Bossaball Kuralları

Bossaball nispeten yeni bir spordur ve 2004 yılında İspanya’dan türetilmiştir. O zamandan beri spor Brezilya, Almanya, Hollanda, Portekiz, Romanya, Singapur, Kuveyt, Ekvador ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle uluslararası beğeni toplamaya başlamıştır. başarılı Bossaball takımları. Uluslararası yarışmalar sınırlı olsa da, saygın ülkelerden takımlar sporla ilgili farkındalık yaratmak ve denemek için dünyayı dolaşıyor.

Oyunun Amacı

Oyun, voleybolun küçük bir çeşididir ve puan kazanmak için bir topa ağ üzerinden vurmanızı gerektirir. Topu ağın üzerinden ve rakiplerinizin bölümüne almak için vücudunuzun herhangi bir bölümünü (kafa, ayak, eller) kullanabilirsiniz. Oyunlar, daha fazla sıçrama için her iki tarafta bulunan bir trambolin bulunan devasa bir şişme botta gerçekleşir. Maçın sonunda en çok puanı alan takım kazanan sayılır.

Oyuncular ve Ekipman

Bir takımdaki oyuncu sayısı genellikle 3 ile 5 arasında değişir. Takımlar, her takım için cinsiyet kısıtlaması olmaksızın erkek ve kadınlardan oluşabilir. Her noktadan sonra dönen oyuncularla her zaman arenanın trambolin bölümünde bir oyuncu belirlenecektir. Gereken tek şey Bossaball sahası ve tabii ki Bossaball (voleybola çok benzer, aslında bir voleybol yeterli olacaktır).

Saha herhangi bir boyutta olabilir, ancak genellikle yaklaşık 50 yarda uzunluğunda ve 30 yarda genişliğindedir. Her kortun ortasında 3 metre yüksekliğinde bir ağ geçmelidir. Sahanın her iki yanında bir trambolin bölümü, şişirilebilir puanlama bölümü ve şişirilebilir sınır dışı bölüm bulunmalıdır.

Puanlama

Puanlar, topu ağ üzerinden rakiplerinize başarılı bir şekilde vurarak ve onlar için topu geri dönemezken puanlanır. Mahkemenin trambolin kısmına isabet edenlere 3 puan verilir ve sahada herhangi bir yere gelenler için 1 puan verilir. Top Bossa’ya (trambolinin etrafındaki halka) temas ederse oyun normal şekilde devam eder.

Oyunu Kazanmak

Bir Bossaball maçını kazanmak için takımınızın önce 25 puana ulaşması gerekecek. Maçlar 24-24’e ulaşırsa, o seti kazanmak için bir takımın iki açık puanla kazanması gerekir. Oyunlar genellikle en iyi 3 veya en iyi 5 set üzerinden oynanır.

Bossaball Kuralları

  • Takımlar 3-5 oyuncudan oluşur ve erkek ve kadın oyuncuların karışımına izin verilir.
  • Sunumlar, ‘yaratıcı’ oldukları sürece vücudun herhangi bir kısmı kullanılarak yapılabilir.
  • Bir takım arkadaşınızın topa vurması gerekmeden önce topa bir kez elinizi ve iki kez ayaklarınızı veya top sahanın sizin tarafındayken başınızı kullanarak vurabilirsiniz.
  • Bir takım, topu rakip yarıya sokmaya çalışmadan önce topa 5 defa vurabilir.
  • Oyunların zaman sınırı yoktur ve sadece 25 puana ulaşılarak ve iki açık oyunla kazanılabilir. 3 veya 5 setin en iyisi genellikle kullanımdadır.
  • Her sayıdan sonra takımlar pozisyonlarını saat yönünde çevirir, böylece her seferinde trambolin bölümünde farklı bir kişi bulunur.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu