Carrom Kuralları

Genel Bakış

Carrom, 18. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktığına inanılan popüler bir iç mekan oyunudur . Hindistan alt kıtasında yaygın olarak oynanan Carrom, iyi bir açı duygusu ve üstün hassasiyet ve konsantrasyon gerektirir. Bir zamanlar – çoğunlukla çocuklar ve bayanlar tarafından – eğlence için oynanıyordu, ancak şimdi rekabetçi düzeyde organize bir şekilde oynanıyor.

Amaç

Carrom Kuralları amacımız: Carrom, sert plastikten yapılmış bir forvet ve carrommen adı verilen küçük dairesel ahşap parçalarla kare cilalı bir kontrplak tahta üzerinde oynanır .

Carrom’un temel amacı, forvetin, carrommenleri dört köşe ceplerinden herhangi birine sürmek için bir parmak hareketiyle kullanmaktır. Oyun, carrommenleri ve kraliçeyi rakipten önce cebe sokmak ve kazanmak için maksimum puanı almakla ilgilidir . Daha fazlasını okuyarak bu oyun ve kanunları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Takım boyu

Carrom, erkekler ve kadınlar kategorisinde tek veya çift olarak oynanır. Aslında bu, çiftlere izin verilen birkaç tahta oyunundan biridir. Diğer salon oyunlarının aksine karışık çiftler takımı yoktur. Açıkça görüldüğü gibi, bir oyun oynarken maksimum takım boyutu ikidir.

Çeşitli ülkelerden katılımcılar, dünya çapında gerçekleştirilen büyük turnuvalar veya şampiyonalar için takımlar oluşturur.

Carrom Katılan Ülkeler

Carrom Hindistan’da doğdu ve komşu ülkeler oyuna kolayca erişip öğrendi. Yıllar geçtikçe, Asya ülkeleri bu oyuna hakim oldu ve Carrom’da dünyanın en iyi oyuncularını ürettikleri düşünülüyor.

Carrom’a Katılan Asya Ülkeleri

Hindistan dışında Sri Lanka, Japonya, Kore, Singapur, Bangladeş, Maldivler, Nepal, Malezya ve Pakistan gibi ülkelerden milyonlarca insan carrom oyununa katılıyor. Bu Asya ülkelerinin çoğunun kendi Carrom Konfederasyonu organları da vardır.

Asya Carrom Federasyonu, tüm bu bireysel konfederasyonların yönetim organıdır. Her yıl SAARC ülkeleri için carrom şampiyonasının yürütülmesinde başrol oynamaktadır.

Japonya erken 20 carrom tanıtıldı inci o sevgiyle olarak adlandırılan yüzyıl Tokyu-yasağı , İngilizce araçlar ‘kavga top kurulu’. Yolun ortasında buharını kaybetti ama çoğu Hikone şehrinde hala tokyu-yasağı oynuyor.

Carrom’a Katılan Asya Dışındaki Ülkeler

Carrom, Avrupa ve Kuzey Amerika’da popülerlik kazanıyor. Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan, İtalya, İspanya, İsviçre vb. Ülkeler de carrom federasyonlarını oluşturmuşlardır.

Avrupa Carrom Konfederasyonu, carrom ile ilgili tüm faaliyetleri bu ülkelerle koordine etmektedir. Ayrıca her yıl artan Avrupa Kupası şampiyonaları var.

Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler de oyunu benimsedi ve vatandaşlar arasında hızla popülerlik kazanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Carrom Derneği, yerel olarak turnuvalar düzenlemek ve en iyi yetenekleri çıkarmak için eyalet kurumlarıyla koordine olur.

Carrom Oyun Tahtası

Öncelikle, carrom oynamak için oturmadan önce gerekli düzenlemeler yapılmalı ve uygun bir oyun ortamı kurulmalıdır. Carrom tahtası bir standa yerleştirilir ve oyuncular dört tarafındaki sandalyeleri işgal eder.

Carrom Pano Tasarımı

Tahtanın üzerinde, ortasında süslü bir daire, dört tarafında taban çizgileri ve dört köşesinde bulunan ağ deliklerini işaret eden oklar bulunan bir tasarım vardır . Temel daire adı verilen her temel çizginin sonunda daireler vardır . Carrommenler, merkezdeki çemberin içine yerleştirilir ve forvetle vurulur .

Bir carrom tahtanın oyun yüzeyi normalde kontrplaktan yapılır ve en az 8 mm kalınlığında ve tamamen pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Çerçeve oyun yüzeyinin yaklaşık 2.54 cm ile 1.90 cm arasında yüksekliğe oyun yüzeyinin üzerinde yükselen ahşap malzemeden yapılmıştır. Çerçeve genişliği 6,35 cm ile 7,60 cm arasında olabilir.

Herhangi bir carrom panosunun, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, her köşede üzerine çizilmiş dört ok vardır . Tam olarak tahtanın merkezinde kırmızı renkli Merkez Çember yer alır . Merkez dairenin etrafında, içinde carrommenlerin düzenlendiği Dış Çember bulunur.

Carrom Board Boyutları

Carrom panoları, kimin kullanacağına bağlı olarak farklı boyutlarda gelir. Bazen plastikten de yapılırlar. Ancak profesyonel oyun etkinliklerinde kullanılan kartların standart bir boyutu vardır. Aşağıdaki resme bir göz atın. Standart bir karton panonun tam boyutlarını gösterir.

Carrom Malzemeleri

Carrom tahtanın kendisinden ayrı olarak, normalde bir oyun açıkken aşağıdaki ekipmanı görürsünüz.

Carrommen

Carrommen – Carrommen, siyah, beyaz ve kırmızı renkli dairesel ahşap parçalarıdır. Bir tahtada dokuz siyah, dokuz beyaz ve bir kırmızı (kraliçe) carrommen vardır.

Striker 

Striker – Bu aynı zamanda carrommenleri vurmak için kullanılan normalde plastikten yapılmış dairesel bir parçadır. Bir forvet, gemi adamlarından daha büyük boyuttadır.

 – Her köşe deliği, Carrom panosunun altına sabitlenmiş ağlarla alttan kapatılır.

Pudra 

Pudra – Oyuncuların carrommenleri forvetle yumuşak bir şekilde vurup cebe atması için tahtaya borik asitten yapılmış benzersiz bir pudra püskürtülür.

Stand

Stand – Carrom board, oyuncuların sırtlarını çok fazla bükmelerine gerek kalmadan oyunun rahat bir yükseklikte oynanabilmesi için bir stand üzerine yerleştirilmiştir.

Işık

Işık – Daha iyi görünürlük için panonun üzerine bir ışık asılır ve tozun tahtaya yapışmamasını sağlayan bir ısı üretir.

Carrom’daki Popüler Terimler

Carrom oynamadan önce aşağıdaki terimleri öğrenmelisiniz –

 • Kraliçe – Oyunun başında tahtanın ortasına yerleştirilmiş kırmızı renkli bir carrommen.
 • Faul – Oyuncunun herhangi bir yanlış vuruşu faul olarak kabul edilir. Sırasını kaçırmalı ve bir carromman cezasına çarptırılmalıdır.
 • Mola – Tahtadaki ilk ihtara mola denir.
 • İtme – Oyun sırasında tahtadaki ani bir sarsıntıya itme denir. Bu bir tür faul.
 • Strike – Oyuncunun carrommenlere bir forvetle doğrudan veya dolaylı olarak vurması.
 • Due – Oyuncu faul yaptığında ve carrommanını ortaya koyduğunda ceza süresi.
 • Ceza – Bir ceza faulden farklıdır ve bu, oyuncu carrom kurallarını ihlal ettiğinde geçerlidir.
 • Örtü – O kraliçe için kapak olarak bir carromman cebe anlamındadır.
 • Başparmak – Başparmakla oynanan herhangi bir uygun vuruşa parmakla vurma denir.
 • Beyaz çarpma – İlk vuruşta veya dönüşte kraliçeli veya kraliçesiz tüm beyaz carrommenleri cebe indirmektir.
 • Black slam – Kraliçe olsun ya da olmasın tüm siyah carrommenleri ilk sırada cebe atmak anlamına gelir.

Carrom Nasıl Oynanır?

Carrom’un genel amacı, forvetin , carrommenleri dört köşe cebinden herhangi birine sürmek için bir parmak hareketiyle kullanmaktır . Oyunun amacı, rakibinizden önce vezir ile birlikte dokuz carrommen’i cebe indirmektir.

Daha önce de belirtildiği gibi, carrom çok fazla konsantrasyon, pratik, hassasiyet ve iyi bir açı duygusu gerektirir. Her şeyden önce, carrom yasalarını ve oyunun nasıl oynanacağını bilmek önemlidir.

Hazır olmak

 • Teklerde oyuncular birbirine zıt oturur. Çiftlerde, ortaklar birbirine zıt oturur ve rakipler her iki tarafta oturur.
 • Oyuncuların, grev için kendilerini yeniden konumlandırmak için sandalyeyi veya masayı kaldırıp hareket ettirmesine izin verilmez. Ancak oyuncular koltuğu hareket ettirmeden pozisyonlarını değiştirebilirler.
 • Bir oyuncunun etrafındaki nesnelerden destek almasına ve oyunu oynamasına izin verilmez.
 • Oyun , hakemin elinde beyaz veya siyah bir carrommen sakladığı bir atışla başlar . Doğru söyleyen oyuncu kazanır.
 • Para atışını kazanan oyuncu, vuruş yapma veya taraf değiştirme seçeneğine sahip olur. Taraf değiştirmeyi seçerse, vuruş otomatik olarak rakibe gider.
 • Hakem daha sonra tahtanın ortasındaki carrommenleri ve aranjmanın ortasında vezir ile düzenler. Bu düzenleme için dokuz siyah ve dokuz beyaz carrommen kullanılır.
 • Siyah ve beyaz carrommenler dönüşümlü olarak dairesel bir şekilde kraliçenin etrafına yerleştirilir. Düzenleme dış çemberi geçmemelidir.

Oyuna Hızlı Bakış

Oyunun kurallarına girmeden önce, grevin dört oyuncu arasında nasıl hareket ettiğini gösteren ilk tura hızlı bir bakış.

 • Varsayalım, her biri iki oyuncudan oluşan iki takım var. Kurayı kazanan takım açılış vuruşunu yapar ve iki oyuncu ilk vuruşu kimin yapmak istediğine aralarında karar verebilir.
 • İlk vuruş yapan oyuncu beyaz carrommenlerle oynar ve onları cebe indirmeye çalışır.
 • Bir carrommen’i cebe indirirse, vurmak için bir eli daha olur.
 • Cebe girmeyi kaçırırsa, vuruş saat yönünün tersine tam yanında oturan rakip oyuncuya geçer.
 • Rakip oyuncu sırayla siyah carrommenleri cebe indirmeye çalışır ve oyuncular sırayla beyaz ve siyah carrommenlere saldırırken oyun devam eder.

Dikkat çekici

 • Oyuncular vuruş sırasında yalnızca oyun kollarının tahtaya dayandığından ve vücudun başka hiçbir kısmının tahtaya temas etmediğinden emin olmalıdır.
 • İlk vuruş yapan oyuncu, forvet oyuncusunu taban çizgisine yerleştirmeli ve tek seferde vuruş yapmalıdır. Bir faul olarak kabul edileceğinden, oyuncunun vuruş sırasında forvet veya tahtayı sarsmasına izin verilmez .
 • Tekler oyununda dönüşümlü olarak vardiyaları kırma fırsatı. Çiftlerde, mola saat yönünün tersine hareket eder.
 • Rakip, kıran veya vuran oyuncu bir carromman’ı cebe indirene kadar vuruş almaz.
 • Vurucuyu taban çemberi üzerinde konumlandırırken, oyunun hiçbir anında hayali çizgiye dokunmamalıdır.
 • Bir oyuncunun grevi veya dönüşü sona erdiğinde, hakem gerekirse forvet oyuncuyu rakibe geçirmekle sorumludur. Oyuncular, carrom yasalarına uymaları şartıyla kişisel forvetlerle oynayabilirler.

Carrom Oyun Kuralları

 • İlk turda, oyuncuya “kırmak” için üç deneme hakkı tanınır, yani merkezi sayaç grubunu rahatsız eder.
 • Forvetin hangi parçaya ilk vurduğu önemli değil ve forvetin hiçbir parçaya çarpıp vurmaması önemli değil.
 • Bir forvet, Vezir’i ve / veya kendi renginden bir veya daha fazla parçayı cebe sokarsa, oyuncu forvet oyuncusunu alır ve başka bir vuruş yapar.
 • Oyuncu taşı cebe sokmazsa veya faul yapmazsa sıra biter.
 • Merkeze dönen parçalar, ana daire içindeki diğer parçaların üzerine yerleştirilebilir.
 • Taşlar kenarlarında durursa veya başka bir taşla üst üste gelirse, normal oyun akışı içinde tekrar hareket edene kadar oldukları gibi kalırlar.
 • Vurucu başka bir parçanın altında durursa, forvet, kaplama parçasını mümkün olduğunca az rahatsız ederek çıkarılmalıdır.

Kraliçeyi Örtmek

 • Oyuncu, carrommanlarından en az birini ağa bağladıktan sonra Kraliçe cebe indirilebilir.
 • Oyuncu, carrommanını cebe sokarak veziri örtmek zorundadır, bu durumda, vezir puanları verilir, oyuncu tahtayı kazanmaya devam eder.
 • Her siyah-beyaz carromman bir puan, vezir üç puan taşır.
 • Bir oyuncu, üzeri örtülüyse vezir puanlarını alır ve oyuncu tahtayı kazanır.
 • Rakibin carrommenleri bırakıldığında ve geri kalanı cebe girdiğinde tahta sona erer. Kazanan, tahtada kalan rakibin carrommen sayısı artı tahta galibi cebe düşürdüyse vezir puanı kadar puan alır. Aksi takdirde, kazanan tahtada kalan carrommen sayısına eşit puan alır. Böyle bir durumda, rakip cebe attığı için vezir puanlarını alamaz.
 • Bir oyuncu vezir ve forvet oyuncusunu tek bir doğru vuruşta cebe atarsa, o zaman vezir ve ek iki carrommen, oyuncunun sırasına devam etmesi için daireye yerleştirilir.
 • Oyuncu forvetle bir siper alırsa, kraliçe artı iki carrommen daireye geri döner. Oyuncu daha sonra oynamaya devam eder. Vezir ve rakibin carromman’ı yanlışlıkla cebe indirildiğinde bile aynıdır. Sadece rakibin carrommanının merkeze yerleştirilmediği.
 • Farz edin ki, bir oyuncunun carrommanlarından herhangi birini cebe indirmeden vadesi vardır, o zaman cebe indirilen ilk carromman tahtaya geri döner ve oyuncu greve devam eder. Böyle bir durumda, oyuncu artık önce veziri cebe sokabilir ve koruyabilir.
 • Her oyuncudan sadece bir carromman tahtada vezir ile kaldıysa ve o zaman vezire ve rakibin carrommanına ceplerini vuran oyuncu tahtayı kazanır ve gemide kalan carromman sayısına eşit puan alır.
 • Bir oyuncu, kraliçeyi ve carromman’ı tek bir vuruşta cebe indirirse, kraliçe korunmuş sayılır.

Puanlama

 • Bir tahta oyununun toplam puanı 25’tir. Oyuncular 21 ve üzeri puanlar için vezire güvenemezler. İlk 25’e ulaşan oyuncu bir oyunun galibi ilan edilir.
 • Bir oyuncuya vuruş yapması veya kırması için 10 saniye verilir. Bunu yayınlayın, rakip fırsat alır.
 • Oynanan maksimum sekiz oyun tahtası vardır. Bu sayıdaki panolarda ilk olarak 25 puan alan bir oyuncu kazanan olacak veya sekiz masanın sonunda maksimum puanı alan bir oyuncu kazanan olacaktır.
 • Sekiz masanın tamamı, oyunun başlamasından itibaren 25 dakika içinde bitirilmelidir. Bitmemişse, son panonun sonunda maksimum puana sahip oyuncu kazanan olarak ilan edilecektir.

Fauller

Bir faul bir bir oyuncu sonuçları işledikleri yüzünden veya cezası . Aşağıda birkaç yaygın faul örneği verilmiştir –

 • Bir oyuncu boştayken veya oynarken tahtayı veya carrommenleri rahatsız eder veya dokunur. Faul olarak kabul edilir ve oyuncunun bir carromman nedeniyle ödeme yapması gerekir.
 • Bir carromman bir grevde veya oyunda tahtadan dışarı çıkarsa, vuruş yapan oyuncu sırasını kaybeder.
 • Carrommen’e vurmak için itilen bir forvet faul olarak kabul edilir ve bir carromman cezası verilir veya oyuncu sırasını kaybeder.
 • Bir oyuncu forvet oyuncusunu tek başına veya forvet oyuncusunu carrommen ile cebe atarsa, faul olur. Ceza olarak, carromman tahtaya geri döndürülür ve oyuncu sırasını kaybeder. Böyle bir durumda rakip, carromman’ı dairenin herhangi bir yerine yerleştirme şansı yakalar. Ayrıca, vurucu oyuncu sırasını kaybeder.
 • Bir oyuncu vuruşta veya dönüşte önce veziri cebe atarsa, faul olur.

Carrom Varyantları

Turnuvalarda carrom profesyonel düzeyde oynandığında, yalnızca bir sabit format vardır, yani Board . Bununla birlikte, carrom başka şekillerde de çalınabilir, ancak bunlar ağırlıklı olarak eğlence amaçlıdır.

Yazı tahtası

Board, profesyonel düzeyde oynanan bir formattır. Bu formatta, her gemiciye bir puan verilir ve kraliçe üç puan taşır. Kazananı puanlara göre belirlemek için profesyonel düzeyde oynanan yalnızca sekiz oyun tahtası vardır. Limit 25 puandır ve bu seviyede oyunu oynamak için uyulması gereken birçok yasa vardır.

Toplam puan

Toplam puan, bir oyuncunun herhangi bir carromman’ı cebe indirmekte özgür olduğu oyunun daha eğlenceli bir yönüdür. Gruba bağlı olarak siyah beş puan, beyaz 10 puan ve vezir 25 veya 50 puan taşır. Bu, evde bireyler veya gruplar olarak oynanır. Maksimum puanı alan kişi veya grup, sayısız turdan sonra kazanan ilan edilir. Genel olarak, kraliçe üstte olan dokuz beyaz ve siyah carrommen merkezde istiflenir. Rastgele olarak, bir oyuncu ilk vuruş yapar ve her vuruşta bir carrommen’i cebe indirebildiği sürece grevi devam ettirir, aksi takdirde bir carromman cebe girmediğinde vuruş başka bir oyuncuya geçer.

Duboo

Duboo , çoğunlukla Pakistan’ın Karaçi kentinde oynanan bir carrom türüdür . Normal bir carrom tahtasından daha büyük bir tahtada oynanır. Bu formatta, forvet, tahta boyunca kaydırılır ve profesyonel carromda yapıldığı gibi fiske edilmez.

Tokyu-ban

İngilizce’de ‘dövüş topu tahtası’ anlamına gelen Tokyu-ban , Japonya’nın bazı bölgelerinde oynanan bir tür carromdur.

Carrom Turnuvaları

Carrom yıllar içinde oldukça popüler hale geldi ve birçok ülke profesyonel turnuvalar öğrenmek ve organize etmek için öne çıkıyor. 2013–14’te düzenlenen çeşitli uluslararası turnuvaların bir listesi aşağıdadır –

Turnuva AdıYer
17. SAARC Ülkeler Carrom ŞampiyonasıKalküta, Batı Bengal
5. Asya Carrom ŞampiyonasıKalküta, Batı Bengal
1. Dünya Gençler Carrom Şampiyonası (19 yaş altı)Gurgaon, Haryana
Uluslararası Şampiyonlar TurnuvasıGurgaon, Haryana

Pek çok ülkenin kendi organizasyon organları vardır ve uluslarını uluslararası düzeyde temsil edebilecek en iyi oyuncuları seçmek için ulusal düzeyde şampiyonalar düzenlerler. Bu uluslararası turnuvaların çoğu Asya ülkelerinde düzenleniyor.

Carrom Şampiyonları

Uluslararası Carrom Federasyonu, oyunun küresel yönetim organıdır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi de sporu 1990’larda tanıdı. Hindistan ve Sri Lanka, carrom’da yıllar içinde dünya şampiyonları üretti. Aşağıda erkekler ve kadınlar kategorisindeki mevcut şampiyonlardan bazıları yer almaktadır.

Oyuncu Adı (Bayanlar)Ülke
Rashmi KumariHindistan
S. IlavazhakiHindistan
Kavita SomanchiHindistan
M. Parimala DeviHindistan
Roshita JosephSri Lanka
Yashika RahubaddahSri Lanka
MadushikaSri Lanka
Chalani LakmaliSri Lanka

 

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu