Bilardo Kuralları

Tarihçesi

Bilardo, kökeni Birleşik Krallık’ta olan bir isteka sporudur. Altı cepli bir tahtada oynanır. Toplar bir isteka çubuğu ile ceplere atılır.

Bilardo 18. yüzyılda bir oyun olarak tanıtıldı . Oyuna kırmızı top ekleyerek ilk değişiklikleri getiren, özellikle Fransa gibi bazı Avrupa ülkelerinde popülerdi. Bu kısa süre sonra Birleşik Krallık’ta da kabul edildi. 19. yüzyılın sonunda İngiliz Bilardo Derneği kuruldu. Daha sonra Bilardo Derneği ve Kontrol Konseyi ortalarında 20 tarafından organize edildi inci yüzyılda.

John Roberts, Sr., halk tarafından bilinen ilk şampiyondu ve yaklaşık yirmi yıl boyunca hüküm sürdü.

Amaç

Tüm kırmızı toplar bir oluşumda düzenlenmiştir. İşaret çubuğu kullanılarak bir vuruşla kırılır. Oyuncular topları ceplere atarlar. Sonunda siyah topu cebe atan ve en yüksek skorla biten oyuncu kazanan ilan edilir. Oyun, takım ve bireysel olarak oynanır.

Takım boyu

Bilardo, bir tahta üzerinde oynanan kapalı bir spor. Profesyonel bir spor olan Bilardo, bireysel olarak veya iki kişilik bir takım tarafından oynanır; bir ulusu temsil ediyor. Aksi takdirde, spor kulüplerde eğlence için bir takımda ikiden fazla kişi tarafından oynanır.

Bilardoya Katılan Ülkeler

Bilardoya Katılan Asya Ülkeleri

Biraz geç de olsa Asya ülkeleri oyunu hızlı bir şekilde aldılar ve dünya şampiyonu oyuncular ürettiler. Hindistan, Malezya, Endonezya, Japonya, Tayland ve Çin Taypesi, profesyonel İngilizce Bilardo oynayan 33 üye ülke listesinden birkaçıdır. Aşağıda 33 ülkenin tümünün bir tablosu var.

Asya Bilardo Sporları Konfederasyonu, Asya’daki tüm Bilardo ve Snooker etkinliklerini düzenlemek için kuruldu.

AfganistanHindistanTaylandSri Lanka
BahreynEndonezyaLübnanSuriye
BangladeşİranMoğolistanBAE
BruneiIrakMyanmarVietnam
SingapurJaponyaNepalYemen
Çin-Hong KongÜrdünPakistanMalezya
Çin-MakaoGüney KoreFilistin 
ÇinSuudi ArabistanFilipinler 
Çin TaipeiKuveytKatar 

Bilardoya Katılan Asya Dışındaki Ülkeler

Birleşik Krallık’ta oyun doğduğunda, Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri o zamandan beri bu sporu oynadı. Fransa, oyun için ayrı bir masa getirdi ve yavaş yavaş Fransız Masasında Bilardo ilgi odağı haline geldi. İngilizce ve Fransızca Tabloların farklılıklarını bu öğreticide daha sonra tartışacağız. Bilardoya katılan Asya dışındaki ülkelerin listesini içeren başka bir tablo.

MısırKanadaArnavutlukAlmanya
LesotoAmerika Birleşik DevletleriAvusturyaİngiltere (İngiltere)
LibyaArjantinBelarusYunanistan
MalawiArubaBelçikaMacaristan
MauritiusBolivyaBosna Hersekİrlanda
FasBrezilyaBulgaristanİsrail
NamibyaŞiliHırvatistanİtalya
NijeryaKolombiyaKıbrısLihtenştayn
ReunionKosta RikaÇek CumhuriyetiLüksemburg
Güney AfrikaEkvadorDanimarkaMakedonya
SvazilandHondurasEstonyaKaradağ
TanzanyaMeksikaFinlandiyaHollanda
UgandaHollanda AntilleriFransaKuzey Kıbrıs
ZambiyaNikaraguaNorveç 
 PanamaPolonya 
 PeruPortekiz 
 Porto RikoRusya 
 UruguaySırbistan 
 VenezuelaSlovakya 
  Slovenya 
  ispanya 
  İsveç 
  İsviçre 
  Türkiye 
  Ukrayna 

Bilardo Masası

Bilardo Tahtası Tasarımı

Bir masaya perçinlenmiş gemide bilardo oynanır. Carom veya diğer masa oyunlarından farklı olarak bu, tahtanın masanın bir parçası olduğu tek oyundur. Bilardo tahtası diğer tüm tahtalardan daha büyüktür. Carom panosuna benzer şekilde, Bilardo tahtasında da köşede dört cep ve yan çubuklarda iki cep bulunur. Tahtanın oyun yüzeyi, tahtaya sıkıca sabitlenmiş en kaliteli kumaş malzemedir. Böyle bir yüzey, topların tahta etrafında kolayca yuvarlanmasına ve onları cebe indirmesine yardımcı olur.

Bilardo Masası

Kurulun Boyutları

8 11ft oyun yüzeyinin en azından 1/2 x 5 ft 10in x 2 ft 10’da 1/2 içinde. Alt yastıktan 29in bir mesafede, bir paralel hat olarak adlandırılan çizilir kiriş çizgisini .

Tahtadaki diğer zorunlu işaret ‘D’ dir. Orta nokta çizgisi merkez olacak şekilde çizilir. D’nin yarıçapı 11 1/2 inçtir .

D’nin merkezi de dahil olmak üzere, oyun yüzeyinde dört nokta daha var. Bir noktaya piramit noktası adı verilir ve bu nokta, orta nokta ile üst yastığın yüzü arasında tam olarak orta konumdadır. Üçüncü nokta, minderin yüzüne diktir. 12 3/4 kalınlığındadır. Dördüncü nokta, minderin her iki tarafı arasında orta noktada bulunan merkez noktadır.

En uzun kenarların köşesinde ve ortasındaki cepler, Dünya Profesyonel Bilardo ve Snooker Derneği (WPBSA) standartlarına uygundur.

Bilardo Ekipmanları

Bilardo masası önceki bölümde ele alınmıştı, bu nedenle kalan oyun ekipmanı bu bölümde ele alınacaktır.

Toplar

Bilardo için kullanılan toplar, üretim için kullanılan şekil, boyut ve malzeme açısından WPBSA gerekliliklerini karşılamalıdır. Her top, minimum toleransla 52,5 mm çapa sahip olmalıdır. Bu toplar, masa üzerinde belirli pozisyonlarda yerleştirilecek setlerdir ve her set birbirinden farklıdır.

Top seti kırmızı, benekli beyaz ve açık beyaz renktedir. Alternatif olarak, kırmızı, beyaz ve sarı da renklendirebilirler. Tüm toplar aynı ağırlıkta olmalıdır ve oyun sırasında herhangi bir top değişikliği, oyuncular arasında karşılıklı mutabakata veya hakemin kararı ile yapılır.

İsteka

Bir işaretin uzunluğu 3 ft’den az olmamalıdır. İşaret, WPBSA standartlarına göre düzenli şekil ve biçimde olmalı ve hiçbir şekilde sapmamalıdır.

isteka ve yardımcısı

Yardımcı

Zaman zaman ıstaka, isteka ile doğrudan oynamak için zor bir konuma geçer ve oynamak için bir yardımcı veya yardımcı gerektirir. Bunlar normalden daha uzun ipuçları olabilir ve uzunluklarına göre yarım izmarit veya izmarit olarak da adlandırılır. Oyuncular tarafından alınan tüm bu yardımlar, onaylanmış şekil, uzunlukta ve WPBSA tarafından belirlenen diğer tüm standartlarda olmalıdır.

Bilardo Terimleri

Oyun – Forvetin topların oluşumunu bozduğu oyun dönemidir ve ya –

 • Oyunu tavizle bitirir
 • Oyunun toplam süresi geçti
 • Her iki taraf da gerekli sayıda puanı alır
 • Hakem tarafından yapılan oyunun kapanışı

Maç – Bir maç, öngörülen sayıda oyundan oluşur.

Toplar – Bir forvet, kırmızı, sarı toplar gibi hedef toplarını cebe sokmak için isteka topunu kullanır.

Çekme – Çekme, hangi oyuncunun ilk vuruş seçeneklerini alacağına karar vermenin bir yoludur. Diğer maçlarda atmaya benzer. Bilardoda, her iki oyuncu da isteka topunu zıt banda doğru oynar ve top minderine geri dönmesini sağlar. Kim topu baulk yastığına daha yakın tutmayı başarırsa, rakiplere seçenekler sunacaktır. Vuruşçular, istakanın yan yastıklara çarpmamasını veya rakibin sahasına girmemesini sağlamalıdır.

Vuruş ve dönüş – Başlangıçta top oluşumunu bozan kişiye veya oyundaki birine forvet denir. Vurucu bir faul yaparsa veya sırasını bitirirse, karşı oyuncu sıra dışı oynar. Hakem, forvet oyuncunun sırayı bitirdiğinden ve rakibinin oynaması için masadan uzaklaştığından emin olmalıdır.

Stroke – Forvet, isteka ucu hizalı olarak isteka topuna vurur ve oyunun kurallarının uygulanmasını sağlar, bu durumda buna vuruş denir. Bir vuruş tamamlandıktan sonra –

 • Hareket halindeki tüm topların durması gerekir.
 • Bir forvet masadan uzaklaşır veya bir sonraki vuruşa hazır durumda durur.
 • Oyunun herhangi bir ekipmanını tehlikeli konumdan çıkarın
 • Hakem veya hakem vuruş için bir puan verir.

Doğrudan vuruş – Forvet, hedef topa bilardo topu ile doğrudan masanın yastığına çarpmadan vurur.

Dolaylı vuruş – Forvet, bir açı için isteka topuna vurur ve hedef topuna vurmaya dolaylı vuruş denir.

Pot – Forvet, hedef topa bilardo topuyla vurarak bir cebe yön verir. Bilardo topu veya başka bir hedef topla temas ettiğinde cebine düşen hedef topa pot denir.

In-off – In-off, beyaz bilardo topunun hedef topa vurması ve kuralları ihlal etmeden bir cebe girmesi durumudur. Eğer beyaz bilardo topu birden fazla hedef topuna temas ederse, topun temas ettiği ilk hedef topundan içeri girdiği söylenir.

Tehlike – Pot, in-off, pot ve in-off vb. Gibi topların haricinde bir sayı vuruşunun tümü tehlikedir.

Cannon – Bilardo topunun iki hedef topla temas ettiği bir vuruş. Tek vuruşta sadece bir top atılabilir.

Ara – Tek bir turda, ara, arka arkaya yapılan puanlama vuruşlarının sayısıdır.

El içi – Oyuncunun elinde top olarak adlandırıldığı durumlar şunlardır:

 • Her oyunun başlamasından önce
 • Bir top masadan çıkmaya zorlandığında
 • Bir oyuncunun topunun vuruş yapmayan oyuncunun topuna dokunduğu tespit edildikten sonra
 • Bir oyuncunun topu cebe girdiğinde

Vuruş adil bir şekilde oynanıncaya kadar, oyuncunun eli aktif kalır. Oyuncunun topunun elinde kaldığı diğer iki durum:

Bir faul masadayken yapılır ve diğeri forvet oyuncunun faul yapıp sırayı bir sonraki oyuncuya geçerken puan kaybetmesidir.

Beyaz isteka topu elindeyse, forvet de eldedir.

Top Oyunda – Top, cebe girene veya elde tutulana kadar oyundadır. Ayrıca masadan zorlanmamalıdır.

Top in Baulk – Bir topun, topun merkezi olarak top çizgisinin üzerinde veya alt bant ile sopanın arasındaki bölgede bulunduğu söylenir.

Masadan zorla uzaklaştırma – Top, oyun yüzeyinin dışında durduğunda veya oyundayken forvet tarafından seçildiğinde masadan zorlanır.

Iska – Bir forvet bilardo topunu kullanarak hedef topla temas kurmayı ıskalıyor ve diğer hedef toplar top çizgisindeyken.

Darbe yapmak – Bir forvet, top sopası dışında olmadığında isteka topunu cebe sokar. Beyaz bilardo topu da banda temas etmemeli, doğrudan cebe girmelidir.

Faul – WPBSA kurallarının herhangi bir ihlali faul olarak kabul edilir.

Nokta Dolu – Eldeki bir top, noktayı başka bir top işgal ettiğinden veya dokunmadan yerleştirilemeyecek kadar yakın olduğu için orijinal konumuna yerleştirilmez.

İtme İnme – İtme stroku iki durumda çağrılabilir –

 • Forvet isteka topuna çarptığında ve beyaz bilardo topu hareket halindeyken isteka temas halindedir.
 • Beyaz bilardo topu hedef topla temas ettiğinden, topu sıyırdığı durumlar dışında, ıstaka hala temas halindedir.

Sıçrama Atışı – Forvet, isteka topunun bir hedef topun üzerinden atlamasını ve aşağıdaki durumlar haricinde banda temas etmeden amaçlanan topa vurmasını sağlamalıdır –

 • Beyaz bilardo topu bir hedef topa vurur ve ardından diğer topun üzerinden atlar.
 • Beyaz bilardo topu bir hedef topuna sıçrar ve vurur, ancak onun uzak tarafına değil.
 • Beyaz bilardo topu, kurallara göre hedef topuna vurur ve tahtanın yastığına çarpmak için üzerinden atlar.

Bilardo Kuralları

 • Tüm Bilardo oyunları kırmızı, sarı ve beyaz olmak üzere üç topla oynanacaktır.
 • İki oyuncunun her birinin kendi isteka topu vardır, biri beyaz topa, diğeri sarı topa sahiptir.
 • Her iki oyuncu da ilk önce kimin oyundan ayrılacağına karar vermelidir ve bu, her iki oyuncunun aynı anda isteka toplarına masanın uzunluğu boyunca vurması, yastığa vurması ve onlara geri dönmesi tarafından yapılır. Şutun oynandığı anda, isteka topunu sopaya en yakın olan oyuncu, kimin kıracağını seçer.
 • Kırmızı daha sonra Bilardo sporuna yerleştirilir ve ardından giden oyuncu önce isteka topunu D’ye yerleştirir ve sonra topla oynar.
 • Oyuncular daha sonra en fazla puanı toplamaya ve sonunda oyunu kazanmaya çalışır. Oyuncular üç şekilde puan alabilir:
  • In-off : Istaka topunuz bir veya daha fazla topa çarptığında ve bir cebe düştüğünde (2/3 puan).
  • Pot : Bu, isteka topunuz dışındaki herhangi bir topun bir cebe girmesidir (2/3 puan).
  • Cannon : Bu, isteka topu diğer iki topa da çarptığında gerçekleşir (2 puan).
 • Oyuncular sayı atışı yapana kadar masada kalırlar.
 • Bir faulün ardından rakip oyuncu, topların hepsini kendi noktalarına koyma veya masayı olduğu gibi bırakma seçeneğine sahiptir.
 • Oyunun galibi, maçtan önce kazanan toplam olarak ilan edilen toplam puana sahip ilk oyuncudur.

Bilardo Nasıl Oynanır?

İngiliz Bilardosu iki kişi veya iki taraf arasında oynanır. Nasıl oynanacağından önce tahtadaki topların düzenini anlamak önemlidir. Üç top kullanılır; beyaz, sarı veya benekli beyaz (tanımlama için ikiden fazla siyah nokta) ve kırmızı. Oyuncu veya takım, forvet, in-off’lar, top ve her ikisinin kombinasyonu için topu cebe sokduğunda gol atar.

Bir oyuncunun penaltıdan aldığı puanlar rakip oyuncuya verilir. Daha fazla puan almak için kullanılan en popüler taktiklerden biri, bir sonraki oyuncu elindeyken hedef toplarını bekletme alanında bırakmaktır. Topları rahatsız etmek için yapılan herhangi bir yol, zor bir dolaylı vuruşla olmalıdır.

Oyunun galibi, ayrılan süre içinde oyunun maksimum puanını veya öngörülen puanlarını alan oyuncuya göre ilan edilir.

Maçın galibi en yüksek ortalama ve toplam puan sayısına göre belirlenir.

Oyunun Başlatılması

Çoğu spor, kimin ilk oynayacağına karar vermek için bir atışla başlar. Çekme, Bilardoda atma yöntemidir.

Beyaz bilardo topu seçimi ve kimin ilk oynayacağına ip çekme ile karar verilir. Kazanan, karşı tarafın da karşılıklı olarak kabul etmesi koşuluyla her iki seçeneğe sahiptir. Oyun, beyaz bilardo topu masaya yerleştirildikten ve isteka ucuyla vurulduktan sonra başlamış kabul edilir.

Yanlış top hakem tarafından geçilse bile, oyuncunun doğru bilardo topu ile oynamak sorumluluğundadır. Oyuncular bir skor yapmadıkça ve greve devam etmedikçe sırayla değişir.

Elden oynamak

 • Elden oynamak için beyaz bilardo topuna “D” içindeki bir konumdan vurulmalıdır.
 • Hakem, istenirse, beyaz bilardo topunun doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol etmelidir.
 • Beyaz bilardo topu, beyaz bilardo topuna temas etmiyorsa, hakem tarafından oyunda sayılmaz; sağlanan oyun girişimi yapılmaz.
 • Top eldeyken, isteka topu sopanın dışına yerleştirilmelidir. Bir hedef topa değmeden topa dokunması durumunda, top çizgisini geçmese de oynadığı kabul edilir.
 • Beyaz bilardo topu, topun dışındaki bir topa temas etmesi şartıyla bir banda karşı oynanabilir. Topa tekrar girmeden önce, beyaz bilardo topu, sopanın dışında bant veya topla temas etmelidir.
 • Bir hedef top topun içindeyse, yüzeyinin hiçbir kısmı doğrudan elde oynanamaz.

Oyun sırasında, bir oyuncu, WPBSA tarafından daha iyi idare edilebilmesi için açıkça işaretlenmiş belirli durumlardan geçer. Aşağıda, sonraki adımlarla ilgili bazı örnekler verilmiştir.

Nesne Toplarını Tespit Etme

Kırmızı topla başlayarak, eğer cebe girerse, yerine geri yerleştirilir. Yerin dolu olması durumunda, kırmızı top piramit noktasına yerleştirilir. Piramit noktası da işgal edilmişse, orta noktaya yerleştirilir.

 • Bir top, ancak ve ancak elle yerleştirilirse yerinde kabul edilir.
 • Bir forvet, aynı topun sürekli potlarının sayısını hakemle kontrol edebilir.
 • Bir top o anda yerinde başka bir topa temas ederse, hareket etmemiş olsa bile top yerinde sayılmaz.
 • Oyuncu tarafından doğru bir şekilde tespit edilmeyen bir hedef top, hiçbir durumda hakem tarafından bir hata olarak kaldırılamaz.

Topların Sınırlamaları

Bir forvet için en fazla 75 ardışık topa izin verilir. Oyuncu 70’e ulaştıktan sonra hakem son beş için seslenmek zorundadır. Hakemin not almayı kaçırması durumunda, son beş top hakemin duyurduğu andan itibaren sayılacaktır.

Alternatif olarak, oyuncu istek üzerine topların sayısını da bilebilir.

Tehlikelere Sınırlamalar

Tıpkı ardışık topların sınırlandırılması gibi, bir oyuncu sadece 15 ardışık tehlike oluşturabilir. Oyuncu ve hakem kuralı burada da geçerlidir. Hakemin son beş tehlikeyi duyurmayı kaçırması durumunda, oyuncu hakemin duyurduğu andan itibaren ilave beş şans elde edecektir. Benzer şekilde, oyuncu sürekli tehlikelerin sayısını bilmek için talepte bulunabilir.

Vurucu olmayan oyuncunun topu, bir turun son vuruşunda masa dışındaysa, vuruş çizgisinin yerine veya D’nin sağ köşesine yerleştirilecektir.

Cebin Kenarında Top

 • Bir top vurulmadan cebe sokulursa veya işlem sırasında bir topa dokunmazsa, forvet oynadığı vuruş için puan alırken masaya geri konur.
 • Top başka bir vuruş tarafından vurulursa ve hatalı vuruş yokken cebe sokulursa, tüm toplar değiştirilir ve oyuncunun takdirine bağlı olarak aynı vuruş oynanır veya farklı vuruş yapılır.
 • Faul olması durumunda, tüm toplar geri yerleştirilir ve sıra bir sonraki oyuncuya geçer.
 • Top bir süre kenarda dengede durur ve daha sonra düşerse, cebe girmiş sayılır ve masaya geri konulmaz.

Vurucu Dışında Hareket Eden Top

Striker’in ortağı veya masadaki herhangi bir kişi tarafından hareket ettirilen top, hakemin düşündüğü en olası yere yeniden konumlandırılır. Aynı kural, kusurlu masa yüzeyi nedeniyle top hareket ettiğinde de geçerli değildir.

Toplar hakem tarafından rahatsız edildiğinde hiçbir oyuncu cezalandırılmaz.

Topa dokunmak

Dokunan bir top için bağırmak hakemin sorumluluğundadır. Böyle bir durumda kırmızı sporun üzerine yerleştirilir ve forvet olmayan topu Merkez noktaya yerleştirilir.

Diğer bir örnek ise, forvet vuruşunu yapmadan hemen önce bir beyaz bilardo topunun hedef topa dokunduğunda, hakem oyunu durdurabilir ve topu tatmin edecek şekilde ayarlayabilir.

Fauller

Aşağıda verilenler, forvet / partner / rakip oyuncu tarafından oyun sırasında yapılan faullerden bazılarıdır.

 • Beyaz bilardo topu dışında bir topa vurmak
 • Bir vuruş sırasında bilardo topuna birden fazla kez vurmak
 • Herhangi bir top hareketsizken vurmak
 • Her iki ayak yerden kalktığında çarpıcı
 • Sıra dışı oynamak
 • Açma vuruşu dahil olmak üzere elden uygunsuz şekilde oynamak
 • Beyaz bilardo topunu doğrudan bir cebe veya cebin omzundan oynamak
 • Elde hiçbir nesne olmadan topun topun dışına çıkması (bir darbe koşması)
 • Sıçrama vuruşu oynamak
 • İtme vuruşu yapmak
 • Bir topun masadan zorlanmasına neden olmak
 • Art arda on beşten fazla tehlike yapmak
 • Yetmiş beşten fazla ardışık top yapmak
 • Oyunda bir top veya top işaretçisine dokunmak
 • Hakem topun tespitini tamamlamadan önce yapılan vuruş
 • Standart olmayan bir ipucu ile oynamak
 • Herhangi bir amaçla masanın dışında bir top kullanmak
 • Boşlukları veya mesafeyi ölçmek için herhangi bir nesneyi kullanma

Faulün Sonuçları

Hakem bir faul çalar ve grevdeki oyuncu hemen oynamayı bırakmalıdır. Oyuncu görüşmeden sonra bile oynamaya devam ederse, ceza çok daha yüksektir.

Bir hedef top hatalı vuruşa sokulsa bile forvet faulde puan almaz. Top, orijinal konumunda masaya geri yerleştirilir.

Her faul iki puanlık bir ceza taşır. Farz edin ki hakem veya rakip oyuncu faul istemezse, affedilir.

Iskalama, bilardo topunun masadaki herhangi bir topa dokunmadan doğrudan cebe sokulduğu bir faul türüdür. Yastığa çarpabilir ve cebe girebilir. Rakibin puanına iki puan eklenir ve bir sonraki ıskalama faul olarak adlandırılır.

Bilardo Çeşitler

İngiliz Bilardosu dışında diğer varyantlar Snooker ve Pool’tur. Bilardo öğrendikten ve oynadıktan sonra, Snooker’ı anlamak daha kolay olabilir. Havuzda, topların üzerinde sayılar olan çizgiler ve noktalar vardır. Bu iki spor, ayrı dersler olarak tartışılacaktır.

Çiftli bir oyunda, oyun sırası diziyle belirlenir ve oyun sırasında değiştirilemez. Ortaklar oyun sırasında görüşebilir.

Yardımcı Ekipman Kullanımı

Forvet, hakemden alınmadıkça veya masada yatmadıkça, oyun sırasında sahip olunan ve kullanılan tüm dinlenme ve ek ekipmanlardan sorumludur.

Oyuncu, hakem tarafından sağlanan hatalı yardımcı ekipman nedeniyle yapılan faullerden dolayı cezalandırılmaz. Bu gibi durumlarda, yapılan vuruş göz ardı edilir ve hatalı vuruşa dahil olan tüm ekipman derhal değiştirilir.

Bilardo Turnuvaları

Bilardo Tarihi, çok eski bir küresel spor olduğunu kanıtlıyor. İngiltere, Singapur, Hindistan gibi ülkeler dünyanın en iyi oyuncularından bazılarını üretti. İşte Bilardo ile ilgili bazı önemli turnuvaların bir listesi 

TurnuvaYer
Airpark Christchurch AçıkChristchurch, Yeni Zelanda
Dış Limitler Auckland AçıkAuckland, Yeni Zelanda
Hamilton Pacific InternationalHamilton, Yeni Zelanda
Yeni Zelanda AçıkHamilton, Yeni Zelanda
Dünya Şampiyonası ElemeleriKuzey SC, Leeds
Jim Williamson AnıtıKuzey SC, Leeds
LITEtask Dünya Şampiyonası [Kısa]Kuzey SC, Leeds
LITEtask Dünya Şampiyonası [Uzun]Kuzey SC, Leeds
Bayanlar Dünya ŞampiyonasıKuzey SC, Leeds
LITEtask İngiltere AçıkCue Bahçeleri, Bradford
İskoç AçıkEdinburgh Mısır Ör.
LITEtask UK AçıkKuzey SC, Leeds
İngilizce AçıkCambridge SC
İrlanda AçıkIvy Odalar, Carlow
Avrupa AçıkIvy Odalar, Carlow
Avustralya Açıktbc
NSC AçıkKuzey SC, Leeds

Bilardo Şampiyonları

David Causier, Mike Russell, Peter Gilchrist, İngiliz Bilardosu sıralamasında ilk sıralarda; David Causier, mevcut oyuncu paketini yönetiyor. Hindistan’dan Geet Sethi, Pankaj Advani ve Ashok Shandilya birkaç popüler oyuncu. Bu bölüm, bu listedeki birkaç kişinin kariyer profilini ve başarılarını kapsayacaktır.

Peter Gilchrist (Singapur)

İngiltere’de doğan bir Singapurlu olan Peter Gilchrist, kedisinde birçok dünya şampiyonluğu bulunan dünya çapında bir bilardo oyuncusu. Dünya Şampiyonasını üç kez kazandı – 1994, 2001 ve 2013. Aynı zamanda en yüksek mola için dünya rekorunu kırdı ve Bilardo tarihinde birden fazla 1000 sayı atan tek oyuncu. Singapur’u SEA Games’te temsil etti ve Altın kazandı.

Mike Russell (İngiltere)

Oyunun efsanelerinden biri, 1969’da İngiltere’de doğdu ve 11 kez dünya şampiyonu oldu. Çetele eklenen altı amatör IBSF Dünya Bilardo Şampiyonası şampiyonluğu. Ayrıca 2010 IBSF Amatör Dünya Bilardo Şampiyonası’nda 1000’den fazla puanla rekor kırmıştır. Şu anda Katar Bilardo ve Snooker Federasyonunda antrenörlük yapmaktadır.

Geet Sethi (Hindistan)

Geet Sethi, Hindistan’daki İngiliz Bilardosunun yüzü olarak kolayca adlandırılabilir. 1961 doğumlu oyuncu kariyerine amatör bilardo oyuncusu olarak başladı. Geet Sethi, profesyonel düzeyde altı kez kazanan ve amatör Dünya Şampiyonası’nı üç kez kazandı. 1990’ların zirvesindeydi ve İngiliz Bilardoda iki dünya rekoruna sahip. Daha sonra, Hindistan’da sporu ulusal düzeyde tanıtmak için Gold Quest’i oluşturmak üzere Prakash Padukone’ye (Hintli Badminton as oyuncusu) katıldı.

Pankaj Advani (Hindistan)

Pankaj Advani, Hindistan’ın en genç ve yükselen sporcularından biridir. 2002 yılında Asya Bilardo Şampiyonası’nda çıkış yaptı ve 10 Dünya Şampiyonu Bilardo Şampiyonluğu kazandı. O şu anda Dünya no. 6’da 1 kırmızı bilardo. Aynı zamanda İngiliz Bilardosunda sekiz veya daha fazla şampiyonluk kazanan en genç kişi. Pankaj Advani, daha fazla rekorla Dünya Bilardosunu fırtınaya soktu; tek bir sezonda beş bölgesel ve dünya şampiyonluğunu kazanan tek oyuncu.

Bilardo Oynamanın Faydaları

Kalori Yakarsınız
Çoğu insan bilardo oynamayı yorucu bir egzersiz olarak düşünmez ve büyük olasılıkla bir oyun sırasında muhtemelen nefessiz kalmazsınız. Bu, hareketlerinizin kalori yakmadığı anlamına gelmez.

Aslında, ortalama bir oyuncu tek bir bilardo oyununda kolayca yaklaşık bir mil yürüyebilir. Bu çok fazla görünmeyebilir, ancak kanepede oturup televizyon izlemenin aksine, çok daha fazlası var.

Bilardo Odağı Oluşturur
Mola vermenizi mükemmelleştirmeye çalışmak veya atışınızda 8 topu vurmadan yatmak için mükemmel açıyı bulmak çok fazla odaklanma gerektirir. Bilardo masasının etrafında yaptığınız hemen hemen her şey (arkadaşlarınızla sohbet etmeyi beklerken) oldukça ciddi bir dikkat gerektirir.

Küçük ayrıntılara dikkat etme ve dış uyaranı engellerken eldeki göreve odaklanma yeteneği herkes için önemlidir. Düzenli olarak bilardo oynamak, bu tür becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir ve bu, masadan uzaktayken de son derece yararlı olabilir.

Eleştirel Düşünme Becerilerini Geliştirir Bilardonun
odaklanmanıza yardımcı olması gibi, oyun oynamak da masada ve yaşamda eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Örneğin, zor bir banka atışını bulmak veya isteka topunuzu doğru şekilde kesmeyi öğrenmek mantıklı, adım adım düşünmeyi gerektirir.

Bilardo erkeklerde yaşlanmayı yavaşlatıyor
Kopenhag Üniversitesi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, arkadaşlarla bilardo oynarken bira içmenin yaşlı erkeklerin aktif kalmasına yardımcı olduğunu, çünkü sağlıklı bir sosyalleşmenin bir işareti olduğunu ve aynı zamanda yaşlı havuz oyuncularının hala ihtiyaç duyduğu yaşlanma süreciyle mücadele ettiğini söylüyor kaslarını kullanmak için.

Esneme ve dengeleme gücünü geliştirir
Bilardo oynadığınızda, daha fazla uzanmanız, isteka topuna istenen bir açıyla ulaşmak için masa üstü boyunca eğilmeniz gerekir, daha çok karmaşık atışlar gerektiğinde. Bazen tek ayak üzerinde durmanız gerekecek, bu da dengenizi artıracaktır.

Zihninizi keskinleştirir
Normal bilardo ve bilardo oyuncuları, oyun sırasında temel fizik ve geometri gibi zihinsel matematiksel hesaplamalar ve tahminlerin gerçekleştirilmesini gerektirdiğinden, genellikle daha keskin zihinlere sahiptir.

El-göz koordinasyonunu büyük ölçüde geliştirir El-göz koordinasyonu
bir bilardo oyununu kazanmak için çok önemli bir faktör olduğundan, elleriniz çevik ve hızlı hale gelecek ve sınırlı ve dakik görevleri yerine getirebilecek.

Yaşı ne olursa olsun herkes için eğlence sağlar
Bilardo oynamak, cinsiyeti veya yaşı ne olursa olsun herkes tarafından oynanabildiğinden, genellikle bir aile meselesidir.

Bilardo kaslarınızı
güçlendirir Bir bilardo oyuncusu olarak, oynarken sürekli olarak bükülmeniz ve uzanmanız gerektiğinden, bacak, sırt ve kalça kaslarınızın düşük etkili tonlamasından yararlanacaksınız.

Bilişsel beceriler büyük ölçüde gelişir
Bilardo oynarken zihinsel olarak aldığınız uyarım zengin ve değişkendir, çünkü her kırık raf sonsuz düzen sunar. Bu düzenler her zaman görselleştirme, hayal gücü ve yaratıcı problem çözme becerilerinize meydan okuyacaktır.

Benzer Sporlar

Bir Yorum

Başa dön tuşu