Cirit Atma Kuralları

Cirit Atma Kuralları Genel Bakış

Cirit, insanlığın başlangıcından beri var olan popüler bir atletizm sporudur. Eski zamanlarda insanlar mızrak kullanarak hayvanları avlarlardı ve savaş alanındaki askerler de düşmanlarını öldürmek için yaptılar. İnsanlığın kademeli evrimi ile beceri bir spor kategorisine dönüştü ve günümüzde hemen hemen tüm uluslar tarafından oynanmaktadır.

Amaç

Cirit Atışının amacı, mızrak benzeri bir yapıyı (teknik olarak cirit olarak adlandırılır ) çıplak ellerinizle maksimum kuvvetle fırlatmaktır, böylece önceden belirlenmiş bir işaretleme alanına inecektir. Oyun hem erkekler hem de kadınlar kategorisinde oynanmaktadır. Bu oyunu verimli bir şekilde oynayabilmek için sürekli pratik ve açı, hız ve mesafeyi yargılama becerisi gereklidir.

Tarih

Mızrak fırlatma, hayvanları öldürmek, savaş alanında düşmanlarla dövüşmek gibi pek çok amaç için kullanılıyordu, ancak bunun spor formundaki izi M.Ö. 708’deki eski Olimpiyat Oyunlarından alınabilir. Hedef atış ve mesafe, oyunun organize edildiği iki disiplindir. 1870’lerin başlarında Almanya ve İsveç’te cirit atma direkleri bulundu. Ancak daha önceki günlerde, atıştan önce koşmak yoktu. 1890’ların zamanına gelindiğinde sınırlı sayıda çalıştırma tanıtıldı ve kısa süre sonra sınırsız çalıştırma tanıtıldı.

Intercalated oyunlarda ilk kez cirit erkekler kategorisine girdi ve kısa süre sonra 1932’de popüler hale geldi; 1932 Yaz Olimpiyatları’nda kadınlar kategorisinde tanıtıldı. Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) 1912’de ilk resmi dünya rekorunu tanıdı.

Katılan ülkeler

Javelin Throw, atletizm iş etkinliğinin altında geliyor. Intercalated Games’in 1932’de piyasaya sürülmesinden bu yana, bu oyunun farklı ülkeler tarafından popülerliği ve talebi katlanarak arttı. Pek çok Asyalı ve Asyalı olmayan ülke bu oyun kategorisine aktif olarak katılır. Başlıca hakim Asya ülkelerinden bazıları arasında Çin, Japonya, Özbekistan, Hindistan, Suudi Arabistan, Güney Kore vb. Yer almaktadır. 2014 Asya oyunlarında Çinli Zhao Qinggang erkekler kategorisinde altın madalya , Çin’den Zhang Li ise kadın kategorisi.

Benzer şekilde, Asyalı olmayan birçok ülke yeteneklerini yaz Olimpiyatları gibi etkinliklerde gösterdiler. Yarışmalara Norveç, Yunanistan, Finlandiya, Yeni Zelanda, Çek Cumhuriyeti vb. Ülkeler hakimdir. 2012 yaz Olimpiyatları’nda Trinidad ve Tobago’dan Keshorn Walcott erkekler kategorisinde altın madalya alırken , Çek Cumhuriyeti’nden Barbora Spotakova kadınlar kategorisinde altın madalya kazandı ..

Cirit Atma Çevre

Ayrıntılı olarak “nasıl oynanır” bölümüne geçmeden önce, oyunla ilgili bazı temel ayrıntıları öğrenelim.

Cirit

Bir ciritin üç ana temel bölümü vardır. Onlar –

 • İşaretli metal kafa
 • Ahşap veya metalden yapılmış şaft
 • Ağırlık merkezinin etrafına yerleştirilmiş soğuk bir tutamak

Bir ciritin normal standart uzunluğu erkekler için 2,6 ila 2,7 metre ve kadınlar için 2,2 ila 2,3 metre arasında değişir.

Pist

Pistin minimum uzunluğu 30 metre, maksimum uzunluğu 36,50 metre olmalıdır. Uzunluğu 50 metre olan ve aralarında 4 metre mesafe ile ayrılmış iki paralel çizgi ile işaretlenmiştir.

Fırlatma Ark

Temelde 8 metre yarıçapına sahip bir dairenin yayıdır. Şerit beyaz boyadan yapılmıştır ve zemine yıkanmalıdır. Genişlik 70 mm olmalıdır. Yayın en uç noktasından ona dik açı yapacak şekilde 1.5 metre uzunluğunda çizgiler çizilmelidir.

Fırlatma Sektörü

Yayın merkezinden iki iç daire çizilmiştir. Fırlatma sektörü aralarında çevrilidir. İki çizginin ortaya çıkan noktası, kaçağın kenarının yay ile buluştuğu noktadır. Aralarında 29 derecelik bir açı oluştururlar.

Cirit Tutmanın Doğru Yolu

Tekniklere ve taktiklere geçmeden önce ciritin nasıl tutulacağını bilmek gerekir. Ciritinizi avucunuzun ipi ile tutun. Düzgün bir kavrama elde etmek için parmaklarınızı ciritin şaftı etrafında kıvırın. İp çıkıntısının arka kenarında başparmağınız ve işaret parmağınız sıkıca hizalanmalıdır. Elin ayasına karşı, diğer parmaklar cirit boyunca düzgün bir şekilde konumlandırılmalıdır.

Cirit Nasıl Atılır?

Tek Adımda Atış

İlk kez pratik yapıyorsanız, muhtemelen bu tür bir fırlatma yönteminden başlamalısınız. Bu, cirit atmanın temel biçimlerinden biridir. Adım adım prosedürle analiz edelim.

 • Ciritinizi sıkıca başınızın üzerinde bir yükseklikte tutun ve yere paralel olarak konumlandırın.
 • Her iki ayağınızı da atış yönüne bakacak şekilde sıkıca birbirine yakın koyun.
 • Avuç içini ciritin altına koyun.
 • Ciritinizi omzunuzla mümkün olduğu kadar geriye doğru çekin. Ancak ciritin pozisyonu yine de yere paralel olmalı ve fırlatma yönüne doğru düz bakmalıdır. Bu pozisyon halk arasında T pozisyonu olarak bilinir .
 • Sağ elini kullanan bir atıcıysan, sol ayağınla öne bir adım at ve ileri yönde şiddetle fırlat.
 • Omuzlara doğru çekilmeden, atış boyunca elin atma pozisyonu yüksek tutulmalıdır.

Fırlatan elin hızlı hareketine ek olarak, vücudun sağ tarafı için iyi bir ileri sürüş gereklidir. Atıştan önce ciritleri geri çekerken avucunuzun her zaman altında olduğundan emin olun. Dirseğinize alçak bir bükülme yapın ve ciritinizi omzunuzla birlikte geriye doğru çekin ve ucunu göz hizanız boyunca tutun, ancak olabildiğince yüksek tutulmalıdır.

Sağ elini kullanıyorsanız, atmayan kolunuz sol eldir ve bu sizin için birincil öneme sahiptir. Atma anında, fırlatmayan eli vücudunuzun önüne koyun. Atıştan sonra, fırlatmayan elinizin aşağıya düşmesi ve bir tepki olarak arkaya doğru sallanması oldukça doğaldır. Burada atıcı sol elini bloke etmelidir. Bu, vücuduna yaklaştığında sol elinin serbest hareketini ele geçirmesi gerektiği anlamına gelir.

Hareket sırasında vücudunuzu sol ayağınızın arkasında konumlandırmanız da önemlidir. Sol bacağınızı yere doğru bir şekilde topraklayarak, atmak için güçlü bir zemin oluşturmalısınız. Sağ bacağınızı öne doğru itmeyin, bunun yerine dizinizi fırlatma yönünde bükün.

Başlangıç ​​alıştırması olarak, ciritleri minimum 8-10 metre mesafeye kadar fırlatmaya çalışın. Bu tekniği sıkı bir uygulama ile kavradığınızda, ciritinizi yataya göre biraz eğme açısı ile fırlatarak daha uzun mesafeyi hedefleyin. Ancak; Atıcıların çoğu bu noktada ciritlerinin ucunu fırlatma yönünde tutmada başarısız olurlar.

Güçlü bir atış yapabilmek için atan eli atletik matkapla yapmalısınız. Sağ elinizi ve omzunuzu olabildiğince yüksekte tutun, böylece vücudunuz, sol bacağınız ve fırlatma eliniz (sağ el) “C” şeklini alacaktır. Fırlatan elin doğru sırasını özetlemek gerekirse şu şekilde olacaktır:

 • Dirseği yukarı doğru sürün, atışı başlatın
 • Omuz ile ileri ve yukarı sürün
 • Elinizi yukarıda tutun, ciritin yolunu takip edin
 • Baş parmağınızı aşağı çevirin.

Koşu Atışı

Bir adım atış üzerinde iyi bir pratik yaptıktan sonra, koşma atışına geçebiliriz. Bu aynı zamanda çok çalışmayı gerektirir. Temel olarak burada tartışacağımız iki tür koşu yaklaşımı ve bunlar –

 • Dört adımlı yaklaşım koşusu
 • On adımlı yaklaşım koşusu

Bunları kısaca tartışalım.

Dört adımlı yaklaşım koşusu

Burada önce kalkış noktasından yaklaşık 7 ila 8 metre geride durmanız gerekir. Ciritinizi elinizle sıkıca tutun ve olabildiğince omuzlarınızla geriye doğru çekin ama burada da ciritin ucunu fırlatma yönüne doğru çevirmeli ve yere paralel tutmalısınız. Ayaklarınızı başlangıçta birbirine yakın tutun ve küçük adımlarla ilerlemeye başlayın.

Sağ ayağınızla ve ardından sol ayağınızla küçük bir adım atın. Adımları tekrar etmeye devam edin ve çok hızlı bir adımla sol ayakla bitirin. Seans boyunca cirit seviyesini göz seviyenizde koruyun. Son bitirici adımda sol ayağınız zemini sıkıca kavramalı ve ciritinizi kuvvetli bir kuvvetle 40 derecelik bir açıyla havaya fırlatmalısınız.

Bu atışla ilgili diğer bazı önemli hususlar:

 • Cirit atıldıktan sonra bile sol ayağınız topraklanmalıdır. Bunun yerine sağ bacağınızın yardımıyla ark hattının arkasına geçerek iyileşmeyi gerçekleştirin. Fırlatmaya çalışırken sol bacağınızın bükülebilmesi oldukça doğaldır, ancak cirit elinizden çıkmadan önce onu tekrar düz konuma getirmeye çalışın.
 • Sol bacağın bloke etme hareketine sol kol eşlik eder. Sol dirseğin geriye doğru hareketini durdurur.
 • Atış sırasında parmağın yere doğru ileri ve aşağı hareketini yapın. Yüzeyde yapabildiğiniz kadar sağ ayağınızın ucunu tutun.
 • Kalça ile ilgili önemli bir hareket ciritin geriye doğru hareketi sırasında omuz ile birlikte saat yönünde dönmesidir.
 • Yan dönüş sırasında omuzların pozisyonu yukarı doğru paralel tutulmalıdır.

Koşuda, dürtü adımı en uzun adımdır ve bu süre zarfında sporcunun bacağının bükülü üzerine inmesi gerekir. Bunun nedeni, etkili bir doğum yapmak için sporcunun vücudunu hızlı bir adımla hareket ettirmesine izin vermesidir. Sağ ayağınızın topuyla indiğinizden emin olursanız, bacağın bükülmesi otomatik olarak sağlanır. Şimdi 10 adımlık yaklaşımı tartışalım.

On adımlı yaklaşım koşusu

Oyun tekniklerini öğrenen sporcular, onlar için dört adım yaklaşımı ile başlamak iyidir, ancak bunun üstesinden geldikçe 10 adımlık yaklaşımla pratik yapılmalıdır. Bu, kıdemli sporcuların çoğunun rutin antrenman programlarında yaptığı yaklaşımdır. Bu koşunun uzunluğu genel olarak 17 metre ile 21 metre arasında değişiyor. Süreci adım adım tartışalım.

 • Her iki ayağınızı bir arada tutmanız ve ciritinizi omuz seviyesinin üzerinde tutmanız gerekir.
 • Kalçanız ve ayaklarınız fırlatma yay yönüne bakmalıdır. Şimdi sağ ayaktan başlayarak ileriye doğru adım atın.
 • Yeni başlayan biriyseniz, ilk beş adımı sayın. Beşinci ve altıncı adımlarda ciritinizi omuzlarınızla birlikte geri çekin.
 • Yedinci adımda, ciriti tamamen geri çektiğinizden emin olun. Bu süre zarfında kalçalar saat yönünde tamamen döner ve sağ bacağınız sol bacağınızın üzerinden geçer. Bu nedenle, bu adım genellikle Crossover olarak adlandırılır .
 • Dürtü adımını (adımdan önceki son adım) olabildiğince uzun yapın. Bu aşamada sol bacağınız yere değmeden sağ bacağınızı geçmeli ve ileri atma hareketiyle atmanız alçakta olmalıdır.
 • Sonunda çok güçlü bir adımla, fırlatma eylemini tamamlayın.

Burada birkaç şeye dikkat edilmelidir. Her şeyden önce, koşma mesafenizi bir dereceye kadar artırarak sonunda dürtüsel bir hızlı adım atılabilir. İkinci son adım genellikle ikinci geçiş olarak adlandırılır çünkü bu adımda atıcı kendini havada gibi hisseder. Bunun iki büyük avantajı vardır.

 • Önce sol bacağını cirit atılıncaya kadar yere kilitleyerek bloke etme işlemini yapar.
 • İkincisi, hızlı bir son adım atmaya yardımcı olur.

Sol bacağın bükülmesi, ayağın inişinden sonra doğal olsa da, etkili bir blok sağlamak için yine de olabildiğince düz tutulmalıdır. Atışı düzgün yapmak için, sol kolunuzun doğal bir akışta koşu ritmi ile hareket etmesine izin verin. Yüksek ve önde tutulmalıdır.

Sporcunun T pozisyonu sırasında tutması gereken bir diğer önemli şey , her iki omuzun seviyesini aynı tutması gerektiğidir. Sol dirsek vücuda ulaştığında, blokaj hareketine sol kolun kendisi yardımcı olur. Fırlatma eylemi tamamlandıktan sonra, arkın önüne sağ ayağınıza inerek kendinizi kurtarın.

Hızlı koşmak ciritin fırlatma hızına yardımcı olur ancak bu, hızı çok fazla artıracağımız anlamına gelmez çünkü aşırı hızın kendi dezavantajı vardır. Tüm dezavantajlar arasında en önemlileri:

 • Dışarı atmak yana yapılacaktır
 • Cirit aşağı çekilebilir

Fırlatırken hafif bir önlem, yukarıdakileri önleyebilir.

 • Dirsek seviyesini yüksek tutmaya çalışın.
 • Cirit seviyesinin yere paralel olarak korunması.
 • Teslimat sırasında sol kolu bloke etmek için, sol bacağını germek için kullanın.
 • Ciritinizi daima omuz seviyesinin üzerinde bırakın.
 • Ciritinizi serbest bıraktıktan sonra, elinizle başparmağınız aşağı gelecek şekilde kovalayın.

Cirit Atma Güvenlik ve Egzersiz

Cirit Atma Güvenlik Önlemleri

Oyun okuyarak kolay görünse de, güvenlik önlemlerinin farkında değilseniz, o kadar da güvenli değil. Ciritin ön kısmı keskin metalik sivri uçludur. Dolayısıyla, fırlatmadaki herhangi bir dengesizlik sizin veya yakınınızdaki herhangi bir kişinin fiziksel yaralanmasına neden olabilir. Öyleyse bazı önemli güvenlik önlemlerini öğrenelim.

 • Atma sırasında, atıcının önünde veya arkasında kimsenin bulunmadığından emin olun. Gözlemci, sporcunun yanlarında durmalıdır.
 • Belirli bir pozisyondan atma yapılmalı ve önceden belirlenmiş belirli bir yöne atılmalıdır.
 • Atıştan sonra ciriti oraya geri atmak yerine fırlatma alanına geri taşıyın.
 • Cirit fırlatmadığınız sürece, biraz açılı tutmak yerine dik tutun. İşaret kısmının aşağı baktığından emin olun.
 • Bir ciriti yere koymanın doğru yolu, onu dikey olarak aşağı doğru sıkıştırmaktır; aksi takdirde açısal pozisyon birinin bacağına zarar verebilir.

Oyununuzu Geliştirecek Egzersizler

Son kol hareketi

Bu egzersizi yapmak için sol ayağınızın üzerinde durarak ciritinizi omuz seviyesinin üzerinde tutun. Ciritin ucu aşağı bakmalıdır. Biraz geri çekilerek. Bıçaklama hareketiyle 3-4 metre ileriye atın. Bir dahaki sefere aynı şeyi 10-15 metrelik bir mesafeye kadar çok kuvvetle tekrarlayın.

Ağır top atışı

Ayaklarınız yerde iyice açık durun. Arka ayağınız hafifçe öne doğru bükülmeli, ön bacak biraz geriye doğru eğilmeli, ancak esneme pozisyonunda olmalıdır. Eliniz, avuç içinde bir top tutarak omzunuzun üzerinde olmalıdır. Kalça ve dirseğinizin dönen hareketi ile topu öne doğru atın.

Yönlendirme uçuşu

Bu egzersiz, fırlatma açısı hakkında biraz fikir edinmek için yapılır. Atıcı, şekilde gösterildiği gibi cirit ile ayakta durmalıdır. Bir kişi arkadan istenen açıyla tutmalıdır. Atıcının kalçası öne doğru bakmalı ve ciritleri büyük bir itme kuvveti ile fırlatmalıdır. Daha fazla pratik yapmak, atlete tam atış açısı hakkında fikir verecektir.

Cirit Atma Kuralları

Atma teknikleri bilgisi, bir yarışmada kazanan olarak ortaya çıkmanıza yardımcı olur. Bir maçın çeşitli kurallarının da farkında olmalısınız, aksi takdirde en iyi atışınızdan sonra bile bir ceza kazanacaksınız. İşte önemli kurallardan bazıları.

 • Cirit tutma kısmı kavrama kısmında yapılmalı ve daima omuz seviyesinin üzerinde tutulmalıdır.
 • Geçerli atış için cirit belirtilen bölgeden önce uzanmalı ve ucu yere değmelidir.
 • Sporcunun içine atması gereken pist üzerinde özel bir işaret çizgisi vardır.
 • Atlet, cirit yere inene kadar yerden ayrılmamalıdır.
 • Fırlatma işlemi yapıldıktan sonra, atıcı yere inene kadar işaret etme yönüne doğru geri dönmemelidir.
 • Sporcu başına izin verilen atış sayısı, disk atışı ile aynıdır.
 • Yarışma başladığında, sporcular antrenman amacıyla çevreyi kullanamazlar.
 • Atıcının atmasına yardımcı olabilecek herhangi bir cihazı kullanmak kesinlikle yasaktır. Örneğin, yara olmadıkça parmakların vurulmasına izin verilmez.
 • Aşağıdaki durumlarda, atış bir faul olarak kabul edilecektir –
  • Girişimde ciritin uygun olmayan şekilde atılması.
  • Herhangi bir vücut parçasıyla çizginin çizilmesi.
  • Oyuncu atarken işaret çizgisinin dışına çıkıyor
  • Ciritin ucu, iniş sektörünün kenarlarının dışında yer alır.
 • 2-3 yarışmacı varsa süre 1 dakikaya çıkarılır. Sadece bir yarışmacının kalması durumunda süre 2 dakikaya çıkarılır.

Cirit Atma Şampiyonları

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Javelin Throw’un yönetim organıdır. Her katılımcı ülkenin, oyunu takvim boyunca başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır. İşte bu kategorideki bazı önemli turnuvaların bir listesi.

 • Yaz Olimpiyatları
 • Dünya Şampiyonası
 • Asya Oyunları
 • Dünya Salon Şampiyonası
 • İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları
 • IAAF Kıta Kupası
 • Akdeniz Oyunları

Şimdi Javelin Throw’un bazı ünlü şampiyonlarına ve başarılarına bir göz atalım –

Jan Železný

P201005250630901

Tüm zamanların en büyük cirit atıcısı olarak kabul edilen regardelezný, 1992, 1996 ve 2000 Yaz Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazandı. Ayrıca, üç Dünya Şampiyonası unvanına sahiptir.

Železný 98,48 metre ile dünya rekoru ve 92,80 metre ile Dünya Şampiyonası rekoru sahibidir. Železný, yeni tip cirit ile 94 metreden fazla atış yapan tek atlet ve üstelik bu başarıyı beş kez başardı.

Steve Backley

Backley, Avrupa Şampiyonalarında dört altın madalya, üç İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları altın madalya ve Olimpiyat Oyunlarında iki gümüş ve bir bronz madalya kazandı. Ayrıca Dünya Şampiyonasında iki gümüşü var. Backley, üç farklı Olimpiyat Oyununda madalya kazanan tek İngiliz atletizm yarışmacısıdır. 91.46 metrelik kişisel rekoru hala erkek ciritinde İngiliz rekoru olmaya devam ediyor.

Keshorn Walcott

Walcott, cirit atmada Trinidad’ı temsil ediyor. 2012 yılında unvanı perçinlediğinde erkekler cirit dalında en genç Olimpiyat altın madalyası oldu. Olimpiyat tarihinde, bir atma yarışında altın madalya kazanan ilk siyah erkek atlet oldu. Walcott, aynı yıl bireysel bir yarışmada Dünya Gençler ve Olimpiyatlar şampiyonluğunu kazanan herhangi bir atletizm yarışmasında ilk sporcu olmak gibi benzersiz bir ayrıcalığa daha sahiptir.

Fatima Whitbread

Fatima Whitbread, eski bir İngiliz cirit atıcısıdır. Whitbread, 1986 Avrupa Şampiyonası eleme turunda 77.44m’lik bir atışla cirit dünya rekorunu kırdı ve 1987’de Dünya Şampiyonu oldu. Stuttgart’ta 1986 Avrupa Şampiyonası’nı ve Roma’da 1987 Dünya Şampiyonası’nı kazandı.

Whitbread, 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nda bronz ve 1988 Seul Olimpiyatları’nda gümüş madalya ile iki kez Olimpiyat madalyası sahibidir.

Barbora Špotáková

Barbora Špotáková şu anki Olimpiyat şampiyonu ve Javelin Throw’da dünya rekoru sahibidir. 2008 yılında son atışı olan 71.42 m ile Olimpiyat galibi oldu ve bu da yeni Avrupa rekoru oldu. Aynı yıl Špotáková, 72.28 m’lik bir atışla IAAF Dünya Atletizm Finalini kazanmak için ilk turda dünya rekorunu kırdı. 2008. Ayrıca Špotáková, Gothenburg’daki 2006 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu