Bowls Kuralları

Tarihçesi

Bowls, aynı zamanda çim Bowlsu olarak da bilinir, Bowls (düzleştirilmiş kenarları ve ağırlık eğilimi olan neredeyse küresel top benzeri nesneler) ve krikoları (daha küçük bir top, bu sefer küre şeklinde) içeren bir oyundur. bowling yeşili üzerinde ikincisine doğru. İç veya dış mekanlarda çim veya suni yüzeylerde ve düz (düz-yeşil Bowls) veya dışbükey (taç-yeşil Bowls) sahalarda (yeşillikler) oynanabilir. Dünyanın hayatta kalan en eski bowling yeşili – Southampton Old Bowling Green – 1299 yılına kadar uzanan, en azından 13. yüzyıla ve muhtemelen daha öncesine uzanan uzun bir tarihe sahiptir.

Edward III, Richard II ve Henry VIII gibi İngiliz hükümdarları tarafından görüldüğü gibi, renkli bir tarihe sahipti, askerlerinin okçuluk uygulamalarına müdahale edeceği korkusuyla oyunun ilk versiyonlarını yasakladı.

İlk kurallar seti olan “Bowls Playing El Kitabı“, William Wallace Mitchell adlı Glasgowlu bir pamuk tüccarı tarafından 1864 yılında yayınlandı ve bugün bildiğimiz şekliyle oyunun kurallarının temelini oluşturdu. Belki de Mitchell’in kurallarının bir sonucu olarak, modern oyunun evi hala İskoçya’da ve başkenti Edinburgh’da bulunan World Bowls Center’da.

Oyunun Amacı

Oyunun amacı basittir: Bowlsumuzu krikoya mümkün olduğu kadar yakın bir yere yuvarlamak ve bir veya daha fazla Bowlsun krikoya rakibinizden daha yakın olmasını sağlamak.

Oyuncular ve Ekipman

Bowlsa başlamak için gereken ekipman, düz (veya taç yeşili için dışbükey) oyun yüzeyi, ayak paspasları ve kriko ile başlayarak nispeten basittir. Oyuncular ayrıca genellikle düz tabanlı ayakkabılara ve bir dizi Bowlsa ihtiyaç duyarlar.

Bowlsun kendileri çeşitli boyutlarda gelir, ancak genellikle yaklaşık 1.5 kg ağırlıktadır ve ağırlık olarak bir önyargıya sahiptirler, bu nedenle, oyunun zorluklarının çoğunun bulunduğu kesin karar olan kavisli bir yolda yuvarlanırlar.

Bowling green, genellikle oyunların tekli (bir oyuncu diğerine karşı), çiftler (ikiye karşı ikiye), üçlü veya dörtlü olarak oynandığı bireysel “pistlere” bölünür. Pistler 4,3 ila 5,8 metre genişliğinde ve 31 ila 40 metre uzunluğundadır. Yeşilin her iki ucunda, çanakların ulaştıklarında içine düşebilmeleri için yeterince geniş olması gereken bir hendek vardır.

Bowls

Puanlama

Turun sonunda Bowlsu vale en yakın olan oyuncuya veya takıma bir puan verilir. Bir oyuncu veya takımın valeye rakiplerinden daha yakın birden fazla Bowls varsa, karşılık gelen sayı kadar puan alırlar.

Oyunu Kazanmak

Bir oyunu kazanmak için gereken puan sayısı yarışmadan yarışmaya değişir, ancak genellikle 21 puana ulaşan veya 18 veya 21 bittikten sonra daha fazla puan toplayan ilk oyuncu veya takım kazanan ilan edilir.

Alternatif olarak oyuncular “setler” oynayabilir ve burada ilk gol atan – örneğin – yedi puan bir set kazanır ve genel kazanan ilk ila beş settir (veya kararlaştırılan bir sayı).

Bowls Kuralları

  • Hangi oyuncunun veya takımın ilk bowling oynayacağına yazı tura ile karar verilir, ardından ilk atıcı (lider) matını yerleştirir ve krikoyu green boyunca yuvarlar.
  • Kriko, “oyunda” olmak için en az 23 metre hareket etmelidir ve dinlendiğinde sahanın ortasına taşınmalıdır.
  • Oyuncular daha sonra sırayla, rakibin en yakın çanağından daha yakın olan her bir Bowls tarafından puanlanarak Bowls alırlar.
  • Bir oyun bitiminin tamamlanmasının ardından ters yönde (yani krikonun daha önce dinlendiği sondan itibaren) yeniden başlar.
  • Hendeğe düşen Bowls dikkate alınmaz, ancak hendeğe girmeden önce krikoya dokunmadıkları sürece kriko hendeğe yakın olabilir. Bu durumda hala oyunda olarak sınıflandırılırlar.
  • Kriko, sahanın yan sınırları içinde olmasına rağmen hendeğe düşerse, hala “canlı” ve oyundadır. Sahanın yan sınırını aşarsa (hendekte olsun ya da olmasın) bir “çıkmaz sokak” ilan edilir ve puan sayılmadan oyun sonu tekrar oynanır.
  • İzin verilebilir – ve çoğu zaman oldukça eğlencelidir! – stratejik bir avantaj elde etmek amacıyla diğer oyuncuların Bowlsu kendi başınıza vurmak.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu