Beyzbol Kuralları

Tarihçesi

Genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal sporu veya eğlencesi olarak kabul edilen beyzbol, bu ülkede ortaya çıktı ve hızla Hollanda, İtalya, Belçika, İngiltere, İspanya, Avustralya, Tunus ve dünyanın diğer bölgelerine yayıldı.

Beyzbol yoğun bir şekilde popüler hale geldi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ruhunu yansıttığı düşünülüyor. Beyzbol tarihi üzerine, çok açık bir şekilde tarihsel raporlara dayanmayan pek çok makale, medya tarafından uydurulmuş ve yayılmıştır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük popülaritesi nedeniyle son zamanlarda ortak bir fikir birliği sağlandı. Rounders ve Stoolball gibi eski İngiliz oyunlarının Kuzey Amerika modifikasyonu olduğu ve Cricket gibi diğer benzer oyunları da etkilediği söyleniyor.

Oyun, 1860’larda İç Savaş’tan sonra profesyonelleşti ve ticari ilgiler çekti, ancak amatör beyzbol aynı derecede popüler ve 1871’de profesyonel olandan ayrıldı. Spor başlangıçta Amerika’da, Almanya gibi çeşitli etnik grupların takımları arasında oynandı. Amerikalılar, Afrikalı Amerikalılar ve İrlandalı Amerikalılar. Spor, 80’li ve 90’lı yıllarda çeşitli etnik gruplar ve yerli Amerikalılar arasında uyum sağlanmasına yardımcı oldu.

Amaç

Beyzbol, bir veya daha fazla hakemin yargı yetkisi altındaki kurallara uygun olarak, bir menajer yönetiminde kapalı bir Beyzbol sahasında her biri dokuz oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanan bir takım oyunudur.

Suçu işleyen bir oyuncu, topa savunucuların ulaşamayacağı bir yerden vurmaya çalışır ve üslerin etrafında koşarak sayı atar. Savunan takımın oyuncuları, vuruş yapan oyuncuyu dışarı atmaya çalışır. Her iki takım da vuruşta ve sahada sırayla. Her takımdan arka arkaya üç çıkış bir vuruş yapar ve dokuz vuruş bir oyun yapar. Her takımın amacı, daha fazla sayı atarak kazanmak ve rakiplerin gol atmasını engellemeye çalışmaktır.

Takım üyeleri

Beyzbol bir takım oyunudur; her biri dokuz aktif oyuncudan oluşan iki takımı vardır. Bir takım savunma (saha oyuncuları) oynarken, diğer takım hücum oynar (vurucular).

Liglerde kurallar çok çeşitlidir. Bazı profesyonel takımlar, sekiz pozisyon oyuncusu, beş başlangıç ​​atıcısı, altı yardım atıcısı ve yedek oyuncu dahil olmak üzere 25 kadar oyuncu içerir. Yedek oyuncular arasında yakalayıcılar, kurtarıcılar, iç saha oyuncuları, dış saha oyuncuları ve çimdik vuruşta uzmanlaşmış başka bir oyuncu bulunur. Vurucu vuruş sırasında başlangıç ​​oyuncunun yerini alırsa ona çimdik atıcı denir . Temel koşucuyu değiştiren oyuncuya çimdik koşucusu denir.

Sopa atması gereken hücum takımı, hakemin karar verdiği vuruş sırasına göre vurucusunu gönderir. Vuruşta olan vurucu, savunma ekibinin atıcısının attığı toplara vurmak için vuruş kutusunda kalır . Bazı vurucu oyuncular her iki eliyle de vurabilir, bu tür vuruculara Switch-Hitters denir . Catcher da adlandırılan, arkasında , vurucu arkasında kalır kaçırdığı herhangi topları almaya.

Oyuncular ayrıca özel yetenekleriyle tanımlanır. Takımın en iyi atıcısı genellikle önce atar ve As olarak adlandırılır . Çok yönlü becerilere sahip herkes Yardımcı oyuncu olarak adlandırılır ve durumun gerektirdiği herhangi bir pozisyonu doldurabilir. Bir kabartma sürahi, başlangıç ​​sürahisinin yerini alır ve oyunu bitiren kabartma sürahisine Closer denir . Bazen başlangıç ​​atıcısı tüm oyun için sahalar, bu durumda Komple Oyun oynadığı söylenir .

Oyuncular dışında, eğitim ve yönetim personeli de bir takımdaki oyuncularla çalışır. Her takımın vuruş sırasına karar vermek, rotasyonu başlatmak, diziliş yapmak ve yedek olarak çimdik atıcıyı ne zaman kullanacağına karar vermek gibi stratejik kararlar verecek bir yöneticisi vardır. Bir takımın oyuncuları iki koç tarafından vuruş, saha ve atış konusunda eğitilir. Ana antrenörler, oyuncuları önermek için üslerde durur. İki veya daha fazla hakem sonuçları açıklar ve oyunun gidişatına bakar.

Katılan ülkeler

Beyzbol, şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri’nde daha popüler ve her yıl ülkede birçok lig maçı düzenleniyor. Birçok ülke, Beyzbol’un uluslararası düzenleyici organı olan IBAF’ın parçası olmasına rağmen, hepsi takımlarını büyük uluslararası turnuvalara göndermiyor. Beyzbol, ABD’de lig maçlarının bir sporu olarak daha popülerdir, ancak lig maçları, takımlarını uluslararası turnuvalara gönderen diğer ülkelerde de yaygındır.

Asya’dan uluslararası yarışmaların aktif katılımcılarından bazıları İsrail, Japonya, Filipinler, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore ve Tayvan’dır. Oyun Japonya, Güney Kore ve Tayvan’da çok popüler; ayrıca bazı uluslararası Şampiyonalar da kazandılar.

Oyun, Avrupa ve Güney Amerika’nın diğer ülkelerinde öne çıkan bir spordur. Uluslararası şampiyonalara katılan ülkelerden bazıları İtalya, İspanya, Hollanda, Birleşik Krallık, Kanada, Küba, Dominion Cumhuriyeti, Porto Riko, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Venezuela, Meksika, Kolombiya, Kosta Rika, Nikaragua ve Panama’dır. Küba, Hollanda ve İngiltere de şampiyonlar ve bu ülkelerden birçok oyuncu kendi ülkelerindeki lig maçlarına ve ayrıca uluslararası lig maçlarına katılıyor.

Beyzbol Oyun Sahası

Beyzbol elması olarak da adlandırılan beyzbol sahası, iki temel bölümden oluşan özel olarak tasarlanmış bir alandır – iç ve dış saha.

İç saha

İç saha hareketin merkezidir. Genellikle kanvastan yapılmış çantalar olarak da adlandırılan dört sağlam ped veya kaide ile işaretlenmiştir. Bir elmas şekli oluşturacak şekilde çapraz olarak hizalanmış bir kare içinde birbirlerine 90 fit uzaklıkta eşit uzaklıkta yerleştirilmişlerdir. Üçüncü üsse sıcak köşe olarak da adlandırılır .

Meyilli yarasaların daha büyük olduğu ve tabanlardan birinin güverteye daha yakın olduğu bir ev plakası . Diğer tabanlardan farklı olarak, ana plaka düz bir kauçuk levhadır, beşgen şeklindedir ve meyilli için, arkasında geri döndürmez olarak adlandırılan bir bariyerle ayrılmış bir hamur kutusu vardır .

Beyzbol Oyun Sahası Ölçüleri

Diğer üç baz eşit büyüklüktedir ve dış sahaya bakan ana plaka üzerinde duran meyilli hamurun sağ tarafından sayısal olarak etiketlenmiştir. Oyuncular, ev sahibi plakasına ve sayı koşusuna ulaşmak için üslerden koşmalıdır.

Bir tabanı diğerine bağlayan yol çamur veya kirden yapılır ve elmas, çim veya suni çim kaplı taban çizgileriyle çevrelenir. Elmasın dışındaki ve dış alanın çevrelediği alanın geri kalanı çimenlerle kaplı değildir.

Sürahi Höyüğü

Çimenli arazinin içinde ve ortasına yakın bir yerde sürahi höyüğü denen toprak bir höyük vardır. Dairesel höyük 18 ft çapında ve 5 ft × 3 ft şeklinde dikdörtgen beyaz bir kauçuk levha, üstte seviyelendiriyor.

Plakanın ön tarafı, ana tabandan yaklaşık 60 ft 6 inçtir ve plaka arkasından 10 inç yükseltilmiştir. Dikdörtgene önden yaklaşık 6 inç, yanlardan 18 inç ve arkadan 24 inç uzaklıkta başka bir dikdörtgen sürahi plakası veya sürahi kauçuğu yerleştirilir.

Top, ev plakasından sopayla vurmaya çalışan vurucuya atıcının tümseğinden fırlatılır.

Outfield

İç sahanın ana plakayı köşeye sıkıştıran kenarları uzatılmış ve çamurla işaretlenmiştir, bunlar faul çizgileridir ve aralarında dış alanı çevrelemektedirler. Dış saha bir çitle çevrilidir ve ev plakasından uzaklığı 290 ft ile 400 ft arasında değişir.

Yakalayıcı kutusu adı verilen boyalı bir kutu , ev plakasının arkasında; Vurucu ıskalarsa yakalayıcının topu yakalamak için çömeldiği yerdir. Antrenör kutuları ve güverte üstü daireler faul çizgilerinin dışında. Bir boğa kalemi veya basitçe bir kalem, rahatlama sürahileri için bir ısınma alanıdır. Oyuna dahil olan görevliler ve oyunda olmayan takım arkadaşları Dugout adı verilen belirlenmiş bir alanda oturuyorlar .

Çitin sahadan ve izleyiciden uzaklığı bir alandan diğerine önemli ölçüde değişir.

Beyzbol Malzemeleri

İşte beyzbol oynarken kullanılan gerekli tüm ekipmanların bir listesi

Vuruş Kaskı

Miğfer, bir vurucu tarafından kafasını ve atıcıya dönük kulağı toptan korumak için takılır. Sadece sürahiye bakan kulağın korunması gerektiğinden bazı kaskların sadece bir tarafında kulak koruyucuları varken, bazı vurucular solak ve bazıları sağ elini kullandığından, her iki tarafında kulak koruyucuları olan kasklar daha yaygındır.

Beyzbol şapkası

Tüm oyuncular gözlerini güneşten korumak için şapka takarlar. Beyzbol şapkası tasarımı halk arasında o kadar popüler hale geldi ki, bir stil ifadesi yapmak için de kullanıldı.

Yakalayıcı kask

Yakalayıcılar, hem başlarını hem de yüzlerini korumak için hokey kaleci maskesine benzer yüz maskeli bir kask takarlar. Bazen ayrı bir kask ve yüz maskesi takabilirler.

Üniforma

Tüm oyuncular, antrenörler ve menajerler gömlek ve pantolon giyer. Her takımın belirli bir renk ve tasarıma sahip tek tip bir elbisesi vardır.

Sürgülü şort

Oyuncular bazen tabanın içine kayarken oyuncunun kalçalarını korumak için yastıklı destek şortları giyerler. Bazı kayan şortlar, jockstrap görevi gören bir fincan için bir cep içerir.

Beyzbol Kramponları

Bunlar, oyuncuların daha iyi tutuş için giydiği kauçuk veya metalden yapılmış beyzbola özel ayakkabılar.

Beyzbol Sopası

Beyzbol sopası yuvarlak, masif ahşap veya içi boş alüminyum bir sopadır. Ahşap yarasalar geleneksel olarak dişbudak ağacından yapılır, ancak bazen akçaağaç ve bambu da kullanılır.

Beyzbol Sopası

Top

Beysbolda kullanılan topa beyzbol denir. Bir mantar küresi üzerine iplik veya ip katmanları sarılır ve bir beyzbol yapmak için üzerine deri bir ceket dikilir.

Eldivenler

Oyuncular avuçlarını korumak için deri eldivenler giyerler. Başparmak ile ilk parmak arasındaki perdeli bir “cep”, saha oyuncusunun topu kolayca yakalamasına yardımcı olur.

Yakalayıcı eldiveni

Yakalayıcılar, normal bir meydancı eldivenden çok daha geniş ve daha iyi yastıklı, birbirine bağlı parmak ceplerine sahip deri eldivenler giyerler.

İlk meydancı eldiveni

İlk görevliler, standart bir meydancı eldiveninden daha uzun ve daha geniş deri eldivenler giyerler. Dört parmak birbirine bağlı olduğundan yakalayıcı eldivenine benzerler; ek olarak, yuvarlatılmıştır ve standart bir meydancı eldiveni ile karşılaştırıldığında daha fazla dolgusu vardır.

Vuruş eldivenleri

Vurucu, ek kavrama ve topa vurduklarında şoktan kaçınmak için bir veya iki eline eldiven takarlar.

Beyzbol Kuralları

Aşağıda, beysbolda sık kullanılan bazı terimlerin bir listesi verilmiştir –

 • Kornanın Çevresinde – Üçüncü aşamadan ikinciye ve sonra birinciye koşan koşucunun ‘Kornanın Çevresinde’ koştuğu söylenir.
 • Arka Kapı Kaydırıcısı – Bir ‘top’ gibi görünen bir perde plakaya düşerse, buna arka kapı kaydırıcısı denir.
 • Balk – Atıcı, koşucuları bir sonraki üsse ilerlemeleri için atış yapıyormuş gibi kandırabilir. Bu bir oyunda yasa dışıdır.
 • Baltimore Chop – Adını Baltimore Orioles’ten alan popüler bir hit, vurucu, topun ev plakasından çok yükseğe sıçrayacak şekilde vurur ve vurucu bir single yapma şansı bulur.
 • Taban Vuruşu – Vurucu, topun en azından ilk temele hatasız ulaşacağı şekilde vurur.
 • Kutu Skoru – Puanlanan koşular ve vuruşların diğer bilgileri, bir dizi ilgili kutu işaretlenerek sunulur. Skor panosuna Kutu Skoru denir.
 • Fırçalama – Bazen atılan top vurucuya yaklaşır, ancak vurucu incinmekten kıl payı kurtulur. Böyle eğimli bir topa geri fırçalama denir.
 • Circus Catch – Dış saha oyuncusu bir topu yakalamak için dalabilir, zıplayabilir veya kayabilir, böylesine zor bir yakalamaya Circus Catch denir.
 • Bunt – Top, sahadaki yarasaya atış yapmamasına rağmen vurursa buna Bunt denir.
 • Çağrılan Oyun – Eğer hakem herhangi bir nedenle oyunu geçici olarak durdurursa, oyunun “Çağrıldığı” söylenir.
 • Değişim – Bazen vurucu, yavaş bir topun hızlı olduğuna inanması için kandırılabilir. Daha sonra topun ‘Değiştirildiği’ söylenir.
 • Force Play – Vurucu koşmaya başlar, bu nedenle bir sonraki meydancı ilerlemek zorunda kalır. Bir koşucuyu ilerlemeye zorlamak ‘Force Play’ olarak adlandırılır.
 • Texas Leaguer – Bir saha oyuncusu ile bir dış saha oyuncusu arasında yere düşen topa Texas Leaguer denir.
 • Çene Müziği – Batman’ın yüzüne yaklaşan ve bazen yüzünü incitebilecek topa Çene Müziği denir.
 • Döngü veya Doğal Döngü – Bir vurucu aynı oyunda tek, çift, üçlü ve bir home run atarsa, bir Döngüyü bitirdiği söylenir.
 • Halka – Isınma sırasında pratik yapmak için yarasaya halka şeklinde bir ağırlık eklenir.
 • Zemin Kuralı İkili – Vurulan top zıplar ve duvarın veya çitin ötesine uçarsa, üslerdeki koşucular iki taban ilerleyebilir.
 • Tayin Edilmiş Vurucu – Saha dışı bir oyuncu, atıcının bulunduğu yerden vuruş yapması gerekiyorsa, belirlenmiş vurucu olarak adlandırılır.
 • Çift Kafa – Bir takım sürekli olarak iki oyun oynarsa Çift Kafa olduğu söylenir.
 • Saha Sahibinin Seçimi – Bir saha oyuncusu, herhangi bir nedenle, topu vuranın doğru koşmadığı bir üsse atmayı seçtiğinde, buna Saha Sahibinin Seçimi denir.
 • İtfaiyeci – Oyunu kapatan kabartma sürahi.
 • Infield Fly – Bir vurucu, topa sahada uçacak şekilde vurur ve bir saha oyuncusu tarafından kolayca yakalanabilir.
 • Kasıtlı Yürüyüş – Bir vurucu ilk üsse ilerlemeye zorlanabilir; kasıtlı olarak, dört kez atış yaparak.
 • Line Drive – Topu doğrudan bir saha oyuncusuna götüren bir tür vuruş.
 • Left On Base – Üsler üç çıkışa rağmen yüklenirse, koşucuların ‘Sol Üstte’ olduğu söylenir.
 • Mendoza Line – Adını efsanevi kısa mesafe Mario Mendoza’dan alıyor, 200’ün üzerinde vuruş ortalamasını gösteriyor.
 • Paslanmış Top – Top bazen yakalayıcıdan kaçar ve koşuculara bir sonraki üsse ilerleme şansı verir.
 • Mükemmel Oyun – Atıcı, her vurucu oyuncunun ilk aşamaya ilerlemesini engelleyebiliyorsa, oyun mükemmel kabul edilir.
 • Pick Off – Bir temel koşucuyu etiketlemek ve bir koşuyu puanlamasını önlemek için, atıcı topu bir saha oyuncusuna atar. Atışa ‘Pick Off’ denir.
 • Çekme Vuruşu – Vurucu, topu sahanın vuruş tarafına doğru sürerse, vuruş vuruşu olarak adlandırılır.
 • Sacrifice Bunt – Bir temel koşucuyu ilerlemeye zorlayarak bir vurucuyu çıkarmak için topa dikkatlice vurulur.
 • Sacrifice Fly – Koşucu bir puan alır, ancak sinek top bir yakalamaya düşer.
 • Save – Bir yardım atıcısı, bir beraberlik oyunu olmadan üç veya daha fazla vuruş atılırsa veya rakip üsse berabere kalsa veya koşular kazandığında bile takım liderlik ederse, bir yardım atıcıya ‘Kaydet’ verilir.
 • Wheelhouse – Bir vurucunun güç bölgesi veya tatlı sporu.
 • Can of Corn – Top bazen, dış saha oyuncusu konumundan hareket etmeden kolayca yakalayabileceği şekilde vurulur. Böylesine kolay bir top yakalamaya Mısır Konservesi denir.
 • Run Batter In (RBI) – Bir oyuncu, vuruş sırasında takım arkadaşlarına puanlama konusunda yardımcı olduğu için kredi kazanır. Böyle bir kayda RBI denir.
 • Grounder veya Ground ball – Bir vurucu, yerden zıpladığında veya sahada yuvarlandığında bir Zemin topuna vurur.

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Oyunu oynamanın iki ana yönü vardır. Bir takım başlangıçta vuruş yapmalı ve diğer takım sahayı savunmalıdır. İnning’ler tamamlandığında roller tersine çevrilir ve bu profesyonel düzeyde dokuz vuruşa kadar devam eder.

Daha önce tartışıldığı gibi, bir takımın dokuz oyuncusu, savunma oyunu sırasında sahada belirli savunma pozisyonlarında durur. Saldırı oyunu sırasında, tüm oyuncular topa vurmaya çalışırlar, sırayla topa vurmaya çalışırlar.

Vurucu topa vurduğunda, ev plakasından bir tabandan diğerine saat yönünün tersine koşmaya başlayabilir ve bir puan almak için ev plakasına geri dönebilir. Sahayı alan savunma takımı topu almaya ve koşuyu bitirmek için vurucuya etiketlemeye çalışır.

 • Sürahi üzerinde, vurucu karşı belirli bir düzeyde beyzbol sahaları ev plakası . Zeki bir atıcı, vurucuya uzağa vurmasını ve sayı atmasını zorlaştırmak için zor bir top atar.
 • Yakalayıcı ağır koruyucu giysi ve özel bir eldiveni ile eve plakasının arkasında pozisyon alır. Vurucu ıskalarsa topu almak için çömeliyor ve ayrıca topun yakınına düşerse tarla yapıyor.
 • İyi bir yakalayıcı olması gereken ilk meydancı, ilk aşamada durur ve vurucu ilk kaleye ulaşıp onu etiketlemeden topu tutmaya çalışır.
 • İkinci meydancı, birinci ve ikinci üs arasındaki alanı koruyarak vurucuyu etiketlemeye çalışır ve dış sahaya girmeden önce yer toplarını yakalamaya yardımcı olur.
 • Üçüncü meydancı, üçüncü üssü yakından korur; Güçlü bir fırlatma kolu ile topları elmasın karşısındaki ilk tabana geri gönderme becerisine sahiptir.
 • Dış saha oyuncuları olarak adlandırılan üç oyuncu, dış sahanın sol, sağ ve orta bölümlerini korur. Vurucu daha fazla koşu yapmak için sert vurduğunda uzağa ulaşan topları yakalarlar.
 • Hakem hiçbir takımı desteklememeli ve tarafsız davranmalıdır. Her oyunda atılan turları duyurmak için oyunu yakından izler.
 • Sadece sopayla vuran hücum takımı üyeleri dışarı çıkabilir. Bir oyuncu oyundan çıktığında vuruş rotasyonundan ve vuruşun geri kalanı için oyundan çıkarılır. Hücum takımının üç oyuncusu dışarı çıktığında, savunma takımı vuruş yapma şansı yakalar.
 • Bir vurucu, adil bir topa veya faul bir topa vurabilir. Vurucu hatasız bir üsse ilerlerse buna vuruş denir.
 • Vurucu topa sallanıp ıskaladığında buna vuruş denir. Faul toplar da vuruşla sonuçlanır. Üç vuruş, vurucuyu dışarı çıkarır ve buna Strike Out denir.
 • Bir vurucu çıktıktan sonra, vuruş sırasındaki bir sonraki vurucu vuruş yapma şansı yakalar.
 • Bir top, vurucu tarafından vurulmak için vuruş alanından çok uzağa fırlatıldığında buna top denir . Dört toptan sonra, topa vuran oyuncu ilk aşamaya ücretsiz ilerleme sağlar. Durum aynı zamanda toplara veya yürüyüşe dayalı olarak da adlandırılır .
 • Vurucu topa faul çizgilerinin dışında vurduğunda, bu faul toptur .
 • Faul top yakalanarak içine açıldığında Açılır pencerenin , foulball bir ihtar olarak sayılır.
 • Vurucuların yanı sıra koşucular da koşu yapmak için üslerde kalır. Vurucu topa vurmadan önce bile koşarak üsleri çalmaya çalışırlar, buna vur ve kaç denir.

Satış Konuşması Stilleri

Pek çok atış stili vardır. Savunan takım üyeleri, vurucuya vurmak ve koşmak için zor olacak şekilde topu atarlar. Ayrıca topa vurmayı denerler.

 • Kontrol Edilmiş Salıncak – Neredeyse yarı yolda dönecek şekilde eğimli bir top.
 • Peynir – Harika bir hızlı top sahası.
 • Curveball – Sağ elle atıldığında sola, sol el ile atıldığında sağa doğru bükülen top.
 • Cutter – Hızlı bir top, ana plakaya ulaşmadan önce hafifçe kırıldığında kesici veya kesilmiş hızlı top olarak adlandırılır.
 • Çatal Top – Daha yavaş atmak ve genellikle topraklamak için işaret parmağı ve orta parmaklarla sıkıca tutularak atılan top.
 • Hızlı Top – Düz ve hızlı bir top.
 • Throw – Bir perdeden farklıdır. Bir atıcı, topu bir takım arkadaşına veya belirli bir noktaya doğru sürmek için elini kullanır.
 • Sinker – Aşağı doğru eğimli hızlı bir top.
 • Wild Pitch – Yanlışlıkla top çok geniş bir şekilde fırlatılır, yakalayıcı onu engelleyemez ve koşucular ilerlemek ve sayı atmak için zaman alır.
 • Slider – Vurucuyu hızlı bir top olduğu konusunda kandırmak için düz bir bilekle yapılmış, ancak ana plakaya ulaştığında kırılan bir eğri top.
 • Knuckle Ball – Dönmesini önlemek için topu mafsallarla tutmak.
 • Hızlı Dönüş Pitch – Vurucu atmayı amaçlayan bir atış, bazen vurucu bir eve koştuktan sonra neşe sinyali verdiğinde atılır.

Puanlama Koşusu

Koşucular üslerde kalır ve bir sonraki üsse koşarak koşar. Vurucu dışında, temel koşucular da bir puan almaya çalışırken avantajlı bir başlangıç ​​yapmak için koşarlar. Sahada en fazla üç koşucu olabilir, her üssüne bir koşucu yerleştirilebilir.

Koşucular birinci, ikinci veya üçüncü kaleye ilerledikçe veya tek vuruşta hatasız bir vuruşla ev plakasına geri döndükçe koşular tekler, çiftler, üçlüler ve ev koşusu olarak yapılabilir. Tüm üsler yüklenirken bir homerun vuruşuna Grand Slam denir . Tekler ve çiftler, üçlülerden ve home runlardan daha yaygındır.

Bazı durumlarda, atış çok zor olabilir ve dış saha oyuncuları savunma ekibini yakından korurlar ki takım hiç koşmadan başarısız olabilir; bu durumda, takımın kapandığı söylenir .

Çıkışlar veya Hatalar

Bir vurucu veya koşucu, etiketlenmeden önce bir sonraki üsse ulaşamadıklarında dışarı çıkarılabilir veya koşabilir. Etiketleme, koşucunun topa dokunması ile yapılır. Aksi takdirde koşucular üsse güvenle ulaşır ve bir koşu yapar.

Top, vurulduktan sonra faul bölgesine düşerse, bu da bir hata olarak kabul edilir. Bazlar yüklendiğinde birden fazla koşucu çıkarılabilir. Tek bir vuruşta iki çıkışa Çift oyun , üç çıkışa Üçlü oyun denir .

Bazen koşucu, arkasında bir koşucu olduğu için bir sonraki üsse ilerlemek ve dışarı çıkmak zorunda kalır. Bu tür çıkışlar hücreli güç çıkışlarıdır .

Karşı takım faul yaptığında bir takıma galibiyet verildiğinde oyun kaybedilebilir.

Beyzbol Turnuvaları

Şimdi beyzbolda düzenlenen bazı önemli turnuvaları tartışalım –

Dünya Serileri

Bu popüler yıllık şampiyonaya, Kuzey Amerika’nın iki popüler profesyonel beyzbol ligi olan Amerikan Ligi ve Ulusal Lig şampiyonlarının şampiyonluk için yarıştığı Fall Classic adı da verilir .

Karayip Serisi

Beyzbol liglerine katılan önde gelen Latin Amerika ülkeleri Küba, Dominion Cumhuriyeti, Meksika, Porto Riko ve Venezuela her yıl Serilerde yarışıyor. Genellikle her yıl Şubat ayında düzenlenen diziye ülkeler sırayla ev sahipliği yapıyor.

Dünya Beyzbol Klasik

Bu Şampiyona, beyzbolun uluslararası düzenleyici organı olan Dünya Beyzbol Softbol Konfederasyonu (WBSC) tarafından onaylanmıştır ve bu Şampiyonanın galibi ‘Dünya şampiyonu’ unvanını kazanır. 2005 yılında beyzbolun Olimpiyatlardan kaldırılmasına karar verildikten sonra, çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri dışında popülerlik kazandı. Şampiyonalar 2006, 2009 ve 2013 yıllarında yapıldı; yaklaşan 2017 için planlanıyor.

Olimpiyatlar

Beyzbol 1992’den 2008’e kadar Olimpiyatların bir parçasıydı. Ancak oyun dünya çapında popüler olmadığı ve pek çok uluslararası izleyici çekmediği için 2012’den itibaren Olimpiyatlardan kaldırıldı.

Beyzbol Dünya Kupası

Dünya Kupası turnuvaları 1938’den beri düzenleniyor, ancak düzenli değildi. 1996’dan sonra lig maçlarına katılan profesyonel oyuncuların Dünya Kupası maçlarına katılmalarına izin verilse de, pek çok lig oyuncusu katılmayı tercih etmedi. 2001’den 2011’e kadar iki yılda bir beyzbol Dünya Kupaları düzenlendi. 2011’den sonra, Dünya Kupası turnuvaları, World Baseball Classic’in yerini aldığından ve prestijli profesyonel liglerin oyuncuları ve popüler hale gelmesiyle sona erdi.

Beyzbol Çeşitler

Softbol

Elmas top olarak da adlandırılan softball, iç mekan-dış mekan, kedi topu, lapa topu, oyun zemin topu, her iki oyunun kuralları ve stratejileri çok benzer olduğu için tıpkı beyzbol gibidir. Ancak, farklı ekipmanlarla daha küçük bir sahada oynanır ve her oyunda yalnızca yedi vuruş bulunur. Oyun Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popüler. Topun çevresi sadece 12 inçtir, ancak bazen 16 inçlik bir topla ve her biri on kişilik iki takım arasında oynanır.

Stickball

Stickball Beyzbol’dan doğmuştur ve sokaklarda oynamak için değiştirilmiştir. Top genellikle zıplayan bir lastik toptur ve sopanın bir süpürge sapı vardır. Binaların sınır görevi gördüğü ve kuralların yerel olarak belirlendiği sokaklarda bulduğumuz diğer sopa ve top oyunlarına benziyor.

Vurucu topu havaya vurur ve eğer top yakalanırsa vurucu dışarı çıkar. Vuruşlar, topun ne kadar uzağa vurulduğuna göre tanımlanır; top bir verandaya düşerse veya bir pencereyi kırarsa, genellikle bir home run olarak kabul edilir. Stickball’un bazı versiyonları, üsler arasında koşmayı içermez.

T-top

T-ball, küçük çocukları topa vurma konusunda eğitmek ve onları beyzbol ve softbol gibi diğer oyunlara hazırlamak için kullanılan 4-7 yaş arası çocuklar için popüler bir oyundur. Eğimli olmayan ancak esnek bir çubuğa yerleştirilmiş, hareketli bir tabana sıkıca sabitlenmiş sabit bir topa vurmayı içerir.

Wiffle Ball

Wiffle ball, 1953 yılında David.N.Mullany tarafından on iki yaşındaki oğlu için icat edildi. Beysbola benzer bir sopayla ve topla oynanır, ancak kapalı bir iç veya dış sahada plastikten yapılır. Popüler bir sokak ve arka bahçe sporudur ve aynı zamanda yaz kamplarında oynanır.

Rounders

Rounders Beyzbol kadar eskidir ve 18. yüzyılda İngiltere’de oynanan Beyzbolun ilkel bir versiyonu olarak kabul edilir. Okul çocukları arasında popüler olan bu yarasa ve top oyunu, vuruş ve saha oynamayı içerir. Kurallar ve ekipman beyzbol ve kriketinkine benzer; top küçük, sert ve bir deri tabakayla sarılmış ve yarasa daha kısadır, tahta, metal veya plastikten yapılmıştır ve ucunda yuvarlaktır. Vuruş kuralları ve vuruş sırası beyzbolunkine benzer, ancak topa vuran oyuncular yalnızca dışarı çıkmadan dört üssü geçen bir devreyi bitirdiklerinde puan kazanır.

Rigoball

Bu yeni saha oyunu, Dominion Republic’te beyzbol çizgisinde geliştirildi, ancak oyundaki oyuncuların hiç sopaya ihtiyacı yok. Vurucu yoktur ve top oyuncular arasında atılır ve yakalanır. Herhangi bir atıcı tümseği olmayan bir sahada oynanır ve oyun beyzboldan daha hızlı ilerler. Takımlar hem erkekleri hem de kadınları içerebilir. Oyun daha güvenli ve daha az yorucu olarak kabul edilir. Kurallar Beyzbol’unkine benzer ancak oyunu daha hızlı ve daha ilginç hale getirmek için değiştirildi.

Beyzbol Şampiyonları

Beyzbol, Dünya genelinde yaygın olarak oynanmasa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir tutku ile oynanır ve büyük saygı görür. Yani, uluslararası şampiyonların çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nden.

George Herman Ruth (Jr) veya Babe Ruth

Yirminci yüzyılın başlarında eski bir Amerikan profesyonel beyzbol oyuncusu ve Babe Ruth, Bambino ve Swat Sultanı lakapları var. Çok mütevazı bir geçmişe sahip olmasına ve bir Baltimore akıl hastanesinde eğitim almış olmasına rağmen, beyzbol yoluyla popülaritesine yükseldi ve Amerika’daki en ünlü sporcu olarak kabul edildi.

1916 ve 1918’de Dünya Serisini kazandı ve 1915 ile 1919 arasında 87 maç kazandı. Bu harika solak atıcı aynı zamanda en büyük smaçördür ve muhteşem homerunlarıyla hala hatırlanmaktadır.

Willie Mays

Willie Mays, aynı zamanda ‘Hey Kid Say’ olarak da bilinen, çok yönlü bir Amerikan Profesyonel Beyzbolu. Bu harika vurucu ve aynı zamanda şaşırtıcı dalışları ve sıçrayan yakalamalarıyla da popüler. Birçoğu, yeteneğinin hak ettiği saygıyı almadığına inansa da, renkli oyuncular büyük liglere dahil edildikten sonra popülerlik kazandı ve çok başarılı oldu. Takım Ulusal Lig flama ve Dünya Serisini kazandığında Ulusal Lig New York Giants için ve daha sonra 1972-73’te New York Mets için oynadı.

Hank Aaron

Ulusal Lig’in Boston Braves takımında forma giyen Hank Aaron, ortalama 0.305 vuruş ortalamasına sahip ve 23 sezonluk kariyeri boyunca birçok efsane tarafından kırılan vuruş rekorunu kırdı. 1956’da vuruş ligi şampiyonluğunu kazandı ve takımını 1957’de World Series galibiyetine yönlendirdi. 1974’te Milwaukee Brewers’a katıldı, 1976’da emekli oldu ve 1982’de Beyzbol Onur Listesi’ne alındı.

Ted Williams

Ted Williams veya Theodore Samuel William, aynı zamanda sevgiyle Splendid Splinter ve Teddy Ballgame olarak da anılan, 1939’dan 1960’a kadar Amerikan Ligi’nde Boston Red Sox için oynadı. hıçkırık olmadan beyzbol.

Sol eliyle vurup sağ eliyle atma konusundaki alışılmadık yeteneği ile dikkat çeken oyuncu, Major League Baseball’da 0.400’e ulaşan son oyuncuydu ve ömür boyu ortalama 0.344 vuruş yaptı.

Ty Cobb

Tam adı Tyrus Raymond Cobb olan Ty Cobb, sevgiyle ‘Georgia Şeftali’ olarak anılır. 24 sezonluk kariyerinin 22 sezonunu Detroit Tigers’ın dış saha oyuncusu olarak oynadı. Herhangi bir dünya Serisini kazanamamasına rağmen, ekibi 1907’den 1909’a kadar arka arkaya üç Amerikan Ligi (AL) flaması kazandı. O, Ted Williams gibi, soluyla vuruş yaptı ve sağıyla attı ve en iyisi olarak kabul edildi. saldırgan oyuncular.

Honus Wagner

Uçan Hollandalı olarak da adlandırılan Honus Wagner, çevikliği ve güçlü fırlatma kolu için en iyi kısayol olarak kabul edilir ve aynı zamanda her yönden iyi bir oyuncuydu. Pittsburgh Pirates’in bir üyesiydi ve takımı üç Ulusal Lig Flaması’na götürdü.

Görev süresi boyunca, Korsanlar 1909’da ilk Dünya Serisini de kazandı. 21 yıllık kariyeri boyunca 3420 vuruş yaptı ve vuruş ortalaması 0.328. Büyük sayılara sahip olmamasına rağmen olağanüstü bir güç vuruşuydu.

Ken Griffey Jr.

Seattle Mariners Amerikan Ligi’nin bir üyesiydi ve popüler bir güç vurucusu ve 1990’ların orta saha oyuncusu idi. 1991’den 1999’a kadar harika saha yetenekleri için Amerikan Ligi Altın eldiven ödülünü kazandı ve 1997’de Amerikan Ligi’nin En Değerli Oyuncusu ilan edildi.

Mickey Mantle

Mickey Charles Mantle, The Commerce Comet veya The Mick olarak da adlandırılır. O, herhangi bir merkez saha oyuncusunun korktuğu en iyi sivri uçlu oyuncu olarak kabul edilir. Orta sahada oynadığı zamanki saha yüzdesi olağanüstü bir 0,984’tür ve aynı zamanda mezura koşusu için de popülerdi. On iki Dünya Serisi oynadı, Altın Eldiven birincisi ve üç kez En Değerli Oyuncu seçildi.

Jackie Robinson

Jack Roosevelt Robinson veya ‘Jackie’, Modern çağda renk çubuğunu geçen ve Büyük Beyzbol Liglerine katılan ilk Afrika kökenli Amerikalıdır. On yıllık beyzbol kariyerinde, 1949’da Ulusal Lig’in En Değerli Oyuncu Ödülü gibi birçok prestijli ödül kazandı. Altı Dünya Serisi’nde oynadı ve 1955’te Dünya Şampiyonası’nda oynadı.

Bu olağanüstü beyzbol oyuncusu, Sivil Haklar Hareketi’ne katkılarından dolayı ölümünden sonra Kongre Altın Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası ile onurlandırıldı.

Beyzbol Oynamanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Beyzbol oynamak kollarınızda ve bacaklarınızda güç oluşturur

Beyzbolun fiziksel gücü artırdığı gerçeği muhtemelen şaşırtıcı değildir, ancak birkaç ay oynadıktan sonra ne kadar güçlendiğinizi görünce şaşırabilirsiniz. Bir beyzbol sopasını tutup sallamak ve topu fırlatıp yakalamak, tüm üst vücudun kullanılmasını gerektirir. Sallanma gibi belirli hareketler de eklem esnekliği oluşturabilir.

Bacaklarınız da harika bir egzersiz yapacak. Farklı yönlere hareket etmek, tüm kaslarınızda güç ve hareketliliğin gelişmesine yardımcı olur. Çömelme, kalça kaslarını, kuadrisepsleri, diz kirişlerini ve baldır kaslarını çalıştırır. Tüm bu koşu bacaklarınıza daha fazla kas katacak.

Beyzbol, kardiyovasküler sağlığı da iyileştirir

Koşmaktan bahsetmişken, beysbolda bolca var ve kalbiniz ve akciğerleriniz için harika. Vurucular üslere koşar, dış saha oyuncuları uçan toplara doğru koşar ve yakalayıcılar genellikle faul topları kovalamak zorunda kalır.

Beyzbol oynamak el-göz koordinasyonuna büyük bir destek sağlar

Havada hızla hareket eden küçük bir beyzbol topunu başarılı bir şekilde yakalamak, bir ton el-göz koordinasyonu gerektirir. Aynı şey vuruş için de geçerli, çünkü temas kurmak ve topa parkın dışına vurmak kolay değil.

El-göz koordinasyonu başlangıçta doğal olarak gelmeyebilir, ancak daha fazla uygulama ile önemli ölçüde iyileşecektir.

Beyzbol oynarken ayrıca bol miktarda D vitamini alırsınız.

Vücudumuz D Vitamini ister. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında , vücudunuzun bu gerekli vitamini doğal olarak üretmesini sağlayan süreci tetikler .

D vitamini önemlidir, ancak güneş kremi hala beyzbol oynarken elinizin altında olması gereken önemli bir şeydir. Oyuncular güneş altında saatler geçirerek kolayca yanabilirler, bu yüzden SPF’ye dalın.

Beyzbol zihin için bile iyidir

Çoğu sporda olduğu gibi, beyzbol oynamak hızlı kararlar vermeyi ve çevrenize dikkat etmeyi gerektirir. Vuruş yaparken, topa ne zaman vuracağınızı, nasıl vuracağınızı ve nereye gitmesini istediğinizi düşüneceksiniz. Yakalayıcılar ve dış saha oyuncuları, başarılı bir şekilde yakalama yapmak için topun kendilerine doğru ne kadar hızlı ilerlediğini tahmin etmelidir. Koşmak da stratejiktir.

Bir beyzbol maçı sırasında takımınızla bağlantı kuracak ve arkadaşlar edineceksiniz

Beyzbol bir takım sporudur, yani sosyalleşmek ve takım arkadaşlarınızı tanımak için zaman harcayacaksınız. Pratik yaparken ve birlikte oynarken benzer düşünen insanlarla çabucak arkadaş olacaksınız.

Önceki sayfa 1 2

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu