Curling Kuralları

Genel Bakış

Curling, bir buz platformunda oynanan bir spordur ve Curling ile ilgili en iyi şey, herhangi bir yaş grubu tarafından beğenilebilmesidir. Birçok adı var. Bazıları buna buz üzerinde satranç seti diyor , bazıları buna bowling melezi diyor , ancak mükemmel eşanlamlı disk iteleme oyunu olacak .

Bu sporun amacı taşları bir buz tabanında yapılmış eşmerkezli dairelerin içine kaydırmaktır. Sporda her biri dört oyuncudan oluşan iki takım yarışır. Sekiz taşı olan her takımın taşlarını daireye doğru itmesi ve onları mümkün olduğunca yakın konumlandırması gerekir. Daire alanına yakın taş ne kadar yakınsa, nokta o kadar yüksek olacaktır. Seansın sonunda en yüksek puana sahip olan takım kazanan olur.

Fotoğraf : Ralf Roletschek ( Kaynak )

Curlingin Kısa Tarihi

Spor 16 sırasında İskoçya’da kökenli olduğuna inanılan inci yüzyılda. İskoçya halkı donmuş havuzda çeşitli taşlarla oynardı. Grand Caledonian kulübü, 1838’in sonlarında Curling kurallarını formüle etti. 1843’te kulübün adı Royal Caledonian Curling Club olarak değiştirildi.

Sporda gözetleme gelişme 20’de gerçekleşti inci yüzyılda. Curling, 1924’te Chamonix’deki Kış Olimpiyatları’nda ilk kez tanıtıldı. Daha sonra Olimpiyatlardan çıkarıldı ve 1932 yılında gölde bir gösteri sporu olarak yeniden tanıtıldı. Son olarak, 1998’de resmi Kış Olimpiyat sporu statüsü verildi ve o zamandan beri hem erkek hem de kadın kategorisinde oynandı. .

Şubat 2002’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi bunu resmi spor olarak adlandırdı. Sporun ilk ödülü, İngiltere ve İrlanda’nın altın madalya kazandığı, İsveç ve Fransa’nın sırasıyla iki gümüş ve bir bronz madalya kazandığı 1932 gösteri maçına verildi.

Katılan ülkeler

Curling yarışmasının yönetim organı Dünya Curling Federasyonu’dur (WCF) . 26’dan fazla ülke çeşitli turnuvalar ve şampiyonalar aracılığıyla bu spora aktif olarak katılıyor. Ülkeler listesi Avustralya, Kanada, Çin, Danimarka, Japonya, İspanya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri vb . İçerir . Katılımcı ülkeler genellikle curlers olarak adlandırılır .

Kanada, dünyadaki curling insanlarının% 90’ının yaşadığı ülkedir. Norveç ve Fransa, erkek curling kategorisinde sıralamalarını önemli ölçüde yükseltirken, Rusya ve Japonya kadınlar kategorisinde en iyilerini gösteriyor.

Farklı ülkelerin sıralamaları, son altı sezondaki performansları dikkate alınarak yapılır. Kış Olimpiyat Oyunlarında, birinci sıra sahibine verilebilecek maksimum puan 480 iken; Dünya Curling Şampiyonası için maksimum puan 240’dır.

Son reytinglere göre (2013-2014 sezonu), erkekler kategorisinde ilk 5 ülke –

 • Kanada
 • İsveç
 • İskoçya ve Büyük Britanya
 • Norveç
 • İsviçre

Benzer şekilde, kadın kategorisinde ilk beş ülke listesi aşağıdaki gibidir –

 • Kanada
 • İsveç
 • İsviçre
 • İskoçya ve Büyük Britanya
 • Çin

Curling Malzemeleri

Curling oynayanlar, onu şimdiye kadar icat edilen en büyüleyici sporlardan biri olarak takdir ediyor. Bu sporun çılgınlığı buz ülkelerinde çokça görülebilir. Genellikle tüm yaş grupları tarafından oynanır çünkü bu sporla ilgili en iyi şey güçlü bir fiziğe ihtiyaç duymamasıdır; daha ziyade sadece iyi bir strateji gerektirir. Ancak Curling ile ilgili oyun stratejilerine geçmeden önce, bu sporu oynarken ihtiyaç duyacağımız ekipmanlara bir göz atalım.

Curling, üç temel ekipman gerektirir :

 • Kıvırma levha
 • Kıvrık süpürge
 • Curling taşı

Listede yukarıdaki ekipmana ek olarak ayakkabılar, eldivenler ve koruyucu ekipman da yer almaktadır.

Curling Saha Ölçüleri

Kıvrılmanın iyi bir sürtünme sağlamak için düz ve pürüzsüz bir yüzeye ihtiyacı vardır. Yüzey, Dünya Curling Federasyonu’nun kararına göre 45m × 5m boyutlarında dikdörtgen bir Sahadır. Uzatılmış şekli sayesinde birden fazla yüzey serilerek aynı anda birden fazla maç oynanabilir.

Curling Levhası

Evin arka tarafında 1,83 m’lik bir arka çizgi çekilir. 4,3-4,75 m boyunda çekilen tee hattına paraleldir . Tam olarak tabakanın ortasından geçen bir çizgi, merkez çizgisi olarak bilinir . Hedef bina, bu tee çizgisi ile orta çizginin kesişme noktasında mevcuttur. Merkez dairenin dışında, farklı renklerde üç daire daha basılmıştır.

Puan almak için taşların dış çembere temas etmesi gerekir. İki domuz halatının konumu, merkezin her iki yanında 6.40m uzaklıktadır. Hacklerin pozisyonları merkezin 12 fit gerisinde. Buz, farklı üreticiler tarafından üretilir ve bakımı yapılır.

Taşın kıvrılması yüzeydeki çakıl taşına bağlıdır . Yüzeydeki çakıl taşı ne kadar fazlaysa, taş yüzeye vurduktan sonra o kadar çok kıvrılır. Böylece buz üreticileri buz yüzeyinde çakıl taşları hazırlar ve aşınma ve yıpranma durumunda yeniden çakıllaştırırlar. Çakıl oluşumu, buz yüzeyine su damlacıkları püskürtülerek yapılır.

Curling Süpürge

Kıvrık bir süpürge, aşağıdaki iki amaca hizmet eden bir tür fırçadır:

 • Taşları teslim ederken dengelemek
 • Taşın geçtiği yolu süpür.
Curling Süpürgesi

Daha önce kıvrık süpürgeler kumaştan yapılmıştı. Bazıları da at kılı veya domuz kılından yapılıyordu, ancak zaman geçtikçe modern kıvrık süpürgeler piyasaya çıktı.

Günümüzde kıvrık süpürgeler, fiber cam veya karbon fiberden yapılmış içi boş bir boru yapısına sahiptir.

İçi boş boruların kullanılmasının nedeni, tahta süpürgelerden daha hafif olmaları ve taşın sapına iyi bir aşağı doğru kuvvet sağlamasıdır, ancak bazıları modern süpürgeleri maçtaki oyunculara haksız bir avantaj sağlamakla suçlamaktadır.

Curling Taşları

Maksimum çevresi 36 inç olan 38-44 pound ağırlığında bir granit taştan başka bir şey değildir. Yükseklik genellikle 4,5 inç olarak tutulur. Tüm bu standartlar, dünya curling federasyonunun rehberliğinde sürdürülmektedir.

Halkanın alt kısmı sadece yüzeyle temas eder ve buna koşu yüzeyi denir . Halkanın iç kısmı içbükey bir şekle sahiptir ve içi boştur. Amaç, yüzeyde seyrederken buzu temizlemektir. Yukarıdaki şekilden ona bağlı bir tutacağı açıkça görebiliyoruz. Bu, taşın ortasına cıvatalanmıştır ve kavrama amacıyla kullanılır.

Curling Ayakkabısı

Kıvrık ayakkabılar, her ikisinde de farklı tabanlara sahip olduğu için yapı olarak farklıdır. Bunlardan biri kaydırmalı ayakkabı olarak bilinirken; diğeri kıskaçlı ayakkabı olarak bilinir .

Adından da anlaşılacağı gibi, kayan ayakkabı buz yüzeyinde kaymak için kullanılır ve yüzeyi kesmek için kavrayıcı ayakkabı kullanılır. Genellikle atıcı tarafından yüzeyi kıracağı ayağına takılır.

Kıvrık ayakkabılar, sert buz yüzeyinde hareket ederken onları aşınma ve yıpranmaya karşı korumak için kauçuk bir kaplamaya da sahiptir.

Curling Nasıl Oynanır?

Maça Başlamak

Her biri sekiz taşlı iki takım dönüşümlü olarak oynar. Her denemede ekip, taşlarını olabildiğince yakın düğmeye basmaya çalışır. Orta sahaya yakın 16 taşın başarılı bir şekilde biriktirilmesi sonucunda puanlama işlemi başlar. En yüksek puana sahip takım kazanan ilan edilir. Ancak, berabere kalırsa, kazanan ilan edilene kadar iki takım tekrar yarışır.

Her maç arasında değişir sekiz uçlarına kadar on uçları maçın seviyesine bağlı olarak. On yarış bitiminden sonra takımlara iki adet 60 saniyelik mola verilir. Her takıma 8 taş atışı tamamlamaları için 73 dakikalık bir zaman aralığı tahsis edilir. Ekstra sona ihtiyaç duyulması halinde, takıma 60 saniyelik mola ile ek 10 dakika verilebilir.

Teslimat

Taşların levha üzerinde kaydırılmasını içeren işlem, teslimat olarak bilinir . Fiziksel güçten ziyade, taşı hedefine başarıyla kaydırmak için taktikler gerektirir. Takımın kaptanı skip olarak biliniyor . Taşın dönüşü, ağırlığı ve hatta çizgisi hakkında karar verme sorumluluğunu üstlenir .

 • Ağırlık – Taşın hızı ağırlık olarak bilinir . Doğrudan teslimatın bacak tahrikine bağlıdır, oysa kolun bununla hiçbir ilgisi yoktur.
 • Dönüş – Dönüş, taşın kıvrılmasıyla ilişkili terimdir. Kıvrılma yoluna bakılmaksızın, taşın başlangıçta atıldığı yöne çizgisi denir .

Oyuncular arasında ağırlık, çizgi ve dönüş hakkında iletişime izin verilir ve bunu buzun üzerindeki süpürgeye dokunarak yaparlar.

Taş teslim edilmeden önce taşın alt kısmı ve geçeceği yol gerekirse süpürge yardımı ile temizlenir çünkü yol üzerindeki herhangi bir taş veya engel taşın istenen yörüngesini değiştirebilir. Yabancı cisimlerin izinsiz girişine genellikle alma veya alma olarak adlandırılır . Bu nedenle uygun temizlik gereklidir.

Her insanın rolü rotasyonel olarak değişir. Atlamanın konumu genellikle düğmenin arkasındadır. Kıvrılmanın ağırlığını, çizgisini ve dönüşünü seçme konusunda yön verir. Taşı atan kişi, hacklemenin arkasında bulunacaktır. Kalan oyuncuların rolü, taşın yolunu süpürgelerle temizlemek olacaktır.

Atıcı, kavrayıcı ayakkabısını kesmenin yanına saplar. Sonra en ufak bir geriye doğru hareketle, kayar ayağı kavrayıcı ayağın önünde hareket ettirerek taşları dışarı doğru iter. Sağ elini kullanan bir kıvırıcıysanız, sağ bacağınızı kesmenin soluna dayamak olağan bir uygulamadır ve bunun tersi de geçerlidir.

Taş domuz sırasını geçmeden hemen önce taş serbest bırakılır. Domuz çizgisini tamamen temizlemediği sürece maçtan çıkarılacaktır. Yasadışı fırlatma gözünü takip etmek için domuz sensörü kullanılır. Fırlatma sırasında sapın yasadışı manipülasyonunu tespit edebilir ve buna göre ışığı gösterir. Yeşil ışık yasal atış için, kırmızı ışık ise yasadışı girişimi gösterir.

Nefes kesici

Taşın itilmesinden sonra bile, iki oyuncu önceden yörünge yolunu taramaya devam ediyor. Süpürmenin aşağıdaki nedenleri vardır:

 • Taş ile yüzeyi arasındaki sürtünme kaybını azaltır.
 • İşlem kıvrılma miktarını en aza indirir.
 • Yörünge yolunun istenmeyen engellerden uzak olmasını sağlar.

Taşlar kinetik hızlarını kaybetmeye başladığında daha fazla kıvrılma eğilimindedirler. Bu gerçekleri akılda tutarak, uzun ve düz bir yol sağlamak için süpürme çok erken yapılır.

Süpürme konusunda bir oyuncunun bilmesi gereken bazı temel gerçekler şunlardır:

 • Oyuncu, önceden süpürme gerekliliğini yargılayabilmelidir. Çünkü bazen çok fazla süpürmek taşa çok fazla ağırlık verebilir ve istenmeyen bir yöne gidebilir.
 • Süpürücü oyuncu, her küçük zaman diliminde atlanacak taşın ağırlığı hakkında bilgi vermelidir. Kaptanın taşın sırasına karar vermesini sağlar.
 • Bir süpürücü, itme konusunda güçlü olduğu taşın bu tarafında durmalıdır.
 • Taşın nereye süpürüleceğine dair fikri olmalıdır, çünkü taşınızın hareket etmesi durumunda size hiçbir anlam vermeyeceği bazı geçersiz çizgiler veya alanlar vardır.
 • İki kişinin takımın taşını tee çizgisinin ötesine süpürmesine iki kişi tarafından izin verilmez. Yalnızca bir kişiye izin verilebilir.
 • Tee çizgisinin ötesinde, rakip takımdan bir oyuncu taşınızı süpürebilir. Bu, taşın hedefinden sapma ihtimalinin olduğu yerdir.

Bir Taş Yakmak

Bazen oyuncular kazara vücutları veya süpürgeleri ile taşlara dokunurlar. Bu taş yakmak olarak bilinir . Bir taşı yaktıktan sonra aşağıdaki üç adımdan herhangi biri atılabilir –

 • Dokunmadan sonra işlerini bitiren rahatsız edici taşları konumlandırma
 • Dokunmadan önce mevcut oldukları şekilde konumlandırma
 • Dokunulan taşı maçtan tamamen çıkarın

Bir taş atma konumunda değilse ve oyuncu ona dokunursa, bu kategoriye girmez; ancak dokunmak sabit taşın konumunu etkiliyorsa, bu bir ihlal meselesidir. Atlayanlar genellikle bu kuraldan yararlanır ve bunu takım arkadaşlarına süpürmeleri gereken bir sonraki taşı belirtmek için kullanırlar.

Curling Atış Türleri

Curling bir fiziksel güç sporu değil, sadece iyi strateji ve istatistiklere ihtiyaç duyan bir spordur. Taşı hedefine itmek için farklı atış stratejileri izlenir. Onlara bir bakalım.

Muhafız Atışları

 • Atış taşını korumak için oyuncular korumaları serbest bölgeye atarlar.
 • Düğmelere yakın olan taş, vurulmuş kaya olarak bilinir .
 • Takımlar genellikle bu tür şutları rakip takımın şutlarını oynamasını zorlaştırmak için kullanırlar.
 • Merkez koruyucunun konumu orta çizgide.
 • Köşe korumaları kendilerini orta çizginin sağına veya soluna yerleştirir.

Berabere

 • Bu tür atışların amacı eve ulaşmaktır.
 • Bu süreçte, eğer bir taş, kendisini rakibin taşının hemen önünde konumlandıracak kadar ağırlıkla atılırsa, işleme Donma denir .
 • In dokunun arka , kaya konumunu değiştirmeden rakibin kaya oyun açısını değiştirmek için atılır.

Çıkarmak

 • Temel amaç taşları maçtan çıkarmaktır.
 • Bir taşa, arka tampona ulaşacak ve rakibin taşını kaldıracak kadar ağırlık verilirse, stratejiye hack veya tampon ağırlığı denir .
 • Bir taşın rakip takımın başka bir taşını kaldırdığı ve ardından yeni bir yöne doğru döndüğü bir strateji, buna vur ve yuvarlan olarak bilinir .
 • Korumanın kaldırılmasına ve atıcının yuvarlanmasına neden olan güçlü bir atış, Peel olarak bilinir .
 • Taş bir seferde birden fazla taş çıkarırsa, strateji çift (iki taş çıkarmak için), üçlü (üç taş çıkarmak için) vb. Olarak adlandırılır.

Curling Puanlama

Bir maçta puanlama taşın konumuna bağlıdır. Bir taş evin 12 fit alanı içinde yer alıyorsa, o zaman yalnızca o puanlama için uygundur. Bazen, taşın kenarı sadece bölgenin içindeyse veya ona zar zor dokunuyorsa da puanlama yapılabilir. Bu tür taşlar genellikle biter olarak adlandırılır .

Skor Tahtası

8/10 bittikten sonra puanlama işlemi yapılır. Her iki takımın taşları düğmeye yakın oldukları not edilerek analiz edilir.

Diyelim ki iki takım var: Takım A ve Takım B. Her iki takım tarafından 8 taş atılmasının başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra, her taşın A grubuna yakınlığı B’ye kıyasla saygı düğmesi ile analiz edilir.

Her başarılı yakın hareket için, ilgili takıma bir puan verilir. Diyelim ki, A Takımının Tem B’ye göre çok daha yakın 5 taşı var, o zaman A Takımı 5 puan alacak ve maçı kazanacak.

Curling Oyun Kuralları

Temel bilgiler ve stratejilerin yanı sıra, sporun kurallarını da bilmelisiniz. Aksi takdirde sıkı çalışmanız size puan yerine ceza verebilir. Öyleyse bazı önemli kuralları öğrenelim.

 • Dört kişilik takımlar, 16 kayanın tamamı buza gönderildikten sonra sayılan puanlarla birlikte hedef bölgeye doğru iki kayayı kıvırmak için sırayla hareket eder.
 • Uluslararası maçlarda, her biri birer dakika süren iki mola ile her taraf için 73 dakikalık bir zaman sınırı vardır. Beraberlik durumunda her ekstra uç için 10 dakika ve bir mola verilir.
 • Taş serbest bırakılmalıdır, ön kenarı domuz adı verilen bir çizgiyi geçer. Faul atışları, dinlenmeden veya diğer kayalarla temas etmeden önce buzdan kaldırılır.
 • Süpürme, takımın iki üyesi tarafından tee çizgisine kadar yapılabilir, bu noktadan sonra sadece bir oyuncu fırçalayabilir. Tee’den sonra karşı taraftan bir oyuncu da süpürme yapabilir.
 • Bir oyuncu tarafından oyundayken dokunulan veya hareket ettirilen bir taş veya süpürgesi duruma göre değiştirilecek veya kaldırılacaktır.
 • İlk gidecek takıma yazı-tura, “düğmeye çekiliş” yarışması veya Olimpik yarışmada kazan-kaybet rekorları kullanılarak karar verilir. Daha sonra, önceki sonda gol atamayan takım, sonuncuya gitme avantajına sahipti, buna çekiç atma denir.
 • Bir takım kazanamayacaklarını düşünürse kabul edebilir, ancak etkinliğe ve etkinliğin aşamasına bağlı olarak belirli sayıda bitiş tamamlanana kadar beklemek zorunda kalabilir.
 • Adil oyun büyük önem taşır, bu nedenle fauller konusunda kendi kendini hakemlik kültürü vardır ve bu kıvrılmanın büyük bir parçasıdır.
 • Ne süpürücünün ne de herhangi bir takımın herhangi bir oyuncusunun hareket eden taşa vücudu veya süpürgesi ile dokunmasına izin verilmez.
 • Sona kadar hiçbir ölçüme izin verilmez. Rakip takımın taşına göre düğmeye daha yakın olan taşlar bir puan getirecektir.
 • Atışlarla ilgili anlaşmazlıklar her iki takımın kaptan yardımcıları tarafından çözülecektir.
 • Taş arka çizgiyi geçerse oyun dışı kalacaktır.
 • Bir taş başka bir taşa çarpmadıkça, maçta kalmak için domuz sırasını geçmelidir.
 • Teslimat, maşalar tarafından domuz sırasının kendisinden yapılmalıdır. Bukle maşasının herhangi bir vücut parçası domuz sırasını geçerse, taş otomatik olarak maçtan çıkarılır.

Gerçek kurallara ek olarak, Curling’de izlenen epeyce nezaket vardır. Curlingin bir centilmen sporu olduğu söylenmesinin nedeni budur . Her turnuvanın başlangıcından önce ve bitiminden sonra, her iki takım da karşılıklı olarak birbirlerini selamlar ve dilekler. Buna iyi kıvrılma denir . Ayrıca, takımınız maçı kazanırsa, rakip takıma taze tazelik vermek zorunda olduğunuz bir gelenektir.

İşte Curling’deki diğer bazı önemli görgü kurallarının bir listesi –

 • Kaptan yardımcısı, son taş avantajına karar vermek için her maçın başında jetonu atacaktır.
 • Rakip takımınız iyi bir atış yapsa bile, onları tamamlayın.
 • Rakibiniz taşa vurur vurmaz, hack’teki pozisyonunuzu almalısınız.
 • Sporu hızlandırmak için, atlayıcınızın taşını hackin önüne yerleştirmelisiniz.
 • Karşıt üçte birlik skor üzerinde anlaşmaya varıncaya kadar, oyuncuların ringin dışında kalmaları tavsiye edilir.

Şampiyona

Kanada, birçok curling şampiyonası düzenlemek için popülerdir. Kanada dışında, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve İskoçya gibi diğer birçok ülkenin kendi curling federasyonları var ve hepsi dünya curling federasyonları altında yönetiliyor.

İşte Curling’deki bazı önemli şampiyonaların bir listesi –

 • Dünya Curling Şampiyonası
 • Kanada Kupası
 • Kıta Curling Kupası
 • Kış Olimpiyatlarında Curling
 • Dünya Gençler ve Büyükler Curling Şampiyonası
 • Dünya Karışık Çift Curling Şampiyonası
 • Scotties Kupa Turnuvaları

Curling Oynamanın Sağlığa Faydası

 • Aerobik kondisyon:  Soğukta egzersiz yapmak daha fazla kalori yakabilir ve curling buz üzerinde oynandığı ve oyuncular sürekli olarak rekabet ettikleri ve bir hedefe ulaşmak için ileri geri koştukları için kalp atış hızınızı kesinlikle artıracak ve kardiyovasküler sistemi iyileştirecektir.
 • Kaslarınızı güçlendirir:  Buz üzerinde kaymak ve sürekli çömelme pozisyonunda olmak baldırları, kalça kaslarını ve kuadrisepsleri güçlendirir. Ayrıca, taşın önünde kuvvetli bir şekilde kıvrılma ve süpürme pratiği yaparak iyi bir çekirdek egzersizi yapabilirsiniz.
 • Sosyal etkileşim:  Birçok toplulukta curling kulüpleri, mevcut olan yalnızca birkaç eğlence kaynağı arasındadır. Başkalarıyla konuşabilecekleri, arkadaşlıklar kurabilecekleri ve liderlik rolleri üstlenebilecekleri, zorluklarla başa çıkarken hem güvenlerini hem de dirençlerini artırabilecekleri bir yer haline gelir.
 • Esneklik:  Bir kıvırma oyununda taşı dağıtan ekip üyesi, taşı itmeden önce genellikle buzun altında kalır. Buzun bu kadar altında kalmak büyük bir esneklik gerektirir.
 • Hız:  Diğer sporlar gibi, buzda kıvrılmak da daha hızlı olmak için antrenman yapmanızı gerektirir. Oyuncular, hızlarını artırmak için bir oyundan önce pistte kayarlar.
 • Hassasiyet:  Kıvrılma, hassasiyet gerektirir. Bir oyunu kazanmaya dahil olan strateji miktarı nedeniyle “buz üzerinde satranç” olarak adlandırılmıştır. Hem oyuncular hem de seyirciler arasında bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri budur.
 • Bacakları esnetmek ve sıkılaştırmak: Bacaklarınızı  esnetmek ve sıkılaştırmak, oyuncuların oyunu oynamadan önce egzersiz yapma yoludur. Esneme ve tonlama sadece oyun için esnekliğe yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günlük aktivitelerde de gerçekleştirilir.
 • Kilo vermeyi teşvik eder:  Buz üzerinde kaymak çok fazla kalori yakar, ancak buz üzerinde oynadığınız için o kadar fazla terlemezsiniz. Curling, çok fazla ileri geri kaymayı gerektirir ve bu da kalori yakar.
 • Engelliler dahil herkes tarafından yapılabilir:  Curling, yaşı veya yeteneği ne olursa olsun herkesin zevk alabileceği bir spordur. Aslında, Paralimpik Oyunlar bir Tekerlekli Sandalye Curling etkinliğine sahiptir.
 • Eğlenceli ve interaktif:  Hem erkekler hem de kadınlar için bir spordur ve hem yetişkinler hem de her yaştan çocuklar tarafından oynanır. Kıvrılmaya aynı ilgi duyan insanlarla tanışmanın harika bir yolu olmasının yanı sıra harika bir ağ oluşturma aracı olabilir. Ek olarak, depresyonu olan pek çok insan kıvrılmaya yönelir çünkü bu, sosyal alanlarını açan eğlenceli ve interaktif bir spor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu