Bilardo Spormu Yoksa Oyunmu?

Bilardo toplarına vurmak için kullanılan bir isteka çubuğuyla oynandıkları için yaygın olarak isteka sporları olarak bilinir. Geri kalanlarda, bu iki masa odaklı aktivitenin hiç spor olmadığı ve cebinizde biraz bozuk para varken ve sohbet biraz koştuğunda arkadaşlarınızla oynadığınız oyunlar olduğuna dair gizlenmiş bir şüphe duygusu var. barda kuru.

Burada, bilardo ve bilardo pek çok kişinin iddia ettiği gibi isteka sporları olup olmadığına ya da azınlığın haklı olup olmadığına ve sadece oyunlardan başka bir şey olmadığına bakıyoruz.

Geçmişteki Havuz Algısı

Dart gibi, bilardo ve bilardo, katılımcıların maçın ortasında açıkça içip sigara içtikleri iki (birkaç) spordu. Artık işler değişti. Bununla birlikte, bilardo oyuncularının sandalyelere yaslanıp rakibini izlerken bir bardak bira içerken ve sigarayı şişirirken görüntüleri, bu isteka sporları konuşmada gündeme geldiğinde pek çok insanın zihninde sıkıca kazınmış durumda kalır.

Belki de bilardo ve bilardo, oyuncuların oyun sırasında oyuncu “pub benzeri” davranışlar sergilemelerini önlemek için aktif olarak önlemler almak için biraz geç kalmışlardır, ancak bunun nedeni kısmen her iki oyunun da bir pub ortamından çıkması ve oyunda birçok mola vermesi gerçeğidir. . Birkaç on yıl geriye yolculuk yapın ve ragbi oyuncularının havada kupa tutan ve bir galibiyetten sonra dudaklarından sarkan sigaralarla soyunma odalarında kutlama yapan şifreli görüntülerini bulacaksınız.

Bu tür davranışlar o zamanlar o kadar da tabu değildi ve birçok sporcu buna katıldı. Elbette dünya artık daha sağlıklı hale geldi ve sporcuların gezegendeki en formda insanlar arasında olması haklı olarak bekleniyor.

Modern Versiyon ve Performansa Odaklanma

Snooker ve bilardo oyuncuları, yollarını değiştiren son “sporcular” dan bazılarıydı, ancak çoğu bunu yaptı – ve artık İngiliz maçlarında sigara ve içki yok. Yıllar geçtikçe her iki oyun da giderek daha fazla ilgi görmeye başladı, daha yüksek miktarda televizyon yayını ve daha fazla analiz ve değerlendirme aldı. Halkın gözü artık bu isteka sporlarına sıkı sıkıya bağlıyken, katılımcılar uygun şekilde davranmak ve hareket etmek için büyük çaba sarf ettiler ve birçoğunun kendilerini düşündüğü sporcular gibi göründüler.

Spor, bir miktar “fiziksel hüner” gerektiriyor olarak tanımlanır ve birçoğu, bilardo ve bilardonun baştan sona minimum hareket içerdiğini iddia edecektir. Sonuçta, isteka sporları sadece bir masaya yaslanıp parmak uçlarınızda bir ipucu kaydırmak değil mi?

Sonuç olarak

Arkadaşlarınızla barda hızlı bir bilardo veya bilardo oynamak, özellikle de gülüyor ve çekimler arasında şakalaşıyorsanız ve ihtiyacınız olduğu kadar çok zaman ayırıyorsanız vücudunuza pek bir zarar vermeyebilir. Profesyonel oyuncular için ise bambaşka bir su ısıtıcısı. Pratik yapmak ve maç oynamak aslında biraz yorucu bir mesele olabilir – göğüs, sırt, bacaklar ve kollara muazzam miktarda baskı uygular.

Herhangi bir profesyonel snooker oyuncusuna bunu sorun ve bir sonraki atış için kendilerini hazırlamak için kendilerini vücutlarının bir kısmına masaj yaparken bulduklarını hemen kabul edecekler. Diğer katılımcılarla aşırı fiziksel temas içermeyebilir, ancak bilardo ve bilardo, birçoğunun bildiğinden çok daha yüksek derecede fiziksel efor gerektirir (ve sadece “oyunlar” olarak adlandırılan diğer aktivitelerden çok daha fazla fiziksel efor gerektirir).

Bilardo ve bilardo sporunun aksine oyun olarak görenlerin teselli bulacakları gerçeği, daha önce Tokyo’da yapılacak bir teklifin başlatılmasına rağmen, bu faaliyetlerin hiçbirinin 2020 Olimpiyatları’na girememiş olması. Yine de, dünyanın en büyük spor organı isteka sporlarını kabul etmeye henüz hazır olmasa da, Britanya kesinlikle kabul etti. Bu da bu üçlü masa oyunlarının aslında spor olduğunu kanıtlıyor.

Dünyanın neresinde olursanız olun, bugünlerde hem bilardo hem de bilardonun sadece pub oyunlarından çok daha fazlası olduğu açıktır. Futbol, ​​ragbi, kriket ve tenis severler oradalar ve kesinlikle spor olarak görülmeleri gerekiyor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu