Buz Hokeyi Kuralları

Genel

Birkaç temel kuralı ve uygulamayı öğrendikten sonra dünyanın en büyük ve en heyecan verici oyununu takip etmek kolaydır. İşte temel buz hokeyi kuralları için kısa bir rehber!

Pak üzerinde kapanış eli

Bir pakı yakalayan kaleci haricinde herhangi bir oyuncu derhal vurmalı veya buza geri koymalıdır. Bunun herhangi bir ihlali, iki dakikalık bir küçük ile sonuçlanacaktır.

Karşılaşmalar

Tüm oyuncular buzdaki beş yüz-off çemberinden birinin etrafında belirli pozisyonlar alırlar. Başlama atışı sırasında çemberin içinde sadece iki oyuncuya izin verilir. Başlama atağının yeri, oyundaki son durmanın nedenine göre belirlenir.

Oyun Gecikmesi

Aşağıdaki eylemler, oyunu geciktirmek için iki dakikalık küçük bir ceza ile sonuçlanacaktır:

Oyun alanı dışında kasıtlı olarak şut atmak veya pakı vurmak
Kaleyi kasıtlı olarak normal konumundan çıkarmak
Bir hakem tarafından uyarı yapıldıktan sonra veya kurallara aykırı bir oyuncu değişikliği yaptığı için buz yüzeyinde uygun sayıda oyuncu sağlanamaması

Pakı Yüksek Sopayla Oynamak

Rakip, omuz hizasının üzerinde bir sopayla havadan bir pakı vurduğunda, oyun durdurulacak ve başlama atışı yapılacaktır. Kale üst direğinin yüksekliğinin üzerinde bir sopayla temas eden bir pakın attığı gole izin verilmeyecektir.

Pakı Buzlamak

Buzlanma, kırmızı orta çizginin kendi takımının tarafındaki bir oyuncunun pakı buzun aşağısına tamamen atması ve herhangi bir noktada (gol dışında) kırmızı kale çizgisini geçmesidir. Takımlar eşit güçte veya güç oyununda olduğunda buzlanmaya izin verilmez. Bu meydana geldiğinde, oyun durdurulur ve pak, ihlal eden takımın bölgesinde bir başlama vuruşu için buzun diğer ucuna döndürülür. Pakı buzlamak şöyle denmez:

Kaleci paka dokunmasa bile pakı oynamak için kırışıklığı terk ederse
Eğer resmi bir kural varsa, rakip bir oyuncu kırmızı gol çizgisini geçmeden önce pakı oynayabilirdi.
Bir hakem, pas girişimi olduğunu düşünürse buzlanma çağrısından vazgeçebilir.

Ofsaytlar

Saldıran takımın herhangi bir üyesi savunan takımın mavi çizgisine göre paktan önce geldiğinde takım ofsayttır. Oyuncunun sopasının değil, pateninin konumu belirleyici faktördür. Her iki paten de paktan önce mavi çizginin üzerindeyse, oyuncu ofsayttır. Mavi çizgide ve üzerinde sadece bir pateni varsa, ön taraftadır.

Uzatmalar

Kural oyununu berabere biten herhangi bir normal sezon maçı, beş dakikalık ani ölümlü uzatma periyoduna girer. Bu uzatma süresinin sonunda oyun berabere kalırsa, oyun daha sonra penaltı atışına girer. Play-off’lar sırasında penaltı atışları olmayacak ve uzatma süreleri 20 dakika olacak.

Cezalar

Oyunun kurallarını ihlal eden oyuncu eylemleri, hakemlerin takdirine bağlı olarak ceza verilebilir. Cezalar üç kategoriye ayrılır: küçük, büyük ve kötü davranış. Küçük bir ceza için, oyuncuların takımları kısa süreli oynarken ceza alanında iki dakika servis atmaları gerekir. Rakip takım güç oyunu sırasında gol atarsa ​​küçük bir ceza sona erer. Büyük penaltılar, bir oyuncunun ceza kutusunda beş dakika servis atmasını gerektirir ve yalnızca bu sürenin sonunda sona erer. Suistimal cezalarının uzunluğu değişir.

Penaltı Atışları

Bir oyuncu bir ani gol fırsatı nedeniyle arkadan çekildiğinde veya rakip bir kaleci veya savunma oyuncusu tarafından file kasıtlı olarak yerinden oynatıldığında penaltı atışı verilir.

Güç oyunları

Bir takımın buzda diğer takımdan daha fazla oyuncusu olduğunda, çünkü bir oyuncu ceza çekiyordur.

Çatışmalar

Uzatma oyununu berabere biten herhangi bir normal sezon maçı penaltı atışına girer. Çatışma, her takıma dönüşümlü olarak üç gol atma hakkı verilen bir seri penaltı atışlarıdır. Üç denemeden sonra takımlar berabere kalırsa, bir takım diğerinin girişimini karşılayamayana kadar çatışmalar dönüşümlü olarak devam edecektir. Çatışmanın galibi bir golle ödüllendirilecek.

Tarihçesi

Buz hokeyinin kökeni, günümüzün modern hokey oyununun uyarlamalarının buzlu koşullarda oynandığı Kanada’da 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

O zamandan beri spor, Kuzey Amerika’dan gelen büyük katılımcılarla dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi. NHL (Ulusal Hokey Ligi) dünyanın en büyük ligidir ve şu anda her yıl milyonlarca doları çevirmektedir.

Amacı Nedir?

Oyunun amacı, buzun üzerinde küçük bir pakı vurmadan önce bir hokey sopası ile kaleye vurmaktır. Pak kaleye her girdiğinde, o takıma bir puan verilir. Pak, buzdaki oyuncuların etrafından geçebilir ve rakip takımın gol atmasını engellemeye çalışmak rakiplerin işidir.

Maçın sonunda en çok gol atan takım galip ilan edilir. Maç berabere biterse, o zaman ilk gol atan takımın kazananları taçlandıracağı oyun uzatmaya gider.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Oyun, yaklaşık 61 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde bir buz pistinde oynanır. Pist, üç ana bölüme ayrılmıştır. Ortadaki bölüm tarafsız bölgedir ve oyunların başladığı bir merkez daire içerir. Tarafsız bölgenin her iki tarafında hücum ve savunma bölgeleri o anda hangi takımın paka sahip olduğuna göre belirlenir. Her hücum ve savunma bölgesinde iki uç bölge başlama çemberi ve noktaları vardır. Kaleyi çevreleyen yarım daire şeklinde bir kale çizgisi vardır. Kalenin arkasında tahtalar alanı var.

Her oyuncunun kendi hokey sopası, buz pateni ve yüz maskesi, kask, yastıklı şortlar, omuz pedleri, kol koruyucuları ve eldivenleri içeren bir dizi dolgu malzemesi olacaktır. Her gol bahsi aynı olacak, ancak çok daha sık pakın atış hattında olmaları nedeniyle çok daha yoğun bir ölçekte olacak.

Her takımın en fazla 20 oyuncusu olabilir. Bu 20 oyuncudan herhangi bir anda sadece altısı buzda olabilir. Geri kalanlar yedek olarak kullanılacak ancak gerektiği sıklıkta oyuna girip çıkabilirler. Altı başlangıç ​​oyuncusu, gol ihalesi ve 5 dış saha oyuncusu içerir. Her oyuncuya bir pozisyon verilirken, oyuncular istedikleri gibi buzun etrafında hareket etmekte özgürdür. Bu, kendi yarısında kalması ve merkezdeki kırmızı çizgiyi geçmemesi gereken gol ihalesini hariç tutar.

Oyuncular ‘puck’ denen şeyi vurdu. Disk, yoğun kauçuktan yapılmış ağır bir nesnedir ve yaklaşık 6 ons ağırlığındadır. Pak, bir oyuncunun sopası veya ayağıyla vurulur, ancak hiçbir noktada pak, kale atışından başka bir oyuncu tarafından kullanılamaz.

Her oyun 20 dakikalık üç periyot sürmektedir. Oyundaki her durma için oyun saati durdurulur ve her periyotta süre dolduğunda oyun anında durur

Nasıl Puanlanır?

Bir gol atmak için oyuncu pakı kale çizgisinin üzerinden vurmalıdır. Bunu yapmak için vücutlarının herhangi bir bölümünü veya sopasını kullanabilirler ancak ellerini kullanamazlar.

Gol sayılabilmesi için pakın tamamının çizgiyi geçmesi gerekir. NHL gibi profesyonel liglerde, kale çizgisinin üzerinden geçen ve pakın çizgiyi tamamen geçtiğini gösteren bir sensör bulunur. Amatör liglerde hakemlerin kararları dikkate alınır.

Nasıl Kazanılır?

Bir maçı kazanmak için bir takımın rakiplerinden daha fazla gol atması gerekir. Maç berabere ise, oyun uzatmaya gider ve takımlardan biri gol atana kadar ek bir çeyrek oynanır. İlk gol atan takım kazananlar olacak.

Buz Hokeyi Kuralları

  • Oyun, bir yüz kapalı olarak orta çemberde başlar. Bu, hakemin pakı iki rakip oyuncunun arasına düşürdüğü ve daha sonra takımlarının konumunu kazanmak için hurdaya attığı yerdir. Başlama atışı, hücum eden veya savunan başlama bölgelerinin herhangi birinde durduktan sonra oyuna devam etmek için de kullanılabilir.
  • Oyuncular pakı rakiplerinden kazanmak için fiziksel güç kullanabilirler. Sırtta veya omuz hizasının üstünde vücut kontrolü kullanılabilir ancak yasak değildir.
  • Küçük ceza uygulanan oyunculara iki dakika buzdan çıkmaları ve bu süre boyunca takımları 5 oyuncuyla oynamaları emredilecektir. Rakip takım bu iki dakika içinde gol atarsa, o oyuncu hemen sahaya dönebilir.
  • Küçük ceza, rakibi sopasıyla düşürmeyi, sopası veya eliyle tutmayı, sopasıyla kancayı kancayı veya paksız bir oyuncuyu vücudunu kontrol etmeyi içerebilir.
  • Büyük cezalar, bir oyuncunun 5 dakikaya kadar buzdan çıkarılmasına neden olur. Bunlar arasında kavga, rakip oyunculara ciddi yaralanma veya devam eden küçük ihlaller olabilir.

Buz hokeyi kaç dakika sürüyor? Buz hokeyi kaç periyottur?
Buz hokeyi, iki takımın yirmişer dakikadan oluşan 3 periyotta mücadele ettiği bir spor branşı. Bu periyotlar arasında 15 dakikalık aralar olurken, takımlar her devre arasında kaleleri değişir.

Faydaları

Buz hokeyi” ifadesini duyduğunuzda aklınıza ilk gelen şeyler nelerdir? Şahsen biliyorum, kan, kavga, kafa karışıklığı ve hızlı tempolu düşünüyorum.

Buz hokeyinin sunduğu tek şey buysa – o zaman spor olduğu kadar büyük olmaz, değil mi? Buz hokeyi son derece faydalı olabilir ve faydaları sizi şaşırtabilir veya şaşırtmayabilir.

Bir dakikanızı ayırıp bu sporun size veya çocuğunuzun hayatına getirebileceği faydaları gözden geçireceğimi düşündüm.

Yağ ve kalori yakmaya yardımcı olur. 

Oyunun hızlı temposu, çok sayıda kalori yakmaya yardımcı olan kısa enerji patlamaları gerektirir. Her oyuncu dakikada yaklaşık 0,061 kalori yakar. Bu, uzun vadede büyük bir vücut ağırlığı kaybı anlamına gelir.

Vücudun kardiyovasküler sistemini geliştirir.

Hokeyde ihtiyaç duyulan enerji ve kas gücü, kaslara oksijen sağlayan kardiyovasküler sistemin gelişmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda oksijenin pompalanması, solunum ve hücresel aktivitenin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Metabolizmanızı hızlandırır.         

Hızlı paten yapmanın dinlenme dönemlerine bölündüğü oyunun başlama-durma niteliği nedeniyle, daha da büyük kardiyo avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bu kalıp, daha fazla kalori yakabilen ve metabolizmanızı hızlandıran yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanı taklit eder.

Tam vücut egzersizidir.

Hokey oynamak hamstringler, baldırlar ve kalça fleksör kasları gibi bacak kaslarını geliştirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca triseps, önkol ve omuz kaslarının dayanıklılığını geliştirmeye yardımcı olur.

Kas gücünü artırır. 

Hokeyden kazanılan gelişmiş kas gücü, yaralanma riskini azaltabilir, kemik gücünü artırabilir, bağ dokularını güçlendirebilir ve kas kütlesini artırabilir. Bunların tümü, daha sağlıklı, daha güçlü, yaralanmaya daha az eğilimli ve genel işlevi iyileştirilmiş bir vücuda olumlu katkıda bulunur.

El-göz koordinasyonunu geliştirir.

Hokey oynamak, eller ve gözler arasındaki koordinasyonu içerir. Ayrıca oyun sırasında oyuncuların kendiliğinden tepkilerini ve tepkilerini iyileştirir. Bu oyunu uygulamak, koordinasyon yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur, el-göz reflekslerini geliştirir ve çevikliği geliştirir.

Vücut koordinasyonunu ve dengeyi geliştirir.

Buz hokeyinde, oyuncular buzun üzerinde hızla hareket eden diskleri geçmeli ve almalıdır ve çim hokeyi oyuncuları aynı şeyi bir topla yapmalıdır. Her iki versiyonda da oyuncular doğru bir şekilde yanıt vermek veya bir oyun yapmak için hızlı tepki vermelidir. Bu becerilerin geliştirilmesi, genel denge ve çevikliğin artmasını sağlayabilir ve el-göz koordinasyonu da olumlu yönde etkilenir.

İletişimi geliştirir.

Hokey oynamak, mesajların gözler ve hareketlerle iletilmesini içerir. Hızlı bir oyunun ortasında bir takım arkadaşıyla etkili bir şekilde iletişim kurabilmek, sadece buzda başarıya yol açmakla kalmaz, aynı zamanda oyuncuların iletişim becerilerinin genel olarak gelişmesine de yol açar.

Beyninizi güçlendirir.

Egzersizin kendisi, salınan endorfinler nedeniyle ruh halinizi iyileştirebilir, depresyon, stres ve endişe duygularını hafifletir. Bir egzersiz şekli olarak hokey bu faydayı sağlar, ancak sporla birlikte gelen ek bir beyin desteği de vardır. Hokey iyi bir karar almayı gerektirir ve bu becerileri buzda veya sahada geliştirmek de günlük hayata aktarılabilir.

Karakter oluşturur.

Hokey bir takım sporu olduğu için oynayan çocuklar, başkalarıyla çalışmanın değerini öğrenirler. Takım arkadaşlarına nasıl güveneceklerini anlarlar ve işbirliğinin başarının anahtarı olduğunu anlarlar. Bu dersler, takım arkadaşları iş arkadaşlarına, koçlar patronlara ve takımlar çalıştıkları şirketlere dönüştükçe yetişkinliğe kadar uzanabilir. TÜM takım sporlarının gözden kaçan bir faydası, yaşamdaki yüksek ve alçakları denge ve denge ile kabul etme yeteneğini geliştirmektir. Hokeyle gelen galibiyet ve kayıpları deneyimlemek, bir çocuğun hayattaki kazanç ve kayıplarla çok daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur. Hokey ayrıca güçlü bir benlik duygusu, pozitif bir benlik saygısı ve gururu teşvik eder.

Benzer Sporlar

Bir Yorum

  1. Bizim ülkemizde çok rabet görmesede efsane bir oyun..

Başa dön tuşu