BDO ile PDC Arasındaki Fark Nedir?

BDO, İngiliz Dart Organizasyonu anlamına gelir ve PDC, Profesyonel Dart Konseyi’dir ve her ikisi de profesyonel dart organizasyonlarıdır.

Oyunu, kurallarını, kurallarını ve turnuvalarını denetleyen bir uluslararası organizasyonun olduğu çoğu profesyonel sporun aksine, profesyonel dart oyunu ikiye ayrılır.

Bazı oyuncular İngiliz Dart Organizasyonu içinde, bazı oyuncular ise Profesyonel Dart Konseyi içinde oynarlar. Her ikisinin de yıl boyunca dünya şampiyonası dahil kendi turnuvaları vardır. Bu, her yıl aynı anda iki dart dünya şampiyonu olduğu anlamına gelir.

Neden İki Profesyonel Dart Organizasyonu Var: PDC ve BDO?

Başlangıçta, dart için tek bir yönetim organı vardı – İngiliz Dart Organizasyonu. Olly Croft, BDO’yu 1973 yılında kurdu ve kuruluş 1990’ların başına kadar dünyanın önde gelen dart organizasyonu olmaya devam etti. 1978’de dart dünya şampiyonası yarışmasını başlatan ve sporun artan popülaritesinin doruk noktası olan BDO’ydu.

Artan miktarlarda TV yayını, 1970’ler boyunca giderek daha fazla oyuncunun profesyonelleşmesine neden oldu, ancak 1980’lerin başlarında oyunun popülaritesi düşmeye başladı. Oyuncuların sahnede içip sigara içmesiyle oyun kendi başına bir karikatür haline gelmeye başladı. Şakaların, özellikle de Not the Nine O’Clock News’daki bu ünlü eskizin konusu oldu .

Sporun büyüyen imaj problemi, hem TV yayınında hem de sponsorlukta önemli bir azalmaya yol açtı, bu da birçok profesyonel oyuncunun kızmaya başladığı bir gerçek. 1992’de, oyunun en iyi oyuncuları arasında BDO’nun durumu düzeltme becerisine ilişkin endişeler arttı ve dünyanın en iyi 16 oyuncusu Dünya Dart Konseyi (şimdi PDC olarak bilinir) adlı kendi dart organizasyonunu kurdu.

Kurucu oyuncular şunlardı:

 • Phil Taylor
 • Eric Bristow
 • Rod Harrington
 • Peter Evison
 • Jamie Harvey
 • Richie Gardner
 • Dennis Priestley
 • Bob Anderson
 • Chris Johns
 • Jocky Wilson
 • Mike Gregory
 • Keith Deller
 • Alan Savaşçısı
 • John Lowe
 • Cliff Lazarenko
 • Kevin Spiolek

Yeni PDC organizasyonu, Sky Sports ile bir anlaşma imzaladı ve turnuvalar için yıl boyunca kapsama alanı elde etti ve bu da genel olarak sponsorluk ve gelirlerde artışa yol açtı. İki organizasyon arasında, oyuncuların diğer organizasyonun turnuvalarında oynamasına izin verilmeyen yasal çekişmeler birkaç yıldır devam etti.

Bugün, her iki kuruluş da kendi yolunda başarılı olsalar da, hiçbir şekilde yakın değiller. İki organizasyon ve oyuncuları, BDO oyuncularının davet edildiği PDC tarafından düzenlenen yıllık Grand Slam of Dart Turnuvasında bir araya gelmelerine rağmen, birbirinden farklı olmaya devam ediyor.

BDO ve PDC Arasındaki Farklar

Hem BDO hem de PDC, turnuvaları ve dünya şampiyonalarını tanıyan profesyonel dart kuruluşları olmasına rağmen, iki kuruluş arasında bazı önemli farklılıklar vardır:

Oyuncuların Kalitesi

En deneyimli dart yorumcularına, izleyicilerine veya hayranlarına sorun ve genellikle PDC’deki oyuncuların kalitesinin BDO’da oynayanlardan biraz daha iyi olduğu konusunda bir anlaşma bulacaksınız. Bir BDO ve PDC 2015 dünya şampiyonasında ortalamalarının analizi Brian Stokes tarafından bu gerçeği desteklemektedir.

PDC etkinliğindeki oyuncuların hepsi çeyrek finallerden itibaren 100’den fazla ortalamaya sahipti. Bununla birlikte, BDO şampiyonasında hiçbir oyuncu 100+ ortalamayı idare edemez. PDC, daha fazla para ödülü ve genellikle sunulan sponsorluk fırsatları sayesinde daha kaliteli oyuncuları çekme eğilimindedir.

Dünya Ünvanının Prestiji

PDC’deki oyunun genel olarak daha yüksek standardı sayesinde, PDC Dünya Şampiyonası unvanı giderek dart dünyasında en prestijli unvan haline geldi. Bununla birlikte, az sayıda insan, kuruluşun ilk kurulacak olması nedeniyle, başlığın BDO versiyonunun daha fazla prestij taşıdığını düşünüyor.

TV Kapsamı

İngiliz Dart Organizasyonu için önemli ölçüde TV kapsamı alan tek büyük turnuva, Dünya Şampiyonalarıdır. Bununla birlikte, PDC’nin, özel spor kanallarında yıl boyunca sayısız etkinliği televizyonda yayınlayan Sky ile uzun süredir devam eden bir anlaşması var. Birleşik Krallık dışında, hem BDO hem de PDC televizyonda olayları yayınladı, ancak PDC daha fazlasına sahip olma eğilimindedir.

Kadınlar Dünya Şampiyonası

BDO, 2001’den beri Kadınlar Dünya Şampiyonası’na sahipti. Bununla birlikte, PDC, 2009’da geri dönen yalnızca bir PDC Dünya Kadınlar Şampiyonası etkinliğine sahipti.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu