Bilek Güreşi Kuralları

Hiç şüphe yok ki, Bilek Güreşi bir şekilde veya başka bir şekilde binlerce yıldır devam ediyor ve dünya çapında popüler. Bir kişinin kolunun diğerine karşı mukavemet testi, bir masada duran veya bir masada oturan ve sonra dirseklerini masaya koyarken birbirlerinin elini tutan iki kişiden oluşur.

Daha sonra hedefleri, rakibinin kolunu masanın yüzeyine (veya dokunmatik yüzeye) sabitlemektir. Bir güç testi olmanın yanı sıra, rekabetçi bir bilek güreşçisi ve psikolojik gücün yanı sıra büyük bir beceri gerektirir.

Dünyada çeşitli Bilek Güreşi organları ve federasyonları vardır, bunlardan en önemlisi, diğer şeylerin yanı sıra Bilek Güreşi Dünya Şampiyonalarını denetleyen ve bu makalede kurallarına değindiğimiz Dünya Bilek Güreşi Federasyonu’dur .

Ancak, tüm dünyada tamamen standartlaştırılmamış olsa da. Bilek Güreşi kuralları farklı otoriteler ve federasyonlar arasında çok benzerdir ve genellikle sadece daha küçük, daha az önemli ayrıntılarda farklılık gösterir. Bir Bilek Güreşi maçının gerçek mekaniği esasen tüm dünyada aynıdır.

Oyunun Amacı

Bilek güreşinin amacı, rakibinizi ellerini masa dokunmatik yüzeyine sabitleyerek yenmektir. Bu, güç ve tekniğin bir kombinasyonu ile yapılır. Bilek güreşi öncelikle bir güç sporu olmasına rağmen, oyuncuların kendilerini en yüksek zihinsel duruma ‘psikolojik olarak sokmaları’ ve sıklıkla rakiplerini sindirmeye veya onları oyundan uzaklaştırmaya çalışmasıyla oldukça psikolojik olabilir.

Dünya Bilek Güreşi Şampiyonalarında, yarışmacılar kendi bireysel maçlarını kazanmanın yanı sıra yarışmanın takım şampiyonasında ülke takımı için puan kazanmaya çalışıyor.

Oyuncular ve Malzemeler

Fiziksel güç ve büyüklük arasında bir korelasyon olduğu için, rakipler, maçların ve yarışmaların adil olmasını sağlamak için ağırlık sınıflandırmalarında birbirleriyle rekabet eder. Oyuncuların ayrıca kısa kollu veya kolsuz tişörtler ve çok az reklam içeren veya hiç reklam içermeyen spor pantolonlar giyerek uygun şekilde giyinmeleri gerekir. Kot pantolon giyilmesine izin verilmez ve herhangi bir kol, dirsek veya bilek desteği de yoktur.

Resmi Dünya Bilek Güreşi Turnuvaları için masalar aşağıdaki özelliklere sahip olmalı ve WAF kurallarına uygun olmalıdır. Tablolar esas olarak şunlardan oluşur:

 • Dirseklikler – Bunlar, her yarışmacının güreşmek için dirseğini aşağıya koyduğu yerdir. Rahatsızlığı önlemek ve yaralanmayı önlemek için yastıklıdırlar.
 • Dokunmatik yüzeyler – Bunlar, her bir yarışmacının rakibinin elini itmeye çalıştığı, masanın zıt taraflarında bulunan yükseltilmiş pedlerdir.
 • El mandalları – Bunlar, rakipler tarafından güreş sırasında tutunmak için kullanılır, böylece kendilerine biraz daha fazla kaldıraç sağlar.

Kullanılan bilek güreşi masasının türü, bilek güreşinin ayakta veya oturarak yapılmasına bağlı olarak farklılık gösterir. Oturma rekabeti için masa üstü yerden 28 inç yükseklikte olmalıdır. Ayakta kibritler için masa üstü yerden 40 inç yükseklikte olmalıdır. Diğer tüm boyutlar aynıdır, yani masa üstü 36 ”uzunluğunda ve 26” genişliğinde olmalıdır.

Bacaklar bacağın içinde minimum 28 ”ve bacak-bacak arası minimum 18” olmalıdır. Dirsek pedleri kenardan 2 ”uzaklıkta ayarlanmalı ve yüksek kaliteli ve kalın köpükten 7” x 7 ”ve 2” kalınlığında olmalıdır. Dokunmatik yüzeyler 10 ”uzunluğunda ve 4” yüksekliğinde olmalı ve dirsek pedinin iç köşesinden pedin iç köşesine 5 “açılı olmalıdır.

El mandalları her bir masanın kenarına 13 ”mesafede yarıya kadar yerleştirilmeli ve sandalyeler de yerden 18” kare ve 18 ”boyutunda olmalıdır. Masanın iki yarısını birbirinden ayırmak için masanın ortasına da bir çizgi yerleştirilmeli ve masaya boyanmalı veya bantlanmalıdır.

Puanlama

Bireysel maçlarda, tek turda basit bir galibiyet / mağlubiyet formatı olduğu için puanlama çok basittir. Bununla birlikte, Dünya Bilek Güreşi Şampiyonalarında, her yarışmacının kendi kategorisindeki performansı için puanların verildiği ve kendi ülkesinin takımınınkilerle birleştirildiği bir takım şampiyonası vardır. Bu nedenle, her ağırlık sınıfında aşağıdaki puanlar verilir:

 • 1. – 10 puan
 • 2. – 7 puan
 • 3 – 5 puan
 • 4. – 4 puan
 • 5 – 3 puan
 • 6. – 2 puan
 • 7. – 1 puan

Oyunu Kazanmak

Bireysel maçlarda, maçın galibi rakibinin kolunu dokunmatik yüzeye sabitleyen yarışmacıdır. Kelime Bilek Güreşi Şampiyonalarında her maç sadece bir tur uzunluğundadır, ancak farklı federasyonlar, kurallar ve düzenlemeler altındaki diğer Bilek Güreşi müsabakalarında maçlar ‘üçün en iyisi’, ‘beşin en iyisi’ veya alternatif olarak yapılabilir.

Dünya Bilek Güreşi Şampiyonasındaki takım yarışmasında kazanan takım, üyelerinin kendi bireysel etkinliklerinde sergilediği performanslardan en çok puanı alan takımdır. Bu genellikle diğer bilek güreşi şampiyonaları ve yarışmaları için geçerlidir.

Bilek Güreşi Kuralları

 • Her maç, her iki tarafta birer tane olmak üzere iki hakem tarafından yönetilir, böylece hakemler yarışmacıları ve her iki taraftan da tutuşlarını görebilirler.
 • Bir maç için zaman sınırı yoktur, ancak bir yarışmacıdan biri veya her ikisi de devam etmek için uygun durumda değilse, bir hakem maçı durdurabilir.
 • Yarışmacılar masaya yaklaşmalı, kendilerini rahat ettirmeli ve ardından rakibinin elini tutmalıdır. Kavrama, baş parmak eklemi görünecek şekilde avuç içi ile avuç içi arasında olmalıdır. Yarışmacıların diğer elleri kendi el kancalarını tutmalıdır.
 • Yarışmacılar maça hakemin elinden veya şeritte başlamayı seçebilirler ancak her iki yarışmacı da bunu kabul etmelidir.
 • Hakemler her iki yarışmacının da kavrayışından memnun olduklarında yarışma başlayacaktır. Her yarışmacı, rakibinin kolunu dokunmatik yüzeye sabitlemeye çalışmalıdır.
 • Baskı, rakibinin elini dokunmatik yüzeye zorlayacak şekilde yana doğru bir kapasitede olmalıdır. Rakibi masanın ortasına doğru sürükleme girişiminde geri baskıya izin verilmez.
 • Maç, bir yarışmacı rakibinin elini dokunmatik yüzeye sabitlediğinde kazanılır. Bu noktada, baş hakem bunun geçerli bir pin olduğu için mutluysa, ‘Dur!’ ve hemen kollarını kaldırarak içini göster.
 • Rakiplerin doğal olarak herhangi bir kısmının dokunmatik yüzeye dokunması geçerli bir pintir.
 • Bilek Güreşi’nde yapılabilecek çok sayıda faul vardır. Bunlar arasında maç sırasında vücudunuzun bir kısmına dokunmak, omuzlarını rakip bölgesine çaprazlamak, omzunu dokunmatik yüzey yüksekliğinin altına düşürmek, küfür, taciz veya kötü sportmenlik sayılabilir.
 • İki uyarı = bir faul ve iki faul eşittir diskalifiye, yani rakibi maçı hemen kazanır.

Bilek güreşinde kazanmak için ipuçları

Temel bilek güreşi tekniği

Çoğu insan yanlışlıkla bilek güreşinin diğer kişinin koluna yan baskı uygulamak ve onu aşağı doğru itmeye çalışmakla ilgili olduğuna inanır . Ancak gerçekte, uygun bilek güreşi tekniği, rakibinizin kolunu izole eden ve onu kolayca sabitleyebileceğiniz bir konuma yerleştiren önemli bir çekme hareketini içerir.

Esasen, yapmaya çalıştığınız şey, rakibinizin kolunu size yakın ve vücudundan uzaklaştırmak için kolunuza ek olarak sırtınızı ve omuzlarınızı kullanarak güçlü bir çekme hareketi yapmaktır . Ardından omzunuzu ve vücudunuzu rakibinizin kolunun gitmesini istediğiniz yöne doğru döndürün ve bitirmek için aşağı doğru baskı uygulayın.

Uygun vücut pozisyonu ve duruş

Doğru tekniği kullandığınızdan emin olmak için öncelikle vücudunuzun doğru şekilde konumlandırıldığından emin olmak istersiniz . Bu, aşağıdaki şeyleri yapmayı içerir:

 • Ön ayağınız rakip elinizle aynı tarafta olacak şekilde ayakta durun. Örneğin, sağ kolunuzla rekabet ediyorsanız, sağ ayağınızı öne doğru çekmelisiniz.
 • Kolunuz vücudunuza yakın olacak şekilde kalçanız masaya yakın durun. Bu, çekme hareketini yaparken sadece kolunuz yerine tüm vücudunuzu kullanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Yarışma başlamak üzereyken, çekirdek kaslarınızı çalıştırın ve onları ‘sıkı’ tutun. Bunu yapmak, çekme hareketine yardımcı olacak ve size güçte küçük bir artış sağlayacaktır .

Avantajlı el pozisyonu

Vücudunuzu düzgün bir şekilde konumlandırmanın yanı sıra, elinizi rakibinize üstünlük sağlayacak bir konuma da getirmek istersiniz. Bu, aşağıdaki şeyleri içerir:

 • Elinizi üst rulo konumuna getirmeye çalışın . Bu, elinizi rakibinizin üzerinde döndürmeyi içerir, böylece ön kolunuz yüzüstü pozisyonda olur (aşağı bakar) ve aynı anda bileğinizi kendi vücudunuza doğru çevirir.
 • Elinizle rakibinizin elinin üzerinde tutuşunuzu biraz gevşetip ardından parmaklarınızı ileri doğru hareket ettirerek ve ilerledikten sonra tekrar sıkıca kavrayarak bir tür ‘tırmanabilirsiniz’.
 • Tutuşunuzu güçlendirmeye yardımcı olmak için baş parmağınızı kıvırıp kendi parmaklarınızın altına almaya çalışabilirsiniz.
 • Maç boyunca sıkı bir tutuş sağladığınızdan emin olun, ancak elinizi yoracak kadar aşırıya kaçmayın. Amacınız kaslarınızı meşgul ve kontrol altında tutmak, ancak rakibinizin elini ezmeye çalışmak değil.

Zihinsel yönü

Siz ve rakibiniz güç ve teknik açısından yakından eşleşirseniz, kazanan basitçe pes etmeyi reddeden kişi olabilir, ki birçok insan kaybetmek üzere olduğunu düşündüğünde vaktinden önce yapar, öyle olsa bile. durum değil. Bu nedenle, hala gücünüz kaldığı sürece, dayanmaya çalışın ve maça devam edin.

Eğer yorgun hissediyorsanız, rakibinizin de muhtemelen aynı şekilde hissettiğini unutmayın. Bilek güreşinde akıl oyunları burada devreye giriyor. Esasen, gerçekte kendinize güvenmeseniz bile, olabildiğince kendinden emin görünmek istersiniz.

Rakibiniz muhtemelen ne kadar yorgun olduğunuzu bilmeyecek, ancak muhtemelen ne kadar yorgun olduklarını kolayca anlayabileceğinizi varsayacaktır. Bu , şeffaflık yanılsaması olarak bilinen ve insanların duygularının gerçekte olduğundan daha başkaları için daha açık olduğunu düşünmelerine neden olan bilişsel bir önyargı nedeniyle oluşur  .

Genel olarak, hissetmenin ve kendinden emin görünmenin rakibinizi yenmede büyük bir rol oynayabileceğini unutmayın. Aynı zamanda, gerçekten yenilmeden önce dayanmalı ve erken pes etmemelisiniz.

Bilek güreşinde gücün rolü

Bilek güreşinde güç önemlidir ve güç açısından yeterince büyük bir fark olduğunda, hiçbir teknik kazanmanıza yardımcı olamaz. Aşırı bir örnek vermek gerekirse, profesyonel bir yetişkin vücut geliştirmeci, çocuğun tekniği ne kadar iyi olursa olsun, bilek güreşinde 5 yaşındaki bir çocuğu yenecektir.

Bununla birlikte, çoğu durum bu kadar aşırı olmayacaktır ve çoğu durumda, sizinle rakibiniz arasındaki güç farkı, yukarıda gördüğünüz teknik ipuçlarını doğru bir şekilde kullanarak üstesinden gelebileceğiniz bir fark olmalıdır.

Bilek güreşinde yaralanmalardan kaçınma ( kırılma kol  pozisyonu)

Önemli not: Aşağıdaki bilgiler tıbbi tavsiye olarak değerlendirilmemelidir. Bilek güreşi yaparken, kolunuzun pozisyonu ne olursa olsun, her zaman bir yaralanma riski olduğunu varsaymalısınız. Bilek güreşi yaparken kolunuzu korumak için en iyi pozisyonu belirlemeden önce bir uzmana danışın.

Ne yazık ki, diğer sporlar gibi bilek güreşi de her türlü sakatlığa yol açabilir . En yaygın bilek güreşi yaralanması, humerus kırığını içerir ; bu, esasen üst kolunuzdaki kemiğin ikiye bölündüğü anlamına gelir ; aşağıdaki resimde neye benzediğini görebilirsiniz.

Bunun olma riskini önlemenin açık ve en etkili yolu, ilk olarak bilek güreşi yapmamaktır. Bununla birlikte, biriyle bilek güreşi yapmayı seçerseniz, ‘kol kırma’ pozisyonundan kaçınarak yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

Bu pozisyondan kaçınmak için kolunuzu omzunuzla aynı hizada ve göğsünüze dik tutmanız gerekir. Bu, maç sırasında hareket ederken doğrudan elinize bakabilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Aşağıdaki resimde soldaki kişi, kolu omzunun arkasında döndürüldüğü ve göğsüne paralel olduğu için tehlikeli kol pozisyonundadır. Tersine, sağdaki kişi, kolu omzuna hizalı ve göğsüne dik olduğundan, yaralanma riskini en aza indirdiği için uygun pozisyondadır.

Buna göre, sağdaki kişinin (iyi bir pozisyonda olan) doğrudan eline baktığını, soldaki kişinin (tehlikeli kol pozisyonunda olan) eliyle doğrudan göz teması kuramadığını görebilirsiniz. .

Benzer Sporlar

Bir Yorum

 1. Bilek guresi cok guzel bir spor dalidir, yaziniz icin tesekkur ederim.

Başa dön tuşu