BMX Yarışı Kuralları

BMX Eğitimi

BMX, bisiklet motokrosunun kısaltmasıdır. Oyuncuların BMX bisiklet kullanarak birbirleriyle yarıştıkları bir bisiklet sporudur. BMX, BMX yarışlarını ve serbest stil BMX’i içerir. Yarış daha çok çeşitli zıplayışlardan ve silindirlerden oluşan motokros pistlerinde gerçekleşir. Bu sporun göze çarpan sert hareketleri ve rekabet heyecanı için katıksızlığı var ve bu yüzden, bu sporun artan popülaritesinin arkasındaki ana neden, baştan sona tamamen ilgi çekici.

Seyirci

BMX, çok sayıda izleyici çeken yarış ve dublörleri içerdiği için büyük bir hayran kitlesine komuta ediyor. Bu eğitim, macera ve aşırılık içeren sporlara katılmak isteyen meraklılara BMX yarışları hakkında yararlı bilgiler sağlar.

Önkoşullar

Performansa başlamadan önce, BMX bisiklet üzerinde mükemmel denge, fiziksel güç ve çabukluk gibi belirli özellikler çok gereklidir. Oyuncuların atlayışları yaparken bisiklete binmeleri için iyi seviyede çekirdek ve düşük vücut kuvveti de gereklidir.

Bu tipik bir bisiklet sprinti olduğu için, oyun inanılmaz düzeyde güç, atletizm ve dayanıklılık gerektirdiğinden, oyuncuların atlayışlarında ve inişlerinde mükemmel olmaları gerekir. Sprint faaliyetleri hız ve çeviklik kazanmak için yardımcı olabilir.

BMX Yarışı Tarihçesi

BMX, bisikletçilerin özel olarak tasarlanmış BMX bisikletlerini kullandıkları dağ bisikletine benzer bir arazi sporudur. 2008’den beri, BMX Yaz Olimpiyatlarına dahil edilirken, serbest stil BMX, Yaz X Oyunları Ekstrem Sporlar Yarışmalarının temel etkinliklerinden biri oldu.

Bu oyunda, sürücü, arazi koşullarında orta ila yüksek seviyede sürüş yapar ve bisiklet üzerinde dengeyi korurken diğer sürücülerle rekabet eder. Oyun türüne bağlı olarak, bisiklet sürücüleri bitiş çizgisine olabildiğince hızlı ulaşmalıdır. Yarışı bitiren ilk üç sürücü kazanan ilan edildi. Bitiş noktasına ulaşmadan önce tüm turları tamamlamaları gerekir.

Freestyle BMX durumunda , oyuncular onu dengelerken bisikletin kendisi üzerinde çeşitli numaralar yapmak zorundadır. Yarışmaya dahil değil. Bununla birlikte, oyuncunun hile yapma verimliliğine bağlı olarak, kazananlar bir jüri heyeti tarafından belirlenir.

BMX tarihi

BMX, Güney Kaliforniya’da, çocukların motokros yıldızlarını taklit ederken toprak yollarda bisikletleriyle yarışmaya başladıkları 1970’lerin başında başladı. Başlangıçta Schwinn StingRay bisikletleri, daha iyi kullanım ve performans nedeniyle BMX bisikleti olarak kullanıldı. Yavaş yavaş spor popülerlik kazanmaya başladı ve yarış pistlerinin sayısı her yerde artmaya başladı.

1977’de ulusal yaptırım organı olarak Amerikan Bisiklet Birliği (ABA) kuruldu, Nisan 1981’de Uluslararası BMX Federasyonu kuruldu ve 1982’de ilk BMX dünya şampiyonası yapıldı. 1983’te Union Cyclist International’a (UCI) entegre edildi. ). 2003 yılından bu yana Yaz Olimpiyatlarına tam madalya sporu olarak dahil edilmiştir.

BMX Yarışı Tarihçesi

Freestyle, daha fazla stil tanıtmanın bir yolu olarak geliştirildi ve göreceli kolaylık ve binilecek yerlerin mevcudiyeti nedeniyle hızla popülerlik kazandı. Bir süre sonra Summer X Games Extreme Sports yarışmasına eklendi.

Amerikan Serbest Stil Derneği (AFA), BMX serbest stilinin ilk yönetim komitesiydi ve 1984’te ilk Freestylin ‘Dergisi yayınlandı. Yavaş yavaş oyun, farklı üreticileri ve yatırımcıları çekmek için çok popüler oldu.

Katılan ülkeler

Yıllardır gençler arasında bir öfke ve maceralı dublörleri ve katıksız eğlenceleri nedeniyle izleyiciler için gerçek bir eğlenceli oyun oldu. Şu anda, dünya çapında 80’den fazla ülkede, BMX üst düzey bir rekabet sporu olarak kabul edilmektedir.

BMX, Kanada, Avustralya, ABD, Japonya, Fransa, Yeni Zelanda, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Arjantin, İsviçre, İtalya ve Güney Afrika’da son derece popülerdir. Bu ülkelerde BMX’e çok sayıda oyuncu katılıyor.

BMX Bisiklet Ekipmanları

BMX yarışları, sürücünün yarış sırasında bazı numaralar göstermesi gereken bir macera sporudur. Serbest stil BMX’de yarış yoktur ve sürücü, etkinlikte gösterdiği numaraya göre oyunu kazanır. Bu bölümde, bu sporda kullanılan ekipmanları tartışacağız.

BMX Bisikletleri

BMX bisikletleri, çoğunlukla yarış ve dublör sürme amacıyla kullanılan arazi spor bisikletleridir. Motokros pistleri dışında bu bisikletler paten parklarında, toprak parkurlarda, tepe rampalarında, sokaklarda ve düz arazilerde kullanılmaktadır.

Bu bisikletler güçlü bir şekilde üretilir ve çeşitli çelik türlerinden yapılırken, yarış bisikletlerinin çoğunda çerçeveler Alüminyumdan yapılmıştır. Yüksek performanslı bisikletler çoğunlukla 3. nesil Chromalloy’dan (yüksek gerilimli çelik) yapılmıştır.

BMX Bisikletleri

Standart bir BMX bisikletinin tekerlek boyutu 16 inç ila 24 inç arasındadır. 24 inç teker boyutuna sahip bisikletler , kruvazör bisikletleri olarak da bilinir . Oyuncular, 20 inçlik tekerlek boyutundaki bisikletlere kıyasla bu bisikletleri kolayca atlamak için kullanabilirler.

Bu bisikletin tekerlekleri esas olarak 36 telden oluşuyor, ancak bazı agresif sürücüler 48 kollu bisiklet kullanıyor.

Tekerlek göbekleri , hafif olması ve taşlama sırasında daha fazla açıklık olması nedeniyle BMX bisikletlerin küçük dişlilerinde kullanılır .

Aks mandalları , dublörleri yaparken binicilere yardımcı olmak için genellikle serbest sürüş bisikletlerinde kullanılır.

BMX Bisiklet Parçası

Kir atlama ve serbest stil durumunda, BMX bisiklet tekerleği boyutları deneyimli bisikletçiler için yaklaşık 20 inç ve genç bisikletçiler için 16 inçtir. Genellikle ön frenleri yoktur, oysa serbest stil bisikletler agresif sürüşün üstesinden gelmek için daha sağlam yapılara sahip hem ön hem de arka frenlere sahiptir.

Oyun türlerine, tasarımlarına ve kullanılan izlere bağlı olarak, farklı BMX bisiklet türleri kullanılır. Bazıları –

 • Park bisikletleri – Genelde paten parklarında ve dikey rampalarda kullanılan hafif bisikletler . Bisikletin sorunsuz geçişi için inşaat sırasında aşırı ağırlıklardan kaçınılır.
 • Kir bisikletleri – Dirt bisikletleri park bisikletleriyle aynıdır ancak lastikler, gevşek yüzeylerde tutuş sağlamak için nispeten daha kalın dişlere sahiptir.
 • Yarış bisikletleri – Yarış bisikletleri çoğunlukla motokros pistlerinde kullanılır ve daha iyi kontrol için hem arka hem de ön frenlere sahiptir. Serbest stil bisikletlerden daha hafiftirler ve ayrıca sürücünün yüksek hızda pedal çevirmesini sağlayan geniş bir ön dişli içerirler. Bu bisikletler hız için üretilmiştir ve çoğunlukla Alüminyumdan yapılmıştır.
 • Sokak Bisikletleri – Bunlar genellikle sokaklarda ve raylarda kullanılır ve rayları taşlamak için metal mandallara sahiptir. Bu bisikletler, neredeyse hiç fren ve fren kablosu içermeyen diğer BMX bisikletlere kıyasla daha güçlü ve daha ağırdır, bu da sürücünün çubuğu kolayca döndürmesini sağlar.
 • Düz arazi bisikletleri – Bu bisikletler çoğunlukla düz yüzeylerde kullanılır ve herhangi bir atlama veya rampa içermez. Oyuncu, bu tür bir bisikleti kullanarak bisikletin çeşitli yerlerinde birçok numara yapar. Çubuklar döndürülürken fren kablolarının dolaşmasını önlemek için bir arka fren kablosu çözücü eklenmiştir.

Sürücülerin bu cıvataları destek olarak alırken dublör yapmalarına izin vermek için ön ve arka cıvatalı dübeller de eklenmiştir.

Sporun aşırılığı nedeniyle, kazalar ve yaralanmalar oyunda oldukça yaygındır. Yarışırken veya bir dublör çekmeye çalışırken, dökülmeler veya çarpışmalar çok olasıdır. Bu yaralanmaları minimumda tutmak için BMX sürücüleri birçok güvenlik önlemi alıyor.

Güvenlik ekipmanları

BMX’te oyuncunun güvenliği ve korunması için kullanılan ekipman:

Kasklar – Ciddi kafa yaralanmalarını önlemek için BMX’te kask kullanılır. BMX yarışlarında, diğer yarışçılarla çarpışma sırasında yaralanmaları önlemek için tam yüz kaskları kullanılır.

Kask

Vücut zırhları – Bu zırhlar, oyuncunun dizindeki yaralanmalar ve ağrı için dizlik olabilir. Benzer şekilde kollar için incik pedleri ve bilek ve dirsek pedleri de kullanılır.

Vücut Zırhı

Eldivenler – Yarış sırasında oyuncunun elleri çok terlenir, daha iyi kavrama ve koruma için eldiven kullanılır.

Eldiven

Ayakkabılar – BMX yarışları için özel olarak tasarlanmış ayakkabılar, tüm ayaklarını kaplayan yarışçılar için yapılmıştır. Ayakkabıların, pedallara tam oturması için tabanlarında oluklar vardır.

Ayakkabı

Pantolon – BMX’te naylondan veya yelken giysilerden yapılmış hafif Motokros yarış pantolonları kullanılmaktadır. Bu pantolonlar kolayca yırtılamaz.

Pantolon

BMX Yarış Parkuru

Katılımcılar tarafından farklı stuntlar yapılacağından, çeşitli BMX sporları için farklı parkurlar kullanılır. Durumunda BMX yarış, söz konusu oysa rekabet, atlar ve haddeleme dolu motokros izler yapılır serbest BMX , bu rampalar, raylar, düz yüzeylerde, vb vert, paten parkları yapılır

BMX Yarış Parkuru

BMX Yarışı

BMX yarışı durumunda, pistler büyük bir başlangıç ​​rampası ile yaklaşık 400 metre uzunluğundadır. Yarışı daha eğlenceli ve maceralı hale getirmek için piste BMX parkurunun bir parçası olan özel özellikler ekleniyor. İşte bu özelliklerin bir listesi –

 • Başlangıç ​​Tepesi – Pistin başlangıcında bulunur ve çoğunlukla bir kapısı vardır. Eğimli bir eğime çok benzer, yani sürücüler için ilk hız artışını sağlamak için kullanılır.
 • Step up – Step up, kısa bir tepe ve ardından büyük bir tepeden oluşan BMX parkurundaki bir engel türü olarak tanımlanır.
 • Berms – Bunlar, yarışçıların fren yapmadan sorunsuz bir şekilde dönmelerine yardımcı olmak için dönüşlerde açılı olarak yerleştirilen seviye bariyerleridir.
 • Çiftler – Benzer büyüklükteki iki tepenin birbirine yakın yerleştirildiği başka bir engel türüdür.
 • Aşağı adım – Yukarı adımın tersidir. Daha büyük bir tepenin ardından daha kısa bir tepeden oluşur.
 • Silindir – Bir grup küçük tepeden oluşur.
 • Panettone – Esas olarak öğrenme amacıyla kullanılan düz bir sıçramadır.

Serbest Stil BMX

Freestyle BMX durumunda, spor dublör odaklıdır ve farklı serbest stil yarış disiplinlerine dayanır. Her yarış için farklı yarış mekanları takip edilmektedir. Farklı serbest stil BMX parkurları aşağıda açıklanmıştır –

Sokak – Sokak BMX’te, sürücüler genellikle farklı hareketler ve numaralar yapmak için kamusal alanları kullanırlar. Çoğunlukla parmaklıklar, bordürler, merdivenler, çıkıntılar, banklar vb. Üzerinde oyunlar yapılır. BMX caddesinde binicilerin hileleri kentsel çevrelerine göre birbirinden farklıdır.

Serbest Stil BMX

Park – Bu parklar genellikle kaykaycılar, patenciler ve BMX binicileri gibi farklı ekstrem sporcular tarafından kullanılan paten parklarını belirtir. Bu parklar çoğunlukla ahşap, beton veya metalden yapılmıştır ve sürüş tarzı paten parkı tasarım stiline bağlıdır.

Beton parklar, uzun ömürlü olmaları nedeniyle yapılırken, bazıları düşük maliyetli malzeme ve inşaat kolaylığı nedeniyle ahşap parkları tercih etmektedir. BMX parklarında hasarları önlemek için başa baş adı verilen yuvarlak çelik borular kullanılır.

Vert – Vert koçları, ekstrem sporların çoğunda çok popülerdir. Burada hileler, 10 ila 15 fit yüksekliğinde iki çeyrek borudan oluşan bir yarım boru üzerinde gerçekleştirilir. Çeyrek borular dublör yapmak için birbirine bakar. Dikey dudaklara, binicilerin taşlamasını sağlayan çelik kopingler eklenmiştir. Tipik bir koşu, ortada çeşitli numaralar yaparken bir tarafı diğer tarafa kaydırmayı içerir.

Patikalar – Patikalar, binicilerin atlama yapmak zorunda olduğu topraktan yapılır. Binici, 2 fit ila 20 fit arasında olabilen bir boşlukla ayrılmış, dik iniş adı verilen dik bir kalkış yapmak zorundadır. 12 fitlik açıklık, orta derecede boşluk olarak kabul edilir.

BMX Sürüş Hareketleri

BMX yarışları, atlayışların olduğu bir zeminde düzenlenir ve tüm atlamaları başarıyla gerçekleştiren ve hedefe ulaşan sürücü kazanan ilan edilir. Dolayısıyla hiçbir hile yapılmasına gerek yoktur.

Ancak serbest stil BMX durumunda, oyuncular bisiklet sürerken çok sayıda numara yaparlar. Serbest stil BMX’de yapılan hileler aşağıdaki gibidir –

Hava Hileleri

Serbest stil BMX’de binicilerin havada iken yaptıkları hava numaralarından bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Masa üstü – Bu hile durumunda, sürücü havadayken hem kolu hem de vücudunu çevirerek bisikleti bir tarafına getirmeye çalışır. Bunun bir sonucu olarak, bisiklet bir masa üstü yüzeyi gibi düz görünüyor.

Süpermen – Bu numarada topraktan atlamaya benzer şekilde, sürücü, havada uçan süpermen gibi görünen bisikletin tutamaçlarını tutarken ayaklarını pedallardan kaldırır ve dışarı doğru uzatır.

Süpermen koltuğu kapma – Sürücünün bir elini çekip, inerken çubukları tekrar geri çekmeden önce koltuğu tuttuğu süpermeninkine çok benzer.

Kuyruk kırbaç – Bir sürücünün hala gidonu tutarken bisikleti fırlatması ve bunun sonucunda bisikletin direksiyon borusu etrafında 360 derece tam dönüş yapması çok zor bir numaradır. Döndükten sonra, bisikletçi inmeden önce tekrar pedalların üzerinde durur.

On Yıl – Bu tür bir numarada, sürücü havadayken kendini bisikletin etrafına atar. Bisikletin ön kısmından tam bir dönüş yaptıktan sonra, sürücü inmeden önce tekrar pedallara iniyor.

Backflip – Burada bisikletçiler bisiklet üzerindeyken kendilerini ters yönde döndürmeye çalışıyorlar. Bunun sonucu olarak, bisikletçinin yanı sıra bisikleti inmeden önce havada 360 derece dönüyor.

Önden çevirme – Burada bisikletçiler, tekrar inmeden önce havadayken kendilerini çevirmeye ve öne doğru 360 derece dönmeye çalışırlar.

Turndown – Bu numarada, bisikletçi bisikleti bir tarafa çırpıyor ve ardından gidonu bacaklarına ulaşana ve daha fazla döndürülemeyene kadar bacaklarına doğru çeviriyor. Ardından kolu tekrar normal konumuna getirir ve yere iner.

Barspin – Bu numarada , motorcu tutamağı tekrar yakalayıp inmeden önce havadayken gidonlarını tam bir dönüşe döndürür.

Kamyon şoförü – Bisikletçinin havada 360 derece dönerken çubukları bir tam dönüş döndürüp tekrar yakaladığı flip ve barspin kombinasyonudur.

Krank çevirme – Bu numarada, oyuncu havadayken pedallarını geriye doğru tekmeliyor, böylece krank kolları bir tam tur dönüyor ve ardından inişten önce ayaklarını tekrar pedallara koyuyor.

Elinizi kaldırmayın – Burada havadayken, sürücü iki elini gidondan çekerken ve tutamakları tekrar tutup inmeden önce havaya yayılırken gidonu katlar.

ET – Bu numarada, sürücü havadayken bir tam krank pedal çevirir ve bu da sanki normal pedal çeviriyormuş gibi görünmesini sağlar.

Düz Arazi Hileleri

Burada gezintiler, farklı numaralar yapmak için düz arazileri kullanıyor. Bu düz araziler, oyuncuların bisikletlerini dengede tutmanın yanı sıra dönerek farklı numaralar yaptıkları düz, pürüzsüz yüzeylerden başka bir şey değildir. Oyuncular hileler gerçekleştirmek için bisikletin farklı parçalarını kullandıklarından, düz arazi BMX durumunda bisiklet yapısı bile farklılık gösterir.

Wheelie – Katılımcının, pedal çevirirken yalnızca arka tekerleklerden destek alarak bisiklete bindiği ve ön tekerleklerin havada kaldırıldığı temel düz arazi püf noktalarından biridir.

Endo – Endo, sürücünün arka tekerleği havada yukarı kaldırdığı ve tüm bisikletin ön lastik üzerinde dengelendiği başka bir düz arazi numarasıdır.

Pogo – Pogo durumunda, bisikletçinin arka tekerleğin üzerinde dururken ve dengeyi korumak için üzerine zıplarken, bisikletin ön tekerleği bir zıp zıp gibi görünen yukarı yönde kaldırılır.

Manuel – Bu numarada sürücü, ön tekerleği havada yukarı kaldırırken bisiklete biner ancak burada pedal çevirme söz konusu değildir. Hile yapmak için ivme kazanmak için, biniciler önce bisiklete büyük bir hızla binerler ve sonra hile yaparlar.

Burun Kılavuzu – Manuel numaraya çok benzer. Tek fark, ön tekerlek yerine arka tekerleğin havada kaldırılırken, tüm desteğin ön tekerlek üzerinde olmasıdır.

Bunny hop – Burada, sürücü her iki tekerlek de havadayken bisikletini düz zeminden havaya fırlatır. Bu numara, önce yukarı fırlayarak ve havadayken, sürücünün gidonu kullanarak bisikleti çekmesi ve daha sonra havada ayaklarını pedallarda kullanarak yeniden dengelemesi gerekir.

Dork Kılavuzu – Burada, bisikletçinin bir ayağını havada diğer ayağını kullanarak arka tekerleğin bir pimi üzerinde durması ve bir ayağını mandalın üzerinde tutarken ve dengeyi kontrol ederken bisiklet üzerinde bir kılavuz çalışması gerekir.

Çatal Kılavuzu – Çatal manuel kullanılması durumunda, bisikletçi gidonu döndürürken bacaklarından birini ön tekerlek mandalına koyar. Bisiklet, ön tekerlekler üzerinde dengelenmiştir.

Hang-5 – Burada motorcu, bacaklarından birini ön çivide tutarken, diğer bacak çoğunlukla dengeyi kontrol etmek için sallanırken bir burun kılavuzu gerçekleştirir.

Steamroller – Bu, gerçekleştirilmesi en şık ve zor numaralardan biridir. Bu numarada, sürücü önce diğer ayağını ve ellerini kullanarak bisikleti öne doğru hareket ettirirken ön mandal üzerinde durur ve ardından bir elinde bisikletin gövdesini tutarak ve öne doğru hareket ederken bir tekerlek üzerinde denge sağlar.

Footjam – Bu teknikte, sürücü ayağını ön tekerleğe sıkıştırır ve bisikleti durdurur. Bundan sonra, arka lastik havada kalırken ön lastikte desteklenen bisikleti dengeler.

Footjam Tailwhip – Bu numarada , sürücü bacağını sıkıştırır ve bacaklarından birini kullanarak 360 derece dönmesi için bisikleti kuyruktan tekmeler. 360 derecenin tamamlanmasının ardından sürücü tekrar ayaklarını pedallara koymalıdır.

BMX Yarışı Kuralları

Farklı BMX türlerine göre farklı stratejiler ve püf noktaları izlenir. BMX yarışları durumunda, oyuncuların motokros pistinde birbirleriyle rekabet etmek zorunda oldukları basit bir yarış sporudur. Freestyle BMX durumunda, insanlar farklı yüzey türlerinde çeşitli numaralar yapmak zorundadır.

BMX yarışı – Oyuncuların yarış pistinde dengelerini korurken BMX bisikletlerini olabildiğince hızlı sürmek zorunda oldukları düz bir yarış. Başlangıçta, sürücüler ilk hız artışı için yüksek bir eğimli eğimden başlarlar, ardından korkak atlamalar, virajlar, yuvarlanma ve diğer engellerden oluşan pistte hareket etmeleri gerekir.

Yaklaşık 350-400 metre uzunluğundaki parkurda başlangıçta sekiz sürücü birbiriyle yarışıyor. Motorcuların yarışı tamamlamak için çok hızlı hareket etmesi gerekiyor. Yarışı tamamlayan ilk üç oyuncu kazanan ilan edildi.

Serbest Stil BMX – Serbest stil BMX durumunda, bu sporla ilgili herhangi bir yarış yoktur. Yani serbest stil BMX’te yarış pistleri veya parkurları yok. Burada rampalar ve patikalar gibi farklı yüzeyler; Binicinin üzerinde hile ve dublör yapması için ray çubukları inşa edildi.

Her sürücü, daha sonra jüri tarafından derecelendirilen farklı numaralar ve numaralar yapmak için belirli bir süre alır. Bu numaralar çoğunlukla sürücü tarafından önceden planlanmıştır. Sürücü performansına göre puan kazanır. Maksimum puan kazanan sürücü oyunu kazanır.

BMX Yarışı Şampiyonları

BMX durumunda, yönetim organı ve katılımcılar arasında aracı olarak hareket eden birçok yaptırım organı vardır. Union Cycliste International (UCI), BMX’te dünya çapında uluslararası bisiklet etkinliklerini denetleyen bir yönetim organı olarak hareket ederken, ABD bisiklet ulusal bir yönetim organı olarak hareket eder.

UCI, iki farklı BMX yarışması UCI BMX Supercross Dünya Kupası ve UCI BMX Dünya Şampiyonası düzenlemektedir. BMX Supercross Dünya Kupası sezon boyunca devam eden bir yarışma iken ve yıl boyunca birçok yerde düzenlenirken, UCI BMX Dünya Şampiyonaları üç gün boyunca düzenlenir ve BMX için dünya şampiyonası olarak kabul edilir.

Olimpiyatlarla birlikte dünyanın dört bir yanında BMX şampiyonaları yapılıyor ve katılımcılar madalya kazanıp şampiyon oluyor.

Aşağıda bazı BMX şampiyonlarının ve kariyerlerinin kısa bir özetini verdik.

Sam Willoughby

Sam Willoughby, Avustralya’dan bir BMX Bisikletçi ve aynı zamanda BMX Bandit olarak da bilinir. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazandı. Kariyerine 2008 yılında Junior BMX Unvanını kazandığı yerde başladı.

2009’da kıdemli tugaya katıldı ve 2012’de dünya şampiyonluğunu kazandı. Bu galibiyet onu bir numaralı BMX bisikletçisi yaptı. Ayrıca 2012’de Yılın Genç Sporcusu ödülünü aldı. Şu anda çocukları Mutluluk Döngüsü ile bisiklet sürmek konusunda eğitiyor.

Liam Phillips

Liam Phillips, İngiltere’yi temsil eden bir BMX Bisikletçi. 1999’da Avrupa Şampiyonası’nı kazandı ve ayrıca 2008 ve 2012 Yaz Olimpiyatlarına katıldı. 2008 Olimpiyatları’nda yedinci sırayı aldı.

2010 UCI BMX Dünya şampiyonasında sakatlandı ve 2011’de tekrar antrenmana başladı. 2012 Olimpiyatlarına katıldı ancak köprücük kemiğindeki sakatlık nedeniyle madalya kazanamadı. Bundan önce 2012 UCI BMX Dünya Şampiyonasını kazandı.

Maris Stromberg

Maris Stromberg, yarışı 36 saniyede tamamladığı 2008 Yaz Olimpiyatları’nda sporun ilk şampiyonu olan Letonyalı bir BMX Bisikletçisi. Ondan önce aynı yıl UCI BMX Dünya Şampiyonasını kazandı.

2012 Yaz Olimpiyatları’nda yine altın madalya kazandı ve yarışı 37 saniyede tamamladı. Kariyerine 2001 yılında genç bir katılımcı olarak başladı ve 2001’de Avrupa Gençlik Yarışması’nı ve 2005’te Avrupa Gençler Şampiyonası’nı kazandı.

Donny Robinson

Donny Robinson, Amerika’dan bir BMX Bisikletçi. Kariyerine 2001 yılında başladı ve Kanada Bisiklet Birliği’nde yerel yarışta birinci oldu. Bu onun ilk profesyonel galibiyetiydi.

Aynı yıl UCI Junior Men ve Junior Cruiser şampiyonluklarını da kazandı. NBL’de 2005’te bir madalya ve 2006’da iki madalya kazanırken, ABA’da 2003, 2004 ve 2006’da birer madalya kazandı. UCI şampiyonalarında da birçok yarışmayı kazandı.

Kyle Bennett

Kyle Bennett, Amerika’dan bir BMX Bisikletçisiydi. Kyle Bennet kariyerine 1997’de NBL aracılığıyla başladı ve NBL Christmas Classic’i kazandı. Ayrıca 2008 Olimpiyatları’na katıldı ancak herhangi bir madalya kazanamadı.

Çeşitli yarışmalarda birkaç kez yaralandı ama yine de çok kazandı. Başarılarından bazıları NBL 2004 Elit Erkekler Ulusal Şampiyonasıdır. Sıralaması da ABA’da yükseldi ve Grand National Championship’i kazandı. 2012 yılında trafik kazasında öldü.

Mariana Pajon

Mariana Pajon, Olimpiyatlar ve BMX Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Kolombiyalı bir BMX Bisikletçisidir. Beş yaşında ulusal unvanı ve dokuz yaşında dünya şampiyonluğunu kazandı.

2012 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Olimpiyat madalyası kazanan ikinci Kolombiyalı. Ayrıca genç ve kıdemli bölümlerde birçok dünya şampiyonluğu kazandı.

Caroline Buchanan

Caroline Buchanan, Avustralya’dan bir BMX Bisikletçi. BMX’in yanı sıra, Mountain Biking’de Avustralya’yı da temsil ediyor. Kariyerine 2007 yılında Wade Bootes’tan koçluk yaptığı yerde başladı. 2009 ve 2010 yıllarında 4-X şampiyonluğunu kazandı ve 2011’de Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı.

Yaşından dolayı 2008 Olimpiyatları’na katılamadı ancak 2012 Olimpiyatları’na katıldı. Bundan önce bir tur Supercross kazandı. 2013’te UCI Dünya Dört Kros Şampiyonasını kazandı ve şimdi 2016 Olimpiyatlarını bekliyor

Gabriela Diaz

Gabriela Diaz, Arjantin’den bir BMX Bisikletçi. Birçok ulusal şampiyonluk kazandı. Bunun yanı sıra, UCI Şampiyonalarında altı Pan Amerikan oyunu ve üç altın, bir gümüş ve bir bronz olmak üzere beş madalya kazandı.

Gabriela, 2008 Yaz Olimpiyatları’nda Arjantin’i de temsil etti ancak madalya kazanamadı. 2012 Olimpiyatları’nda madalya kazanamadı. 2007’de Pan American Games’e katıldı ve Arjantin için ilk altını aldı.

Shanaze Reade

Shanaze Reade, kariyerine 2002 yılında başlamış, Birleşik Krallık’tan bir BMX Bisikletçisidir. UCI Şampiyonalarını üç kez kazanmıştır. 2005 UCI Şampiyonasına katıldı ancak diz sakatlığı nedeniyle başarılı olamadı.

Shanaze, 2006 yılında ABA’da Girls Pro’daki ilk yarışını kazandı. Aynı yıl Brezilya’da düzenlenen Dünya Şampiyonalarını kazandı. 2007’de UCI BMX Şampiyonasını kazandı. Ayrıca UCI Pist Bisiklet Şampiyonasına katıldı ve gümüş madalya kazandı.

Sarah Walker

Sarah Walker, 2012 Yaz Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Yeni Zelandalı bir BMX Bisikletçisidir. 2008’de yedi yarış kazandı ve bir yarışta ikinci oldu. Aynı yıl UCI tarafından birinciliğe layık görüldü.

Sarah da 2008 Olimpiyatlarına katıldı ancak herhangi bir madalya kazanamadı. 2009 yılında Elit Kadınlar ve Elit Kadın Kruvazör yarışmalarında Dünya Şampiyonası kazandı. 2011’de Dünya Şampiyonasını kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu