Çim Hokeyi Kuralları

Hokey, dünya çapında birçok ülke tarafından oynanan bir oyundur. En iyi hokey oynayan ülkelerden bazıları Hindistan, Pakistan, Yeni Zelanda, Hollanda ve Büyük Britanya’dır. 

Çim Hokeyi Tarihçesi

Çim Hokeyin kökeni, insanların top oynarken tasvir edildiği eski gravürlere ve belgelere dayanan varsayımlarla binlerce yıl öncesine dayanır. aralarında tahta bir savaş.

Tarla hokeyi, bu, İngiltere’deki XIX.Yüzyıldan geliyor. Kesin tarih bilinmemekle birlikte ilk takımların ve resmi kuralların 1850 yılında çıkmaya başladığı ve birkaç yıl sonra sporun çoktan İngiltere’ye yayıldığı biliniyor.

Orada çim hokeyi ortaya çıktı, İngiliz kolonileri de, Olimpiyat Oyunlarının tek galibi olan Pakistan ve Hindistan’ın onlarca yıldır hakim olduğu sporu oynamaya başladı.

Sporun zirvesi, 1928’de yeniden kurulmasından bu yana en çok katılan sporlardan biri olduğu Olimpiyatlar biçiminde geliyor.

Oyunun Amacı

Hokeyin amacı, sopayla bir topu kaleye vurmaktır. Top kaleye her girdiğinde o takıma bir sayı verilir. Maçın sonunda en çok gol atan takıma kazanan verilir. Her iki takımın da aynı sayıda gol atması durumunda beraberlik çağrısı yapılır.

Oyuncular ve Ekipman

Her takım 11 oyuncudan oluşur. 1 kaleci ve 10 dış saha oyuncusu olarak ayrılmıştır. Dış saha oyuncuları, savunmacılar, orta sahalar ve saldırganlardan oluşacaktır. Her pozisyonun miktarı, takımın benimsediği dizilişe göre derinleşecektir. Maçı kazanmak veya kaybetmek için zorlayan bir takımın oyunun sonunda kalecisinin olmaması çok nadir görülen bir durum değildir.

Çim Hokeyi Saha Ölçüleri:
Çim Hokeyi Oyun sahası diktördgendir. Sahanın Uzunluğu 91.40 metredir, Sahanın genişliği 55.00 metre’dir.
Oyun alanını belirleyen çizgiler beyaz renkte olmalıdır. Tüm çizgiler 75mm. Genişliğinde olmalıdır.
Çim Hokeyinde Bayrak direkleri
Bayrakların Yüksekliği 1.20 ile 1.50 metre arasındadır. Sahanın her bir köşesine yerleştirilir. Tehlike arz etmemelidir. Genişlikte ve boyda 300 mm’yi aşmayan bayraklar olmalıdır.
Çim Hokeyinde Kaleler
Kalenin boyu 2.14 metredir, kalenin eni 3.66 metre’ dir.

Çim Hokeyinde Kullanılan Top
Topu küre şeklinde ve serttir, topun ağırlığı en az 156 gram en fazla 163 gram olmalıdır. Çevresi en az 224 mm. En fazla 235 mm.
Stick: Stick düz ve ucu kıvrıktır. Tüm kenarlar yuvarlaktır. Toplam ağırlık 737 gramı geçemez.

Puanlama

Bir oyuncu topa kale direkleri arasında ve 16 yarda alanı içinden çizgi üzerinden vurduğunda gol olur. Topa oyuncu sopasıyla vurulmalıdır ve vücudun herhangi bir şekilde kullanılması ihlal olarak adlandırılacaktır.

Goller, 16 yarda alanında bir faul yapıldığında verilen penaltı kornerlerinden atılabilir. Bir penaltı köşesinden savunma takımı, hepsi kale çizgisinde sıralanır. Bir oyuncu topu kale çizgisinin her iki tarafından 10 yarda uzaklıktan vurduğunda hücum eden takımın tamamı 16 yarda alanının dışında olmalıdır. Top tekrar oynandığında, bir takım arkadaşı kaleye başka bir vuruş yapmadan önce topu durdurur.

Oyunu Kazanmak

Oyun, oyunun sonunda en çok gol atan takım tarafından belirlenir. Her oyun, aralarında 5 dakikalık dinlenme ile 35 dakikalık iki yarıdan oluşur. 70 dakikanın sonunda skorların aynı olması durumunda oyun berabere biter.

Kartlar

Kartlarla ilgili çim hokeyi kuralları, 3 kartın olduğu normal sporlardan biraz farklıdır:

 • Yeşil –  Bu yalnızca ihlali gerçekleştiren oyuncu için bir uyarıdır.
 • sarı –  Bir oyuncu faul yaptığında, biraz daha ciddi olan bir sarı kart görür ve oyundan uzaklaştırılır ve değiştirilemez. Askıya alma süresi hakem tarafından belirlenir.
 • Kırmızı –  Daha da ciddiyse, kırmızı kart gösterilir ve oyuncu oyunun geri kalanına ihraç edilir.

Çim Hokeyi Oyun Kuralları

 • Her takım 11 oyuncu ve 6 yedekten oluşur.
 • Her oyuncunun, topa vurmak için sopanın sadece bir tarafını kullanabileceği bir hokey sopası vardır.
 • Top 16 yarda alanı içinden rakibin kalesine başarılı bir şekilde vurulduğunda bir gaol atılır.
 • Top sopayla geçilmeli veya dripling yapılmalıdır ve vücudun başka hiçbir kısmının kasıtlı olarak topla temas etmesine izin verilmez.
 • Bir oyuncu aşağıdaki durumlarda faul veya ihlal çalınır:
  • Kasten başka bir oyuncuya zarar vermek amacıyla topa vurmaya çalışır.
  • Topu hareket ettirmeye veya durdurmaya yardımcı olmak için kasıtlı olarak bir vücut parçası kullanır.
  • Hokey sopasının yuvarlak tarafıyla topa vurur.
  • Sopasını bel hizasının üzerine kaldırın.
  • Oyuna müdahale etmek için rakiplerinin sopasını vur.

Kaleci dışında, hiçbir oyuncu vücudun herhangi bir yeriyle top oynayamaz.
Top yandan dışarı çıktığında, topun çıktığı alanda yere yapılan bir yandan atış yapılır.
Sporların büyük çoğunluğunun aksine, dönebilir, bu da topla dışarı çıkabileceği anlamına gelir.
Oyuncu rakibini engelleyemez ve topu gövdesi ile örtemez, sadece bunu hareket ederken yapabilir.

Avantajları ve Faydaları

Çim hokeyi, birçok faydası olan yoğun bir spordur. Burda biraz var :

 • Çim hokeyi gerginliği azaltır ve stresi azaltır
 • Çim hokeyi, kardiyovasküler sistemi güçlendirir ve dayanıklılık oluşturur
 • Çim hokeyi vücut kaslarını ve kemikleri güçlendirir
 • Çim hokeyi çeviklik , öngörü ve esneklik geliştirir
 • Saha hokeyi takım ruhunu ve adil oyunu güçlendirir ve kendini aşar

Eksileri, dezavantajları ve zararları

Bazı durumlarda (kardiyovasküler problemler, solunum problemleri, sırt problemleri, gebelik …) çim hokeyi tavsiye edilmez. Çim hokeyinin her şeyden önce güvenlik talimatları ihmal edilmemesi gereken bir temas sporu olarak kaldığı unutulmamalıdır. Son olarak, herhangi bir sporda olduğu gibi, çim hokeyinde sıfır risk yoktur. Hokey oyuncusu burkulma, tendinit veya gözyaşı gibi yaralanmalara maruz kalır.

Çim Hokeyi – Tarihi, Kuralları, Yönetmelikleri ve Daha Fazla Bilgi..

Çim Hokeyi Tarihi

Antik Yunanistan’da insanlar bir korna ve bir topla oyun oynadılar ve M.Ö.510’lara kadar uzanan bir tasvir var. Korna ve top bunu çim hokeyi ile ilişkilendirir.

Tasvirde, iki kişi bir karşılaşma içindeyken diğerleri bakmaktadır. Bu yüzden araştırmacıların yorumları farklıdır. Bazıları bunu bir takım sporu, bazıları ise bire bir bireysel aktivite olarak yorumladığında.

Bazı araştırmacılar bunun atalarının çim ve hokey ve yer bilardosu gibi saha oyunları olduğuna inanıyor.

Araştırmacılar ayrıca eski Mısır ve Avrupa el yazmalarında neredeyse aynı tasviri buldular. Ve kanıtlar 14. yüzyıldan 17. yüzyıla aitti.

MÖ 300 civarında Doğu Asya’da oyulmuş tahta sopayla ve topla oynanan bir oyunun kanıtı vardır.

İç Moğolistan’daki Çin’in Daur halkı ‘beikou’ oynadı ve çim hokeyini andıran bir oyun. Yaklaşık 1000 yıldır oynuyorlar. Ming hanedanlığı döneminde, Çin’deki insanlar çim hokeyi ve yer bilardosunu andıran bir oyun olan Suigan’ı oynadılar.

Khidi Khundi, 17. yüzyılda Hindistan’ın Pencap eyaletinde insanların oynadığı ve birçok yönden çim hokeyine benzeyen bir oyundur.

16. yüzyıla ait Güney Amerika’daki Şili yerlileri, hokey ile de ortak özelliklere sahip Chueca adlı bir oyun oynadılar.

İrlanda ve İzlanda’da, insanların sopalarla rakiplerinin kalesine doğru sürdüğü oyunlar orta çağların başlarına kadar uzanıyor.

12. yüzyılda, Fransa ve Britanya’daki köylüler ve mahalleler bir takım top oyunu ‘la Soule’ oynadılar. Ve hokeyin uzun mesafeli bir versiyonudur.

Orta çağlarda ve erken modern çağda hokey gibi oyunlar din adamlarının ve aristokrasinin ayrıcalıklarından biriydi. Ve yasalar sıradan insanların oyunları oynamasını kısıtladı.

Eski Persler, süvari eğitimi için Polo: at sırtında hokey kullandılar. Oyun askeri eğitim için de kullanılıyordu.

Hokey kelimesinin kökeni ve ilk ortaya çıktığı zaman net değildir. Ve tarihçiler, Kral Edward III yayınladığında bildiride olduğuna inanıyorlardı. Ancak tarihçi John Strype, 1720’de bildiriyi çevirirken bunu kullanmadı.

19. yüzyılın başlarında, modern oyun İngiliz Devlet Okullarından büyümeye başladı. Ve ilk kulüp 1849’da güneydoğu Londra’daki Blackheath’teydi. Kış oyunları için Middlesex kriket kulüplerinde oynanan versiyon, modern kuralların çerçevesine sahipti.

Hokey federasyonu 1886 yılında kuruldu. Ve ilk uluslararası yarışma 1895 yılında gerçekleşti. 1900 yılında uluslararası kurallar kurulu işlemeye başladı.

Çim hokeyi Yaz Olimpiyatları’na 1908 yılında girdi ve 1920’de de oynandı.

1924’te, oyun Olimpiyatta yer bulamadı ve olay Avrupa ülkelerinin uluslararası bir yönetim organı olan Fédération Internationale de Hockey’i kurmasına neden oldu. Spor bir kez daha 1928’de Olimpiyatlara girdi.

Oyunun tarihine göre en eski iki kupa İrlanda Büyükler Kupası ve 1894 ve 1895’e kadar uzanan İrlanda Gençler Kupası’dır.

Hindistan 1928’de Olimpiyatlara girdi ve 1932’den 1956’ya kadar tüm oyunları kazandı. Ardından 1964 ve 1980 yıllarında oyunu kazandı.

Suni çim, 1970’lerin başında geleneksel alanların yerini almaya başladı. Oyunun doğasını değiştirdi ve oyunun hızı arttı. Yeni teknikler popüler hale geldi ve eskilerinin yerine yeni kurallar geldi.

Kadın hokey taraftarları 1927’de Uluslararası Kadın Hokey Birliği Federasyonu’nu kurdu. 1982’de iki yönetim organı birleşti ve 1980 yılında kadın hokeyi Olimpiyatlara girdi.

Oyun Alanı

Metrik boyutlar, Uluslararası Hokey Federasyonu kurallarına göre kullanılmaktadır. Saha, 91.4 m ✕ 55 m ölçülerinde dikdörtgen bir alandır.

Her iki uçtaki kale alanı 2,14 m yüksekliğinde ve 3,66 m genişliğindedir ve merkez ile taban çizgisi arasındaki mesafe 22,90 m’dir.

Merkeziyle birlikte 0,15 m çapında ölçen penaltı atış alanı, her bir kale sahasının merkezinden 6,40’dadır. Atış dairesi taban çizgisinden 15 m.

Oyun Sahası

İlk yıllarda insanlar doğal çim sahada çim hokeyi oynadılar. 1970’lerde sentetik çimlerin piyasaya sürülmesinden sonra, birçok ülke onu kullanmaya başladı ve sentetik çimin kullanıldığı ilk Olimpiyat oyunları, 1976’daki Montreal Olimpiyatlarıydı.

Uluslararası turnuvalar ve ulusal düzeydeki yarışmalar için, sentetik çim, oyunu yetkilendirmek için bir zorunluluktur.

Üç ana yapay hokey yüzeyi türü vardır ve dolgusuz veya su bazlı, giyinmiş veya kumlu ve doldurulmuş veya kumla doldurulmuş türlerdir.

Kum bazlı sahalar 1970’den sonra kullanımdaydı ve son yıllarda su bazlı çim kullanımında artış var. Daha fazla su kullanımını ele almak ve ekolojik sorunları önlemek için, hokey federasyonu şimdi hibrit çimlerin kullanılmasını öneriyor.

Çim Hokeyi Kuralları

Bu sporda iki takım birbiriyle yarışır ve her takımın her tarafta on bir oyuncusu vardır. Oyuncular arasında on oyuncu saha oyuncusu ve bir oyuncu kaleci.

Herhangi bir sayıda oyuncu değişikliği olabilir ve oyuncu değişikliği bir penaltı köşesi sırasında belirli kısıtlamalara sahiptir.

Oyuncular topa tekme atamazlar ve sadece sopanın düz tarafıyla topa vurabilirler. Ancak kaleci, rakibinin gol atmasını önlemek için vücudunun herhangi bir bölümünü kullanarak topu durdurabilir.

Bir oyuncu kontrolü kaybederse ve topa vurursa, daha fazla dripling yapamaz. Bunun aksine, topa kasıtlı bir şekilde vurmak, topun kontrolünü kaybetmeye neden olur.

Oyun sırasında oyuncular sopayı çok yükseğe sallayamaz ve bu da başkalarına zarar verebilir. Kurallara göre, bir oyuncu sopasını omuz yüksekliğinden daha fazla sallayamaz.

Oyun sırasında herhangi bir noktada, yalnızca iki oyuncu topu idare edebilir ve diğer herhangi bir müdahale üçüncü şahıs engelidir. Daha sonra topun hakimiyeti değişir veya serbest vuruşa neden olur.

Oyuncular raketin sadece düz tarafını kullanabilirler ve yuvarlatılmış tarafın kullanılması ceza ile sonuçlanır.

Topla oynamak oyunun bir parçasıdır ve oyuncu rakibe fiziksel olarak veya hokey sopasına dokunmadığı sürece yasaldır. O zaman bir cezaya yol açacak.

Bir oyuncu yalnızca üç şekilde gol atabilir ve bunlar sahadan gol, penaltı korneri veya penaltı vuruşudur.

Diğer birçok spor dalında olduğu gibi, oyuncuları uyarmak için yeşil, sarı ve kırmızı kartlar kullanılmaktadır. Kartlar arasında yeşil kart ilk uyarıyı, sarı kart daha ciddi bir ihlali gösterir ve yaklaşık beş dakika süreyle geçici uzaklaştırma ile sonuçlanır ve kırmızı kart en cezalandırılabilecek suçu gösterir ve oyundan ihraçla sonuçlanır.

Oyun süresi, her biri 35 dakikalık iki yarıdır. Ve dinlenme süresi iki seans arasında beş ila on dakika arasındadır.

Daha fazla gol atan takım kazanan olur ve eşit puan olması durumunda maç berabere biter. Aksi takdirde, kazananı belirlemek için bir eşitlik bozucu geçerli olacaktır.

Çim Hokeyi Ekipmanları

Profesyonel çim hokeyi oynamak için, oyuncunun hokey sopası, ayakkabılar, korumalar ve top gibi birçok ekipman türüne ihtiyacı vardır.

Hokey Sopası

Hokey sopası seçiminde sopanın ağırlığı, kullanılan malzeme, sopanın uzunluğu ve parmağı dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir, ayrıca renk ve tasarım da diğer seçeneklerdir.

Çubuk Ağırlığı

Sopa ağırlığı oyuncunun sahadaki pozisyonuna bağlıdır ve oyuncuların işgal ettiği pozisyonlara göre biraz değişir.

Forvet olarak oynayan oyuncular için 0,5 kg ağırlığa kadar hafif bir sopa kullanışlıdır. Hafif, topun kolay hareket etmesine yardımcı olur ve ayrıca oyuncunun topa kolayca şut atmasına yardımcı olur.

Orta saha oyuncusu için 0,5 kg ila 0,6 kg ağırlığında orta ağırlıkta bir sopa faydalı olacaktır. Orta ağırlık sadece kolay harekete yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda topun sert vuruşuna da yardımcı olur.

Savunma pozisyonlarını işgal eden oyuncuların, ağırlığı 0,6 ile 0,7 kg arasında olan ağır sopalara ihtiyaçları vardır. Bu ağır sopalar, topu savunma alanından temizlemeye yardımcı olan topa sert vurmada kullanışlıdır.

Hokey Sopası ve Malzemesi

Çim hokeyi sopaları genellikle dut veya ceviz ağacından yapılır. Günümüzde çubuk yapımında fiberglas ve kompozit malzemeler de kullanılmaktadır. Tahta çubuklar darbeleri emer ve fiberglas çubuklar dayanıklıdır ve sert darbelere yardımcı olur.

Başlangıç ​​seviyesindeki oyuncular tahta çubukları kullanırken iyi bir oyun deneyimi olan oyuncular kompozit çubukları tercih ederler.

Sopa Uzunluğu

Çeşitli uzunluklarda çim hokeyi sopaları mevcuttur ve oyuncular sopaları boylarına göre seçerler. Örneğin, kısa bir oyuncunun uzun bir sopayla oynaması, hareketleri zorlaştırdığı için zor olacaktır. Seçimi kolaylaştırmak için 0,66 metreden 0,97 metreye kadar değişen uzunluklarda çubuklar mevcuttur.

Sopa Ayak

Sopanın parmak stiline bakıldığında dört tür çim hokeyi sopası vardır ve bunlar Shorti, Midi, Maxi ve Hook’tur.

Kısa parmak stili, ileri pozisyonda oynayan oyuncular için uygundur ve tasarım, dripling için en uygunudur.

Yeni başlayanlar veya orta saha oyuncuları için kısa boydan yarım inç daha büyük olan orta parmak stili uygun olanıdır. Topun durdurulmasında faydalıdır ve ayrıca top sürmeye yardımcı olur.

Sahada savunmacı olan oyuncular, daha geniş bir yüzey alanına sahip olduğu için maksi ayak stilini seçerler. Topa sert vurmak için iyidir.

Savunmacılar maksi parmak stili konusunda kendilerini rahat hissetmediklerinde, kanca parmak stili çubuğu tercih edebilirler. Maksi ayak stilini daha büyük bir şekilde tamamlayan ‘J’ şeklinde daha büyük ayak parmağına sahiptir.

Çim Hokeyi Ayakkabıları

Bir hokey oyuncusunun seçeceği ayakkabı türü oynadığı zemine bağlıdır. Çim sahalarda oynamak için, daha büyük çivilere sahip tabanlar daha iyi bir kavrama sağladığından takozlar uygundur. Dahası, daha hızlı kesimler ve daha hızlı geçişler yapmak için kullanışlıdır.

Ancak suni çim üzerinde oynamak için daha küçük çivili ayakkabılar yeterlidir ve bu da mükemmel bir tutuş sağlar. Bununla birlikte, kapalı alanda hokey oynamak için, düz yüzeylerde maksimum tutuş sağlayan kort ayakkabıları uygundur.

Dizlik

Çim hokeyi oyuncularının sopayla ve topla vurulma şansı daha yüksektir. Bu nedenle, futbolda kullanılandan farklı olan uygun tekmelik korumalarına ihtiyaçları vardır.

Bacak koruyucusu diz kapağının altından ayak bileğine kadar olan alanı korumalıdır ve sert plastiktendir. Dahası, incik koruyucuları daha kalındır ve küçük toplardan korumak için daha fazla ped alanına sahiptir. Ve oyuncular nemi emmek için şoklara takarlar.

Ağız Koruyucu

Çim hokeyi hızlı tempolu bir oyundur ve kollar, bacaklar ve sopalar her zaman hareket halindedir. Oyuncuların yüzüne vurulması oldukça olasıdır ve ağızlık takmak bir önlem olarak iyidir.

Çoraplar, döküntü korumaları, sopa çantası, elektrik bandı, tutma yeri ve top, bir oyuncunun oyunu oynarken kullanması gereken diğer ekipmanlardır.

Kaleci için Ekipman

Kask

Kalecinin başını ve yüzünü yaralanmalardan koruması için ihtiyaç duyduğu en önemli korumalardan biridir. Kaskı seçerken, topu net bir şekilde görebilmek için görünürlük çok önemlidir. En önemlisi, kalite ve konfor, dikkate alınması gereken diğer faktörlerdir.

Boğaz Koruyucu

Uluslararası Hokey Federasyonu, sert vuruşlar hayati tehlike oluşturduğundan boğaz koruyucuyu zorunlu kılar. Koruyucu boynu sarar ve tasarım boynu ve boğazı yaralanmalardan korur. Ayrıca her yaştan kaleci için koruyucuyu takmak zorunludur.

Göğüs Pedi

Ön gövdenin üst kısmını korur ve tüm vücut göğüs pedlerinde ayrıca dirsek korumaları bulunur.

Kollar ve Dirsek Koruyucu

Kollar ve dirsek koruyucusu korumayı tamamlar ve kalecinin kollarını korur. Tüm parçaları sert vuruşlardan korumak, yaralanmalardan daha iyidir.

Sağ ve Sol El Koruyucu

Sağ ve sol el koruyucular kalecinin topu durdurmasını sağlar. Sağ el koruyucusu çubuğun etrafına oturur ve sert ve yuvarlaktır. Ancak sol taraftaki koruyucu düz ve sert bir şekilde kaldırılmış yüksek çekimleri durdurur.

Kemerler ve Kasık Koruyucu

Kaleci kuşakları üst bacakları, kalçaları ve kasıkları sert vuruşlardan korur ve kasık koruyucusu kasıkların yaralanmasını önler.

Bacak Muhafızları ve Kickers

Bu koruyucu dişliler bacakların alt kısmını kaplar

Oyuncuların Çim Hokeyindeki Konumu

Rakiplerin kale direği için aktif olarak hareket eden takımlar, her tarafta on bir oyuncudan oluşur. Bunların arasında on kişi saha oyuncusu ve kalan kişi kaleci.

Kaleci, kale direğini korumak zorundadır, diğer oyuncular ise forvet oyuncusu, orta saha oyuncusu veya defans oyuncusu olarak pozisyon alabilir. Çim hokeyinde her pozisyon, oyunculardan belirli beceri ve sorumluluklara ihtiyaç duyar ve oyuncular yeteneklerine göre pozisyon alır.

Kaleci

Kalecinin rakibinden gelen topu durdurma sorumluluğu vardır ve topu durdurmak için vücudunun herhangi bir bölümünü kullanabilir. Diğer oyuncular gibi sopayı da kullanabilir.

Tüm rakip takımın odak noktası gol atmak olduğu için, kaleci güçlü bir kişi olmalıdır. Dahası, hızlı refleks hareketlerine, güçlü bir fiziğe ve sürekli saldırıların üstesinden gelmek için güçlü bir zihinsel tutuma sahip olmalıdır.

İleri Oyuncular

Forvet pozisyonundaki oyuncular hızlı yıldırım reflekslerine sahip olmalı ve yüksek sprinter olmalıdır. Takımın ana hücum hattını oluştururlar ve oyuncular topa doğru bir şekilde vurabilmeli ve takım için gol atabilmelidir. Gol atma olasılıkları yaratmak için oyuncular topu iç çemberde hızla hareket ettirmeli, pas vermeli ve saptırmalıdır.

Orta Saha Oyuncuları

Orta saha oyuncuları, forvet oyuncular ve savunma oyuncuları arasındaki pozisyonları işgal ederler ve ‘bağlantı’ olarak oynarlar. Bu oyuncular, topu hem forvet oyunculara hem de savunuculara taşımak zorunda oldukları için daha fazla sorumluluğa sahiptir. Dahası, tarafsız bölgeyi kontrol etmeleri gerekiyor.

Orta saha oyuncularının yetenekleri topu takımda tutmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, oyuncular hem hücum hem de savunma oyununu oynayabilmelidir.

Savunmacılar

Çim hokeyinde savunmacı olmak zorlu bir roldür çünkü oyuncular saldıran rakiplerle yüzleşmek zorunda kalırlar. Ve kaleyi korumak ve topu uzaklaştırmak zorundalar.

Savunmacılar hızlı bir şekilde ayakları üzerinde hareket etmeli ve topa sahip olmak için agresif oynamalıdır. Oyun sırasında, topu kendi savunma alanından uzaklaştırmak için rakibi alt etmeleri gerekir.

En önemlisi, savunmacılar rakiplerin gol atmasını engeller.

Çim Hokeyi Nasıl Oynanır?

Birisi hokey oynamak istediğinde, şutları nasıl oynayacağını veya topa nasıl ateş edileceğini öğrenmek, top sürmek ve pas vermek oyunun temel ve önemli kısımlarıdır.

Topla Atış Yapmak

Sürüşler, tokat atışları, hareketler, paslar ve kepçe, beş tür çim hokeyi atışlarıdır. Dahası, atışları oynamayı öğrenmek oyunun hayati bir parçasıdır.

Sürücüler

Sürücüleri oynamak için, oyuncuların sopanın üst kısmını sıkıca tutması ve topa vurmak için hızlı bir geri dönüş yapması gerekir. Tüm şutların en yaygın olanıdır ve bu güçlü şut, topu en uzak mesafeye götürür. Oyuncular bu şutu uzun pas, serbest vuruş veya kaleye şut için kullanırlar.

Slap Shots

Tokat atışları oynamak için, oyuncuların hızlı vuruştaki tam vuruştan farklı olarak sadece yarım geri dönüş yapması gerekir. Buna ek olarak, oyuncular sopayı yaklaşık sekiz inç aralıklarla tutuyorlar ve çubuğu üstte tutmuyorlar. Bu atış pas, şut ve topu kontrol etmede kullanışlıdır.

Hareketler

Hareketler, gol atmada yararlı olan şutlardır ve hızlı şutlardır. Bu hızlı vuruşlar aynı zamanda savunmacılarla mücadelede de faydalıdır ve kaleciler bunu durdurmakta zorlanır. Top, vuruşlarda havada olacak ve oyuncular rakibin üzerinden geçmek için çok yükseğe vuramaz.

Fiske oynamak için, oyuncunun sopanın başını topun altına uzanacak bir açıyla eğmesi gerekir. Bunu takiben, oyuncunun doğru vuruş yapmak için bileğini hızlıca sallaması gerekir.

İtme Pasları

Oyuncu sopayı geri sallamadan topu ittiğinde, şut bir push pasdır. Sopa sallama olmadığı için bu atış oyuncuların fiziksel gücünü gerektirir. Bu şutu oynarken, oyuncular topu hedefe kolayca gönderebilirler ve özellikle gol atmada kullanışlıdır.

Kepçe

Vuruş gibi değil, kepçe havada kısa mesafeli bir atıştır ve rakibe müdahale etmede yardımcı olur. Kepçe atışı, çemberin dışındaki serbest vuruşlarda da yararlıdır.

Çim Hokeyinde Top Sürme

Çim hokeyinde, topu etkili bir şekilde sürmeyi öğrenmek, sahada hareket etmeye yardımcı olduğu için önemlidir. En önemlisi, topun kontrolünü kaybetmeden rakibe müdahale etmeye yardımcı olur. Top sürme için altı yol vardır.

Düz Salya

Çim hokeyinde en çok kullanılan driplingdir ve top asla oyuncuyu terk eder ve rakibinden engeller. Düz driplingde, oyuncular temel tutuşu kullanır ve sopayı önlerinde tutar. Üstelik sopayı hafifçe vücutlarının sağ tarafında tutmak da önemlidir.

Oyuncular, topun sopayla temasını kaybetmesine izin vermemeli ve topu nereye atacaklarını bilmek için başlarını yukarıda tutarak ileriye doğru koşmalıdır. Düz driplingde pas veya şut atmaya geçiş kolaydır.

Gevşek Salya

Serbest driplingde, oyuncu düz driplingdeki gibi dokunmayı sürdürmek yerine sürekli olarak topa vurur. Sprint ve aynı anda topa vurmak, hedefe doğru hızlı ilerlemeye yardımcı olur.

Serbest driplingde de oyuncu temel tutuşu kullanır, ancak topun kontrolünü kaybetmemek için farklı mesafelerde topa vurur.

Indian Dribling

Çim hokeyinde en kullanışlı driplinglerden biri Hint driplingidir. Bu tekniğe hakim olan oyuncu rakibini kolayca geçer ve savunması da zordur.

Oyuncular temel tutuşu kullansalar da, çubuğu 180 derece döndürmek için sol elini kullanırlar ve kontrol için sağ el gevşek bir şekilde yerinde olacaktır. Hareket halindeyken, çubuğu şimdi ters tarafa çevirirler. Böylece topu sola ve sağa çevirmek alternatif olarak Indian Dribble yapar.

Top Sürme Geri Çekme

Topun geri çekilmesiyle düz dripling, geri çekilmedir. Hareket halindeki bir oyuncu rakibinden kaçınmak zorunda kaldığında, top sürme geri çekme işlemini uygulayabilir. Topun hakimiyetini korumaya yardımcı olurken aynı zamanda ilerlemeye yardımcı olur.

Hareket halindeki oyuncu, pas ya da şut atmak isteyene kadar ileri itme ve geri çekme işlemini gerçekleştirecektir.

Tek elle: Sağ El ve Sol El

Tek elle: Sağ elle driplingde oyuncu sadece sağ elini kullanır. Oyuncu, topun diğer kalkanı olarak sağ kenar çizgisini kullanmak zorunda olduğu için sahanın sağ tarafındayken bu dripling oynayabilir. Oyuncu, topla teması kaybetmeden koşar ve topu sağ kenar çizgisine taşır.

Aynı dripling, sahanın sol tarafında, kalkan olarak sol kenar çizgisini kullanarak, tek elle sol elle driplingdir.

Çim Hokeyinde Topu Pas Atma

Topu takım arkadaşlarına pas vermeyi öğrenmek çim hokeyinin hayati bir parçasıdır çünkü bu hızlı tempolu oyun hızlı hareket ve topun hızlı pas geçmesini gerektirir.

Forehand Pas

Oyuncunun sağ tarafından yapılan herhangi bir pas forehand pasdır ve çim hokeyinde en yaygın pas verme yöntemidir.

Forehand pas atarken, ilk olarak oyuncu topun sağ tarafında ve sopanın altında olduğundan emin olmalıdır. Daha sonra oyuncu vücudunu takım arkadaşına bakacak şekilde konumlandırmalıdır.

İtmeli pas için, pasa daha fazla güç vermek için topun oyuncunun arka ayağının arkasında olması gerekir. Bir tokat ve vuruş pası için topu ayakların ortasına yerleştirmek yeterlidir.

Pas vermek için, oyuncunun vücudun ağırlığını arkadan öne doğru kaydırırken sopayı kolayca süpürmesi gerekir. Ayrıca, topu bıraktıktan sonra sopa ve vücut hedefe dönük olmalıdır.

Push pass

Topu kısa mesafelerde hızlı hareket ettirmek için, top üzerinde daha fazla kontrol sağladığından itme pas en iyi seçenektir. Sağladığı avantaj, daha fazla isabettir ve oyuncu pas için topa vurana kadar sopanın topla temas halinde kalmasıdır.

Oyuncu hedefe dik bir pozisyonda olmalı ve vücudun sol tarafı ona dönük olmalıdır. Top, sağ tarafta ve arka ayakla aynı hizada olmalıdır. Ayrıca dizleri bükülmüş ve vücudu aşağıda tutmak pasın iyi geçmesini sağlayacaktır.

Pas verirken oyuncunun ağırlığını arka ayaktan ön ayağa kaydırması ve daha fazla güç üretmek için kalçalarını döndürmesi gerekir.

Topu bıraktıktan sonraki takip de doğru olmalı ve sopa hedefi işaret etmelidir.

Çim Hokeyi Turnuvaları

Her hokey hayranının değer verdiği dünya çapındaki etkinlikler Olimpiyat Oyunları turnuvası ve Hokey Dünya kupasıdır. Bu etkinliklerin her ikisi de dört yılda bir çok kutlamalarla düzenleniyor.

Çim hokeyi için Şampiyonlar kupası her yıl düzenlenir ve en üst sıralarda yer alan altı ülke, kupanın yarışmacılarıdır.

1998’den beri çim hokeyi, Commonwealth Games’teki oyunlar listesinde yer almaktadır.

Genç takım için Sultan Azlan Şah Hokey Turnuvası ve Sultan İbrahim İsmail Hokey Turnuvası da öne çıkan turnuvalar arasında yer alıyor. Her iki turnuva da Malezya’da her yıl gerçekleşir ve uluslararası takımlar turnuvalara katılır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu