Binicilik Kuralları

Binicilik Genel Bakış

Binicilik, ata binmenin bir diğer adıdır. At anlamına gelen Latince equester ve equus kelimelerinden türetilmiştir . Bu spor hem solo hem de takımlar halinde oynanır. Dayanıklılık, Atlama ve At Terbiyesi olmak üzere üç farklı etkinliğin birleşimidir.

 • Dayanıklılık – Dayanıklılık disiplini, binicinin at sırtındaki yeteneğini atın zindeliği ve potansiyeli ile birlikte kontrol eder.
 • Zıplama – Atlama disiplini, binicinin komut üzerine atlarını engellerin üzerinden atlamasını sağlamak için yeteneğini kontrol eder.
 • At terbiyesi – At balesi , genellikle at balesi olarak bilinen üçüncü disiplindir .

Binicilik, bir dizi hareket gerçekleştirmek için binicinin atla koordinasyon kurma yeteneğini kontrol eder. Bu disiplinde atın formu ve binicisinden minimum itme ile performans gösterme isteği değerlendirilir.

Binicilik, tamamen binicinin at ile denklemine dayanan ilginç bir spordur.

Spor, hedefi diğerlerinden biraz farklı olan üç farklı etkinlik içerir. Endurance etkinliğinde ana amaç parkuru en kısa sürede bitirmektir. Parkuru minimum sürede tamamlayan bisikletçiler daha üst sıralarda yer alır.

Atlama etkinliğinde amaç, herhangi bir engeli aşmadan veya atlamadan, seans sırasından sapmadan ve zaman sınırını aşmadan seansı en az zamanda bitirmektir.

At terbiyesi disiplininde, atın formu ve sürücünün rahat ve kontrollü davranışı ile birlikte performans gösterme isteği değerlendirilir. En iyi puanları alan sürücüler, takım etkinliğinden bireysel etkinliğe kadar hak kazanır.

Biniciliğin Kısa Tarihi

Binicilik, ilk olarak 1900 yılında Paris’te düzenlenen II. Olimpiyat Oyunlarında sunuldu. Yarışmanın sonraki iki baskısına dahil edilmese de 1912’de tekrar görüldü ve her zaman Yaz Sporları Olimpiyatlarının bir parçası olarak kaldı. .

1948’e kadar bu spora sadece erkeklerin katılmasına izin verildi. 1952 yılı, Helsinki’de düzenlenen XV Olimpiyat Oyunları’nda kadınların bu spora aktif katılımına tanık oldu. Birincisi, sadece at terbiyesinde yarışıyorlar, ancak zaman geçtikçe yavaş yavaş başka etkinliklere de katılmaya başladılar.

Katılan ülkeler

Federation Equestre Internationale (FEI), binicilikte uluslararası şampiyonalar için FEI Dünya Binicilik Oyunlarını yönetir. Şampiyonalar her dört yılda bir gerçekleşir. Şampiyonaların yeri farklı ülkelerde değişiyor. 2010 Yaz Olimpiyat Oyunlarında 800 kişi atlarıyla birlikte 57 ülkeyi temsil etti.

Aşağıda, son beş Binicilik şampiyonasının düzenlendiği ülkelerin listesi verilmiştir.

 • 2014: Normandiya, Fransa
 • 2010: Lexington, ABD
 • 2006: Aachen, Almanya
 • 2002: Jerez de la Frontera, İspanya
 • 1998: Roma, İtalya, Arjantin

Binicilik Disiplinleri

Binicilik üç disiplinden oluşur – Dayanıklılık , Atlama ve At Terbiyesi . Her disiplinin hem bireysel hem de takım etkinlikleri vardır.

Dayanıklılık

Bu disiplinde, binicinin at sırtındaki yetenekleri, zindelik, potansiyel ve dayanıklılık ile birlikte test edilir. Her raunt için, ağırlık bölmeli belirli bir mesafe için bir zaman sınırı belirlenir, böylece hiçbir sürücünün herhangi bir avantajı olmaz. Takım etkinliği için her grupta dört bisikletçi bulunur ve sıralama turu ilk tamamlayan takım bazında yapılır.

Buradaki izler ülke çapında. Hem doğal hem de tepeler, hendekler veya kenarlar gibi bazı yapay engellerden oluşur. Turdaki tüm engelleri minimum sürede aşmayı başaran sürücü daha üst sıralarda yer alır. Bitiş çizgisini diğer atlara göre daha iyi geçen ata ödülleri vardır.

Atlama

Bu disiplinde, binicinin atla koordinasyon becerisi ile atın, binicinin komutuna göre bariyerlerin üzerinden atlama becerisi test edilir. Bu disiplin, hendekleri, alçak duvarları ve paralel çubukları içeren sekiz ila on ikiden fazla engele sahiptir.

İkili yani binici ve turu en az ceza ile ve minimum sürede tamamlayan at kazananlardır.

Ceza puanları

Binicinin atının bir engeli geçmeye ve parkuru tamamlamaya istekli olmaması durumunda, zaman hataları (saniyede bir) ceza puanı olarak verilir. Herhangi bir ihlal, cezalara ve nihai puanlardan puanların düşülmesine yol açacaktır.

Burada biniciler, iki geçiş yapmak zorunda olduklarından ve en yüksek puana sahip olan doğrudan finale yükseleceğinden akıllıca bir geçiş yapmalıdır. Sürücü ve en kısa süreye sahip olan at kazanır, ancak bir beraberlik olması durumunda, binicinin beraberliği bozmak için ek bir geçiş yapması gerekir.

Buradaki amaç, herhangi bir engeli aşmadan veya atlamadan veya raund sırasından sapmadan raundu en kısa sürede bitirmektir. Takımlarda sadece dört sürücü oynayabilir ve en düşük puana sahip olan sporu terk etmek zorundadır. Sonunda en kısa sürede en iyi performansı gösteren takım kazanan takım olarak taçlandırılır.

Terbiye

Bu disiplin aynı zamanda biniciler olarak at balesi olarak da adlandırılır ve atları hareket doğruluğu, sakinlik, esneklik ve esneklik açısından beş yargıç tarafından değerlendirilir. Burada atın formu ve her bir öğeyi biniciden minimum teşvik ve motivasyonla gerçekleştirme hevesi yargılanır.

Izlemek

At terbiyesi turu, atların bir dizi hareket gerçekleştirmesi gereken 60 X 20 m’lik kum tabanlı bir alanda yapılır. İlk iki tur için hareketler zorunlu iken üçüncü tur serbest stil turudur. Üçüncü turda, sürücü müziğe ayarlanmış bireysel bir program seçer.

Sürücünün rahat ve kontrolü elinde tutması tavsiye edilir. Yukarıda belirtilen kriterler temelinde, jüri üyeleri, gerçekleştirilen her öğe için 0 – 10 arasında her sürücüye puan verir ve son olarak en yüksek puana sahip sürücü kazanır.

Takım

Takım etkinliği ilk olarak At Terbiyesi için düzenlenir. Dört sürücü bir takım oluşturur ve en düşük puana sahip olan, toplam puan toplanmadan önce sporu terk etmek zorundadır. Sonunda, en yüksek puana sahip takım kazanır ve takım etkinliğinde en iyi puanları alan bisikletçiler bireysel etkinliğe katılmaya hak kazanır.

Binicilik Ekipmanları

Binicilik, binicilerin üç disiplinden herhangi birinde yer aldığı bir binicilik sporudur. Ata binmek tehlikeli bir oyundur çünkü bir binici, hatası veya başka bir nedenle attan düşerse yaralanabilir. Binicinin ayrıca at üzerinde otururken rahatlığa ihtiyacı vardır, böylece kolayca ata binebilir ve ata binebilir. Bu yüzden konfor ve güvenlik ekipmanına ihtiyacı var.

Bu bölümde, Binicilikte kullanılan teçhizatı tartışacağız.

Sele

Ata uyan ve hareketini kısıtlamayan herhangi bir eyer gitmek iyidir. Selenin engebeli arazide yerinde kalmasını sağlamak için göğüs tasmaları da kullanılabilir.

Baş Dişli

Güvenlik nedeniyle her sürücünün giymek zorunda olduğu bir giyim öğesidir.

Bit

Bir atın ağzına, başlığa yerleştirilen bir malzemedir.

Pantolon

Gedikler, yarış sırasında binicinin bot ve ceketlerle birlikte giydiği pantolon setidir.

Binicilik Ata Bakmak

Atlar büyük hayvanlar olarak kabul edilir, ancak uygun dikkat, özen ve düzenli etkileşim gerektirirler. Yaşayan varlıklar ve duyguları anlıyorlar. Atlara bakmak, ister bir süreliğine binmek ister onları tutmak, sorumluluk ve para gerektirir.

Atlar için Duraklar Yapmak

Atlar için ahır yaparken, ahırlarının 3,6 metreye 3,6 metreden daha büyük olduğundan ve egzersiz için günlük olarak bırakıldıklarından emin olun. Günde iki kez samanla beslenirler. Kumun yutulmasına neden olabilecek kumun yutulmasını önlemek için atın yiyeceklerinin yerden fıçılarda tutulduğuna dikkat edilmelidir.

Çitler ve Kapılar

Çitlerin ve kapıların uygun durumda olduğundan emin olun ve dikenli teller kullanmamaya çalışın, çünkü hayvanlar içine takılıp yaralanabilir. Biniciler ata binmek isterlerse, o durumda neyin mevcut olduğunu kontrol etmeleri gerekir. Bu durumda, tüm gereklilikleri içeren ve tezgahları yapan tam zamanlı biniş tercih edebilirler.

Biniciler ayrıca bu durumda mevcut olan tüm hizmetleri ve ekstraları dikkatlice fark etmelidir. İyi durumlarını izleyebilmeleri için atlarını düzenli aralıklarla kontrol etmeleri de beklenir. Atla yakın bağları olmalı ki onları büyük olaya hazırlayabilsinler.

Bölüm Yatılı

Kısmen binişte, at binicilere ait değildir. Kullanımı karşılığında bir miktar ödüyorlar. Bu, at sahibi olmaya gücü yetmeyenler için en iyi seçenektir. Daha az ödedikçe, atlarıyla daha az zaman geçiriyorlar.

Binicilik Ata Binme

Binicilik oyuncuları için temel gereksinim, atlarının üzerinde kalma potansiyelleridir. Tüm spor, binicinin atla bağına dayanıyor. Atlara bakmaktan onları mutlu ve aktif tutmak için etkinlikte performans göstermeye kadar her şeyin halledilmesi gerekiyor.

Binicinin Vücudunun Hizalanması

Binicilere at üzerinde otururken vücutlarını aynı hizada tutmaları tavsiye edilir. Atı kavramak için uyluk kullanmaktan kaçınarak, koltuk kemiklerinin üzerinde otururken rahat ve rahat hissetmek akıllıca olacaktır. Sürücü sakin olmalı ve kaygı ve gerginlik belirtileri göstermemelidir.

Atın üzerinde dururken vücudun üst kısmını oturma pozisyonunda olduğu gibi aynı hizada tutmak çok önemlidir. Kısaca kalçalar ile vücut baştan itibaren hizalanmalıdır.

Üzengi Olmadan Sürüş

Üzengi olmadan sürüş yapmak, alt bacağı güçlendirmenin yanı sıra vücut dengesini geliştirmeye yardımcı olur. Bu egzersiz, binicinin doğal olarak atın sırtını ortalayarak selenin derinliklerine oturmasına yardımcı olur. Ayrıca binicinin eyer üzerindeyken doğal olarak yanlara doğru eğilmesine yardımcı olur.

Atın hareket eden ritmi hissi, tırıs atarak da geliştirilebilir. Biniciler, sadece atlarının adımlarını kullanarak, üzengi olmadan asarak vücutlarını eyerlerinden kaldırabilirler.

Beş-Beş-Beş Egzersiz

Beş-Beş-Beş, biniciye atın toynaklarının nerede olduğuna dikkat etme yeteneği veren başka bir egzersizdir. Bu, atın hareket ederken vücudundaki hareketi hissederek yapılabilir. Burada binicinin, sonraki beş adımı atmadan önce at yürürken beş adım boyunca eyer üzerinde oturması gerekir.

İlk beş adımın sonunda, binici ve at beş adım daha atarlar. Hem binicinin hem de atın rahat etmesi için bu egzersiz günlük olarak yapılmalıdır. Bu üç set anı uygulamak, binicilerin atın adımlarının ritmiyle ilgili farkında olmalarını sağlar.

Sürücü eyer üzerinde olduğundan oldukça emin olduktan sonra, son adım bir daire şeklinde koşmaktır. Bir tırısla başlar ve atı geniş bir daire oluşturmaya yönlendirir. Daireyi oluşturduktan sonra, daireyi yarıya kadar sıkın ve atı koşmaya yönlendirin. Daire sıkılaştıkça üzenginin içine bırakın ve dengeyi koruyun. Sürücü bunun asıldığını hissettiğinde, kolayca yönünü değiştirebilir ve pratik yapabilir.

Binicilik Nasıl Oynanır?

Montajdan Önce

Bir ata binmeden önce, atı bacağınızla kalçasına ya da eyerine vurmadan zarif bir şekilde ata bindiğinizden emin olun. Kendinizi selenin üzerinde doğru şekilde hizalayın ve dizgin üzerinden hafif bir dokunuşla sürmeye başlayın. Dörtnala ya da lop atmak yerine daha fazla koşma ya da koşma yapın. Yapay yardımlar (mahmuzlar veya mahmuzlar) yerine, atınıza hareketler konusunda net ipuçları vermek için doğal yardımlar (el, bacaklar, ağırlık ve ses) kullanın.

Montaj

Biraz ısınarak başlayın ve sonra montaja gidin. Bunun nedeni, atın soğuk kaslarının düzgün çalışması için kademeli olarak ısınması gerektiğidir. Bu nedenle, dörtnaldan / eğilmeden önce, atınızla birlikte koşu veya tırıs için her iki yönde hareket edin.

Farklı montaj stillerinin farklı adımları vardır ancak hepsinin izlenmesi gereken bazı ortak adımları vardır –

 • Atınızı açık bir yere götürün ve atınızın diğer atlardan oldukça uzakta olduğundan emin olun.
 • Perçin / çevrenin sıkılığını kontrol edin.
 • Dizin, üzerinde sağlam bir kontrol sağlamak için atın üzerine eşit olarak dağıtılmalıdır. İyi bir dizgin, atınızı sabit pozisyonda tutmanıza yardımcı olabilir, böylece siz binerken hareket etmemesi için.
 • At utangaç veya şaşkın hissediyorsa, gözleri ve kulakları sizinle iletişim kurabilir. Bu yüzden, binmeden önce, bu tür işaretler için yüzüne bakın.
 • Binerken at sırtındaki gerginliği azaltmaya yardımcı olacak bir montaj bloğu kullanın.

Batı Tarzı Binicilik

Ata batı tarzında binmek istiyorsanız, aşağıda verilen adımları izleyin –

 • Atın sol tarafında durun ve dizginleri ellerinizle boynuna eşit bir şekilde dağıtmaya başlayın.
 • Şimdi dizginleri sol elinizde sıkıca tutun, ata binmeden önce ileriye doğru herhangi bir hareketini kısıtlayın ve binmeden sonra biraz serbest bırakılabilir.
 • Çevresel görüşünüzü, atınızın başına göz atmak ve aynı yönde veya yüzünün yan tarafına bakmak için kullanın.
 • Şimdi sol elinizi mümkünse seleyi sıkıca tutarak omuzların önüne getirin.
 • Üzengi tutmak için sağ elinizi kullanın ve sol ayağınızı içine yerleştirin.
 • Sele boynuzunu sıkıca tutun ve sağ bacağınızla yerden yukarı itin.
 • Kendinizi ayakta tutun ve tüm ağırlığınızı sol üzenginin üzerine koyun.
 • Ata dokunmadan sağ bacağınızı eyerin üzerinden geçirin ve nazikçe oturun.
 • Sağ bacağınızı doğru üzengiye yerleştirin ve dizginlerle birlikte seleyi ayarlayın.

İngiliz Stili Montajı

Atınıza İngiliz tarzında binecekseniz, bir montaj bloğu kullanın ve aşağıdaki adımları izleyin.

 • Bir İngiliz eyeri olan bir at eyerine binerken üzengi demirlerini akıtın.
 • Dizginleri atınızın başının üzerine yerleştirin.
 • Atın sol tarafında durarak dizginleri sol elinizle tutun. Dizginler eşit olarak dağıtılmalı ve atı sabit bir konumda tutacak kadar kısa olmalıdır.
 • Ön tarafa ve omuzlara doğru bakın, atınızın yelesini sol elinizle kavrayın.
 • Şimdi demir üzengiyi sağ elinizle saat yönünde kendinize doğru çevirme zamanı.
 • Sol ayağınızı üzenginin içine ve sağ elinizi eyerin yan tarafına yerleştirin.
 • Şimdi hafifçe öne doğru eğilin ve ata dokunmadan sağ ayağınızla sele üzerinde bir yay çizerek binin.
 • Şimdi sağ ayağınızı üzengiye ayarlayarak sele üzerine yavaşça oturun ve dizginleri ellerinizle ayarlayın.

Sökme

İnişten önce iniş alanınızda herhangi bir engel bulunmadığından daima emin olun. Batı tarzı binicilik kullananlar aşağıdaki iki sökme yönteminden herhangi birini kullanabilirler.

 • Sol üzenginizi kullanmadan, nazikçe atın üzerinden aşağı doğru kaydırın.
 • Ayağını sol üzenginin içinde bırak ve attan aşağı in.

Binicinin boyutu, attan aşağı kayma yöntemine karar verir. Örneğin, boyu küçük olan bir kişi ikinci yerine birinci yöntemi kullanmalıdır.

Bir İngiliz biniciyseniz, sol üzengi kullanmadan attan aşağı doğru kaydırın ya da atlama yapın. Batı stilleri gibi, biniciler de doğrudan attan inmezler.

Sürüş Sırasında Vücut Parçalarının Konumu

Eğer ata binmeyi ve attan inmeyi öğrenirseniz, bu size binicilik oynarken yardımcı olmayacaktır. Çeşitli vücut pozisyonları hakkında bilgi edinmek de aynı derecede önemlidir. Aşağıda, at üzerinde otururken vücudunuzun bazı temel pozisyonlarını tartıştık.

 • Baş – Başınızı omuzlarınıza doğru eğmeyin, bunun yerine dik tutun ve gözlerinizi varış noktasında tutun. Öne diz çökerek ağırlığı topuğunuzdan çıkarın ve çenenizi dik tutun.
 • Omuzlar – Kendinizi eyere yerleştirir yerleştirmez, her iki omuzunuzu da aynı seviyede tutmaya çalışın. Aksi takdirde, vücut ağırlığınızın merkezi olarak dengelenmediğini gösterebilir. Bir yöne eğilirseniz, atınızın da o yöne doğru eğilmesini sağlar.
 • Sırt – Sırtınızı daima tabanınıza göre dikey konumda tutun. Sert tutmayın, aksi takdirde performansınızı etkileyecektir.
 • Mide ve Kollar – Karnınız düz olmalı ve kollar doğal olarak sert değil doğal olarak sarkmalıdır. Onları yumuşak ve rahat tutun. Bu sayede at herhangi bir hareket yaptığında eliniz doğal olarak hareket edecektir.
 • Koltuk – Kalçalarınızı ve pelvisinizi rahat bir pozisyonda tutun çünkü bunlar gerçek amortisörlerdir. Vücut ağırlığınızı eyerin her yerine eşit olarak dağıtmaya çalışın. Uyluklarınız eyerle temas halinde kalmalıdır.
 • Bacaklar – Bacaklarınız aracılığıyla, aslında atla etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Bacaklar, üst bedeninizi eyer üzerinde denge pozisyonunda dengeleyebilir. Üzengi, bacaklarınızın ve ayak bileklerinizin etkili bir şekilde amortisör görevi görebilmesi için eyerden daha kısa olmalıdır.
 • Ayak – Vücut ağırlığınızın çoğu topuğunuz tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, ayağınızın topunun üzengi üzerinde doğru konumlandırılması, bacaklarınızı nasıl kullanacağınızı belirler. Ayaklarınızın pozisyonu atın yan tarafına neredeyse paralel olmalıdır.

Yön Değiştirme

Yönü değiştirmek için ellerinizi, bacaklarınızı ve dizginlerinizi etkili bir şekilde kullanmalısınız. Bazı temel konuları tartışalım.

Sağa sola dön

Sağa dönmek için bir prosedürle başlayalım. Sola dönmek, zıt yardımcılarla benzer prosedürü izleyecektir. Üzenginin sağ tarafına daha fazla baskı uygulayın ancak atın üzerine eğilmeyin. Sonra dizginleri biraz geriye çekin. Artık atı istediğiniz yöne çevirme görevi var. Bunun için önce başınızı, sonra omuzlarınızı ve sonra kalçanızı çevirirsiniz, böylece atınız sizin aracılığınızla hareketi algılayabilir.

At dönmeye başladığında, dış bacaklarınızla kuşaklarını hafifçe çarpın, böylece atın daha sıkı dönmesini sağlayın. Burada dış bacak dürtüyü kontrol edecek ve iç bacak göğüs kafesinin bükülmesini kontrol edecektir.

Çember Sürmek

Bir daire yapmak, atın dört noktadan bükülmesini gerektirir ve binici, atın iç gözünü yol boyunca görebilmelidir. Çemberleme adımları aşağıdaki gibidir –

 • Bir daire etrafında hareket etmeye başladığınızda, atınız burnunu takip edecek ve nereye gittiğini arayacaktır.
 • İç dizginle burnunu dairenin yayına hafifçe eğ.
 • Atın daire etrafındaki hareketini kontrol etmek için dış bacağınızı kullanın.
 • İç bacağınız, göğüs kafesine ve omurgasına aynı yönde baskı uygulayarak onu kavis etrafında hareket ettirebilir. Cevap vermezse aradaki çevresine çarpın.
 • Atınızın omzunun dik kalması için iç dizginizi yelesinden hafifçe yukarı çekin.

Binicilik Kuralları Nelerdir?

Binicilik kurallarına Federation Equestrian Internationale tarafından karar verilir. Biniciliğin çeşitli yönleriyle ilgili kuralları bilelim.

 • Dayanıklılığın her biri 20-40 km arasında değişen çeşitli aşamaları vardır. Etkinlik bir ila beş gün sürer. Aşamalar, kat edilecek mesafeye bağlıdır.
 • Her aşamadan sonra, atı beslemek için zorunlu bir mola veya dinlenme zamanı vardır. Yarışmaya katılan atların veteriner muayeneleri de bu süre içinde yapılır.
 • Sporun kazananı belirleyen en önemli unsur zamandır. Her aşamadan sonra, oyunculara zamanlamalarını belirten ve kaydeden bir zaman kartı verilir. Bitiş çizgisini en iyi koşullarda tamamlayan ilk on oyuncu, organizasyon komitesi tarafından ödüllendirilir.
 • Oyuncular, at üzerindeyken spor boyunca koruyucu, emniyetli bir şekilde bağlanmış başlıklar takmalıdır. Güvenlik üzengileri zorunludur ve sürüş sırasında tüm oyuncular 12 mm veya daha fazla topuklu ayakkabı giymelidir.
 • Tüm biniciler kendi üniformalarında olmalıdır. Şort ve sandaletlere izin verilmez.
 • Atlama etkinliği sırasında, etkinlikle ilgili tüm ayrıntılar bir nüsha ile birlikte etkinlikten en az 30 dakika önce arena girişine asılmalıdır. Aşılması gereken tüm engeller, aşılmaları gereken sıraya göre numaralandırılmalıdır.
 • İşaretleme için iki bayrak kullanılır. Tüm zorunlu dönüş noktaları sağ tarafta kırmızı bir bayrak ve solda beyaz bir bayrakla işaretlenmiştir. Bir binici, baş teçhizatı yanlış takılmış halde engelleri atlamaya çalışırsa, doğrudan ortadan kaldırılır.
 • At terbiyesinde, cezalar ve kusurlarla ilgili tüm kurallar çok katıdır ve yapılan ihlallerin ciddi olduğu düşünülürse sürücü doğrudan diskalifiye edilebilir. Her neyse, biniciler jürinin yorumunu dinleyerek performanslarını artırabilirler.

Binicilik Şampiyonları

FEI Dünya Binicilik Oyunları, binicilik için başlıca uluslararası şampiyonalar olarak kabul edilir ve Federasyon Binicilik Uluslararası Şampiyonası (FEI) tarafından yönetilir. Yarışmalar her dört yılda bir yapılır.

Dünya çapında düzenlenen önemli Binicilik şampiyonalarından bazıları şu şekildedir:

 • Amerikan Dünya Kupası
 • Saratoga Klasik At Gösterisi
 • Dünya Şampiyonası At Gösterisi
 • AQHA Dünya Gösterisi
 • Arap ve Yarı Arap At Gösterisi
 • Gürcistan Arap At Gösterisi

Binicilik, çeşitli etkinliklerden oluşan bir Binicilik sporudur. Birçok katılımcı çeşitli şampiyonalarda madalya kazandı. Bazılarının açıklaması aşağıdaki gibidir.

Reiner Klimke

Reiner Klimke, Yaz Olimpiyatları’nda altı altın ve iki bronz kazanan bir Alman Binicilikçiydi. Takım etkinliklerinde 1964, 1968, 1976, 1984 ve 1988’de altın madalya kazandı. Bireysel etkinliklerde 1968 ve 1976’da iki bronz madalya kazandı.

Ayrıca 1974 ve 1982’de ikisi bireysel etkinliklerde ve dördü 1966, 1974, 1982 ve 1986’da takım etkinliklerinde olmak üzere Dünya Şampiyonalarında altı altın madalya kazandı.

Ayrıca birçok madalya kazandığı Avrupa Şampiyonasında da başarı elde etti. 63 yaşında kalp krizinden öldü.

Carl Hester

Carl Hester, Büyük Britanya’dan bir terbiye binicisi. Kariyerine çok genç yaşta başladı ve 1985’te Genç At Terbiyesi Şampiyonası’nı kazandı. 1990’dan itibaren Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları ve Olimpiyatlara katılmaya başladı.

2011 yılında İngiliz takımında Avrupa At Terbiyesi Şampiyonasına katıldı ve altın madalya kazandı. Aynı şampiyonada özel terbiye ve serbest stil terbiye dallarında gümüş madalya kazandı.

Bunun yanı sıra farklı yıllarda Avrupa Şampiyonalarında dört gümüş ve bir bronz madalya kazandı. 2009 ve 2015 Avrupa Şampiyonalarında bir gümüş, 2013 yılında bir takım etkinliğinde bronz madalya kazandı.

Michael Jung

Michael Jung, yarışmalara katılan Almanya’dan bir at binicisi ve binicilik katılımcısıdır. Olimpiyatlarda, Dünya Şampiyonalarında ve Avrupa Şampiyonalarında birçok madalya kazandı.

2012 Olimpiyatları’nda her biri takım ve bireysel etkinliklerde altın madalya kazandı. 2010 yılında, Dünya Binicilik Oyunlarında bireysel yarışmalarda altın kazandı.

2014’te takım olaylarında altın, bireysel olaylarda gümüş kazandı. Avrupa Şampiyonasında altı altın ve bir bronz kazandı.

David O ‘Conner

David O ‘Conner, Amerika Birleşik Devletleri’nden iki Yaz Olimpiyatları’na katılan bir binicilik sporcusu.

1996 Olimpiyatları’nda gümüş madalya ve 2000 Olimpiyatları’nda takım müsabakalarında bronz madalya kazandı.

1999 Pan American Games bireysel yarışmalarda gümüş madalya ve takım yarışmalarında altın madalya kazandı.

2002 Dünya Binicilik Oyunları’nda takım yarışmasında altın madalya kazandı. 2004 yılında takımdan emekli oldu ve ABD takımı için teknik direktör oldu.

Mark Todd

Mark Todd, Olimpiyatlarda Badminton At Denemelerinde dört kez ve Burghley At Denemelerinde beş kez iki altın madalya kazanan Yeni Zelandalı bir binicilik sporcusu.

Ayrıca Yeni Zelanda takımının bir üyesi iken Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazandı.

Kariyerinin başlangıcında bir Dünya Şampiyonasında ilk üç günlük yarışmalara katıldı ve 10. Sırayı aldı . 1980’de Badminton At Denemelerini kazandı. Bundan sonra Todd, 1984 ve 1988 Olimpiyatlarında madalya kazandı.

Charlotte Dujardin

Charlotte Dujardin, Büyük Britanya’dan bir terbiye binicisi ve birçok büyük şampiyonluk kazanan ve birçok dünya rekoru kıran en başarılı sürücü olarak kabul ediliyor. Kazandığı unvanlar arasında Bireysel Olimpik Serbest Stil ve Dünya Serbest Stil bulunmaktadır.

Bununla birlikte, Dünya Kupası bireysel terbiye ve Avrupa Serbest Stilini de kazandı. Çocukluğundan beri ata binmeyi çok seviyordu ve 16 yaşına kadar dört kez yılın atını kazandı.

2007’de Carl Hester ile at terbiyesi için biraz koçluk yaptı. 2012 Olimpiyatları’nda biri bireysel, diğeri takımda iki altın kazandı.

Anky van Grunsven

Anky van Grunsven, Olimpiyatlarda birçok madalya kazanan Hollandalı bir terbiye şampiyonudur.

Art arda üç Olimpiyat Oyununda madalya kazanma rekoruna sahip.

Bunun dışında Dünya Binicilik Oyunlarında da birçok madalya kazandı. 1995 ve 2008 yılları arasında dokuz kez Dünya Kupası’nı kazandı.

Avrupa At Terbiyesi Şampiyonasında sekiz takım madalyası ve yedi bireysel madalya kazandı. 2012 Olimpiyatları’na katıldıktan sonra 2013’te emekli oldu.

Isabell Werth

Isabell Werth, Olimpiyatlarda sekiz madalya kazanan bir Alman terbiye binicisidir. 1992 Olimpiyatları’nda takım at terbiyesinde altın ve bireysel terbiye yarışmasında gümüş madalya kazandı.

1996 Olimpiyatlarında, takım ve bireysel at terbiyesi yarışmalarında birer altın kazandı. 2000 ve 2008 Olimpiyatlarında takımda altın, bireysel terbiye yarışlarında gümüş madalya kazandı.

Dünya Şampiyonalarında, Avrupa Şampiyonası’nda yedi altın ve iki bronz kazandı, dokuz altın, üç gümüş ve iki bronz kazandı.

Nicole Uphoff

Nicole Uphoff, Olimpiyatlarda dört Altın madalya kazanan Almanya’dan bir Binicilik. Bunun yanı sıra Dünya Binicilik Oyunları ve Avrupa At Terbiyesi Şampiyonalarında da madalya kazandı.

Binicilik kariyerine 1985 yılında başladı. 1987 yılında antrenörü Uwe Schulten Baumer ile uluslararası şampiyonalarda yer almaya başladı. 1988 ve 1992 Olimpiyatları’nda biri takım terbiye ve diğeri bireysel terbiye yarışlarında olmak üzere iki altın kazandı.

Avrupa Şampiyonasında, Dünya Şampiyonasında altı altın ve bir gümüş kazandı, üç altın ve bir gümüş kazandı.

Benzer Sporlar

Bir Yorum

Başa dön tuşu