Boğa Binme Kuralları

Genel Bakış

Boğa binme, sürücülerin belirli bir süre boyunca evcilleştirilmiş bir boğa üzerindeki dengelerini korumak zorunda oldukları en tanınmış ve heyecan verici rodeo oyunudur. Yaralanmaların oyunun bir parçası ve ayrılmaz parçası olduğu en tehlikeli rodeo sporlarından biri olarak kabul edilen, rekabet edebilmek için esneklik, koordinasyon, cesaret ve yüksek ruh gerektirir.

Bu oyunda, sürücünün üzerinde dengesini koruyarak sekiz saniye boyunca boğanın üzerine binmesi gerekirken, boğa bu süre boyunca sürekli olarak sürücüyü devirmeye çalışır. Sürücü boğayı sekiz saniye boyunca başarılı bir şekilde tutarsa, binicilik becerilerine ve bir grup hakem tarafından sürüş sırasında karşılaşılan engellere göre puan alacaktır. En çok gol atan oyuncu kazanan olarak ilan edilecektir.

Boğa Binme Tarihi

Boğa binme çok eski bir oyundur ve doğrudan Charreada olarak bilinen Meksika çiftliği beceri yarışmalarına dayanmaktadır . Daha önce boğayı ölene kadar süren bir boğa dövüşü olan Jaripeo olarak bilinen bu, boğanın yorulana ve uçmayı bırakana kadar sürüldüğü basit bir biniciliğe dönüştü.

1936’da Rodeo Kovboy Derneği (RCA) kuruldu ve daha sonra Profesyonel Rodeo Kovboylar Derneği (PRCA) oldu. Bundan sonra oyunun popülaritesi artmaya başladı ve 19. yüzyılın ortalarında Texas ve California sığır çiftliklerinde çok ünlendi.

Yavaş yavaş birçok boğa binicisi kendi kurallarını ve organizasyonlarını oluşturarak geleneksel rodeo kurallarından kopmaya başladı. 1992 yılında, The Professional Bull Riders (PBR) , 21 profesyonel boğa binicisi tarafından ortaklaşa kuruldu. Benzer şekilde, 2002 yılında Championship Bull Riding (CBR) adlı başka bir organizasyon kurulmuştur. Hem PBR hem de CBR farklı yerlerde boğa binme şovları teşvik etmekte ve üretmektedir.

Katılan ülkeler

Boğa sürme Amerika’daki en sevilen rodeo sporudur. Sürücüler için çok tehlikeli bir oyun olarak adlandırılmasına rağmen, yükselen popülaritesini zaten etkilemedi. Popülerliği artmaya devam ederken diğer ülkelere de yayılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Meksika, Kanada, Brezilya, Arjantin, Avustralya, Yeni Zelanda vb. Ülkelerde de ünlü hale geliyor.

Güçlü boğa binme gelenekleri ve geçmişleri olan ülkeler ABD, Meksika, Kanada, Brezilya, Guatemala, El Salvador, Honduras, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’dır.

Boğa Binme Malzemeleri

Bu bölümde, bir boğa binicisinin ihtiyaç duyduğu farklı ekipman türlerini tartışacağız.

Binici Ekipmanları

Boğa binicileri, yaralanmaları önlemek ve kendileri ve dahil olan hayvanlar için maksimum güvenlik sağlamak için korunmaları için çok az ekipman kullanırlar. Bir sürücü tarafından kullanılan farklı ekipman türleri aşağıdaki alt başlıklarda açıklanmaktadır.

Boğa İpi – Boğa halatı, boğa biniciliğinde birincil ekipman olarak kabul edilir. Çoğunlukla ön bacaklarının arkasındaki boğanın çevresi etrafına bağlanır. Çoğunlukla Naylon, çim ve diğer bazı malzemelerin bir kombinasyonundan yapılır. Halatın ortasına deri ile daha da sertleştirilmiş bir tutamak örülür.

Boğa ipi

İpin boğaya bağlı olan tarafı, boğanın büyüklüğüne göre ayar yapılabilmesi için ayarlanabilir bir düğümle bağlanmıştır. İpin diğer tarafı düz bir örgüye sahiptir ve yaralanmaları önlemek için ipin binicinin elinden kaymaya devam etmesini sağlayan reçine ile kaplanmıştır.

Sap kısmen deriden yapılmıştır ve sürüş sırasında sürücü için tek destek görevi görür. Sürücü boğadan indiğinde ipin boğanın düşmesine izin veren bir zil düğüme bağlanır.

Chaps – Chaps, sürücünün tüm ekipmanı arasında en görünür kısımdır. Çoğunlukla deriden yapılmıştır ve genellikle sponsorun adıyla basılır. Dekoratif ve gösterişli görünebilirler ancak binicinin zırhının bir parçasıdırlar ve sürücünün uyluk ve bacak kısımlarını boğa boynuzlarına ve toynaklarına karşı korurlar.

Eldivenler – Biniciler, ellerinde, sürüş sırasında halatı kavramak için kullanılan tek bir eldiven kullanırlar. Bu eldivenler esas olarak deriden yapılmıştır ve ip yanmalarını önlemek ve ellere ve parmaklara koruma sağlamak için kullanılır. Eldivenler ayrıca ipi iyi bir şekilde kavramak için kullanılır. Bazı biniciler, ip üzerinde ek kavrama sağlayan eldivenlerde reçine kullanır

Kovboy şapkaları ve miğferleri – Bir boğa binicisinin ekipmanının en gösterişli ve en seçkin kısmı kovboy şapkasıdır. Çoğunlukla kafa travmalarından korunmak ve dengeyi sağlamak için kullanılır. Günümüzde bazı sürücüler ek koruma için kask ve koruyucu maskeler kullanıyor.

Bazı profesyonel sürücüler, kaskın sürüş sırasında dengelerini etkilediğine inandıkları için hala kovboy şapkalarını kasklara tercih ediyorlar. Kask, başın bazı hassas kısımlarına ek koruma sağlarken, yüz maskesi çoğunlukla yüz ve çene bölgelerine koruma sağlamak için kullanılır.

Botlar – Kovboy botları özellikle boğa binmek için tasarlanmıştır. Tepe üzerinde mahmuzların yerinde kalmasına yardımcı olan özel bir mahmuz sırtları vardır. Gevşek bir şekilde kilitlenen mahmuzlar, sürüş sırasında dengeyi korumak için kullanılır ve en önemli ekipmanlardan biri olarak kabul edilir.

Kovboy Botları

Koruyucu yelekler – Boğa güreşçileri tarafından kullanılan koruyucu yelekler vücuda darbeyi engeller ve binicinin gövde kısmını boğanın boynuzu ve toynak kısmı ile doğrudan temasa karşı korur. Yalnızca PBR boğa binicileri bu yelekleri ek koruma için kullanır.

Boğa Ekipmanları

Yan kayış – Yan kayış , yaklaşık 5 ila 8 inç boyutunda yumuşak pamuktan yapılmış ve boğanın yan bölgesine bağlanmış bir iptir. Söylentilerin aksine, boğanın testislerine bir yan kayış bağlı değildir. Çoğunlukla, boğanın bucking sırasında arka ayaklarını daha fazla kullanmasını teşvik etmek için kullanılır.

Boğalar kanat bölgesinde çok gıdıklandığından, kanat kayışını bağlamak, herhangi bir yaralanma olmadan daha fazla bükülmelerini sağlar. Yan kayışı yanlış bir şekilde bağlanırsa, bir binici, kanat kayışı çok sıkı olduğunda boğanın iyi bir şekilde bükülmemesi için yeniden sürüş için başvurabilir. Yan kayış genellikle bir stok yüklenicisi veya görevlileri tarafından bağlanır.

Boğa Sürme Sahası

Boğa sürmek için kullanılan arenalar birbirinden farklıdır. Bazı arenalar sadece boğa binme ve diğer rodeo sporları için inşa edilirken, diğerleri boğa binme dışında başka oyunlar oynamak için kullanılır. Bu arenanın büyüklüğü çoğunlukla tipik mekana bağlıdır. Çoğunlukla biniciye ve boğaya manevra yapması için yeterli alan sağlayan geniş bir alandır.

Arenanın bir ucunda, boğaların serbest bırakıldığı tomar kanalları var. Bu oluklar, binicinin de başlangıçta boğanın üzerine bindiği ve boğanın üzerine monte edilmiş binici ile arenaya koştuğu küçük kare şekilli yerlerdir. Boğaların arenadan çıkabileceği başka bir çıkış oluğu var.

Boğaya Nasıl Binilir?

Bu bölümde, bir boğaya nasıl binileceğini, binmeyi ve binmenin temel güvenlik önlemlerini öğreneceğiz.

Binicilik Temelleri

Biniciler ve boğalar genellikle maçın başlamasından önce rastgele eşleştirilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, dereceli binicilerin ata binmek için boğayı seçmelerine izin verilir. Her boğanın belirli bir adı ve numarası vardır ve gücü, sağlığı, çevikliği, yaşı vb. Hususlara göre seçilir.

Boğayı Takmak

Önce sürücü boğayı takar ve düz örgülü ipi tutar. İpi iyi bir şekilde tuttuğunda, başını salladı ve bu da hazır olduğunu ve oyunun başladığını gösterir. Seyirciyi kaçan boğalardan korumak için arena 6 ila 7 fit yüksekliğe kadar çitle çevrilmiştir.

Bogaya ip takmak

Çıkışlar

Genellikle, yarışmacıların çok hızlı bir şekilde yoldan çekilmesini sağlayan çıkışlar, arenanın her köşesinde yer alır. Bazen acil durumlarda, biniciler tehlikeden kaçınmak için çitlere de atlayabilir. Bucking oluğu (boğanın tutulduğu küçük bir muhafaza) açık olacak ve boğa arenaya hücum edecek.

Yarış

Yeterlilik için minimum sürüş süresi Amerikan kurallarına göre 8 saniyedir. Boğa kapının düzlemini kırdığında saat başlar. Binicinin, yalnızca binici elini kullanarak boğaya dokunurken tüm zaman boyunca boğanın üzerinde kalması gerekir. Sürücünün diğer eli yarışın geri kalanı için ücretsizdir.

Yarış sırasında boğa, atlayarak, zıplayarak, tekmeleyerek, döndürerek veya bükerek sürücüyü kendisinden atmak için her yolu denerken, sürücünün boğanın üzerinde 8 saniye kalması gerekir. Eyer ata binme ve eyer bronşları durumunda, biniciler serbest ellerini boğaya dokunmak için kullanamazlar çünkü bu, yolculuğun sonunda sonuçlanacaktır.

Biniciler, bisiklet sürerken halatı sağlam bir şekilde tutabilmek için genellikle yapışkan bir madde olan reçine kullanırlar. Biniciler, boğayı tutmak için ağırlıklarını bucking boğanın üzerinden geçmek için kullanırlar.

Binme süresince eğer;

  • Sürücünün eli ipten çıkar.
  • Sürücü yere dokunur.
  • Sürücünün serbest eli boğaya dokunur ( tokat olarak da adlandırılır ).

Bir zil veya düdük, sekiz saniyelik sürüşün tamamlandığını bildirir.

Oyun boyunca, rodeo palyaçoları olarak da bilinen boğa dövüşçüleri, gerektiğinde biniciye yardım etmek için boğanın yanında kalırlar. Bir acil durum sırasında, binici ayrıca boğadan kaçmak için çitten atlayabilirken rodeo palyaçoları boğanın dikkatini dağıtmaya çalışır.

Puanlama

Boğa binme durumunda, kazanan hakemin puanına göre ilan edilir. Hem biniciye hem de boğaya puanlar verilir. Genellikle oyun için iki hakem vardır ve her hakem boğaya 0 ila 50 puan ve biniciye 0 ila 50 arasında puan verir.

Her hakemden alınan birleşik puan, binicinin nihai puanı olarak kabul edilir. Bazen oyuncular sıfır puan alırlar ki bu, sürücünün oluktan çıktıktan hemen sonra boğadan hemen düşmesi durumunda oldukça yaygındır. Birçok deneyimli profesyonel genellikle 75’ten fazla puan alır.

80’in üzerindeki puan mükemmel, 90’ın üstü olağanüstü ve çok nadirdir. Bir oyuncunun tam puan yani 100 puan alması neredeyse imkansızdır. Şimdiye kadar, boğa binme tarihinde, bir biniciye tam 100 puan verildiğinde sadece bir kez oldu.

Hakemler tarafından verilen puanlar birçok faktöre dayanmaktadır. Bir binici, boğaya binerken kontrol etme yeteneğine ve tutarlılığına göre puan alır. Bir biniciye yalnızca boğanın üzerinde 8 saniyeden fazla kaldığı takdirde puan verilir. Bazen boğanın üzerindeyken, biniciler ek puan kazanmak için mahmuzlama yaparlar. Sürücü boğaya veya ipe dokunursa veya serbest kolunu kullanarak diskalifiye olur. Boğayı kontrol etme yeteneği, sürücüye ek ekstra puanlar sağlar.

Oyunda kullanılan boğalar, diğer rodeo oyun hayvanlarına göre ham güce ve farklı hareket tarzlarına sahiptir. Bazen boğanın atladığı güneşte balık avı veya göbek yuvarlama yaparlar ve boğa tamamen yerden kalkarken, arka tarafına bir bükülme veya yuvarlanma hareketiyle tekme atar, bu da sürücünün boğaya tutunmasını gerçekten zorlaştırır.

Boğa, sürücü 8 saniye içinde düşse bile her zaman bir puan alır. Boğa için, jüri onun hızını, çevikliğini ve sürücü için koyduğu zorluk derecesini görüyor. Jüri esas olarak ön uç düşüşlerini, arka uç vuruşlarını, dönüşlerini ve yön değişikliklerini ararlar. Bir boğa sürücüye gerçekten zor anlar yaşatırsa, ona daha fazla puan verilir.

Boğaların geçmiş rekor puanlarına dayanarak, binicilere büyük rekabet ve iyi skor sağlamak için final maçlarına en iyi boğalar getirilir. İyi puanlar , belirli bir boğa çiftliğine prestij kazandıran boğaya “Yılın Bucking Bull’u” ödülünü sağlar.

Boğa Binme Kuralları

Boğa biniciliğinde çok fazla diskalifiye kuralı yoktur. Kurallar oyun prosedürünün yanı sıra skorlar etrafında belirlenir. Farklı kuruluşlar, farklı kurallar dizisini ve farklı etkinlik düzenleme yöntemlerini izler. Minimum sürüş süresi bile bir organizasyondan diğerine farklılık gösterir.

Boğa binme yarışmalarının çoğu birden fazla tur içerir ve iki ila üç geceye yayılır. Bir binicinin bir gecede yalnızca bir boğaya binmesine izin verilir. Olayın sonundaki toplam puanlar kaydedilir. Çoğunlukla iki turdan sonra, ilk iki günde biniciler tarafından alınan toplam puana göre en iyi 20 oyuncu seçilir.

Bu en iyi 20 oyuncu arasında aralarında başka bir yarışma turu düzenleniyor. Son tura Kısa Go adı verilir ve sonunda en çok gol atan oyuncu yarışmayı kazanır.

Sürücü, boğayı daha fazla eylem gerçekleştirmeye teşvik etmek için mahmuzlar kullanır. Modern rodeo kuralları mahmuzların kullanımı konusunda çok katıdır. Müsabakalarda kullanılan bu mahmuzlar ne sabit bir çırağa sahip olabilir ne de keskinleştirilebilir. PBR, hayvanın güvenliğini sağlamak için yalnızca iki tür mahmuzun kullanımına izin verir.

Bir binici, boğanın düşük performansı nedeniyle düşük puan alırsa, yeniden sürüş için temyizde bulunabilir. Yargıçlar, yalnızca boğanın etkinliğin diğer boğalarına kıyasla en iyisini vermediğini veya daha düşük performans gösterdiğini düşündüklerinde biniciye ücretsiz bir yeniden sürüşe izin verir. Hakemler arenaya kırmızı bayrak atarak yeniden sürüşü işaret ederler.

Yeniden sürüş seçeneğini benimseyerek, sürücü alınan puanlardan vazgeçmeli ve diğer sürücüler sürüşlerini bitirene kadar beklemeli ve sonra tekrar sürmelidir. Bazen, sürücü ilk sürüşte düşük aldığında plan geri teper, ancak ikinci sürüşte sıfır veya daha düşük puan alır. Boğa tökezlediğinde veya kapıya doğru koştuğunda, bir biniciye yeniden sürüş verilir.

Şut geri sayım süresi, sürücü başını sallamadan sona ererse, boğa veya sürücü duruma göre hakimler tarafından diskalifiye edilir. Boğa diskalifiye edilirse, sürücü tekrar sürüşe geçer, oysa bir sürücü diskalifiye olursa sürüş sona erer.

  • Rodeo yarışmaları genellikle birkaç gece boyunca, her sürücünün her gece farklı bir boğaya binmesi ve rastgele bir şekilde eşleşmesiyle gerçekleşir.
  • Kullanılacak her boğa, güç, çeviklik ve sağlık özelliklerini gösterecek şekilde seçilmelidir.
  • Sürücü, boğayı, iyi bir tutuş elde edebilecekleri ve yolculuğun başlangıcına hazırlayabilecekleri, boğanın sabit tutulduğu, bucking oluğu olarak bilinen küçük bir muhafazaya monte eder.
  • Sürücü hazır olduklarını ve boğa ipini iyi bir şekilde kavradığını belirttikten sonra, şut oluğu açılır ve boğa binici tarafından bindirilerek arenaya koşar.
  • Binici, boğanın üzerinde kalmaya çalışmalıdır; boğa, onları denemek ve inmek için toslar, döner ve bükülür. Sekiz saniyeden fazla kalarak, sürücüye hakemler tarafından bir puan verilebilir. Boğanın üzerinde en az sekiz saniye kalmama, yolculuğun puansız kaldığı anlamına gelir.
  • Yolculuk boyunca rodeo palyaçolar, boğadan atılırlarsa sürücüye yardım etmek için yakın dururlar. Bunu boğanın dikkatini dağıtarak, yerdeyken biniciye zarar vermemelerini sağlayarak ve binicilerin arenayı güvenle terk etmelerini sağlayarak yaparlar.
  • Biniciler genellikle gece başına birden fazla gece rodeoda boğaya binerler ve son gecede en iyi 20 binicinin son bir sürüşü vardır. Bu final turundan sonra en yüksek toplu puana sahip sürücü kazanan ilan edilir.

Boğa Binme Şampiyonları

Profesyonel Rodeo Kovboyları Derneği (PRCA), boğa binme dahil olmak üzere rodeo sporlarının çoğu için yönetim organı olarak kabul edilir. Dünyadaki en yüksek ücretli rodeo organizasyonudur ve 37 ABD eyaleti ve 3 Kanada eyaletinde rodeo oyunu etkinliklerine yaptırım uygular. Merkezi Colorado Springs, Colorado, ABD’dedir.

Wrangler National Finals Rodeo, PRCA tarafından düzenlenen ana şampiyona etkinliğidir. Bu 10 günlük etkinlikte, boğa binme dahil tüm rodeo sporları şampiyonaları da düzenleniyor. PRCA dışında, ülke çapında boğa binme etkinlikleri düzenleyen birçok boğa binme organizasyonu vardır. Ünlü etkinliklerden bazıları PBR Dünya Kupası ve CBR Dünya Kupası’dır.

Şampiyonlar

Bull Riding tehlikeli bir spordur ancak hala oynanmaktadır ve bu oyunda rekorlar kıran birçok şampiyon vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir –

Guilherme Marchi

Guilherme Marchi, Brezilya’dan bir boğa binicisi. O 41 elde nereye 2004 yılında göreve başlayan st PBR Dünya Kupası’nda rütbe. Marchi, 2005 yılında PBR Dünya Kupası’nda ikinci oldu ve McBride kazandı.

2006’da ikinci oldu ve Adriano Moraes maçı kazandı. Aynı kader, 2007 yılında ikinci olduğu ve Justin McBride tarafından kazandığı maçta onun için de saklıydı. Boğalarının% 75’ine bindiği 2008 yılında ilk kez kazandı.

Justin McBride

Justin McBride, 2005 ve 2007’de PBR Dünya Kupası’nı kazanan Amerikalı bir boğa güreşçisi. Kariyerine 1999’da başladı ve Built Ford Tough Series’de dördüncü sıraya yükseldi. Genel olarak 32 oyun kazandı. 2001’de beş yarışmada kazandı.

2002’de hiçbir etkinliği kazanamadı, ancak 2003 yılında Build Ford Tough Serisini kazandı. Aynı yıl bir boğadan yaralandı, ancak yine de PBR Dünya Kupası finallerinde oynadı ve ikinci sırayı aldı. 2005 yılı onun yılıydı. PBR Dünya Kupası’nı kazandı. İkinci PBR Dünya Kupası galibiyeti 2007’de geldi.

Adriano Moraes

Adriano Moraes, iki kez National Finals Rodeo ve üç kez PBR Dünya Kupası kazanan Brezilyalı bir boğa binicisi. Moraes kariyerine küçük rodeolarda başladı ve 1992 ve 1993’te Brezilya şampiyonlukları kazandı. 1994’te PRCA ve PBR etkinliklerinde yer almaya başladı ve PBR unvanını kazandı.

2001 yılında yine PBR unvanını kazandı. Bundan önce bacağı kırıldığı için hiçbir oyunda yer alamıyordu. 2006’da PBR Dünya Kupası’nı üçüncü kez kazandı. 2008’de oyundan emekli olduğunu açıkladı.

Mike Lee

Mike Lee, kariyerine 2002’de başlamış Amerika’dan bir boğa güreşçisi. 2004 yılı, PBR Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonasını aynı anda kazandığında ona başarı getirdi.

2007 yılında kafa yaralanmaları da dahil olmak üzere birçok yaralandı. Böylece kovboy şapkası yerine kask takmaya başladı. 2003 yılında da beyin ameliyatına yol açan ciddi bir yaralanma geçirdi.

Chris Shivers

Chris Shivers, 2000 ve 2003 yıllarında PBR Dünya Kupası’nı kazanan Amerikalı bir boğa güreşçisi. Bunun yanı sıra 22 BFTS etkinliğini de kazandı. İki kez 96,5 sayı ve arka arkaya üç kez Bud Light Cup etkinliklerini kazanma rekoru var.

Ayrıca iki kez PBR Dünya Kupası’nı kazandı. 2012 yılında PBR Dünya Kupası’ndan sonra emekli olduğunu açıkladı. Tüm kariyeri boyunca birçok etkinlikte yer aldı ve birkaç şampiyonluk kazandı.

 

 

 

 

 

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu