Beyzbol Kuralları

Beyzbol 1744 yılına kadar uzanan bir spordur ve oyunun formatları günümüz modern çağına kadar uygulanmıştır. Oyun ağırlıklı olarak Kuzey Amerika, Kanada ve Japonya’da büyük. Oyun, Dünya Beyzbol Serisinden gelen sporun zirvesi ile dünya çapında oynanmaktadır. İronik olarak, bu etkinlik yalnızca Kuzey Amerika ekipleri tarafından yarışıyor.

Oyunun Amacı

Beyzbolun amacı rakibinizden daha fazla koşu yapmaktır. Buradaki fikir, bir koşuyu tamamlamak için 4 üs etrafında koşmadan önce size atılan topa mümkün olduğunca uzağa vurmaktır. Bir oyuncu etiketlenmeden önce dört üssün etrafından geçmeyi başardığında, başka bir vurucu devreye girer.

Oyuncular ve Ekipman

Her biri 9 oyuncudan oluşan iki takım arasında bir oyun oynanır. Oyun 9 devre boyunca sürer ve her takım her vuruşta vuruş ve saha arasında geçiş yapar. İnning’lerin sonundaki skorlar bir kümülatif skora eklenir ve en çok puana sahip takım kazanır. Her takımın rollerini değiştirmeden önce inning başına üç çıkışı vardır. Her vuruş üste (deplasman takımının vurduğu yer) ve alta (ev sahibi takımın vurduğu yer) ayrılabilir.

Alan iki bölüme ayrılmıştır: iç ve dış alan. İç ve dış alanı ayırmak, her biri 90 fit aralıklarla yerleştirilmiş dört tabanı olan bir elmas şeklidir. İç sahanın ortasında, atıcının durduğu ve topu vurucuya doğru attığı atış höyüğü vardır. Meyilli ana tabakta duruyor. Diğer üç üs, birinci temel, ikinci temel ve üçüncü üs olarak bilinir. Vurucu bir koşuyu başarıyla puanlamadan önce tüm temellere dokunmalıdır.

Yarasalar ya ahşap, alüminyum ya da metal malzemelerden yapılmıştır. Top kırmızı dikişli beyazdır ve kabaca 3 inç çapındadır. Saha ekibi, topu yakalamalarına ve toplamalarına yardımcı olmak için temelde büyük boy bir eldiven olan ‘mits’ giyer. Yakalayıcı (kaçırılan topları yakalamak için meyilliğin arkasında durur), bacak korumaları, vücut pedi ve bir kask ile birlikte eldivenlerine ekstra dolgu takar.

Puanlama

Gol atmak için, bir vurucu, belirlenen saha alanına sopayla vurmalı ve dört üssün etrafından geçmelidir (saha takımı topu toplayıp vurucunun koştuğu üsse atmadan önce). Bir oyuncu bir home run vurursa zorunlu bir puan alabilir, bu genellikle topun oyun alanını terk ettiği ve genellikle kalabalığın içine düştüğü anlamına gelir. Bir oyuncu, etiketlenmeden önce bir sonraki üsse gidemeyeceğini düşünürse herhangi bir üssünde durabilir.

Birden fazla oyuncu halihazırda üslerden birinde yer alıyorsa, oyuncular bir vuruştan birden fazla puan kazanabilirler. ‘Üsler yüklendi’ ifadesini duyduğunuzda, bu, her üssünde bir oyuncunun bulunduğu durumu ifade eder. Böylece, bir vurucu ilk aşamaya her başarılı bir şekilde ulaştığında, ikinci ve üçüncü tabandaki diğer oyuncular eve damlayarak her seferinde takımları için bir puan kazanabilirler. Etiketlenmeden önce kaç oyuncunun ev plakasına gittiğine bağlı olarak, kaç puan aldığınıza bağlı olacaktır. Bir vuruşta maksimum dört puan kazanılabilir.

Oyunu Kazanmak

Bir oyunu kazanmak için, oynadığınız 9 devre boyunca rakibinizden daha fazla puan almalısınız. 9 devre sonunda en çok puanı alan takım kazanan sayılır. Beraberlik olması durumunda, bir kazanan belirlenene kadar ekstra vuruşlar oynanır.

Beyzbol Kuralları

  • Beyzbolun 9 oyunculu iki takımı var.
  • Saha takımının pozisyonları, bir atıcı, yakalayıcı, birinci meydancı, ikinci meydancı, orta saha oyuncusu, üçüncü meydancı ve sol saha, orta saha ve sağ sahadaki üç dış saha oyuncusundan oluşur.
  • Maçlar, her iki takımın da bir vuruş yaptığı 9 devre boyunca sürer. Oyun, 9 devre sonrası berabere ise, kazanan bulunana kadar ekstra bir vuruş eklenecektir. 9. vuruşun sonunda ikinci vuruş yapan takım zaten sayı olarak önde ise, vuruş vuruşlarını tamamlamaları gerekmez.
  • Vuruş sırası seçildikten sonra oyun boyunca değiştirilemez. Yedeklere izin verilir, ancak, değiştirdikleri önceki oyuncunun sırasına göre vuruş yapmaları gerekir.
  • Vurucu atıcıdan topa vurmayı başarırsa, en azından ilk kaleye ulaşmak için çaba sarf etmelidir. Ardından, etiketlenmeden önce istedikleri kadar üsse koşabilirler. Her bir tabana, geçerken meyilli gövdesinin bir kısmıyla dokunulmalıdır.
  • Bir vurucu dışarı çıkmadan önce en fazla üç vuruş yapar. Vurucu bir topa doğru savurup ıskaladığında vuruş sayılır. Vurucu topu terk edebilir, ancak belirli bir alandaysa (‘vuruş bölgesi’ denir), o zaman bir vuruş da verilecektir. Dört top vuruş bölgesini kaçırırsa ve vurucu sopasını sallamazsa, ilk aşamaya yürüyebilir.
  • Tabanda olduğunda, meyilli herhangi bir noktada bir sonraki üsse koşabilir.
  • Oyuncular ya bir ‘vuruşla’ (üç kez topu kaçıran bir vurucuya atıfta bulunarak), ‘zorla çıkar’ (bir oyuncu savunma oyuncusundan önce üssü yapamazsa), ‘dışarı çıkarak’ (topun havada vurulur ve zıplamadan yakalanır) ve ‘etiketleme’ (burada topa sahip bir savunma oyuncusu, topa vuran oyuncu koşarken hepsini etiketler).

Beyzbol Kuralları Detaylı Anlatım

1 2Sonraki sayfa

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu