Bisiklet Yarışı Kuralları

Bisiklet Pedal Yarışı Tarihi

Bisiklete binme, birkaç bisikletçi tarafından bisiklet sürmenin rekabetçi bir pedal yarışını ifade eder. Bisikletler, 19. yüzyılın başlarında daha kısa sürede mesafeleri kat etmek için ulaşım aracı olarak kullanılmaya başlandı. Sonunda dünyanın birçok yerinde bisikletlerin kullanılmaya başlanmasından sonra farklı bisiklet yarışmaları, zorlukları ve yarışları gelişti ve uzun mesafe bisiklet yarışları Avrupa, Amerika ve Asya’da çok popüler oldu.

Bisikletlerin tasarımı ve yapısı benzer şekilde geliştikçe bisiklet yarışları farklı formatlar aldı. Pedal yarışı sporu, takımlar arasında ve erkekler, kadınlar ve genç segmentler dahil olmak üzere çeşitli kategoriler için bireyler olarak yarışır.

Bisiklet Yarışmalarının Formatları

Uluslararası Bisiklet Birliği’ne göre, bisiklet sporunun yönetim organı aşağıda listelenen farklı formatlarda dünya çapında bisiklet yarışı etkinlikleri düzenledi –

 • Yol Bisikleti Yarışı
 • Dağ Bisikleti Yarışı
 • Bisiklet Turu
 • Zaman Sonu
 • Siklo-Çapraz
 • Yarış Pisti
 • BMX Yarışı

Cycle yarışlarının yanı sıra, aşağıda listelendiği gibi birçok yarış dışı bisiklet sporu vardır –

 • Serbest stil BMX Bisiklete binme
 • Sanatsal Bisiklet
 • Dağ Bisikleti Parkurları
 • Döngü Polo

Bu eğitimden, bir rekabetçi spor olarak Bisiklete binmenin kuralları, dünyada düzenlenen çeşitli yarışmalar ve şampiyonalar hakkında bilgi edinebilir ve başarıları için bisiklet süren ünlü yarışçılar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bisiklet Yarışına Katılan Ülkeler

Bisiklet yarışmaları, dünyanın her yerinden bisikletçilerle uluslararası düzeyde düzenlenmektedir. Çoğunlukla bisiklet yarışları, binicilerin bir noktada başlayıp yarışı belirlenen bir bitiş noktasında bitirdiği asfalt yollarda yapılır. Uluslararası Bisiklet Birliği veya Union Cycliste Internationale tarafından düzenlenen etkinliklerde yarışçıların yarıştığı 80’den fazla ülkenin katıldığı bu yol bisikleti yarışları Fransızcada olduğu gibi genişletildi.

Bisiklet yarışları çoğunlukla Avrupa ve Batı’da yarışıyor ve bu etkinliklere sadece birkaç Asya ülkesi katılıyor. Japonya, uluslararası düzeyde bisiklet yarışlarını kazanan çok sayıda sürücü ile bisiklet yarışlarında yarışmada oldukça popüler olmuştur.

Japonya dışında Çin, İsrail, Kazakistan, Güney Kore, Lübnan, Moğolistan, Katar, Singapur, Tayland, Özbekistan, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler ve Vietnam dünya çapında çeşitli şampiyonalarda bisiklet sporuna katıldı.

Bisiklete binme Hindistan’da yaygın bir eğlence sporu olmasına rağmen, şimdiye kadar profesyonel bir spor olarak bilinmemektedir.

Bu spora katılan Asyalı olmayan ülkeler arasında – Cezayir, Andorra, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bermuda, Bosna Hersek, Beyaz Rusya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, Danimarka, Eritre, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Fransa, Büyük Britanya, Almanya, Yunanistan, Guatemala, Guam, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Fas, Moldova, Meksika, Makedonya, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Güney Afrika, Rusya, Ruanda, Slovenya, Slovakya, Sırbistan, İspanya, İsveç, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri, Venezuela ve Zimbabve.

Bisiklet Oyun Ortamı

Yol Bisikleti Yarışları

Yol yarışları genellikle yarışın yol parkurunun başlangıç ​​çizgisinden başlayıp araç görevlileri tarafından zaten işaretlenmiş parkurun bitiş çizgisinde bittiği açık yollarda yapılır. Açık yol bisiklet rotası önceden belirlenir veya turların sabitlendiği yarışın mesafesine bağlıdır. Bu yol yarışları ya bağımsızdır ya da yarışmaların seri olarak yapıldığı bir bisiklet liginin bir parçası olabilir.

Kapalı Yol Pisti Yarışları

Bu, bisiklet zorlukları veya diğer motor yarışı yarışmaları için ideal olarak inşa edilmiş trafiksiz bir asfalt yolda yol bisikleti yarışlarının bir çeşididir. Bu kapalı yol devreleri daha kısa mesafelere sahiptir, ancak bisiklet yarışı için daha fazla engelle birlikte gelir. Sürücüler hızlanma, yavaşlama, frenleme ve viraj alma gibi bisiklet becerileri üzerinde test edilir.

Bisiklet Turu

Bu bisiklet yarışı, oval şekilli ve düz uçlara bağlı iki 180 derecelik kavisli virajlara sahip özel olarak yapılmış velodromlar üzerinde tutulur. İç mekan velodromları ahşap yüzeyli banklı raylardır. Bir iç mekan sporu olarak parkur bisikleti, hava şartlarından bağımsız olarak yıl boyunca yapılır. Bu spor, olimpiyatlara en başından girdi ve hemen hemen her yaz Olimpiyat etkinliğinin bir parçası oldu. Pist bisiklet yarışı etkinlikleri, genellikle sürücülerin yol yarışlarına kıyasla daha az mesafeyle 8 ila 10 turu tamamlamaları gereken ve bireysel olarak veya takım halinde yarışıldığı kısa koşu yarışlarında yapılır.

Zaman Sonu

Erken ortaya çıkan bir spor olan bisiklet yarışmalarının farklı çeşitleri vardır. Yarış mesafesi boyunca diğer sürücülerle rekabet etmenin yanı sıra, zamana karşı rekabet kavramı, sürücüler için daha heyecan verici hale geldi. Zaman takibi olan yol yarışları, sürücünün dayanıklılık seviyelerini zamana karşı 10, 20, 25, 50 ve 100 km gibi önceden belirlenmiş standart mesafelerle 12 veya 24 saatte katedilmelidir.

Bisiklet Mesafeleri

Bisiklet yarışı mesafeleri şampiyonalara ve kategorilere göre değişmeye devam ediyor. Bir bisiklet yarışı için mesafeler genellikle 5 km ile 300 km arasında değişir. Erkek ve bayan kategorileri için tek günde yapılacak yol yarışları 20 km’den 200 km’ye kadar olacak. Pist bisiklet ve kapalı devre yarışları, bisikletçilerin bir başlangıç ​​noktasından başlayıp “ Kriter ” olarak da adlandırılan toplam yarış mesafesini kapsayan belirli turların ardından bittiği turlarda yapılır .

Bisiklet Yarışı Ekipmanları

Bisiklet yarışı çok daha basit görünüyor ancak sürücü için hazır olması gereken çok sayıda ekipman var. Bu spor bir yarış bisikletiyle ya da bisiklet olarak da bilinir, bu yüzden en önemlisi bisiklet ve bisiklet dişlileridir. Yarış döngüsünün yanı sıra, sürücünün hava koşullarına uygun ve herhangi bir rahatsızlığı önlemek için güvenlik teçhizatı, ayakkabıları ve kıyafetleri oldukça önemlidir.

Bisiklet veya Bisiklet

Bir yarış bisikleti veya bisikleti, hiçbir mekanik veya elektrikli makine takılı olmadan pedal çevirerek sürücü tarafından manuel olarak sürülür. Tamamen insan gücüne sahiptir ve bisiklet yarışına başlamak için en önemli ekipmandır. Bisikletçi tarafından sürülen yarış bisikleti, yarışa başlamadan önce tüm UCI standartlarını karşılamalıdır. UCI, kazananı kolayca belirlemek ve bisikletçinin çabalarını takdir etmek için yarış bisikletinin önemli özelliklerini standartlaştırmıştır. Yarış bisikletinin özellikleri aşağıdaki gibidir –

 • Bisikletin maksimum uzunluğu – 185 cm,
 • Maksimum genişlik – 50 cm,
 • Toplam ağırlık 6,8 kg’dan az olmamalıdır,
 • Her iki tekerleğin çapı 55 cm ile 70 cm arasında, her bir tekerlekte minimum 12 parmaklık olacak şekilde eşit olmalıdır,
 • Sele pozisyonu 24 cm ile 30 cm arasında olmalıdır,
 • Bisiklet iskeleti, düz bir çizgi ile çevrelenmiş boru biçimli elemanlarla bir üçgen etrafına inşa edilmelidir. Çerçeve yüksekliği 8 cm – 16 cm, maksimum 2,5 cm kalınlığında olmalıdır.

Binici Dişli

Tüm formatlarda ve kategorilerde, sürücülerin aşağıda listelendiği gibi bazı temel giysi katmanları giymeleri gerekir –

Önlük Şort – Yarışın sonuna kadar otururken rahatsızlığı önlemek için likra malzemeden yapılmış hafif, renkli ve skinny şort.

Temel Katman Elbisesi – Hava koşullarındaki değişiklik nedeniyle vücut sıcaklığını korumak ve nemi yönetmek için, sürücünün ince kumaştan yapılmış bir termal taban katmanı giymesi gerekir. Önlük şortunun üzerine bisikletçiler tarafından giyilen taban katmanı takım, erkekler ve kadınlar için tasarlanmıştır.

Jersey – Kısa kollu, cildi sıkı naylondan yapılmış renkli formalar, bisiklet yarışı koşulları için idealdir. Formanın rengi sürücünün kimliğini ve geldiği milleti temsil ediyor.

Eldivenler – El eldivenleri, tutma çubuğunu uygun şekilde tutmaya yardımcı olur. UCI standartlarına göre bisikletçilerin yol yarışlarında parmaklarını kapatmalarına izin verilmiyor. Parmakları örtmek için eldiveni kullanılır. El eldivenleri sürücüye bisikleti hızlandırmak için aerodinamik bir avantaj sağlar.

Çoraplar – Hava durumuna bağlı olarak iki tür bisiklet çorabı vardır. Soğuk havalar için termo lite kumaş çoraplar ve sıcak havalarda gelişmiş nefes alabilirlik için hava örgülü çoraplar. Bacak çalışması yaparken sürücünün ayaklarından kaynaklanan ağrı ve yorgunluğu önlemek için özel olarak tasarlanmıştır. .

Bisiklet Ayakkabıları – Pedal çevirme ayakkabıları, sadece pedal çevirmeye uygun, özel yapım tabanlı ayak takımlarıdır. Kalın tabanlar, bisikletçiye uygun tutuş ve rahatlık sağlayan pedalları tutmaya yardımcı olur. Diğer atletik ayakkabılar pedala tutunmaz ve sonuçta yaralanmalara ve kazalara yol açar.

Kask – Kask , sürücünün başından ve yüzünden yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olan en önemli güvenlik donanımıdır. Bisiklet kaskı, çarpışmayı yönetmek veya bisiklet sürerken bir şoku absorbe etmek için bir EPS köpük iç katmana sahiptir, dış kabuk yüksek kaliteli plastik malzemeden yapılmıştır ve sürücüye ekstra koruma sağlamak için özel elyafla kaplanmıştır.

Gözlükler – Tek lensli camlar, sürücünün gözlerini yağmur, güneş, rüzgar, toz ve herhangi bir yabancı partikül gibi tüm hava değişikliklerinden korumak için ideal olarak yol yarışları sırasında kullanılır. Bisiklet gözlükleri, sürücünün hareketine direnecek şekilde tasarlanmıştır.

Bisiklet Yarışı Genel Terimler

İşte Bisiklete binme’de sık kullanılan bazı genel terimlerin bir listesi –

 • Bisiklet – Yarışta kullanılan bisiklet, bisiklet olarak da bilinir.
 • Jersey – Genellikle yarışçının ülkesini veya takımını, yarışçının kimliğini ve sponsorun etiketini temsil eden renkli bir bisiklet gömleği.
 • Kadans – Bisikletçinin bisikleti pedal çevirme hızı, bisikleti pedal çevirmek için dakika başına ayak dönüşü olarak hesaplanır.
 • Tuck – En iyi aerodinamik ve hızı artırmak için yarışlar sırasında bisikletçi sürüş pozisyonu.
 • Sprint – Yarışçı tarafından diğer yarışmacılardan önce bitiş çizgisine ulaşmak için yüksek hızda uygulanan bir yarış taktiği olarak adlandırılır.
 • Taslak hazırlama – Sürücünün pedal çabasını azaltmak için başka bir rakibin arkasına yakın sürüş yapmak.
 • Blok – Yarışçı veya yarışçı ekibi tarafından uygulanan bir yarış stratejisidir. Diğer yarışçının hızını bozmak için rakiplerinin tam önünde hızlarını yavaşlatırlar.
 • Saldırı – Bir sürücü yarıştaki en yakın rakibinin önüne geçmek için aniden bisikletini hızlandırdığında.
 • Jump – Sürücü tarafından yarıştaki hızı korumak için uygulanan bir hızlı hızlanma yarış tekniğidir.
 • Kick – Yarışmak ve birinci bitirmek için bitiş çizgisinden hemen önce hızlı bir hızlanma patlaması.
 • Yan rüzgarlar – Parkurdaki rüzgar koşulları nedeniyle, ön sürücünün gölge pozisyonu değiştirildiğinde ve yarışçı sürücüyü çekerken yan rüzgarlardan yararlandığında bir yan rüzgar durumu oluşur.
 • Paceline – Birlikte çok yüksek hızda cereyan eden ve sırayla rüzgara karşı direnen bir grup bisikletçi.
 • Echelon – Rüzgâr yönünde ve çapraz olarak başka bir sürücünün yanına yerleştirilmiş bir bisikletliler dizisi. Biniciler hattına Echelon denir.
 • Peloton – Bir yarıştaki ana yarışçı grubuna toplu olarak peloton veya paket denir.
 • Gap – Bir sürücü ile başka bir yarışmacı arasındaki mesafe boşluk olarak adlandırılır.
 • Etap Yarışı – Aynı yarışın birkaç yarış veya etabının aynı yerde birkaç gün boyunca farklı yarış parkurlarında düzenlendiği bir bisiklet yarışı formatı Etap Yarışı olarak adlandırılır. Tüm etapların toplam süresi en az olan yarışçı, etap yarışının galibi olur. Tour de France, Giro d’Italia, Tour of California gibi etkinlikler ve diğer benzer turlar sahne yarışlarıdır.
 • Kriter – Kısa mesafeli parkur ve çok turlu kapalı bir devrede bisiklet yarışı olarak anılır.
 • Time Trail – Bisikletçilerin belirli aralıklarla ayrı ayrı başladıkları ve zamana karşı belirli bir mesafeyle yarıştıkları başka bir bisiklet yarışı formatı.
 • Cyclo-cross – Tahta parkurlar, tepeler, çimen, çamur gibi çeşitli yüzeylerde kısa mesafelerde nispeten zorlu bir bisiklet yarışı şekli ve sürücünün bu yarışı kazanmak için tüm zorlukları aşması gerekir.
 • Keirin – Bir grup binicinin motorlu binicileri belirli bir mesafeye kadar takip ettiği ve pistten çıktığı başka bir pist bisikleti grubu etkinliği. Bu noktada bisikletçiler aynı hızı korumalı ve bitiş çizgisine koşmalıdır.
 • Abandon – Bir yarışçı herhangi bir aksilik veya kaza nedeniyle aniden yarışı terk ettiğinde ve daha fazla yarışamazsa, yarışçı yarışı terk eder.
 • Oturmak / direksiyonda oturmak / oturmak – Bir binici, enerjisini korumak için bisikleti diğer yarışmacının çok arkasından sürerken. Yargıç, sürücünün direksiyonda oturduğunu fark ederse, sürücü cezalandırılır.
 • DNF – ” Bitmedi “, sürücünün yarıştaki durumunu gösteren bir koddur.
 • DNS – “Başlamadı” etap yarışları sırasındaki bir koddur. Yarışçı DNS’yi tercih ederse, o gün yarışa devam etmesine izin verilmez.
 • Arkadan – Bir sürücü ana grubun hızına yetişemediğinde ve yarışta geride kaldığında buna sırt denir.
 • Ön tarafta – Bir yarışçının oldukça ileri hareket ettiği veya ana gruptan uzaklaştığı bir durumu belirtir.
 • Wipe out – Bir aksilik veya kaza anında sürücünün silindiği söylenir.

Bisiklet Yarışlarında Nasıl Yarışılır?

Bisiklet yarışmaları, tüm bisikletçiler başlangıç ​​noktasında bir araya geldiğinde başlar. Bu şampiyonalar, bir takımın veya bireysel bisikletçilerin katılabileceği bir lig veya seri olarak farklı formatlarda yapılır.

Hazır olmak

Yol yarışı, tüm sürücülerin ve spor direktörlerinin başlangıç ​​noktasında bir araya gelerek başlangıç ​​sayfasını imzalamasıyla başlar. Bisikletçiler yarışa başlamadan 15 dakika önce start çizgisinde ilgili pozisyonlarını alırlar, starttan önce uyarılar verilir ve “bayrak dalgalanması” ile yarış başlar.

Etkinlik organizatörleri, kilometre veya tur işaretini gösteren mesafe işaretleriyle kalıcı paneller yerleştirir. İdeal olarak, işaretler gerçek başlangıç ​​noktasında “Kilometre Sıfır” dan başlar ve panel ilk beş mesafe işaretinden güncellenir. Daha sonra yarışın yarısı tamamlandığında, finiş hattından ulaşılması gereken mesafeler, kolay anlaşılması için panel üzerinde işaretlenir.

Yarışa Hızlı Bakış

Yol bisikleti yarışı genellikle pedal yarışı olarak anılır, çünkü sürücü ellerinin gidondan temasını kaybedemez ve pedal çevirmeye devam etmelidir. Bisiklet sporu çeyreklikler, rauntlar veya periyotlar gibi tipik yarış oyunu formatlarını takip etmez, sadece bitişe kadar yarışla devam eder.

Bu sporda bisikletçilere uygulanan katı kurallar yok, sadece aerodinamik bir mekanizma ile bisiklet sürmek. Sürücüler genellikle rahattır ve yarış başladığında yavaş bir hızda bisiklet sürerler, ancak yarışın yalnızca son üçte birinde rekabetçi ayak çalışması başlar ve bisikletçiler stratejik hamleler yaparak rakiplerini yenerler. Kazanan, belirli bir bisikletçi bitiş çizgisini geçtiğinde, diğer rakipler toplam yarış mesafesini kat etmek için daha az zaman harcadığında ilan edilir.

Bisiklet Yarışı Kuralları

Bisiklet yarışı açık yollarda, kapalı yol parkurlarında ve parkurlarda yapılmaktadır. Sporun kuralları çoğunlukla tüm bisiklet yarışlarında benzerdir. Sürücüler için UCI tarafından tanımlanan ve düzenlenen bisiklet kuralları aşağıda listelenmiştir –

 • Bisiklet teçhizatı kuralları – Yarışa başlamadan önce biniciler bisiklet teçhizatını kontrol etmelidir ve baş komisyon üyesi, sürücünün bisikletinin UCI tarafından belirtilen standartları karşıladığını kontrol eder.
 • Yarış pisti kuralları – Sürücü, açık bir yol bisiklet yarışması ise ve yarış sırasında herhangi bir noktada finişe kadar bisikletçi yarış rotasından sapamazsa yarış parkurunun tam rotasını bilmelidir. Yarış rotasında herhangi bir sapma olması durumunda sürücü yarıştan çekilir. Yarış genellikle son 200 metreye kadar virajlı ve virajlı zorlu yol parkurlarında yapılır. Binicinin bitiş çizgisine doğru daha hızlı ilerlemesini sağlamak için bitiş çizgisinden son 200 metre herhangi bir dönüş ve viraj olmaksızın sorunsuz olmalıdır.
 • Sürücünün Konumlandırılması – Bisiklet sürerken yol yarışının en önemli kuralı, sürücünün bisikletin gidonundan asla ellerinin temasını kaybetmemesidir. Tuck pozisyonu, gidonu tutarken sürücünün önkolları tüm yarışta yere paralel olmalıdır. Yarış sırasında ellerini gidondan çekme eğiliminde olan sürücü, başhakem tarafından cezalandırılır. Döngünün aerodinamik hareketini sürdürmek için sürücünün yüksek bir sele pozisyonunu, ön kollarını yere paralel ve bir başın yola baktığı dik açısal bir pozisyonda geriye doğru bükülmesini sürdürmesi gerekir.
 • Sürücünün Hızı – Deneyimli bisikletçiler, diğer sürücüler bir peloton veya kademeli olarak yakında olsa bile, bisikleti yüksek hızda sürmek için iyi bisiklet kullanma becerileri geliştirirler. Bireysel bir yarışçı, yol yarışı sırasında 110 km / s hızla bisiklet sürebilir ve yan rüzgarlar ve alçalan pozisyon 60 ila 80 km / s arasında değişen bir hızı koruyacaktır.
 • Serbest Tur Kuralı – Kapalı devre bisiklet yarışları ve parkur bisikletleri için yarış mesafesi, tur sayısı ile kapsanmaktadır. Yarışmacılar, yarışta aksilikler veya kazalar olsa bile yarış mesafesini kat etmelidir. Sürücünün küçük sakatlıkları varsa, yarışı yeteneğine göre telafi etme yetkisine sahiptir. Bu durumda, baş hakem binici için bir veya iki serbest tur hakkı verir. Bazı bisiklet yarışlarında organizatörler “Serbest Tur Yok” yarışının öncesinde ilan ederler ve aksiliklere veya kazalara rağmen hiçbir sürücüye yarışı bitirmesi için bedava tur verilmez.
 • Taslak Oluşturma – Bir sürücünün sadece öndeki diğer sürücüyü takip ederek pedal çabasını azalttığı yarış taktiği. Genellikle bir peloton veya ana bisikletçiler grubu, ileri bisiklet hareketinde eforlarını ve enerjilerini korumak için diğer sürücüler tarafından takip edilir. Zaman izinde draft yapılmasına izin verilmez ancak diğer yarış formatlarında izin verilir.
 • Breaks – Bu, nispeten küçük bir binicinin kazanma avantajına sahip olmak için pelotondan ayrıldığı başka bir yarış tekniğidir. Mola grubunun dışında, sprinter’a saldırarak ve engelleyerek genellikle yarışı önce bitirir.
 • Finiş çizgisi – Yarış rotasına dik olan bitiş çizgisi, yol üzerinde belirlenen mesafenin sonunda, çizgiyi sürücüye görünür kılmak için ideal olarak 4 ila 6 cm genişliğinde siyah renkle işaretlenir.
 • Yarışın Bitişi – Bir binicinin bisikletinin ön ucu bitiş çizgisini geçtiğinde bisiklet yarışını bitirdiği söylenir. Bisiklet hakemleri, bisikletçilerin finiş sırasına göre sıralamasını not eder.

Binici Türleri

Bisiklet yarışçıları farklı formatlarda tutulur ve binicilerin bir yarışta bisiklet sürmede benzersiz güçlü ve zayıf yönleri vardır. Yarışçılar, bisiklet becerilerine bağlı olarak beceri setlerine uygun bir yarış formatı seçme eğilimindedir. Biniciler şu şekilde sınıflandırılır –

 • Sprinter – Bitiş çizgisine ulaşırken yüksek hıza çıkarak yarışı bitirebilen bir tür yarışçı.
 • Tırmanma Uzmanı – Bir tırmanıcı, eğimli bir uçakta sürerken bile iyi hızı koruyabilir ve eğimli yolda yarışmak için aerodinamik bir avantaj yaratabilir.
 • Time Trialist – Bu tür bir yarışçı, daha uzun süre çok yüksek hızda sürebilir ve yarıştaki performansını artırabilir. Genellikle Zaman deneycileri, zamana karşı rekabet etmek için özel olarak eğitilir.
 • Çok yönlü – Bir tırmanıcı, koşucu ve zamana karşı yarışmacı olarak öne çıkan yarışçının çok yönlü olduğu söylenir. Bu yarışçılar, etap yarışlarında bir takım için takım lideri olarak seçilir.

Bisiklet Şampiyonası

Bisiklet, olimpiyatlarda farklı kategoriler ve varyantlarda düzenlenen en eski oyunlardan biri olmuştur. Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI) dünya çapında bisiklet şampiyonaları ve etkinlikleri düzenlemektedir.

Aşağıda, Bisiklete binmedeki bazı büyük şampiyonaların bir listesi verilmiştir –

 • Büyük Turlar (üç yarışın kombinasyonu – Tour de France, Giro d’Italia ve Vuelta a España)
 • UCI Yol Dünya Kupası
 • UCI Pist bisikleti Dünya Şampiyonası
 • UCI Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası
 • UCI Dünya ve Profesyonel Tur
 • Dünya Usta Pist Bisiklet Şampiyonası
 • Olimpiyat Dağ Bisikleti Erkek ve Kadın Kategorisi
 • Olimpiyatlar Pist Bisikleti Erkek ve Kadın Kategorisi
 • Olimpiyatlar Yol Yarışı Erkekler ve Kadınlar kategorisi
 • Olimpiyatlar Time Trail Erkekler ve Kadınlar kategorisi
 • Olimpiyatlar BMX Erkekler ve Kadınlar Kategorisi

Bisiklet Yarışı Şampiyonları

Bisiklet yarışlarında başarılı olan birçok şöhret yarışçısı var, tüm zamanların en popüler favori binicileri aşağıda sıralanmıştır –

Erkek Kategorisi

Erkekler kategorisinde şu şampiyonlarımız var:

Yol yarışı
YarışçıMilliyetYıl
Alfredo Bindaİtalya1932
Rik Van SteenbergenBelçika1957
Oscar Freireispanya2004
Greg LemondAmerika Birleşik Devletleri1984
Andre DarrigadeFransa1959
Alejandro Valverdeispanya2014
Paolo Bettiniİtalya2007
Mark CavendishBüyük Britanya2011
Peter SaganSlovakya2015
Erik ZabelAlmanya2006
Zaman Yolu
YarışçıMilliyetYıl
Fabian Cancelleraİsviçre2006
Tony MartinAlmanya2011
Michael RogersAvustralya2005
Jan UllrichAlmanya1999
Bradley WigginsBüyük Britanya2014
Chris BoardmanBüyük Britanya1994
Serhiy HoncharUkrayna2000
Abraham Olanoispanya1998
Santiago BoteroKolombiya2002
Vasil KiryienkaBelarus2015

Fabian Cancellera

İsviçre’den mükemmel bir bisiklet yarışçısıdır; Cancellera, 13 yaşında çok genç bir yaşta bisiklete olan ilgisini keşfetti. Genç bisiklet yarışlarına katılmış ve profesyonel kariyerine 1998 yılından itibaren başlamıştır. Uluslararası düzeyde yedi madalya ve 2008 Olimpiyatları’nda iki madalya kazanmıştır. hem yol yarışı hem de zaman izi. Cancellera, bu yıl bisiklet etkinliklerine aktif olarak katılıyor ve bir olayın ortasında bel kırığı ile devam etti ve yarışı terk etmek zorunda kaldı.

Oscar Freire

Eski bir İspanyol bisiklet yarışçısı ve en iyi sprinter. Freire, Alfredo Binda ve Rik Van Steenbergen’e eşit olarak üç kez dünya şampiyonu oldu. 1998 yılında bisiklet kariyerine başladı ve şimdi emekli oldu. Bireysel ve takım olarak bisiklet yarışlarında yarışarak uluslararası düzeyde birkaç madalya kazandı.

Sör Bradley Wiggins

İngiliz profesyonel bir yol ve pist yarışçısıdır. Wiggins, bisiklet kariyerine pistte bisikletle başladı, ancak daha sonra bir zaman izi uzmanı olarak becerilerini fark ederek, odak noktasını yol yarışına kaydırdı. Olimpiyatlarda bireysel ve takım arayışı olarak zaman yolunda ve pist bisikletinde çeşitli madalya kazandı. Kariyerine 1998 yılında başladı ve halen aktif bisiklet yarışlarında yarışıyor ve 2016 yaz Olimpiyatları’na hazırlanıyor.

Kadın Kategorisi

Kadınlar kategorisinde şu şampiyonlarımız var :

Yol yarışı
YarışçıMilliyetYıl
Jeannie LongoFransa1995
Yvonne ReyndersBelçika1966
Marianne VosHollanda2013
Beril BurtonBüyük Britanya1967
Genevieve GambillionFransa1974
Leontien Van MoorselHollanda1993
Giorgia Bronziniİtalya2011
Susanne Ljungskogİsveç2003
Lizzie ArmitsteadBüyük Britanya2015
Emma Johanssonİsveç2014
Zaman Yolu
YarışçıMilliyetYıl
Jeannie LongoFransa2001
Judith ArndtAlmanya2012
Kristin ArmstrongAmerika Birleşik Devletleri2009
Karin Thurigİsviçre2005
Leontien Van MoorselHollanda1999
Linda VillumsenYeni Zelanda2015
Zulfiya ZabirovaRusya2002
Lisa BrennauerAlmanya2014
Karen KurreckAmerika Birleşik Devletleri1994
Joane Somarribaispanya2003

Jeannie Longo

Longo, Fransa’nın en popüler kadın yarış bisikletçilerinden biridir. Bisiklet kariyerine 1981 yılında başlayan, 2011 yılına kadar rekabetçi bir şekilde katılıyordu ve bugün bile bisiklette aktif olarak kabul ediliyor. Hem Road Racing hem de Time Trail’de UCI dünya şampiyonalarında 13 madalya kazanarak 13 kez dünya bisikletçi şampiyonu olmuştur. Bisiklet kariyeri boyunca yedi Olimpiyat Oyunu oynadı ve Fransa’ya dört madalya kazandı.

Marianne Vos

Tüm zamanların en iyi yarışçılarından biri Hollandalı Marianne Vos. Sekiz yaşında bisiklete binmeye gençler kategorisinde cyclo-cross ile başladı ve tüm bisiklet yarışı formatlarında bir yarışçı olarak mükemmelleşti. Yol yarışlarında uluslararası şampiyonada sekiz madalya kazandı ve üç kez dünya şampiyonu oldu. Yol yarışının yanı sıra, cyclo-cross’da yedi kez dünya şampiyonu ve pist bisikletinde çok rekabetçidir.

Judith Arndt

Profesyonel Alman yarışçısı, bisiklet yarışlarında bireysel olarak ve GreenEDGE-AIS bisiklet takımı adlı bir takımda yarışıyor. Arndt kariyerine 1995 yılında başlamıştır ve halen devam etmekte ve dünyanın her yerinden övgüler almaktadır. 18 uluslararası madalya kazandı ve yol yarışı ve zaman parkurunda üç kez dünya şampiyonu oldu. Bir takım yarışçısı olarak çok başarılı bir UCI sıralaması alıyor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu