Brezilya Jiu Jitsu Kuralları

Brezilya Jiu Jitsu Eğitimi

Brezilya Jiu Jitsu bir tür dövüş sanatlarıdır. Sahada rakibinize hükmetmek için sadece fiziksel güç değil, aynı zamanda zihin varlığını da gerektirir. Bu oyunda siyah veya mavi kuşak şampiyonu olmak için uzun yıllar tutarlı bir şekilde pratik yapmak gerekir. “Nasıl Oynanır” bölümü yeterince ayrıntılı olmasa da, bu oyunun gerekli görgü kurallarını tamamlamak için yeterli.

Seyirci

Bu eğitim, bir kişiye Brezilya Jiu Jitsu’nun nasıl oynanacağı hakkında genel bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Adım adım açıklama ve rehberlik, yeni başlayanların bu oyun hakkındaki temellerini başarıyla oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

Önkoşullar

Bu oyunu öğrenmek için tutku ve hevesiniz varsa, bu eğitim size temel bir dayanak olarak hizmet edecektir.

Genel Bakış

BJJ’nin (Brezilya Jiu Jitsu) Brezilya’da ortaya çıktığına inanılıyor ve dünyadaki en iyi dövüş sanatlarından biri olarak kabul ediliyor. Eğer fiziksel olarak küçük veya bedensel olarak minyonsanız, ancak BJJ’de ustalaşmışsanız (Brezilya Jiu Jitsu, o zaman bedeninizi iki katına çıkaran bir kişiyle savaşabilirsiniz. BJJ, rakibi hareketsiz kılan tekniğe dayanır. Eklem kilitlerini, boğulmaları öğretir) ve daha fazla fiziksel gücü olan bir rakibi yenme sanatı. BJJ, dünyadaki en iyi kendini savunma tekniklerine sahip olarak kabul edilir.

BJJ bir mat üzerinde oynanır. Bir kişi oyun alanına her girdiğinde, yani minderin, minderin önünde selam vermesi, oyunun başlangıcında bir saygı işareti olarak zorunludur. Brezilyalı Jiu Jitsu’nun temel amacı, rakibi kilitlemek ve hareketsiz hale getirmek için ellerini ve bacaklarını kullanmaktır. Çekme koruması, yakın koruma, makas koruması, tam montaj, eklem kilitleri gibi farklı BJJ teknikleri, rakibi kramplamak için kullanılır, dolayısıyla hareket kabiliyetini ele geçirir. Bu oyunun karmaşık yönleri ve yasaları, bu kısa ama bilgilendirici öğreticiyi okuyarak anlaşılabilir.

Takım Oyuncuları

Brezilya Jiu Jitsu iki kategoride oynanır – Tek Erkekler ve Tek Bayanlar. Aslında, bu, daha az fiziksel güce sahip bir kişinin, güçlü inşa edilmiş bir rakip üzerinde daha fazla kontrole sahip olabileceği birkaç dövüş sanatından biridir. Diğer dövüş sanatlarından farklı olarak, sabit uzun kollar, uzun bacaklar ve iyi esneklik BJJ’de önemli değildir. Dahası, bu tür dövüş sanatları, ince yapılı veya sağlam bir kişi olsun, herhangi bir belirli fiziksel özelliği olmayan herkes tarafından yapılabilir.

Brezilya Jiu Jitsu Tarihi

Jiu Jitsu kelimenin tam anlamıyla ‘nazik sanat’ anlamına gelir. Jiu Jitsu Japonya’da doğdu ve orada uzun yıllar uygulandı. Bundan sonra, yeni geliştirilmiş bir stil olan Judo biçiminde büyük bir evrimsel atılım gerçekleşti. Jigoro Kano, Kodokan judo adını verdiği jiu-jitsu’dan yeni bir dövüş sanatı stili yarattı. 1897’de Mitsuyo Maeda, Kano ile eğitime başladı.

Ayrıca Maeda, bir Japon kolonisi kurmaya yardım etmek için Brezilya’ya gitti. Maeda, Gastao Gracie ile tanıştı. Gastao, koloniyi yaratmak ve değiştirmek için Maeda ile koordine edildi ve bu iyiliğin karşılığında Maeda, Gastao’ya bu yeni jiu-jitsu formunu öğretti.

Bu temel tekniklerden, Gracie’nin ailesi Kodokan judoyu uyguladı ve Brezilya Jiu Jitsu’ya dönüştürdü.

Katılan ülkeler

BJJ Brezilya’da ortaya çıktığından, komşu ülkeler bu tür dövüş sanatlarını kolayca öğrenebilirlerdi. Yıllar içinde, Asyalı olmayan ülkeler bu oyuna hakim oldular ve şu anda Brezilya Jiu Jitsu’nun dünyadaki en iyi oyuncularına sahipler.

Japonya ve Singapur gibi ülkelerden binlerce kişi BJJ’ye katılıyor. Bu Asya ülkelerinin çoğunun kendi Brezilya Jiu Jitsu Akademileri de var. Örneğin, Axis Jiu-Jitsu Academy (Tokyo, Japonya) ve Doğu şubesi için Evolve MMA (Singapur).

Brezilya dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, ABD, Polonya ve Torrance (California) gibi ülkelerden milyonlarca insan Brezilya Jiu Jitsu dövüş sanatlarına katılıyor. Bu ülkeler, dövüş sanatını öğretmek, organize etmek ve popülerleştirmek için BJJ’ye adanmış birçok akademiye sahiptir.

Brezilya Jiu Jitsu Ekipmanları

Jiu Jitsu’da kullanılan oldukça fazla oyun ve güvenlik ekipmanı vardır ve bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

GI – Eğitim için tek tip anlamına gelen Japonca bir terimdir. Brezilyalı Gi’ler, dayanıklı ve uzun ömürlü olması için sert bir malzemeden yapılmıştır. Ayrıca bu elbiseyi giyen bir oyuncu rakibi tarafından tutulamaz.

Kemer – Ceketi yerinde tutmak için kemer kullanılır. Kemerin bir diğer kullanımı ise hem hücum hem de savunma tekniklerinde kullanılabilmesidir. Kemer aynı zamanda oyuncunun derecesini de temsil eder. Bu rütbeler aşağıdaki gibidir –

 • Yeni başlayanlara beyaz kuşak verilir.
 • Mavi, beyaz kuşağın hemen üzerinde olan kişiye verilir.
 • Mor kuşak orta seviye içindir.
 • Kahverengi kuşak ikinci en yüksek rütbe içindir.
 • En yüksek rütbeye ulaşan kişiye siyah kuşak verilir.
 • Mercan kuşağı olarak da bilinen Kırmızı / Siyah kuşak, bir oyuncu yedinci dereceden siyah kuşak seviyesine ulaştığında verilir.
 • Siyah kuşakta sekizinci dereceye ulaşan kişiye kırmızı / beyaz kuşak verilir.
 • Dokuzuncu veya onuncu siyah kuşak derecesine ulaşan kişiye Kırmızı Kuşak verilir.

Kıskaçlı Şortlar – Kıskaçlı şortlar kolayca kaymayacak şekilde yapılmıştır. Aynı zamanda zeminde esneklik sağlar.

Döküntü Koruyucu – Döküntü koruması, nemi emen böyle bir malzemeden yapılmıştır. Ter buharlaştığında vücutta soğutma etkisi yaratır.

Ağız Koruması – Tekme veya delme içermemesine rağmen, oyun sırasında meydana gelirse ağzı herhangi bir kazadan korumak için ağız koruyucusu yine de kullanılabilir.

Kasık Koruyucuları – Kasık , oyun sırasında çok fazla açıkta olduğu için korunmalıdır ve bunun için kasık koruyucuları kullanılır.

Head Gear – Oyun sırasında kulakları ve kafayı korumak için kafa teçhizatı veya kulak koruyucu kullanılır. Başın çekilmesi, kulakta travmaya neden olabilir ve bu da onu kıkırdaktan ayırarak karnabahar kulağına yol açabilir. İşitme üzerinde de büyük bir etkisi olabilir.

Dizlikler – Oyuncunun dizlerinin üzerine düşebileceği veya ihtiyaca göre pozisyon alabileceği için antrenmanlar sırasında özel olarak dizlerini korumak için dizlik ve dizlik kullanılır.

Teçhizat Çantası – Teçhizat, oyunda kullanılacak tüm oyun ve güvenlik ekipmanlarını koymak için kullanılır.

Brezilya Jiu Jitsu Terimleri

Oyunun detaylarına geçmeden önce oyunda kullanılan bazı önemli terimleri tartışalım.

 • Kehribar – Kehribar bir tür kol kilididir. Bir oyuncunun, bacaklarınızı sıkıca kavrayarak ve üzerinden geçerek rakibinin eli üzerinde tam kontrole sahip olduğu bir pozisyondur.
 • Baz – Yüzeyde iyi bir denge tanımlar. Oyuncunun tabanı iyi ise, bu onu yerden düşürmenin zor olduğu anlamına gelir.
 • Kemer – BJJ martial beş kuşaktan oluşur – Beyaz, Mor, Kahverengi, Siyah ve Mavi. Beyaz kuşak, BJJ dövüş sanatlarına yeni başlayanlar içindir ve siyah en yüksek rütbe içindir.
 • Breakfall – Bir BJJ dövüş sanatı insanının yere düşmenin etkisini azalttığı bir tekniktir.
 • Köprü – Bir oyuncu yerde yatarken rakibi binme konumundan çıkarmak için bir teknik.
 • Kelebek Muhafız – Rakibi oyun planını uygulayamayacak şekilde yakalamak için kullanılan bir tekniktir.
 • Clinch – Ayakta duran bir kişinin rakibi üzerinde daha iyi kontrol sahibi olduğu bir pozisyondur.
 • Cross Fit – Halter, güç kaldırma, jimnastik, sağlık topu eğitimi vb. Kombinasyonudur.
 • Krank – Bu, vücudun anormal pozisyonunun ağrıya neden olması için kullanılan bir terimdir.
 • Yakın Koruma – Rakibi kontrol etmenin klasik bir yoludur. Yakın bir korumada bacaklar rakibin etrafında kilitlenir ve oyuncu bir eliyle elini diğer eliyle başını kavrayarak rakibini kontrol edebilir.
 • GI – BJJ üniformasının diğer adı GI’dır. Bu üniforma, rakip tarafından kolayca tutulmaması için ince malzemeden yapılmıştır.
 • GI Choke – GI choke, GI (BJJ üniforması) kullanarak rakibinize boğulma tekniğini uyguladığınız boğulmaya söylenir.
 • Muhafız – Muhafız, bir oyuncunun çeşitli eklem kilitlerinde rakibine saldırması gereken bir yer pozisyonudur. Bu, hakim durum olarak kabul edilebilir.
 • Örümcek koruması – Sadece rakip ayakta veya diz çökmüş pozisyondaysa uygulanabilir. Yakalamak için örümcek siperi kullanılır.
 • NO GI – Hiçbir GI, BJJ üniforması veya GI ceketi olmadan eğitimi ifade eder.
 • Binek – Bir kişinin rakibin vücudunun üzerinde olduğu konumdur.
 • Soulcraft – İlgili kişinin vücudunu değiştirmeye ve şekillendirmeye neden olan bir faaliyettir.
 • OSS – BJJ’de, OSS bir öğrenci tarafından öğretmenlerinden herhangi bir talimatı duyarak söylenir.
 • Gönderme – Gönderme, rakibin eklemini boğan ve savaşa devam etmeyi imkansız kılan bir tekniktir. Herhangi bir oyuncu sunumu yaparsa, rakip kazanan olarak ilan edilecektir.
 • Take Down – Bir oyuncu rakibini devirebilirse, o zaman iki puan kazanır. Rakibi yere indirmek için kullanılan bir tekniktir.

Brezilya Jiu Jitsu ile Nasıl Savaşılır?

Her şeyden önce, gerekli düzenlemeler yapılmalı ve oyun başlamadan önce uygun bir oyun ortamı oluşturulmalıdır. Genel olarak, katılımcılar Jiu Jitsu’ya koruma, tam montaj ve yan kontrol gibi temel konumlarla başlar. Rakip üzerinde tam bir kontrole sahip olmak için en iyi taktiklerini uygulamak için ilk önce hangi hamlenin yapılacağı tamamen oyuncuya bağlıdır.

Boğuşuyor beceri maçın başlama de kullanılması gerektiğini en temel tekniktir. Yarışma süresince, katılımcının doğal becerileri ortaya çıkacaktır. BJJ’nin uygulandığı ortam, katılımcıların dövüşte ne yapacaklarında büyük rol oynar. Bu nedenle, herhangi bir BJJ maçına çıkmadan önce, katılımcılar şu noktalara uymalıdır:

 • Kalabalığı olumlu bir şekilde ele alın.
 • Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz rakibinizi doğru şekilde idare etmek.
 • Dövüşte yeteneklerinizi doğru bir şekilde uygulamak.
 • Son olarak, katılımcı her zaman rakibin pozisyonlarını ve hareketlerini ele alması gerektiğini aklında tutmalıdır.

Oyun Teknikleri

Gönderme

BJJ’nin temel amacı rakibi devirip boyun eğmeye çalışmaktır. Her zaman yapman gereken bu. Rakibiniz tarafından boğulduğunuzda dokunun, aksi takdirde kolunuzun veya omuzlarınızın kırılmasına neden olabilir. Bu oyunun ilk aşaması zarar görmeden vurmanın yolunu öğretir.

Rekabet

BJJ yarışmasının kategorileri kemer, yaş, kilo ve cinsiyete (erkek veya kadın) dayanmaktadır. Puan kazanmanın birçok yolu vardır.

En basit yollardan biri rakibinizi alt etmektir. Rakibinizi indirirseniz, oyuncu iki puan kazanır. Oyuncu, rakibin rehberini geçerek üç puan kazanacaktır. Oyuncu, rakibin sırtına binerse veya onu geri alırsa dört puan kazanır.

Pozisyonlar

Herhangi bir BJJ turnuvasında, savaşçıların zamanlarının yaklaşık% 85’ini aşağıdaki pozisyonlardan herhangi birinde yerde geçirdikleri görülebilir:

 • Muhafız
 • Yan Montaj
 • Dizlik
 • Tam Montaj
 • Arka Montaj
 • Kaplumbağa

Muhafızlar

Üç tür koruma vardır –

 • Yakın Koruma
 • Açık Muhafız
 • Yarım Koruma

Yakın Koruma

Yakın koruma pozisyonunda, bacaklarınız rakibinizin etrafında kilitlenir. Rakibinizi kontrol etmenin klasik yolu, rakibinizin elini bir elinde, yakasını başka bir elde tutmaktır. Sonra sadece rakibinizi aşağı çekmekle kalmayın, aynı zamanda rakibiniz size doğru olacak şekilde dizinizi kilitli pozisyonda getirin. Bir elinizle onun tasmasını tutun ve diğer yandan rakibinizin kafasını kontrol edin. Yakın korumada önemli bir hareket, ayağınızı rakibin kalçasına sıkıştırmaktır. Bununla, diğer bacağınızın yardımıyla rakibinizin kafasını çevirecek ve kenetleyeceksiniz.

Açık Muhafız

Açık koruma, tamamen iyi bir kontrol demektir. Bacaklarınızı rakibin elleri arasına yerleştirin ve göğsüne koyun. Bacağını arkadan kavrayın ve rakibinizi yere düşürmek için itin. Bu size rakibiniz üzerinde kontrol sahibi olma kolaylığı sağlayacaktır.

Yarım Koruma

Yarım Koruma, rakibinize yalan söylediğiniz ve tek bacağınızın iç içe geçtiği bir yer pozisyonudur. Yarım koruma, hayatta kalma pozisyonu olarak kabul edilir. Pek çok yarım koruma türü vardır, örneğin –

 • Normal yarım koruma
 • Z-yarım koruma
 • Derin yarım koruma
 • Yarım korumayı kilitleyin
 • Kelebek yarım koruma

Yan Montaj

Side Mount, Yüz Kilo olarak da bilinir . Bu teknikte rakibinizin üstüne uzanacaksınız. Rakibiniz kaçmaya çalışabilir, ancak bunu yapmak için vücut ağırlığınızı onun üzerinde kullanmak zorundasınız. Bu yöntem, nefesini boğarak rakibiniz üzerinde tam bir kontrole sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Dizlik

Knee Mount’un diğer adı ‘Knee on Belly’dir. Bu, rakibiniz için çok zor ve zor bir pozisyondur, çünkü tüm vücut ağırlığınız dizinizden onun üzerinde olacaktır. Karşılığında rakibinizin nefes almasını zorlaştırır.

Tam Montaj

Tam Montaj, BJJ’de en yaygın kullanılan konumlardan biridir. Bu pozisyonda bir oyuncu rakibin hareketliliğini engeller. Tam Montaj, rakibinizin diyaframına doğrudan baskı uygular ve bu da rakibinizin nefesinin boğulmasına neden olur. Bu yönteme The Mount da denir .

Arka Montaj

Sizi rakibinizin sırtına yerleştireceği ve rakibiniz sizi göremeyeceği için en etkili pozisyonlardan biri olarak kabul edilir. Sonuç olarak rakibinizin hamlelerinizi yargılayamaması bariz bir avantajdır. Maçların çoğu Arka Binek ile BJJ’de sona ermişti. Katılımcılar, rakibin boynunu kilitleme ve onu boğma avantajı sağladığı için tercih eder.

Kaplumbağa

Turtle, Brezilya Jiu Jitsu’da rastgele bir konumdur. Maçı boğarak ve rakibinizin solunumunu doğrudan etkilemeye son verirseniz, rakibinizin tepesinde veya altında olabilirsiniz. Turtle’da güvenliğinizi her zaman aklınızda tutmanız gerekir. Kaplumbağa’da rakibinizin tüm vücut ağırlığını üzerinize indirerek pozisyonunu bitirmesi tehlikeli olabilir. Bunu önceden savunmak için bazı karşıtı adımlar öğrenin.

Brezilya Jiu Jitsu Kuralları

Uluslararası Brezilya Jiu Jitsu Federasyonu (IBJJF), temel kurallara karar veren ve bunu değiştirme yetkisine sahip olan bu oyunun yönetim organıdır. Oyunu oynamadan önce, rakiplerinize üstünlük sağlamak için bu kuralların bilgisine sahip olmalısınız. Aşağıda bazı önemli kuralların listesi yer almaktadır.

Oyuncular tarafından gerçekleştirilen bazı baskın eylemlerle, onlara aşağıdaki şekilde puan verilir.

 • 4 nokta – Arka montaj
 • 2 puan – İndir
 • 2 nokta – Diz üstü göbek
 • 4 puan – Binek
 • 3 puan – Korumayı geçmek
 • Maça başlamadan önce, oyuncuların birbirlerinin önünde durmaları gerekir.
 • Maçın, oyuncular yere hareket ettikten sonra başlayacağı ve bundan sonra sıfırlama yapılamayacağı söyleniyor.
 • Bu oyunda çarpma, vurma ve herhangi bir kirli kavgaya girişme gibi bazı hareketlere izin verilmez.
 • Beyaz kuşak takanların bacak kilitlenmesine izin verilmez. Ancak mavi kuşakların üzerinde ayak bileği kilitlenmesine izin verilir.
 • Arka montaj konumlarından kaçanlara puan verilmez.
 • Bir oyuncu yan kontrole geçerse, o zaman da puan verilmeyecektir.
 • Bu oyunda hakemin el işaretleri ile maçın yönünü vermesi ve sadece Portekizce dilini kullanması kuraldır.
 • Kilitli bir konumdaysanız, kaçmak için sınırların dışına çıkamazsınız.
 • Diyelim ki puanlar ve avantajlar maçın sonunda berabere kalıyor, sonra hakem kazananı seçiyor.

Brezilya Jiu Jitsu Şampiyonası

Uluslararası Brezilya Jiu Jitsu Federasyonu (IBJJF) tüm uluslararası şampiyonaları ve turnuvaları düzenler. Bunun dışında, tüm ülkelerin maçı izlemek için kendi yönetim organları vardır. Bazı önemli turnuvaların listesi aşağıdadır.

 • WV State GI ve No GI Brezilya Jiu Jitsu Şampiyonası
 • Hereford Açık Şampiyonası
 • Copa Nova Brezilya Jiu Jitsu
 • Bay Area Jiu Jitsu Şampiyonası
 • IBJJF Pan America Jiu Jitsu Şampiyonası
 • OTM Brezilya Jiu Jitsu Şampiyonası
 • IBJJF Dünya Şampiyonası

Brezilya Jiu Jitsu Şampiyonlar

Brezilya Jiu Jitsu, hem erkeklerin hem de kadınların katıldığı bir oyundur. Katılımcılar madalya kazanmak ve ulusal ve uluslararası sıralamalarını yükseltmek için çeşitli turnuvalara katılırlar. Aşağıda, bu sporun bazı şampiyonlarının ayrıntıları yer almaktadır.

Roger Gracie Gomes

Brezilyalı Jiu Jitsu oyuncusu Roger Gracie Gomes aynı zamanda karma bir dövüş sanatçısıdır. Şu anda ADCC Submission World Wrestling Championship’teki sekiz maçın hepsini kazanan üçüncü derece siyah kuşaktır.

2003 ADCC Şampiyonasında 99 kg altı kategorisinde bronz madalya, 2005 yılında 99 kg altı ve mutlak kategorilerde altın madalya kazandı. Hem 99 kg altı hem de mutlak kategorilerde gümüş ve altın madalya kazandığı Dünya Şampiyonalarına da katıldı.

Marcus Almeida

Marcus Almeida, siyah kuşak ve Checkmate takımında oynayan Brezilyalı bir Jiu Jitsu oyuncusu. Birçok dünya şampiyonasında yer aldı ve maçları kazandı. 2011 Dünya Şampiyonası’nda 100 kg altı kategoride gümüş, mutlak kategoride bronz, 2012, 2013 ve 2014 Dünya Şampiyonalarında her iki kategoride de altın madalya kazandı.

2012 yılında 100 kg üzeri kategoride altın kazandığı Abu Dabi’de düzenlenen Brezilya Jiu Jitsu Dünya Kupası’na da katıldı. 2013 yılında 100 kg üzeri kategoride gümüş, mutlak kategoride altın kazandı. Bunun yanında Nogi Dünya Şampiyonası ve Pan Amerika Şampiyonası’na da katıldı.

Saulo Ribeiro

Saulo Ribeiro, beşinci derece siyah kuşak olan Brezilyalı bir Jiu Jitsu oyuncusu. Önceden judoda siyah kuşak kazandı ve bundan sonra Jiu Jitsu’da eğitime başladı. 1995’te Jiu Jitsu’da siyah kuşak kazandı. Jiu Jitsu Şampiyonası’nın farklı ağırlık sınıflarında beş kez galibi oldu.

Dünya Jiu Jitsu Şampiyonası’nda çeşitli kategorilerde beş altın, dört gümüş ve bir bronz madalya kazandı. ADCC Submission Wrestling World Championship’te iki altın, iki gümüş ve bir bronz kazandı. Bunların yanı sıra başka şampiyonalarda da yer aldı ve birçok madalya kazandı.

Marcelo Garcia

Marcelo Garcia, Brezilyalı bir Jiu Jitsu oyuncusu ve siyah kuşak sahibi. Orta sıklet kategorisinde beş Dünya Şampiyonası kazandı. Birçok şampiyonada yer aldı ve altın, gümüş ve bronz kazandı.

ADCC Şampiyonasında üç altın, iki gümüş ve bir bronz kazandı. Brezilya Jiu Jitsu Dünya Şampiyonasında beş altın, bir gümüş ve bir bronz kazandı. Pan Amerika Şampiyonasına yalnızca bir kez katıldı ve 82kg altı kategorisinde altın madalya kazandı.

Rodolfo Vieira

Rodolfo Vieira, dört kez Dünya Şampiyonası ve altı kez Dünya Kupası kazanan Brezilyalı bir Jiu Jitsu oyuncusu. Rodolfo kariyerine 2009 yılında başladı ve Dünya Kupası kuzey yarışmalarını kazandı. O sırada kahverengi kuşaktı ve karışık kahverengi ve siyah kuşak bölümünde yer aldı.

O zamanın iki kez dünya şampiyonu olan Braulio Estima’yı yendi ve hala kahverengi kuşak olduğu için kara kuşak avcısı lakabını aldı . Dünya Şampiyonalarında çeşitli kategorilerde yer aldı ve beş altın ve iki gümüş kazandı. Dünya Kupası’nda yedi altın ve iki gümüş kazandı. Pan Amerika Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonasında her biri iki altın kazandı.

Leticia Ribeiro

Leticia Ribeiro, dördüncü derece siyah kuşak olan ve birçok kez Dünya Kupası’nı kazanan Brezilyalı bir Jiu Jitsu oyuncusu. Eğitimine 1995 yılında Tijuca Akademisi’nde Royler Gracie ile başladı. Çeşitli kategorilerde birçok madalya kazandı.

Kariyerine 1996 yılında Brezilya Ulusal Şampiyonası’nda birincilik kazandığı mavi kuşak ile başladı. Mor Kuşak ile Ulusal ve Rio de Janeiro Şampiyonalarını kazandı. Siyah kuşak kazandıktan sonra Ulusal ve Uluslararası Şampiyonalara katıldı.

Gabrielle Garcia

Gabrielle Garcia, boğuşan bir dünya şampiyonu ve Brezilya’nın yerlisi. Abu Dabi Savaş Kulübü Şampiyonasını iki kez ve Brezilya Şampiyonasını dokuz kez kazandı. Doğurganlık ilaçları aldığı için bir süre yasaklanmış, ancak hatalı olmadığı anlaşılınca yasak kaldırılmıştır.

2015 yılında Lei’D Tapa ile savaştı ve ilk turda onu TKO aracılığıyla yendi. Bugüne kadarki kariyerinde, Abu Dhabi Combat’ta Grappling’de iki altın ve Dünya Şampiyonasında dokuz altın ve bir gümüş kazandı.

Luanna Alzuguir

Luanna Alzuguir, Kara Kuşak kazanmış bir Jiu Jitsu oyuncusu. 2009 ve 2010’da Dünya Şampiyonalarını, Ulusal Şampiyonaları ve Pan Amerikan Şampiyonalarını kazandı. Aynı zamanda bir ADCC şampiyonudur.

Dünya Şampiyonası’nın beş kez galibi, bir kez Açık Sınıf Şampiyonu, üç kez Dünya Pro’nun beş kez Pan Amerika ve Brezilya Ulusal Şampiyonası galibi.

ADCC Şampiyonalarında 60kg altı kategorisinde bir altın, bir gümüş ve bir bronz kazandı. Dünya Şampiyonası’ndayken beş altın, iki gümüş ve bir bronz madalya kazandı.

Kyra Gracie

Kyra Gracie, Grappling’de dünya şampiyonu ve aynı zamanda bir Jiu Jitsu oyuncusu. Gracie, 2005, 2007 ve 2011’de, 60 kg altı kategorisine katıldığı ADCC Şampiyonalarını kazandı. 2006 ve 2010’da Dünya Şampiyonasını kazandı.

2008’de ayrıca hafif ve açık lig kategorilerinde Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazandı. Ayrıca 2004, 2005, 2009 ve 2011’de gümüş madalya kazandı. Bunun yanında Sasuke’de yarıştı ve şimdi Güreş, Judo ve Jiu Jitsu’da eğitim veriyor.

Bianca Andrade

Bianca Andrade, Jiu Jitsu’nun ulusal ve uluslararası şampiyonluklar kazanan en iyi oyuncularından biridir. Bu başarılar onun adını IBJJF Onur Listesi’ne yerleştirdi.

Kariyerine vücut yatılı olarak başladı, ancak birçok yarışmada aldığı yenilgiler nedeniyle Jiu Jitsu’ya döndü. Pratik yapmaya ve kendisini daha rekabetçi hale getirmeye devam etti ve 2000 yılında ilk madalyasını kazandı.

2009’da Sayaka Shioda’yı sadece birkaç saniye içinde yendi. 2005, 2008, 2009 ve 2010’da dünya şampiyonluğunu kazandı. Bununla birlikte 2007 ve 2008’de Dünya Nogi Şampiyonası’nı, 2005’te ve sonrasında 2010’a kadar Ulusal Şampiyonluğu kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu