes oynayabilir. Bununla birlikte, başparmak boyutu bir Başparmak Savaşı’nda bir faktör oynayabildiğinden, erkekler kadınlara karşı erkeklere ve kadınlara karşı rekabet etme eğilimindedir. Gençler de adil bir maç istedikleri takdirde diğer gençler de oynamalıdır.

Daha büyük bir baş parmağınız olması, boksta daha uzun bir menzile sahip olmak gibidir ve bir oyuncuya büyük bir fayda sağlamaz, ancak bazı durumlarda önemli bir avantaj sağlayabilir. Başparmak Güreşi karşılaşmasında yarışmak için özel bir ekipman gerekmez.

Nasıl Puanlanır?

Başparmak Güreşi basit bir galibiyet / mağlubiyet oyunu olduğu için puanlama yoktur. Her maç bir turda tek bir puanla yapılır. Ancak, arkadaşlar arasında daha gayri resmi oyunlarda Dünya Başparmak Güreş Şampiyonası dışında, oyunlar genellikle üç veya en iyi beş formatta en iyi şekilde yarışır, oyuncu sırasıyla maçı kazanan iki veya üç tur kazanır.

Nasıl Kazanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi Dünya Başparmak Güreş Şampiyonalarında maçlar tek bir rauntta yapılır, bu yüzden maçı kazanmak için bir yarışmacı rakibinin başparmağını kendisiyle sabitlemelidir, “bir, iki, üç, dört” kelimelerini , Başparmak-o-savaşı kazanıyorum! ”

Rakiplerinin parmağı bu ifadenin sonunda hala sabitlenmişse, kazanan ilan edilir. Başparmak Güreşi’nde hiçbir bağlı maç olamaz ve bir kazanan bulunana kadar maçlar daha fazla turla devam eder.

Başparmak Güreşi Kuralları

Her oyuncu birbirine bakacak şekilde durur ve her iki oyuncu da aynı eliyle (sağ veya sol) uzanmalı ve her ikisinin birbirine sıkıca bağlanması için dört parmağını birbirine bağlamalıdır.
Eller sıkıldığında, her iki yarışmacı da şu tekerlemeyi söylemelidir: “Bir, iki, üç, dört… Başparmak-o-savaşı ilan ediyorum!”
Zikir biter bitmez yarışma başlar ve her oyuncu rakibinin başparmağını sabitlemeye çalışırken toplam 60 saniye sürer.
Yarışma, bir oyuncu rakibinin başparmağını “Bir, iki, üç, dört… Başparmak-o-savaşı ilan ediyorum!” Demek için uzun bir süre tutmayı başardığında kazanılır.
Hakem bunun başarılı bir şekilde yapıldığına katılırsa, oyuncu kazanan ilan edilir.
60 saniyenin sonunda kazanan yoksa 2 tur daha oynanır.
Bu turlarda kazanan bulunmazsa, oyun ani bir kaya, kağıt, makas oyunu ile çözülür.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu