Beyzbolda OPS Nasıl Hesaplanır?

İstatistikler her zaman beyzbolun büyük bir parçası olmuştur. Vuruş ortalaması, vuruş sayısı, vuruşlar, koşular ve daha fazlası, beyzbol ve birçok ligini tartışırken olağan hale geldi. Ancak son yıllarda, beyzbol geliştikçe istatistikler inanılmaz derecede karmaşık hale geldi.

Temel yüzde (OBP), yavaşlama yüzdesi (SLG) ve değiştirmenin üzerinde kazançlar (WAR) gibi istatistikler artık konuşmayı yönetiyor ve yeni çağın jargonuna ayak uydurmak zor olabilir. Uzmanlar için, bunlar arasında kral, temel yüzde artı yavaşlama (OPS), bir oyuncunun değerine ilişkin nihai istatistiklerden biri. Yüzeyde hesaplanması ve anlaşılması zor bir istatistik gibi görünüyor, ancak kolayca adım adım bir sürece bölünebilir.

1. Beyzbolda Baz Yüzdeyi Anlama ve Hesaplama

Temel Yüzde Üzerine veya OBP , beyzbolda önemli bir istatistiktir ve OPS’yi anlamak için gereken ilk büyük istatistiktir. Taban Yüzdesinde Kelimenin tam anlamıyla bir oyuncunun tabanda kaç kez kazandığını ölçer. Bunu hesaplamak için, bir oyuncunun vuruşlarını, yürüyüşlerini ve vuruş vuruşlarını toplarsınız ve sonra bunu plaka görünümlerine bölersiniz (yarasalar artı yürüyüşler artı vuruş vuruşu artı kurban sinekleri). Bu size, belirli bir zaman aralığında bir oyuncunun üssünde kaç kez kazandığının doğru bir yüzdesini verecektir.

2. Beyzbolda Slugging Yüzdesini Anlama ve Hesaplama

Slugging yüzdesi veya SLG , OPS’nin hesaplanmasında ihtiyaç duyulan diğer önemli istatistiktir. OBP’yi ölçmeye çok benzer, ancak bir oyuncunun tabanda olma miktarını ölçmek yerine, SLG bir oyuncunun isabetlerinin kalitesini ölçer. Bunu, her bir tabana bir sayı (Tek = 1, Çift = 2 vb.) atayarak bir oyuncunun topa vurduğunda ne tür bir vuruş aldığını ölçerek yapar. SLG’yi hesaplamak için formül Tekler + Çiftler x 2 + Üçler x 3, + İç Saha Koşuları x 4 bölü yarasalar şeklindedir.

3.Beyzbolda OPS’yi Hesaplama ve Anlama

Artık OBP ve SLG’yi nasıl hesaplayacağımızı anladığımıza göre, OPS’nin tam anlamıyla Temel Yüzde artı Slugging olduğunu ve hesaplamayı çok daha kolay hale getirdiğini belirtmeliyiz. OPS’yi hesaplamak için bir oyuncunun taban yüzdesini ve yavaşlama yüzdesini ekleyin. Örneğin, OBP’si .280 ve SLG’si .500 olan bir oyuncunun OPS’si .780 olacaktır. Bu, bir oyuncunun tabanda ne kadar kazandığını ve vuruşlarının kalitesini ölçtüğü için, iki istatistik arasındaki her iki dünyanın da neredeyse en iyisini temsil eder. OPS, birçok gelişmiş beyzbol istatistiğinden biridir, ancak ortalama bir beyzbol fanatiğinin anlaması için açık ara en kolay olanlardan biridir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu