Beyzbolda ERA Ne Anlama Geliyor?

ERA veya Kazanılan Koşu Ortalaması, bir sürahi performansını belirlemek için en önemli istatistiklerden biridir. Aslen 1900'lerde kabartma sürahilerin etkinliğini değerlendirmek için yaratıldı ve atıcılar için tüm beyzbol seviyelerinde büyük bir ölçüm çubuğu olarak gelişti. Bugün, oyunda en çok tanınan istatistiklerden biridir.

ERA’nın Nedir?

ERA istatistiği, dokuz devrelik bir oyun boyunca bir sürahi tarafından vazgeçilen ortalama koşu sayısını ölçer. Kazanılan bir koşu, hatalardan kaynaklanan koşular veya sahadaki diğer oyuncular tarafından yapılan hatalar veya önceki atıcının neden olduğu koşucular tarafından yapılan koşular hariç tutularak, atıcı tarafından izin verilen koşulardır. Bir ERA, dokuz vuruştan kazanılan koşulara dayanır.

ERA Hesaplamaları

ERA, kazanılan koşuların toplanması ve sayının perdeli vuruş sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu sayı daha sonra 9 ile çarpılır. Örneğin, bir atıcı 100 vuruşta 25 kazanılmış koşuya izin veriyorsa, 25’i 100’e böler ve ardından 9 ile çarparsınız. ERA 2,25 olur. Bir sürahi, koşuları bırakırken bir vuruşu emekli edemiyorsa, sonsuz bir ERA’ya sahip olması mümkündür.

Tercüme

ERA ne kadar düşükse, sürahi o kadar iyi kabul edilir. 1900’lerin başında, o dönemde vuruş eksikliği nedeniyle bazı sürahilerin ERA’ları 2.00’nin altındaydı. Bununla birlikte, oyunun kuralları yıllar içinde değiştiğinden, 4.00’ün altındaki bir ERA, artık bir şekilde etkili olarak kabul edilirken, 2.00’nin altındaki bir ERA nadirdir. 6,00’ın üzerindeki bir ERA genellikle kabul edilemez olarak kabul edilir. Küçük bir vuruş vuruşu yaparsa, bir sürahi için düşük ERA’ya sahip olmak çok kolay olabileceğinden, numune boyutunu da dikkate almak önemlidir. Bob Gibson şu anda 1968’de 1.19 ERA ile sezon içi en iyi ERA rekorunu elinde tutuyor.

Kavram Yanılgıları

Bazı uzmanlar, ERA’nın bir atıcının yeteneğini veya sahadaki başarısını doğru bir şekilde yansıtmadığını düşünüyor. Örneğin, ortalamanın altında bir savunmaya sahip bir sürahi, savunmasının koşucuları çıkaramamasından muzdarip olacaktır. Diğer bir önemli dış faktör, bazı basketbol sahaları diğerlerine göre rakip oyunculara karşı daha arkadaş canlısı olduğundan, atıcının kendi ev oyunlarını oynadığı yerdir.

Son zamanlarda, ERA+ veya Savunmadan Bağımsız Atış İstatistikleri (veya DIPS) gibi istatistikler, savunma özelliklerini kaldırarak ve konumları hesaba katarak bunu çözmeye çalıştı.

Beyzbolda WHIP ne anlama geliyor?

WHIP, Atılan Vuruş Başına Yürüyüş + İsabet anlamına gelir. WHIP, sürahinin kaç temel koşucuya izin verdiğini ölçer. En iyi MLB Sürahileri, birçok temel koşucuya izin vermedikleri için düşük WHIP puanlarına sahiptir .

Örneğin:

  • Jacob DeGrom – New York Mets, 0.554 WHIP
  • Max Scherzer – New York Mets, 0.864 WHIP
  • Gerrit Cole – New York Yankees, 1.059 WHIP

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu