Çekiç Atma Kuralları

Çekiç Atma Genel Bakış

Çekiç Atma bir güç, denge ve projeksiyon sporudur. Ağır fiziksel gücün yanı sıra, mükemmel bir ayak çalışması koordinasyonu gerektirir. 1900’den beri erkekler kategorisinde Olimpiyat Oyunlarının bir parçasıdır. 1995 yılında kadın kategorisine de girmiştir. Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) bu sporun yönetim organıdır.

Çekiç Atma, sporcunun kendisine bağlı bir tel veya ip yardımıyla havada döndürerek ağır bir küresel nesneyi belirlenen mesafeye fırlatması gereken popüler bir saha ve koşu yarışmasıdır. Bu spor hem erkek hem de kadın kategorisinde oynanır. Seyircilerin güvenliği için, sporcular yarı kapalı bir alanda performans sergilerler.

Çekiç Atmanın Kısa Tarihi

Çekiç atmanın izleri, Tailteann halkının bir iple tutturulmuş ağır taş veya metal malzemeler atarak yeteneklerini krallarının önünde sergilediği 18. yüzyıla kadar yapılabilir. Kısa süre sonra kültür geliştirildi ve 1900’de modern Olimpiyat Oyunlarında tanıtılan bir spora dönüştürüldü.

Pek çok insan ayrıca bu sporun kökeninin Kral Edward-I’in silah kullanımını yasakladığı İskoç bağımsızlık savaşından geldiğine inanıyor. Atma bu tip geç 13 ordu erkekler tarafından uygulanan edildiği sonucunda inci veya 14 inci yüzyıl. 1995’e kadar.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) kadın yarışmasını bu kategoriye dahil etmek için herhangi bir düzeltme yapmadı, ancak nihayet 2000 Yaz Olimpiyatları’nda kadınlar ilk kez çekiç atma ile ilk kez sahneye çıktı ve bir yıl sonra dünya şampiyonalarında da tanıtıldı.

Katılan ülkeler

Çekiç Atma, atletizm işi etkinliğinin altında geliyor. 1900’de Olimpiyat Oyunlarına girmesinden bu yana, bu sporun popülaritesi farklı ülkelerde katlanarak arttı. Birçok Asya ve Asya dışı ülke bu spora katılır. Bu spora katılan ülkeler Çin, Tacikistan, Özbekistan, Hindistan, Kuveyt, Güney Kore vb. 2014 Asya Oyunları’nda Tacikistanlı Dilshod Nazarov erkekler kategorisinde altın madalya, Çin’den Zhang Wenxiu ise kadınlar kategorisinde altın madalya aldı.

Asyalı olmayan birçok ülke yeteneklerini Yaz Olimpiyatları gibi etkinliklerde gösterdi. Yarışmalara Norveç, İngiltere, ABD, Rusya, Çek Cumhuriyeti vb. Ülkeler hakim. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda Macaristan’dan Krisztian Pars erkekler kategorisinde altın madalya alırken , Rusya’dan Tatyana Lysenco kadınlar kategorisinde altın madalya kazandı .

Çekiç Atma Nasıl Oynanır?

Sporun çeşitli tekniklerine geçmeden önce temellerden başlayalım.

Kavrama

Kavrama, temelde sol elini kullanan kişi için sol elde ve sağ elini kullanan kişi için sağ elde yapılır. Avuç içlerini mekanik yaralanmalardan korumak için spor organizasyonu tarafından eldivenler sağlanır.

Parmakların ikinci ve üçüncü eklemleri arasında kavrama yapılır. Sol elin üst kısmına sağ el yerleştirilir. Sapın içine yerleştirilmelidir.

Sallanan

İlk önce, dairenin arka noktasında durmanız gerekir. Teknik olarak, bu saat 12 pozisyonu olacak. Ayaklarınız yere tam paralel olmalı ve sırtınız fırlatma yönüne doğru olmalıdır yani fırlatma yönü size göre saat 6’da olacaktır. Atışın momentumunu artırmak için ön salınımı kullanın.

Genel olarak, bir atlet iki sallanma kullanır; ancak, salınımın artması veya azalması konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Sallanma vücudun sağ tarafından arkadan başlatılmalıdır. Kırıcıyı gövdeden uzağa ileri yönde alın. Başının üzerinden salla. Bu hareket sayesinde, çekicin alt noktası vücudunuza göre saat 12 konumunda ve saat 6 konumunda devrilecek.

Giriş

Sallanmadan kısa bir süre sonra sporcu dönüş aşamasına girer. Çekicin konumu doğrudan atıcının önüne gelir ve alçak noktanın dönüşü başlar. Çekicin itilmesi sola doğru olur ve dönüş başlar.

Vücudun bakılması gereken diğer bazı pozisyonları şunlardır:

 • Omuzlar rahat olmalı
 • Başın hareketi pasif olmalıdır
 • Kalçaları ve dizleri esnek tutun
 • Ayaklar daire ile temas halinde kalmalıdır

Dönüşler

Bunlar, çekicin hızını artırmak için yapılan bir dizi harekettir. Genellikle 34 tur yapılır ancak bir sporcu isterse daha fazlasına da gidebilir. Ancak; Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bedenin dengelenmesidir. Ayakların zeminde güçlü bir şekilde kavranması ve kademeli hareketleri, dönme sürecine yardımcı olur.

Sağ ayağınızı ayak parmaklarınızdan ve sol ayağınızı topuklarınızdan çevirin. Sağ dizinizin yardımıyla bir sürüş eylemi gerçekleştirin ve hareketlerini tamamladıktan sonra 6o ‘saat pozisyonunda sağ bacağınızı havada yukarı kaldırın. Sağ kalçanın dönüşü sağ ayakla birlikte sırtın etrafında ve yukarı doğru gerçekleşir. Daire üzerindeki zemine temas ederek tam olarak saat 3 pozisyonunu işaretler.

Ayağın dönüşü ile hızlanma kuvveti kalça ve sağ ayaktan saat 12 pozisyonunda yer alan çekicin tabanına aktarılır. Kuvvetin uygulanması sırasında, çekiç bilyesi aşağıya doğru yolda olmalı ve daire ile her iki ayağınızın arasında temas olmalıdır. Döndürme işlemi boyunca sağ ayak daire ile temas halinde kalır. Vücudun üst kısmı pasif pozisyonda kalır ve kollar düz, omuzlar gevşetilmiş olmalıdır.

Teslimat

Tekrarlayan rotasyon sayesinde top hızlanmasına ulaşır, ancak atıcı hala ayakları çemberle temas halindeyken topu döndürmeye devam eder. Çekicin serbest bırakıldığı nokta , yüksek nokta olarak bilinir .

Alçak noktanın tam karşısına yerleştirilmiştir. Alçak noktanın tersine, çekiç, kalça, ayak bilekleri ve dizlerin uygun şekilde uzatılmasıyla yukarı doğru sürülür ve sonra serbest bırakılır. Bu işlem sırasında vücudun sol tarafı bloke edilmeli ve saat 9 konumunda ayakların yukarı doğru sürülmesi yapılmalıdır.

Topuk Ayak Döndürme Ayağı

İlk sallanma hareketi, sol ayak topuğunun ve sağ ayak topunun döndürülmesi ile başlar. Çekiç saat 9 pozisyonunu geçer geçmez sağ ayağınızı havada yukarı kaldırabilirsiniz ve dönüş sol ayağın dış tarafından yapılacaktır. Top saat 6 pozisyonuna ulaşır ulaşmaz, sol ayağı ayak parmaklarına doğru kaydırır. Saat 3 pozisyonu geldiğinde sağ ayağınızı yere koyun.

Saat 3 ile 12 arası kalan tüm dönüşler ayak topu yardımı ile yapılabilir. Top saat 12 pozisyonuna yaklaştıkça sol ayağın kaydırılması topuk seviyesine gider ve bir sonraki dönüş gerçekleşir. Çekiç tarafından elde edilen mesafe, öncelikle şu üç faktöre bağlıdır:

 • Çekiçin serbest bırakıldığı açı
 • Serbest bırakıldığı yükseklik
 • Atıldığı hız

Çekicin fırlatılma hızı herkes arasında baskın etkiye sahiptir. Bu nedenle sporcu, etkili antrenman ve sürekli pratikle bunun üzerinde giderek daha fazla egzersiz yapmalıdır.

Çekiç Atma Kuralları

Bir sporcu, Çekiç Atma yarışmasında oynarken aşağıdaki kurallara uymalıdır –

 • İlk sallanmaya başlamadan önce, bir sporcunun çekiç başını dairenin içine veya dışına koymasına izin verilir.
 • İlk vuruş başlamadan önce atıcı, çekicini yere koyarsa faul değildir, ancak ön vuruştan sonra çekicin başı yere temas ederse veya çekiç sporcu tarafından düşürülürse faul olarak sayılır. .
 • Havadayken, çekiç kırılırsa, sporcunun doğru kurallar ve düzenlemelere göre oynamış olması koşuluyla, faul olarak sayılmayacaktır.

Çekiç Atma Kurallar

Bir çekiç şu üç bölümden oluşur: Metal kafa, Tel ve Tutamak.

 • Çekiç başı demir gibi sağlam malzemeden yapılmalı ve küre şeklinde olmalıdır. Çap erkeklerde 110 mm, kadınlarda 95 mm olmalıdır.
 • Dolguya izin verilir ve hareket ettirilemez olacak ve ağırlık merkezi küre merkezinden 6 mm’den fazla olmayacak şekilde yapılmalıdır.
 • Burada kullanılacak tel minimum 3 mm çapında tek ve kırılmamış tip olacaktır. Havadayken daha fazla esnememelidir. Tel, çekicin her iki ucuna da fırlatılabilir.
 • Tutamağın yapısı tek veya çift ilmek tipi olabilir, ancak sert olmalı ve her iki tarafta herhangi bir menteşe bağlantısı olmamalıdır.
 • Tutamak, telin ilmeği içinde döndürülemeyecek şekilde tele bağlanmalıdır.
 • Çekiçin ölçümü, sapın içinden yapılmalıdır.
 • Seyircilerin güvenliğini sağlamak için performans boş bir kafes içinde yapılmalıdır.

Çekiç Atma Eğitimi

Genellikle atıcılar tek bir atış için yarışmazlar; çekiç atma, cirit atma vb. gibi birden fazla etkinliğe katılırlar. Bu nedenle, eğitim programları her tür atışa yardımcı olacak performansa dikkat edilerek hazırlanır. Öyleyse, bir sporcunun gücünü ve gücünü geliştirmeye yardımcı olacak bazı temel eğitim programlarından geçelim.

Power Snatch

Atma sırasında, hızlandırıcı çekici kaldırmak ve gereken yöne fırlatmak için yeterli enerjiye ihtiyacınız vardır. Bu egzersiz yalnızca bu amaç için tasarlanmıştır.

Koparma sırasında kavrayabilmek için bir Olimpik bara ihtiyacınız var. Onu dizlerinizin hemen dışına yerleştirin ve koparmaya başlarken yere doğru sertçe itin ve kısa süre sonra topuğunuzdaki tüm ağırlığınızı geri kazanın. Bölünmüş Bacak koparma desenini izlerseniz kapmak daha iyidir .

Ön Çömelme

Çekiç atma, diz kirişlerinin, uylukların ve kalçaların aşırı güçlenmesini gerektirir. Günlük egzersiz programınızda ağız kavgası yaparsanız, performansınıza yardımcı olacaktır.

Kendi egzersiz tarzınızı tasarlamak için öne ve arkaya çömelmeyi karıştırabilirsiniz. Ancak çekiç atma durumunda, kalçalarımız topukların arkasında kalır, bu yüzden bize çok yardımcı olacak olan ön çömelmedir.

Üç çeyrek çömelme hareketi de daha iyidir. Sporcular genellikle çekice karşı koyarken, çekicin dışa doğru çekme kuvveti hakkında çok fazla düşünürler. Yani ön çömelme egzersizi onların uyluk ve kalça kaslarını çok daha güçlü hale getirecek.

Tuzak Rahatlatıcı

Çekiç atma merkezkaç kuvvetine bağlıdır. Hızın çekiç atışına yardımcı olduğu doğrudur, ancak bazen aşırı hız da atışı bozabilir. Bu nedenle yarıçapı artırmak hızdan daha iyidir.

Bu açıklamadan, çekici yükseltirken kaslarınızı sıkarak ve sıkarak çok fazla kuvvet uygularsanız, o zaman dönüş yarıçapını kısaltacak ve bu da atış seviyesini de düşürecektir. Bunun yerine, ağırlığı kademeli olarak yerden çekecek sürekli bir hareket oluşturarak sadece çekme hareketine daha fazla odaklanın.

Çekiç Atma Güvenlik Önlemleri

Spor dışarıdan basit görünse de, sahada gerçekleştirirken birçok güvenlik önlemine ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, performanstaki herhangi bir uyuşmazlığın hem sporcu hem de seyirciler için büyük bir yaralanmaya neden olabilmesidir. Bu nedenle genellikle yarı kapalı bir kaplamada oynanır.

Yarışma sırasında uyulması gereken bazı önemli güvenlik önlemleri şunlardır:

 • Gösteri sırasında, tüm toplayıcılara ve görevlilere oyun alanına geri dönmemeleri emredilir. Bunun nedeni, en kötü durumda, herhangi bir uygulayıcı dengesini kaybederse, bazı tehlikelerin ortaya çıkabilmesidir.
 • Aleti atletik alana getirdikten hemen sonra, toplayıcılara başlarının yan tarafına ya da geriye doğru yürümeleri tavsiye edilir.
 • Yetkililer ve diğer hakemler her zaman filenin arka tarafında durmalıdır.
 • Uygulamaya başlamadan önce zemini her zaman inceleyin çünkü yağışlı mevsimde veya kış mevsiminde maksimum zamanlar, zemin ıslak ve kaygan hale gelir.
 • Zemin herhangi bir yabancı cisimden temiz olmalıdır.
 • Fırlatmadan önce iniş alanında kimsenin bulunmadığından emin olun.

Çekiç Atma Şampiyonları

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), çekiç atmanın yönetim organıdır. Her katılımcı ülkenin, sporu takvim boyunca başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır.

İşte bu sporun bazı önemli turnuvalarının bir listesi.

 • Yaz Olimpiyatları
 • Dünya Şampiyonası
 • Asya Oyunları
 • İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları

Birçok oyuncu çeşitli turnuvalarda altın, gümüş ve bronz madalyalar aldı. Ayrıntıları az olan bu şampiyonlardan bazıları burada tartışıldı.

Yuriy Sedykh

Yuriy Sedykh, Sovyetler Birliği için bir rakiptir. İkisi Olimpiyat Oyunlarında ve biri Dünya Şampiyonasında olmak üzere altı altın madalya kazandı. Ayrıca Olimpiyatlarda ve Dünya Şampiyonasında birer gümüş madalya kazandı.

Bunun yanı sıra Avrupa Şampiyonası’nda üç altın madalya kazandı ve 86.74 metre atarak dünya rekoru kırdı. Şu anda ABD’de çeşitli yıllık çekiç kamplarını yönetiyor.

Sergey Litvinov

Sergey Litvinov, Sovyetler Birliği için bir rakiptir. Moskova’da düzenlenen 1980 Olimpiyatları’nda gümüş madalya ve 1988 Seul Olimpiyat Oyunlarında altın madalya aldı. Dünya Şampiyonalarında iki kez altın madalya kazandı.

Ayrıca Avrupa Şampiyonalarında gümüş ve bronz madalya kazandı. 1983’te 84.14 metre ile dünya rekorunu kırdı. Oğlu Sergey aynı zamanda iyi bir çekiç atıcıdır.

Anita Wlodarczyk

Anita Wlodarczyk, Polonya için bir rakiptir. İlk madalyasını 2007 yılında U23 Şampiyonasına katılarak kazandı. 2012 Olimpiyatları’nda gümüş ve 2016 Olimpiyatları’nda bir altın aldı.

Dünya Şampiyonalarında, Avrupa Şampiyonası’nda iki altın ve bir gümüş kazandı, üç altın ve bir bronz kazandı. Ayrıca Avrupa Takım Şampiyonalarında iki altın ve bir gümüş kazandı. 80 metrenin ötesine çekiç atan ilk kadın.

Betty Heidler

Betty Heidler, Almanya için bir rakip. Kariyerinde şimdiye kadar üç altın, üç gümüş ve bir bronz olmak üzere yedi madalya kazandı.

Betty, Dünya Şampiyonalarında, Avrupa Şampiyonalarında ve Universiade’de birer altın madalya kazandı. Dünya Şampiyonalarında iki ve Avrupa Şampiyonalarında bir gümüş madalya kazandı.

2012 Londra Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandı. 79.42 metre mesafeden atma konusunda dünya rekoru var.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu