Buz Dağcılığı Kuralları

Buz Dağcılığı Genel Bakış

Buz dağcılığı, buzlu tepelerde ve dağlarda oynanan bir spordur. Genel olarak, iki tür olabilir, yani donmuş suda dağcılık veya donmuş buz üzerinde dağcılık. Donmuş su donmuş şelaleler, donmuş buz ise büyük dağlar demektir. Sporcunun olumsuz hava koşullarında dağa tırmanması gerektiğinden tehlikeli sporlardan biridir.

Bu sporun üç resmi disiplini var ve bunlar –

 • Hız
 • Kurşun zorluğu
 • Bouldering

Buz Dağcılığında iki yılda bir Dünya Yarışması düzenlenir. Bir sporcunun dağa tırmanması ve Speed ​​veya Lead zorluk kategorisi altında dünya unvanını fethetmesi gerekir.

Buz Dağcılığının Kısa Tarihi

Buz Dağcılığı, İtalya, İsviçre, Rusya, Avusturya ve Kanada’da ilk dünya kupası uygun kurallarla düzenlendiğinde UIAA (Uluslararası Dağcılık ve Dağcılık Federasyonu) tarafından resmi spor olarak tanındı.

Bu uluslararası dünya kupalarının ardından Avrupa şampiyonaları da düzenlendi. Bu spor için ilk ortak kural 1998 yılında hazırlandı. UIAA’nın komisyonundan önce, dünya kupası 2002 yılına kadar özel bir Alman şirketi tarafından düzenlendi. Ancak, Buz Dağcılığının izi, bir buz dağcılığı yarışmasının düzenlendiği 1912 yılına kadar izlenebilir. Brenva Buzulu, İtalya.

Katılan ülkeler

Dağcılık sevgisi, geçmiş yıllarda birçok milleti ve kıtayı bir araya getirdi. Spor, en kötü durumlar için her seferinde kendinize meydan okumakla ilgilidir ve bu nedenle insanlar bu spora katılmayı severler.

Buz Dağcılığının ateşi birçok ülkeye yayıldı. Bu spora katılan ülkeler Hindistan, Güney Afrika, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, Pakistan, İtalya, Sri Lanka, Hollanda, Nepal, Amerika Birleşik Devletleri, İran, Kanada, Kore, Yeni Zelanda, Malezya, Arjantin, Bangladeş, ve Brezilya.

Buz Dağcılığı Ekipmanları

Buz dağcılığı maceralı bir spor olduğundan, bu amaçla kullanılan tüm ekipmanların UIAA standartlarına uygun olması ve tırmanıcının performansını artırmak için sağlam ve rahat olması gerekir. Bu bölümde sporda kullanılan ekipmanı tartışacağız.

Buz baltası

Dağcılık için kullanılan baltalar, daha agresif eğim ve kıvrımlara sahip oldukları için normal olanlardan farklıdır. Hafiftir ve bir sporcu onu serbestçe hareket ettirebilir.

Kazma

Burada daha kalın boyuta ve yüksek eğim açısına sahip modifiye kazmalar kullanılır. Yapımında tapper çelik yerine güçlendirilmiş çelikler kullanılır.

Buz Dağcılık Ayakkabıları

Burada kullanılan botlar hafif. Günümüzde tasarımcılar, çizmenin tabanına cıvatalanmış kramponlarla birlikte meyve çizmeleri üretiyorlar.

Kask

Kask, önemli bir güvenlik ekipmanıdır ve zorunludur. UIAA standartlarını karşılayan herhangi bir kask kullanılabilir. Kask ne kadar hafifse performans o kadar iyidir.

Eldivenler

Spor buz üzerinde oynandığı için eldivenler de gereklidir. Bununla birlikte, balta ile kavrama ve yardımcı performansı en üst düzeye çıkarmak için ince deri malzemeden yapılmalıdır.

Zamanlama Sistemi

Zamanlama sistemleri yarışmacı için değil hakem içindir, çünkü bir sporcunun başlangıç ​​noktasından bitiş noktasına ne kadar sürdüğünü not etmek gerekir.

Tutar

Tutucular, reçine ve kum malzemelerinden oluşan rota belirleme malzemeleridir. Çok güçlüdürler ve biniciler tarafından daha da yukarı çıkmak için kullanılırlar.

Buz Dağcılığı Çevre

Bu sporun oyun ortamı buzlu dağlar ve tepelik yapılar gerektirir. Yapı ne kadar sert ve kıvrımlı olursa, seviye o kadar zor olacaktır. Dağcılığın olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak, rakiplerin güvenliğini sağlamak için de yeterli önlemler alınır.

UIAA ayrıca yapay buz dağcılık yapıları da inşa ediyor. Bu üç boyutlu yapılar, diğer spor dağcılık yapılarından farklı olacak. Duvarlar büyük buz panelleridir ve bu yapıları buz baltası olmadan monte etmek neredeyse imkansız olacak şekilde imal edilmiştir.

Yapılar ahşap ve buzdan yapılmıştır. Dikey bölümler, asma bölümler, buz fıçıları vb. Gibi çeşitli rölyefler içerir. Bu yapılarda dağcılık sadece fiziksel bir zorluk değil aynı zamanda zihinsel bir testtir. UIAA organizatörleri, sporun kimliğini korumak için buzun duvarda olmasını sağlamaya yönlendirir.

Bazen ortamın buz kullanmasına müsaade edilmediğinde ahşap yapılar kullanılabilir ve tırmanıcılar ayakkabısının altında bulunan kramponlar yardımıyla ahşabın herhangi bir yerine sorunsuz bir şekilde tırmanabilir. Cıvatalar ve vidalar aracılığıyla, rotalara kolayca erişilebilmesi için panelin içine dağcılık ambarları takılmıştır.

Buz Dağcılığı Nasıl Yapılır?

Spor yaygın bir şekilde popüler hale geldikçe, rekabet seviyeleri de arttı. 40-60 hamle ile rotalar daha zor hale geldi ve bu da birçok alt zor aşama içeriyor. Zaman eskisinden daha sınırlı hale geldi. Bu, bir tırmanıcının sağlam fiziksel ve zihinsel gücün yanı sıra iyi bir hızı sürdürmesi gerektiği anlamına gelir. Bazı temel hareketleri tartışalım.

Buz Dağcılığı Hareketleri

Burada gösterilen tüm hareketler arasında, iki nedenden dolayı şekil 4 en popüler olanıdır. Bazen ambarlar nispeten uzun mesafeye yerleştirilir ve bu tekniğin kullanılması bir sporcunun bu ambarlara kolayca ulaşmasına yardımcı olur. İkincisi, bu hareket, baltanın ambarından kayma korkusunu ortadan kaldırır.

Hareketi şekil 4’te gösterildiği gibi gerçekleştirmek için bir dizi hareket gösterilmiştir. Dağcılık yaptığınız kısım çok sivri ve ağır bir eğime sahipse, bu adım faydalı olabilir. Burada farkedilebilecek en önemli şey, bu işlemin sporcunun ağırlık merkezini duvara yakın ve yükseğe getirmesini sağlamasıdır ki bu da denge açısından çok önemlidir.

Kulağa kolay gelse de, bunu gerçekleştirmek kesinlikle kolay bir iş değil. Bunun nedeni, vücudunuzun ağırlık merkezini baltanın altına bir tutma pozisyonunda konumlandırmanız gerektiğidir. Hızlı bir şekilde dikey bir tepeden sarkan bir konumu açmaya çalışıyorsanız, bu sizin için ideal bir adımdır.

Bir tırmanıcı bir bölmeden diğerine sallandığında çok fazla enerji boşa harcanır ve bu da performansı düşürür. Şekil-4’te gösterildiği gibi hareketin kullanılması, tırmanıcının vücudunun ağırlık merkezi baltaya yakın kaldığı için bu enerjiden tasarruf sağlar.

Buz Dağcılığı Undercling

Eğimli yüzeyde, çalışma alanı aşağı bakan bazı ambarlar vardır. Bunlara alttan açma denir . Bir sporcu bu ambarları baltasıyla dikkatlice tutmalıdır. Balta, ters çevrilmiş bir şekilde ambarın içine çentiklenmelidir.

Bunu yaparken kas gücü önemli bir rol oynar. Özellikle sporcu omuz, kol ve bacak kısmından yeterince güçlü olmalıdır. Daha uzun hareketler için daha fazla kas gücüyle bacaklarını daha fazla açmalıdır. Aşağıda bu adımı gerçekleştirirken tırmanıcının ayaklarının balta ile pozisyonunu gösteren bir resim gösterilmektedir. Üçgen bir şekil oluşturduklarını açıkça görebilirsiniz.

Buz Dağcılığı El Değiştirme Nasıl Yapılır?

Dağcılık sürecinde, çoğu zaman bir sporcunun başka bir yere gitmek veya diğer kolunu dinlendirmek için elinin konumunu değiştirmesi gerekir. Bir sporcu el değişikliğini yapmak için ikinci balta kullanabilir ancak UIAA tarafından belirlenen kurallara uymak zorundadır.

Yeni bir kullanıcının bu süreci tanıması biraz zaman alır. Ancak bu tekniğin tehlikeli bir tarafı da var. En ufak bir dengesizlik, baltanın ambardan çıkmasına ve tırmanıcının yere düşmesine neden olabilir.

Buz Dağcılığı Ayak Hareketleri

Bu, bir sporcunun odaklanması gereken bir başka önemli özelliktir. Ayakkabılara takılan kramponlarda özellikle ayak çalışmasına ihtiyaç vardır. Ancak süreç, dağcılıkta ihtiyaç duyulan ayak hareketiyle aynı değildir. Tırmanma pozisyonunda iken, bir bireyin ayağından çekme kuvveti oluşturması zordur. Bu nedenle, stabilize etme, dengeleme, kramponlarla buz üzerinde destekleme gibi eylemler sınırlıdır.

Bir kaya tırmanıcısı, karın kas gücü, kayadaki yüksek ayakkabı sürtünmesi veya tutunma kabiliyeti sayesinde zor yoldan kolayca tırmanabilir, ancak burada durum böyle değil. Ayak parmağının bir önü tahta bloğa dokunduğunda, kol ve sırt kuvveti ile telafi edilmedikçe yeterli çekme kuvveti oluşturmak zordur.

Buz Dağcılığı Kuralları

UIAA, buz dağcılığının kurallarını oluşturmak ve uygulamak için yönetim organıdır ve buzda dağcılık yarışmasını düzenleyen diğer tüm organlar da aynı şekilde hareket etmek zorundadır. Sporun bazı kuralları aşağıdaki gibidir –

Yükselmeden önce

 • Tırmanıcı, 8 şeklinde bir halat ve ayrıca bir durdurma halatı ile bağlanmalıdır.
 • Maç başlamadan önce kemerin hazır olmasını bekleyin .
 • Yargıcın hazır olmasını bekleyin.
 • İki eksenin konumu, beklemede mavi renkle işaretlenmiş başlangıç ​​alanında olmalıdır.
 • İlk hızlı çekmenin ön kırpılması yapılmalıdır.
 • Eksenlerden biri başlangıç ​​alanını terk eder etmez kronometre çalışmaya başlar.

Yükseliş sırasında

 • Rota ön izleme sırasında, dağcılık dönemi tüm katılan sporculara önceden duyurulur. Bu süre, turnuvanın baş hakemi ve rota belirleyicisi tarafından belirlenir.
 • Her binicinin, hakeme kalan çıkış süresini sorma hakkı vardır.
 • Sporun son dakikasını ilan eden rotadan sorumlu hakemdir.
 • Bazı sınır çizgileri kırmızı renkte çizilmiştir. Bir sporcu bu kırmızı çizgiyi geçerse spordan diskalifiye edilecektir.

Yükselişin Sonu

Bir binicinin yükselişi aşağıdaki durumlarda sona erer:

 • Resmi zamanın aşılması
 • Binicinin düşüşü
 • Sporcunun sınır çizgisine dokunması
 • Bir tırmanıcı hızlı çizimleri sırayla kesemezse
 • Bir sürücü çıkışından sonra yere dokunursa
 • Dağcı, dağcılığını desteklemek için eli, bacakları, baltası veya kolu dışında başka herhangi bir yardımcı araç kullanıyorsa.
 • Bir sporcunun, yönetim organları tarafından öngörülen herhangi bir zorunlu güvenlik ekipmanını giymemesi durumunda.

Buz Dağcılığı İpuçları

Mükemmel bir buz tırmanıcısı olmak için aşağıdaki iki yoldan birini tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca dağcılığa gidiyorsunuz ama bu süreç size çok yavaş sonuç verecek ya da üç aşamalı yaklaşımı takip ediyorsunuz. Yani –

 • Hedefinizi belirleyin
 • Antrenmanınızın mevcut güçlü ve zayıf alanlarını analiz edin
 • Zayıf olduğunuz alanları geliştirmeye odaklanın

Hedeflerin belirlenmesi

Hedefin spesifik olması önemlidir; bu, yalnızca iyileştirmeyi istediğiniz alanlara odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. İkincisi, ölçülebilir ve atanabilir olmalıdır. N sayıda denemeden sonra bile kendinizi bir hata döngüsünde bulmadığınız sürece gerçekçi olmamalıdır.

Hedeflerinizi kısa vadeli, orta vadeli veya uzun vadeli olarak kategorize edin. Bu, neyi ve nasıl ayrıntılara ulaşmak istediğinizi net bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır. Sporun her aşamasında üstünlük sağlamak için kendi taktiklerinizi ve formülünüzü geliştirin. Bu sadece sporunuzu ve hedefinizi doğru bir şekilde anlamakla başarılabilir.

Güçlü ve Zayıf Yönleri Analiz Etmek

Kuvvet ve zayıflık analizi hem sporcu hem de antrenör tarafından ayrı ayrı yapılmalıdır. Zayıf noktaları bulun, bunları listeleyin ve iyileştirmek için çok çalışın. Örneğin, dünya kupası seviyesinde rekabet etmek istiyorsanız, zamanlama, hareketleri sayma, ayak yerleştirme vb. Konularda daha ciddi olmalısınız.

Benzer şekilde, en iyi oyuncuların performansını da takip etmeli ve bunu kendinizi geliştirmek için bir kıyaslama olarak kullanmalısınız. Yüksek ayak yerleştirme ve bir kol yukarı kaldırma üzerinde çok çalışmaya çalışın. En üst noktayı hedeflerken kasınızın, bacaklarınızın ve omuzlarınızın gücü çok önemlidir.

Planlama

Orta vadeli ve uzun vadeli hedefleriniz için bazı eğitim programları planlayın. Her eğitim programını çeşitli döngülere bölün. Her döngüyü tamamlamak ve ilerlemenizi izlemek için bazı son tarihler belirleyin. Örneğin, eğer doğanız gereği dağcılıkta çok iyiyseniz, kas gücünüzü geliştirmede mükemmel olmaya çalışın ve eğer doğanız gereği bu konuda mükemmelseniz, hızınızı da arttırmaya çalışın.

Bacak gücünün ve omuz gücünün çok önemli olduğunu burada defalarca tartıştığımız gibi, bu nedenle günlük 30-45 dakikalık koşu, sırt kuvvetini artırmak için şınav ve çekme gibi temel egzersizler yapılmalıdır. ve vücudunuzu daha elastik hale getirmek için haftada üç kez vücudunuzun üst kısmı.

Buz Dağcılığı Şampiyonları

Uluslararası Dağcılık ve Dağcılık Federasyonu, tüm dünyada uluslararası şampiyonalar ve turnuvalar düzenleyen Buz dağcılığının yönetim organıdır. Bunun dışında, her ülkenin kendi ülkelerinde sporun adil oynanmasını sağlamak için UIAA’nın rehberliğinde çalışan kendi yönetim organları vardır.

 • Dünya Gençler Şampiyonası
 • Avrupa Şampiyonası
 • Asya Şampiyonası
 • Buz Dağcılık Dünya Kupası Saas-Fee

Şimdi Buz Dağcılığının bazı şampiyonları hakkında kısa bir özet verelim.

Maxim Tomilov

Maxim Tomilov bir Rus Dağcıdır. Memleketinde gerçekleşen 2012 yılında erkekler profesyonel UIAA Liderliği unvanını kazandı. Alexey Tomilov, erkek kardeşi cum eğitim ortağıdır.

İtalya’da düzenlenen 2015 Dünya Şampiyonası’nda Güney Koreli Woonseon Shin ile birlikte yine liderlik kategorisinde birincilik elde etti. Maxim Tomilov, ABD’de düzenlenen 2016 Dünya Kupası’nı da kazandı.

Nihal Sarkar

Nihal Sarkar Dünya Şampiyonası 15 ila Kore’de düzenlenen UIAA 2016 katılmıştır kim sadece Hint olduğunu inci 17 Ocak inci Ocak.

Nihal, 1995 yılında doğdu ve Güney Kore’de düzenlenen Asya Şampiyonası’nda Buz Dağcısı olarak ilk kez sahneye çıktı.

Şu anda yükselen bir oyuncu ve ona göre bunlar bir dağcının güç tedarikçileri olduğu için kol ve bacak kuvvetleri üzerinde çalışıyor.

Janez Svoljsak

Janez Svoljsak, Slovenyalı ve 1993 doğumlu. 2010 yılında bu dağcılık sporuna girişti. 2014 yılında Dünya Kupası’na katıldı ve altıncı oldu.

2016 UIAA Dünya Turu Şampiyonasında son derece iyi bir performans sergiledi ve Rabenstein Dünya Kupası’nda altın, Saas-Fee Şampiyonasında gümüş madalya aldı.

Lider kategorisinde Svoljsak 3. sırayı almayı başardı ve kendisini Avrupa Şampiyonu olarak taçlandırdı.

Shin Woonseon

Shin Woonseon, 34 yaşında bir Kore şampiyonu. 11 yıldır bu spora katılıyor. Kore, Dageo civarında spot tırmanıcı ve açık hava tırmanıcısı olarak başladı.

UIAA altındaki ilk şampiyonluğu, altın madalya kazandığı 2007 Dünya Turu oldu. Romanya, Busteni’de düzenlenen 2010 Dünya Turu’nda yine altın madalya kazandı.

Ayrıca Angelika Rainer’ı yenerek 2015’te Dünya Kupası’nı kazandı.

Petra Klingler

Petra Klingler İsviçreli ve 24 yaşında bir dağcı. 2003 yılından beri bu sporun içinde ve 2006 yılından beri uluslararası alanda bu sporun içindedir.

2011’de Münih Gençlik Şampiyonasını kazandı. 2016 UIAA Buz Dağcılık Dünya Şampiyonası’nın yıldız oyuncusuydu.

Kadın disiplininde genel olarak beşinci sırayı aldı. 2015 yılında ayrıca Rabenstein’da üçüncü, Chamnany-en-Vanoise’de ikinci ve Kirov’da birinci oldu.

Marianne van der Steen

Marianne van der Steen 1984’te doğdu ve Hollanda’da ikamet ediyordu. Bu spora ilk çıkışını 2009 yılında yaptı ve bundan sonra hiç arkasına bakmadı.

Marianne’e göre Buz Dağcılık, ekipman ve tırmanıcının fiziksel gücü arasında mükemmel bir işbirliği uyumundan başka bir şey değildir.

2016 UIAA Dünya Şampiyonası’nda, onun performansı değildi o 15 sıralarda kurşun kategoride iyiliği yüzden th ama diğer taraftan o hız kategorisinde ona iyi verdi ve üst 10 içinde kendine yer yaptı.

Angelika Rainer

Angelika Rainer, 1986 doğumlu bir İtalyan Buz dağcısıdır. Bu spora ilk kez 2005 yılında başlamış ve yaklaşan her etkinlikte en iyi olduğunu kanıtlamıştır.

Yedi dünya kupası sezonu arasında iki kez sıralama listesinde birinci oldu (2012, 2015) ve dört kez en iyi ikinci oyuncu olarak bitirdi.

Ona göre, başarılı bir buz dağcısı olmak için teknik beceriler, güç ve kol gücü üç temel unsurdur.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu