Bobsleigh Kuralları

Bobsleigh Özet Anlatım

Kızak‘ olarak da bilinen Bobsleighing, takımların (olayın türüne bağlı olarak iki veya dört kişilik) kızaklara atlayıp kavisli buz pistlerinden aşağı indiği yüksek hızlı bir kış yarışı sporudur. Her takım, pilotların kızakları yönlendirmek ve pist pozisyonlarını iyileştirmek için halkaları çekmesiyle mümkün olan en hızlı hızda hareket etmek için yer çekimine güveniyor. Yarış kızağı adı, kızaklarını yarışın başında çalıştırmaya çalışırken kullandıkları “sallanan” hareket sürücülerinden gelir.

Yarış kızağının kökenlerinin İsviçre’ye kadar uzanabileceğini öğrenmek şaşırtıcı olmayacak. Kış sporları, Switzlerland’ın uzmanlık alanıdır ve karlı dağlık arazilerin vatandaşları, 1860’lar kadar uzun zaman önce kar kızağının popülerleşmesine yardımcı oldu. Bir eğlence aktivitesi olarak başlayan bu ünlü kış sporu, sonraki on yıllar boyunca rekabetçi bir oyuna dönüşerek 1924’teki ilk Olimpiyat oyunlarında göründü.

Yarış kızağı başladığında, katılımcılar parkurlarda aşağı doğru kaymak için tahta kızaklar kullandılar, ancak spor daha geniş bir ilgi ve tanıma kazandıkça bunların yerini çelik tabanlı araçlar aldı. Artık Olimpiyatlarda kar kızağında hem erkekler hem de kadınlar için etkinliklerin düzenlendiği hem iki kişilik hem de dört kişilik turnuvalar var.

Beklendiği gibi, İsviçre, Olimpik kızakta en başarılı ülkelerden biri, Almanya ve ABD de sporda çok çeşitli madalyalar alıyor.

Oyunun Amacı

Bobsleigh bir yarış sporudur ve yarışın sonunda bitiş çizgisine ulaşan ilk takım galip taçlandırılır. Bobsleigh araçlarında, etkinliğin türüne bağlı olarak içeride iki veya dört sporcu olacak ve ekiplerin ekipleri, parkurdaki hareketlerine başlamak için araçları ayakta başlangıçtan itecekler.

Oyuncular ve Ekipman

Bobsleigh, bir tarafı temsil eden iki veya dört katılımcının olduğu bir takım etkinliğidir. Göz önünde bulundurulması gereken başka faktörler olmasına rağmen, yarış kızağı aracın kendisi ana ekipman parçasıdır.

 • Bobsleigh Araçları : Yarış kızağındaki araçlar bugün bir zamanlar olduğundan çok daha gelişmiş durumda. Materyal olarak kullanılan çeşitli hafif metal ve çelik formları ile aerodinamik olan kızakların tasarlanması için büyük çaba harcanmıştır.
 • Mürettebat : Kar kızağı, yerçekimi tarafından dikte edilen bir spor olduğundan, her takımın mürettebat üyeleri tarafından harekete geçirilmesi gerekir – tam anlamıyla kar kızağı aracının arkasına geçerek aracı piste zorlayarak ivmeyi başlatır. Kar kızağı takımındaki her kişinin oynayacağı belirli bir rol vardır; ister pilot, ister frenci veya itici olun.
 • Direksiyon Ekipmanı : Her yarış kızağı arabasının her iki tarafında pilotun aracı yönlendirmesine yardımcı olan iki metal halka bulunur. Aracın momentumunu sola kaydırmak isterlerse pilot sol halkayı aşağı çeker ve bunun tersi de geçerlidir.

Puanlama

Bobsleigh takımları, mümkün olan en hızlı zamanda kendi pistlerinde bitiş çizgisine ulaşmaya çalışır. Bunu şu şekilde yaparlar:

 • Direksiyon : Bu, pilot tarafından gerçekleştirilen bir eylemdir ve yarış kızağı aracını yüksek hızlarda yolda tutmak için dikkatli ve ince bir şekilde uygulanması gerekir.
 • Frenleme : Aracın virajları optimum hızda, güvenli bir şekilde alması için parkurdaki uygun noktalarda bir dizi balata bastırması gereken frenci tarafından gerçekleştirilen bir eylemdir.

Kazanan

Bobsleigh yarışının galibi, bitiş çizgisine ilk ulaşan takımdır. Olimpiyatlarda yarışlar, “elemeler” olarak bilinen dört ayrı koşu toplamı üzerinden hesaplanır. Yarış süreleri saniyenin yüzde biri cinsinden ölçülür.

Bobsleigh Kuralları

Araç Ağırlığı:

Her yarış kızağı aracının bir Olimpik oyun yarışı için ağırlık sınırlamaları (mürettebat üyeleri dahil) vardır. Yönetmelikler aşağıdaki gibidir:

 • Dört Erkekli Takım Yarışı : 630kg
 • İkili Ekip Yarışı : 390 kg
 • İki Kadın Yarışı : 340kg

Bir yarış sonuca ulaştığında, sporcuların ve araçların gerekli düzenlemeleri karşıladığından emin olmak için bir dizi test yapılır. Ağırlık aşılırsa, bir soruşturma başlatılır ve takım yarıştan (ve turnuvadan) tamamen diskalifiye edilme riski taşır.

Sporcu Güvenliği

Her yarış kızağı sporcusu bir takım koruyucu kıyafet giymek zorundadır. Bu içerir:

 • Kask
 • Göz Gözlükleri
 • Üniformalar
 • Spike Ayakkabı
 • Kevlar Yelekler (sürtünme yanıklarını önlemek için frençiler için)

Bobsleigh Pisti

 • Yaralanma riskini en aza indirmek için yarış kızağında yönetim organları tarafından uygulanan katı yarış pisti tasarım düzenlemeleri vardır.
 • Parçalar 1200-1300 metre uzunluğunda olmalıdır
 • İlk 250 metrede saatte 80-100 mil hıza ulaşılabilmesi için parkurlar araçları barındırmalıdır.
 • Parkurlar, 110 metreden 125 metreye düşecek şekilde, yokuş aşağı eğimli yüksek bir seviyede tasarlanmalıdır.

Bobsleigh Detaylı Anlatım için devam edin..

1 2Sonraki sayfa

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu