Biatlon Kuralları

Genel Bakış

Biatlon, soğuk kış aylarında heyecan verici bir deneyim yaşatan en zorlu kış oyunlarından biridir. Bu kış sporu, kros kayağı ve tüfek atıcılığının bir karışımıdır. Biatlon oynamak zordur çünkü burada bir kros kayağı yarışına katılan sporcular, hedef sırasına ateş etmek için sık sık durarak dikkati dağılır. Biatlon, beş olayın birleşimidir – bireysel, sürat koşusu, takip , bayrak ve toplu başlangıç .

Bu oyunda, sporcular kros kayağında yarışırlar ve uzaktan bir dizi hedefi vururlar. Sporcuların hızlı, odaklanmış ve daha fazla dayanıklılığa sahip olması gerekir. Hedef her kaçırıldığında biatloncu ya ek süre ya da mesafe cezası alır. Kayakçının rekabeti sürdürecek kadar hızlı olması, ancak kontrolü sürdürecek kadar yavaş olması önemlidir. Bu oyunda sporcular bir tüfek taşırlar ve hedefi 50m mesafeden vururlar.

Biatlon’un Küçük Tarihi

Biatlon’un kökleri, insanların onu ordu için eğitim olarak kullandıkları Norveç’tedir. Dünyanın bilinen ilk kayak kulüplerinden biri 1861’de Norveç’te kuruldu. 1924’te kayak ve atıcılık kombinasyonu Kış Olimpiyatları’na girdi. Daha sonra 1928, 1936 ve 1948’de gösterildi, ancak o zamanlar Olimpiyat rekabeti yeniden kazanamadı.

Biatlon Tarihçesi

1950’lerin ortalarında biatlon, Sovyet ve İsveç kış sporları devrelerine dahil edildi ve kitle tarafından beğenildi. İlk Biatlon Dünya Şampiyonası 1958’de Avusturya’da yapıldı. Nihayet 1960 yılında Biatlon Olimpiyatlara dahil edildi. Kadınlara ilk olarak 1992’de Albertville’deki Olimpiyat Biatlon’da izin verildi.

Katılan ülkeler

Biatlon, özellikle Rusya, Finlandiya, Almanya ve Norveç’ten sporcular olmak üzere kuzey Avrupalıların hakimiyetindedir. Olimpik Biatlon unvanına sahip tek Avrupalı ​​olmayan kişi Kanadalı Myriam Bedard’dır.

22 de Biatlon nd Olimpiyat kış oyunları Rusya’da gerçekleştirildi. İlk kez 2011’de karma bayrak etkinliği düzenlendi. Norveç, Biatlon için altı madalya sahibidir.

Biatlon Ekipmanları

Biatlon yarışı kazanmak için kayak ve atış yapılan bir spordur. Oyun buz üzerinde oynandığından, oyuncular tarafından oynamak ve güvenliği sağlamak için ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır.

Yarış Kıyafeti

Biatletler, oyuncunun kolay hareket etmesi ve ayrıca rüzgarı kesmesi için cilt sıkı olması gereken yarış kıyafetlerine ihtiyaç duyar. Elbisenin ayrıca yalıtım için bir taban katmanı vardır.

Eldivenler

Biatletler bileklerini örtmek ve üşümelerini önlemek için eldivenlere ihtiyaç duyar. Eldivenler hafif malzemeden yapılacaktır.

Şapka

Biatletler başlarını örtmek için hafif malzemelerden yapılmış bir şapkaya ihtiyaç duyar.

Biatlon Malzemeleri

Gözlük

Biatletlerin gözleri parlak güneş ışığından ve kardan yansımadan korumak için gözlüklere ihtiyacı vardır.

Kayak

Katılımcılar tarafından kullanılan kayak, serbest stil kayak için onlara yardımcı olacağı için sert ve kısa olmalıdır. Kayaklara özel kayma mumu da uygulanır.

Tüfekler

Biatlon yarış ve atış oyunu olduğundan, kayakların yanı sıra katılımcılar bir koşum takımı içinde bir tüfek taşımak zorundadır. Mermiler, şarjörde saklanan 0.22 kalibre olmalıdır. Röle durumunda üç tur daha depolanır.

Hedefler

Metal diskler küçük bir kutuya konur ve hedef olarak kullanılır. Çekim başarılı olursa, çekimin başarılı olduğunu göstermek için farklı renkli bir disk görünür. Günümüzde bilgisayar, çekimin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için de kullanılmaktadır.

Biatlon Temel Bilgileri

Biatlon, sporcunun yarışı kazanmak için kayak yapmanın yanı sıra hedefe atış yapması gereken bir oyundur. Kaçırılan her hedef için bir ceza ile karşılaşması gerekir. Burada oyunun temellerini tartışacağız.

Kayak yapma

Burada katılımcılar, kayağın kara değmesi gereken kros kayağı yöntemi yerine serbest stil veya paten yöntemini kullanırlar. Serbest stil kayakta, bir katılımcı kayağı alternatif olarak kara koyar. Yöntem ayrıca kayakçının yokuş aşağı mı yoksa yokuş yukarı mı gittiğine bağlıdır, çünkü katılımcılar yokuş aşağı direkleri kullanmazlar, ancak kendilerini itmek için yokuş yukarı kullanırlar.

Çekim

Yarışma başlamadan önce katılımcılar ve antrenörleri tüfekleri sıcaklık ve hava şartlarına göre ayarlar. Yarış sırasında antrenörler ayrıca katılımcıya atış stili konusunda tavsiyelerde bulunur. Bir koç ayrıca katılımcının diğer katılımcıların ne kadar arkasında olduğunu bilmesini sağlayabilir.

Biatlon Nasıl Oynanır?

Biatloncu, kayak krosunda hızlı kayak yapmaya tamamen uygun olmalıdır. Hassas hedef vuruşu için kontrollü kalp atış hızı gereklidir. Her biatloncu bir tüfek tutar ve hedefi 50m (160ft) mesafeden vurur.

Oyunun farklı aşamaları vardır ve buna göre biatletinin atış pozisyonu yüzüstü pozisyon veya ayakta olabilir . Yüzüstü pozisyonda hedef çap 1.8 inç veya 45 mm ve ayakta pozisyonda 115 mm veya 4.5 inçtir.

Kış Olimpiyatları biatlon beş etkinlik içerir . Bireysel, sprint, takip, bayrak ve toplu başlangıç ​​yarışmalarıdır. Her bir olayın ayrıntıları aşağıda verilmiştir –

Bireysel

Bireysel ırk biatlonun en eski olayıdır. Erkek biatloncu 20 km’lik bir mesafe koşarken dişi 15 km’nin üzerinde koşar. Bu durumda kayakçının her biri beş turda dört hedefi vurması gerekir. Hedef için atış pozisyonları yüzüstü, ayakta, yüzüstü, ayakta. Hedef kaçırılırsa bir dakikalık ceza uygulanır.

Sprint

Sprint, erkekler için 10 km, kadınlar için 7,5 km. Burada mesafe üç tur kat edilir. Biatloncu ayakta pozisyonda bir kez, yüzüstü pozisyonda ikinci kez atış yapar. Bir şutu her kaçırdığınızda, yarışa devam edilebilmesi için 150 metrelik bir penaltı döngüsü kayılır.

Biatlon Sprint

Takip

Takip etkinliği için yarışmacılar sprint etkinliğinden seçilir. Sprint yarışını ilk 60 bitiren kişi bu etkinliğe hak kazanır. Takip yarışı erkeklerde 12,5 km, kadınlarda 10 km’dir. Sprint etkinliğinde en iyi zamanlamalara sahip biatloncu yarışa başlar ve buna göre hak eden diğer adaylar tarafından takip edilir. Bu yarışın amacı, lidere eşlik etmek ve bitiş çizgisini ilk geçen kişi olmak için yama yapmaktır.

Biatlon Takip

Takip yarışı, beş tur ve dört atış turuna bölünmüştür. Burada yarışçılar yarışın hedef bölgelerinde takım oluşturabilirler. Atış poligonuna varış sırasına göre atış yapmak daha iyidir. Çoğunlukla bu, yarışçıların sadece ayakta durup sıralarını bekledikleri anlamına gelir. Bir hedefi kaçırdıklarında, yarışçı parkur boyunca ilerlemeden önce 150 metrelik bir ceza döngüsü uygulanır.

Röle

Bu durumda tüm biatletler aynı kaynaktan aynı anda başlar. Parkurlarını tamamladıktan sonra, biatletler yarışın bir sonraki bölümünü koşacak olan bir sonraki biatloncuya dokunmalıdır. Erkek biatletler için röle 4 x 7.5 km ve dişi biatletler için röle 4 x 6 km’dir.

Biatlon Röle

Kısacası, dört biatlonun üç tur ve iki atış turunda mesafeyi kat etmesi gerekiyor. Tüm kalifiye biatletler iki atış turu yapmak zorundadır. Her atışta biatloncu beş hedefle karşılaşır. Atış kaçırılırsa, mermiyi manuel olarak yüklemek ve tekrar denemek için üç şans verilir. Dördüncü kez 150 metrelik bir ceza döngüsü kapsanacak.

Toplu başlangıç

Toplu başlangıç, Torino’daki 2006 Kış Olimpiyatları’ndaki biatlon etkinliklerine dahil edilen en son etkinliktir. Bu etkinlikte, diğer dört yarışmada en iyi skorları korumayı başaran ilk 30 biatlon yarışmaya birlikte başlar. Erkek biatletler için toplu başlangıç ​​15 km’lik bir yarış, kadın biatletler için ise 12.6 km’dir. Beş tur ve dört atış turu vardır ve kaçırılan her hedef için 150 metrelik bir ceza döngüsü kapatılacaktır.

Biatlon Toplu Başlangiç

Bu beş mini oyun koleksiyonu biatlonu ilginç ve heyecan verici bir oyun haline getiriyor. Bu kış sporu oldukça zorlu ve tam bir adanmışlık, dayanıklılık ve konsantrasyon gerektiriyor. Oyunu anladıktan sonra oyunun nasıl oynanacağına ilişkin kısa bir açıklama aşağıda gösterilmiştir.

 • Oyunu anlamak – Oyunun amacı hızlı kayak yapmaktır. Biatletler, önceden belirlenmiş atış pozisyonlarında beş hedefi vurmak için bir tüfek menzili içinde kayarlar. Bu ya ayakta durma pozisyonu ya da yüzüstü pozisyondur.
 • Katılımcıların Kondisyonu – Biatlon için oyuncu, hızlı kayaktan ayrı olarak son derece formda olmalıdır, çünkü oyuncular hassas hedef atışına izin vermek için kalp atışlarını sakin ve mümkün olduğunca düşük tutmalıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, oyunun sloganı beş hedefi de vurmaktır. Mermi hedefe her vurduğunda, metal bir panel etrafını sararak başarılı bir vuruş yapar. Hedef her kaçırıldığında, kayak cezası döngüleri atılan süre ile özetlenir. Böylece daha fazla ıskalama, kayakçı için daha fazla penaltı döngüsü alır.
 • Biatloncu tarafından atılan adımlar – Ardından biatloncu poligondan ayrılır, bir sonraki döngüde kayar , aralığa geri döner ve yarış mesafesi tamamlanmadığı sürece döngü devam eder. Örneğin, bir biatloncu 10 kilometrelik bir parkuru tamamlamalıdır, yarış 4’e 2,5 kilometre, yani 2,5 mil x 1,6 mil döngüler olabilir ve biatloncu aynı menzile her girdiğinde beş hedef vurulacaktır.
 • Kazanan – Diğer kalifiye biatletlere kıyasla ceza döngüleri de dahil olmak üzere en az süre ile yarışı tamamlayan biatloncu kazanan olur. Asgari süreyi ayırmanın akıllıca bir adımı, ek ceza döngülerinde kayarak zaman kaybetmek ve hassas atışa odaklanmak değildir.

Biatlon için Özel Gereksinimler

Bu oyuna katılmadan önce atış dersleri önerilir. Bir ateşli silahı güvenli bir şekilde kullanmakla birlikte bir silah sahibi olmak için bir lisans şarttır. Silah ruhsatına sahip olduğu açıktır, ancak burada silah ruhsatı sınıfı, rekabet amacıyla bir tüfek kullanma iznine sahip olmalıdır.

Biatlon Kuralları

Biatlon kuralları Uluslararası Biatlon Birliği (IBU) tarafından belirlenir. Biatlon oynarken uyulması gereken kuralları anlayalım.

 • Biatloncu, 6 km’den 20 km’ye kadar farklı mesafelerden kayarak iki veya dört kez hedef almak için atış poligonunda durur. Burada hem kayak mesafesi hem de atış seanslarının sayısı söz konusu yarışma türüne bağlıdır.
 • Hedefin vurulduğu mesafe daima 50 m’dir. Her seansta, beş hedefe beş tur atılır. Bayrak yarışmasında biatloncu, her oturum için üç yedek raund vardır.
 • Hedefin çapları tamamen atış konumuna bağlıdır ve çok küçüktür. Ayakta çekim yaparken çapı 115 mm’dir, yüzüstü pozisyonda çekim yaparken ise hedef 45 mm olan daha da küçüktür. Tüm olaylar dizisi boyunca saat asla durmaz. Yani biatletler sadece kaymak ve hedefi vurmakla kalmaz, aynı zamanda hızlı da yapar.
 • Kaçırılan her hedef için fazladan bir dakika ek süre eklemek veya her atış seansından hemen sonra 150 metre ceza döngüsü gibi Bireysel etkinlik cezaları hariç, kaçırılan her hedef için ücret alınır. Bireysel etkinlikte ise seans bittikten sonra ceza yapılır.
 • Sporun bir niteliği olarak biatlet, başlangıç ​​çizgisinden başlar, uzunluğu olaya bağlı olan bir parkur döngüsünde kayar, atış poligonuna girer ve hedefe atış yapar. Sonra başka bir döngü kayıyor ve tekrar şut atıyor ve son atış seansından sonra bitiş çizgisine kadar bir kayak döngüsü ile bitiriyor.
 • Ferdi ve Sprint etkinlikleri her seferinde bir biatlet ile 30 saniyelik bir aralıkla başlar. Takip etkinliği, eleme rekabeti temelinde zaman aralıklarına dayanmaktadır. Toplu başlangıçta tüm biatletler aynı anda aynı yerden başlar.
 • Bayrak yarışında, tüm takımların ilk üyeleri aynı anda yarışa başlar ve görevlerini tamamladıktan sonra, Teslim Alanındaki bir sonraki takım üyesini yollarına başlamak için etiketlerler.
 • Yarışın başlangıcından sonuna kadar biatletler, Bayrak Yarışı ve Toplu Başlangıç’ta tahsis edilen bir atış şeridini seçmek, atmayı kaçırdıkları toplam hedef sayısını saymak ve ardından doğru kaymak gibi kendi eylemlerinden ve kararlarından sorumludur. ceza döngülerinin sayısı. Bunun dışında, Yarışma ve Yarışma Kurallarının şartlarına uymaları beklenir.
 • Kadın biatletlerin bayrak yarışının birinci ve ikinci bölümünü tamamlarken, yarışın üçüncü ve dördüncü bölümlerinin erkek biatletler tarafından tamamlandığı Karma Bayrak yarışının yeni konsepti de düzenleniyor. Ancak Karışık Bayrak Yarışı, bayrak yarışındaki diğer tüm prosedür ve kuralları takip eder.

Biatlon Şampiyonası

Uluslararası Biatlon Birliği (IBU), Biatlon’un yönetim organıdır. Aşağıda Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları ve Dünya kupasının aksine bazı önemli Uluslararası Biatlon etkinlikleri verilmiştir.

 • Biatlon Kış Olimpiyatları’nda
 • Biatlon Dünya Kupası
 • Biatlon Gençler Dünya Şampiyonası

Biatlon Kış Olimpiyatları’nda

Biatlon, 1960 Kış Olimpiyatlarında 20 km’lik bireysel etkinlikle tanıtıldı. 4 x 7.5 km’lik bayrak 1968 Kış Olimpiyatları’nda tanıtıldı ve 1980 Kış Olimpiyatları’nda 10 km’lik sprint. Kadınlar bu oyunda 1992 Kış Olimpiyatları’nda giriş yaptı. Altının çoğu Almanya tarafından kazanıldı ve yanında Norveç var.

Biatlon Dünya Kupası

Biatlon erkekler için dünya kupası 1977-78 sezonunda, kadınlar için ise 1982-83 sezonunda başladı. İlk olarak Avrupa kupası olarak adlandırıldı, ancak daha sonra dünya kupası olarak tanıtıldı. Dünya kupası çoğunlukla Kasım ve Mart ayları arasında yapılır. Etkinlik 4-6 kez bayrak yarışı içerir. Tüm etkinliğin bitiminden sonra kazanan kişiye Büyük Kristal Küre ödülü verilir. Kazanan, en yüksek toplam puana sahip olandır.

Biatlon Gençler Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Gençler Şampiyonası 1967’de erkekler için ve 1984’te kadınlar için başladı. Daha önce bu şampiyonaların yeri dünya kupasıyla aynıydı. Daha sonra mekanlar Çek Cumhuriyeti, Finlandiya ve Avusturya olarak değiştirildi.

Biatlon Gençler Dünya Şampiyonası

Biatlon Şampiyonları

Biatlon etkinliklerinin bir kısmının veya tamamının çeşitli yarışmalarına katılan birçok sporcu vardır. Biatlon şampiyonlarından bazılarına ve kariyerlerine bir göz atalım –

Martin Fourcade

Martin Fourcade, beş kez genel dünya kupasını kazanan Fransız bir biatloncu ve bunu yapan tek biatloncu. Bununla birlikte iki kez Olimpiyatları kazandı. Martin kariyerine 2002 yılında başladı ve 2006 yılında uluslararası düzeyde katılmaya başladı.

2007’de gençler şampiyonasında bronz madalya kazandı. 2007’den beri katılmaya ve rütbesini yükseltmeye devam etti. 2010 kış olimpiyatlarından sonra dünya kupasına katıldı ve gümüş madalya kazandı. 2009-2010 Pursuit dünya kupasını kazandı.

2011 yılında dünya şampiyonasında karma bayrak yarışında yer alarak 3. oldu . Biatlon sprint yarışında da gümüş madalya kazandı. Bundan sonra takip etkinliğine katıldı ve altın kazandı. 2012-2013 sezonunda sprint ve pursuit’te dünya şampiyonalarında gümüş, ferdide altın madalya kazandı. 2013-2014 sezonunda dünya şampiyonasında ve 2014 Olimpiyatlarında toplu başlangıçta altın madalya kazandı.

Jakov Fak

Jakov Fak, Hırvatistan doğumlu bir Sloven biatloncu. 2009 dünya şampiyonasında bronz madalya kazandı. Ayrıca 2010 Kış Olimpiyatları’nda bronz madalya aldı. Bunu Hırvatistan takımının bir üyesi olduğu zaman kazandı.

2010 Olimpiyatları’ndan sonra Slovenya takımına katıldı ve 20 km’de altın, karma bayrak yarışında gümüş kazandı. 2012 dünya kupasında karışık bayrak dalında gümüş madalya ve bireysel yarışmada altın madalya kazandı. 2015 yılında toplu başlangıç ​​etkinliğinde altın madalya kazandı.

Targei Bo

Norveçli bir biatloncu olan Targei Bo, 2010 yılında ilk dünya kupası zaferini elde etti. Kariyerine 2006 yılında başladı ve bireysel yarışmada altın ve takip yarışmasında gümüş madalya kazandı. 2010 Olimpiyatlarında bayrak yarışında altın madalya aldı.

2011’de dünya kupasında bir sprint yarışı kazandı. Bayrak yarışlarında ve karışık bayrak yarışlarında da altın kazandı. 2012 dünya kupasında bir altın kazandı ve 2013 dünya kupasında farklı etkinliklerde üç altın kazandı. 2015’te farklı etkinliklerde dört bronz ve bir gümüş madalya, 2016’da ise bir altın ve bir bronz madalya kazandı.

Ole Einar Bjorndalen

Ole Einar Bjorndalen, bu oyunda madalyaların çoğunun galibi olduğu için biatlon kralı takma adını alan Norveçli biatloncu . Altı kez dünya kupası unvanını kazandı.

İlk madalyasını 1992’de gençler şampiyonasında ve sonraki yıl üç madalya kazandı. Şubat 2014’e kadar Olimpiyatlarda sekiz altın, dört gümüş ve bir bronz ve dünya şampiyonalarında 20 altın madalya kazandı. Dokuz kez sprint yarışını ve beş kez takip yarışını kazandı.

Emil Hegle Svendsen

Emil Hegle Svendsen, 2010 Olimpiyatları’nda iki altın ve bir gümüş madalya kazanan Norveçli bir biatloncu. Dünya şampiyonasında da bireysel yarışmada beş altın madalya ve bayrak yarışında altı altın madalya sahibi olduğu için çok başarılı.

2007’de 20 km’lik olay ve 2008 dünya şampiyonasında iki altın madalya kazandı. Toplamda Olimpiyatlarda dört altın ve bir gümüş, dünya kupalarında on iki altın, 6 gümüş ve üç bronz kazandı.

Marie Dorin Habert

Marie Dorin Habert, 2010 kış Olimpiyatları’na katılan Fransa’dan biatloncu. 2009 dünya şampiyonasında bronz madalya ve 2010 dünya şampiyonasında sprintte bronz ve bayrak yarışında gümüş madalya kazandı.

2015 Dünya Kupası’nda, sırasıyla ilk ve ikinci zaferi olan sprint ve takip etkinliğini kazandı. 2016 Dünya Şampiyonası’nda bireysel, toplu başlangıç ​​ve karma bayrak yarışlarında birer altın, sprint ve bayrak yarışlarında birer gümüş ve takip etkinliğinde bir bronz madalya kazandı.

Tora Berger

Tora Berger, şu anda emekli olan Norveçli bir biatloncu. Biatlon takımına 1999’da katıldı. 2008’de toplu startta gümüş madalya kazandı. 2010 Kış Olimpiyatları’nda 15km’de altın madalya kazandı.

2013 Dünya Şampiyonasında karışık bayrakta altın, peşinde altın madalya kazandı. 2014 Kış Olimpiyatları’nda ayrıca karma bayrak, takip ve bayrak yarışlarında sırasıyla bir altın, bir gümüş ve bir bronz kazandı.

Ekaterina Iourieva

Ekaterina Iourieva, kariyerine 2005 yılında başlayan ancak herhangi bir madalya kazanamayan Rus biatloncu. 2007-2008 sezonunda dünya şampiyonalarında ilk madalyasını kazandı. Ayrıca bireysel yarışmada altın madalya ve peşinde gümüş madalya kazandı.

2008-2009 sezonunda sprint ve kitlesel yarışları kazandı. Sonra bireysel yarışta yer aldı ve bunu da kazandı. Bu sezon doping için test edildi ve sonuçlar pozitif çıktı ve diskalifiye oldu.

Andrea Henkel

Andrea Henkel, 1998’de ülke takımının daimi üyesi olan Almanya’dan bir biatloncu. 1999’da ilk madalyasını kazandı. Tüm kariyerinde 2002 Olimpiyatlarında bireysel yarışmada altın ve bayrak yarışında altın madalya kazandı.

2006 Kış Olimpiyatları’nda bayrak yarışında gümüş madalya kazandı. 2010 Olimpiyatları’nda bayrak yarışında bronz madalya kazandı. Dünya şampiyonasında toplam madalya sayısı sekiz altın, altı gümüş ve iki bronz madalya içeriyor.

Magdalena Forsberg

Magdalena Forsberg, İsveçli bir biatloncu. Altı kez dünya şampiyonu oldu ve ayrıca Olimpiyatlarda iki kez bronz madalya kazandı. Kariyerine kros kayağı oyuncusu olarak başlamıştı.

1992 Kış Olimpiyatları’na katıldı ve yedinci oldu. 1988-1996 arasında kayak takımında yer aldı. Daha sonra biatlon takımına katıldı ve 1997-2002 arasında düzenlenen dünya kupasında altı madalya kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu