Dağ Bisikleti Kuralları

Dağ Bisikleti Kuralları Genel Bakış

Dağ bisikleti, katılımcıların yoldan bisiklet sürdükleri bir spordur. Arazi çöl, dağ, kayalar ve diğerleri olabilir. Bu sporun yokuş aşağı, arazi koşusu, toprak atlama, vb. Gibi birçok kategorisi vardır. Biniciler, kırık bisikletlerini onarmak için ekipman taşıyacaklardır. Bununla birlikte, yarışı uygarlıktan uzak olduğu için faydalı şeyleri olan sırt çantalarını da taşımalıdırlar.

Bu yarış sporunda, sürücü arazi koşullarında orta ila yüksek seviyede teknik sürüş performansı sergiler ve bisiklet üzerinde dengeyi korurken diğer sürücülerle rekabet eder. Modele bağlı olarak, bisiklet sürücüleri bitiş çizgisine olabildiğince hızlı ulaşmalıdır. Gerekli turları tamamladıktan sonra yarışı bitiren ilk üç sürücü kazanan ilan edilir.

Dağ Bisikletçiliğinin Kısa Tarihi

Dağ bisikleti ilk olarak 1970’lerde Kaliforniya’da bir sınır sporu olarak ortaya çıktı. Velo Club Mount Tamalpais, California ilk olarak dağ bisikletçiliğini bir spor olarak kurdu ve 1976 ile 1979 arasında düzenli olarak Downhill Dağ bisikleti yarışları düzenlemeye başladılar, bu da halkın ve medyanın ilgisini çekti.

İlk Ulusal Dağ Bisikleti Şampiyonası 1983 yılında ABD’de yapıldı ve spor kısa süre sonra çoğunlukla Avrupa ve Avustralya’daki diğer ülkelerde popülerlik kazanmaya başladı.

1970’ler civarında ve 1980’lerin başında şirketler, hafif malzemeler kullanarak bu spor için özel olarak dağ bisikletleri üretmeye başladılar. Uluslararası bisiklet birliği tarafından tanınan ilk dağ bisikleti şampiyonası 1990 yılında yapıldı.

Atlanta Oyunlarında ilk kez, dağ bisikleti, hem ana hem de kadınlar için bir kros etkinliğiyle Olimpiyatlara dahil edildi. Yavaş yavaş dağ bisikleti, 21. yüzyılın ortalarında ana akım bir faaliyet olarak ün kazandı ve tüm dünyada daha fazla sayıda dağ bisikleti odaklı tatil köyü açılmaya başladı.

Katılan ülkeler

Dağ bisikletçiliğinin popülaritesi gün geçtikçe hızla artmaktadır, bu da dünya çapında dağ bisikleti etkinliklerine artan katılımdan açıkça görülmektedir. 2015 yılı itibariyle, 130 ülke UCI’nin 2015 yılı dağ bisikleti etkinliklerine kaydolmuştur ve bu, 2012’den sonra dünya çapında bisiklet etkinliklerine toplam 132 ülkenin katıldığı en yüksek ikinci sayıdır.

Dağ Bisikletçiliğinin son derece popüler olduğu ülkeler şunlardır: Fransa, Avustralya, ABD, İsviçre, Yeni Zelanda, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Kanada, Birleşik Krallık, Japonya ve Avustralya.

Dağ Bisikleti Bisiklet Türleri

Bu bisikletler, dağ bisikletinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Özel özellikler, zorlu arazilerde performansın yanı sıra gelişmiş dayanıklılık sağlar. Bu bisikletlerde kullanılan lastikler önceden tanımlanmış bir piste sahiptir ve dağ bisikleti olmayan jantlardan çok daha güçlü jantlara monte edilmiştir.

 • Süspansiyonlar – Tüm modern dağ bisikletlerinde süspansiyonlar, 26 inç, 27,5 inç veya 29 inç çaplı lastikler ve 1,7 ila 2,5 inç genişliğinde lastikler ve sürücüye bisiklet üzerinde daha fazla kontrol sağlayan yükselen ve düz bir gidon vardır.
 • Frenler – Dağ bisikletleri ayrıca normal frenlerden daha güçlü olan hidrolik disk frenler kullanır. Ayrıca bisikletçilerin dik tepelerden ve engellerden geçmesine yardımcı olan düşük oranlı viteslere sahiptirler. Normal bisikletlere kıyasla dağ bisikletlerinin jantları daha küçüktür.
 • Pedallar – Bu tür bisikletlerde kullanılan pedal türü, pedalların bisikletçilerin dağ bisikletinde kullandıkları özel ayakkabı türleri için tasarlandığı ve bu ayakkabılar gerçekten harika bir pedal sağlayan pedallara uyan normal bisikletlerden farklıdır. bisiklet deneyimi.

Süspansiyon kullanımına bağlı olarak dört tür bisiklet vardır –

 • Sert – Sert formlu ve süspansiyonsuz bir çerçeve.
 • Sert kuyruk – Ön süspansiyon çatallı ancak arka süspansiyonu olmayan bir çerçeve.
 • Yumuşak kuyruk – Bir miktar arka süspansiyona sahip bir çerçeve.
 • Çift veya tam Süspansiyon – Hem ön hem de arka süspansiyonlu bir çerçeve

Dağ bisikleti türlerine ve arazi türlerine bağlı olarak farklı bisiklet türleri tasarlanır.

Arazi Bisikletleri

Arazi dağ bisikletleri öncelikle arazi yarışı için yapılmıştır. Arazi koşusu durumunda, bisikletçinin gittikçe daha fazla tırmanması gerekiyor ve bu tür bisikletler için üretilen bisikletler hafif ve oldukça verimli olduğu için dayanıklılık da gerekiyor.

İlk günlerde arazi bisikletlerinde sert kuyruklu bisikletler kullanılıyordu, ancak günümüzde hafif alüminyum çerçeveli tam süspansiyonlu bisikletler kullanılıyor.

Trail Bisikletleri

Trail bisikletleri, çoğunlukla Trail merkezlerinde binen bisikletçiler için özel olarak üretilen arazi bisikletlerine çok benzer. Ayrıca, arazi motosikletlerinden biraz daha gevşek geometrilere sahip yaklaşık 11 ila 15 kg ağırlığa sahiptirler. Genellikle arazi motosikletlerinden daha zorlu arazilerin üstesinden gelmek için üretilirler.

Enduro / Tüm Dağ Bisikletleri

Tüm dağ bisikletleri hem kros hem de ücretsiz sürüş bisikletlerinin bir kombinasyonudur. 13 kg ila 16 kg arasındaki ağırlıklarla, 6 ila 7 inçlik harika süspansiyon seviyeli hareketlere sahiptirler ve hem tırmanmak hem de alçalmak için tasarlanmıştır.

Yokuş Aşağı Bisikletler

Yokuş aşağı bisikletler, AM bisikletlerden daha fazla süspansiyon seviyesine sahiptir, yani hem ön hem de arka yolculukta yaklaşık sekiz inç veya daha fazla süspansiyona sahiptir ve karbon fiber gibi güçlü ancak hafif malzemelerden yapılmıştır ve ağırlıkları çoğunlukla 18 kg’ın altındadır.

Tipik olarak yüksek vitesler ve gevşek geometri açılarıyla, çoğunlukla yokuş aşağı bisiklet sürüşleri ve yarışlar için üretilmiştir. Yüksek hız yapıları nedeniyle, çoğunlukla büyük darbe korumalı bir zincir halkasına ve bir zincir kılavuzuna sahiptirler.

Free Ride Bisikletleri

Serbest sürüş bisikletleri, ağırlıktan ziyade döngünün gücüne daha fazla vurgu yapılan yokuş aşağı bisikletlere çok benzer. Bu bisikletler tipik olarak yaklaşık 14 ila 20 kg ağırlığındadır. Bisikletler daha uzun ömürlüdür ve genellikle çok ağırdır. Yaklaşık 7 inç süspansiyona sahipler ve ağır ağırlıkları nedeniyle dağ tırmanışı için ideal değiller.

Dirt Jumping Bisikletleri

Dirt jumping bisikletleri, 4 ila 6 inçlik ön süspansiyona sahip güçlü yapılı bir çerçeveye ve 3 ila 4 inç arasında olabilen arka süspansiyona sahiptir. Bisiklet neredeyse dokuz vitesle geliyor. Çoğunlukla bu arazi için ideal olan 24-26 inç hızlı dönen lastikler kullanırlar ve alçak sele direkleri ve aşırı boyutlu gidonları vardır.

Dağ Bisikleti Ekipmanları

Bu bölümde, Dağ Bisikletçiliğinde kullanılan ekipman ve aksesuarları tartışacağız. Her bisikletçinin takması gereken en önemli ekipman olan kasklarla başlayalım.

Kask

Kasklar çoğunlukla bisikletçinin kafası için koruyucu bir önlem olarak kullanılır. Kask kullanımı tüm bisikletçilerde neredeyse evrenseldir. Tasarımlarına göre üç tip kask kullanılır. Bunlar arasında kros, yuvarlak kaykaycı stili ve tam yüz bulunur. Arazi kaskları, yol yarışı kasklarına çok benzer. Daha hafiftirler ve aerodinamik özelliklere sahiptirler.

Yuvarlak kaykay kaskları, diğer kasklardan daha basit ve daha ucuzdur ve başın geniş bir alanını kaplar. Sert plastikten yapılmıştır ve birden fazla darbeye dayanabilir. Tam yüzlü kasklar, içine yerleştirilmiş bir çene koruyucusu ile maksimum güvenlik için kullanılır ve diğer kask türlerine göre daha güçlü ve daha ağırdır. Karbon fiberden yapılmıştır ve iyi havalandırılmıştır.

Eldivenler

Normal yol turu eldivenlerinin aksine, bisiklet eldivenleri bisiklet sürücüsünün güvenliği için özel olarak tasarlanmıştır. Başparmakla daha ağır malzemelerden yapılırlar ve diğer parmaklar çoğunlukla güvenlik sorunları nedeniyle kapatılır. Eldivenlerin el eklemlerinin yakınında dolgu malzemesi vardır.

Gözlük

Dağ bisikletçileri tarafından kullanılan gözlükler diğer yarış sporlarına çok benzer. Genellikle patikalarda enkaz oluşumunu önlemek için kullanılırlar. Filtrelenmiş ve renkli lensler, gözleri zorlanmadan korur. Yokuş aşağı ve serbest sürüş bisikletçileri çoğunlukla motorlu kros veya snowboard sporlarında kullanılan gözlükleri kullanır.

Ayakkabı

Bisikletçiler tarafından kullanılan ayakkabılar, yürüyüş botlarına benzer şekilde daha esnek ve kavrayıcı tabanlara sahiptir.

Hidrasyon Sistemleri

Bisikletçiler genellikle yol arazilerinden geçerken, hidrasyon sistemleri onlar için çok önemlidir. Hafif sırt çantalarında su şişelerinin yanı sıra tüplü su sırtları kullanıyorlar.

GPS Navigasyon Cihazı

GPS navigasyon cihazları gidonlarda sağlanır ve bir navigasyon haritası olarak ve yarış sırasında oyuncunun ilerlemesini izlemek için kullanılır. Bu özellik için çoğunlukla önceden hazırlanmış haritalama sistemi veya internetten indirilen haritalar kullanılmaktadır.

Pompalar

Pompalar çoğunlukla patlak lastikleri şişirmek için kullanılır.

Bisiklet Araçları

Motorcular, mekanik problemler gibi durumlardan kaçınmak için bisiklet aletlerinin yanı sıra ekstra lastikler de taşırlar.

Aydınlatma

Özellikle geceleri bisiklet sürmek için yüksek güçlü LED ışıklar kullanılır.

Vücut Zırhları ve Pedleri

Bisikletçiyi çarpışmalara ve kazalara karşı korumak için dağ bisikletinde farklı koruyucu pedler ve korumalar kullanılır. Dizler ve dirsekler için neopren kılıflar kullanılır; uzuvları ve tüm vücudu korumak için sert plastik kabuklar kullanılır.

Omurga koruması için, köpük dolgulu metal takviyeli plastik plakalar kullanılır. Bazı bisikletçiler ayrıca göğüs plakaları, karın koruyucuları kullanır.

İlk yardım kiti

Her motorcu, kaza veya kazalardan kaynaklanan kesikleri temizlemek ve giydirmek için ilk yardım kutuları taşır. Hız arttıkça, baş, göğüs veya omurgada yaralanmalar meydana gelebilir, bisikletçiler için ilk yardım çantası şiddetle tavsiye edilir. Ciddi şekilde yaralanan bisikletçiler durumunda, onları hareket ettirmek için motorlu taşıtlar veya helikopterler kullanılır.

Dağ Bisikleti Yolları

İzler, varyantın türüne karar vermede önemli bir rol oynar. Her tür dağ sporu yarışları için farklı arazileri takip ettiğinden, hepsi çoğunlukla yol dışı arazileri tercih eder. Dağ bisikleti, kullanılan arazi türlerine göre kategorize edilir.

 • Arazi Bisikleti – Arazi bisiklet kullanımı durumunda, parkurlar orta derecede karmaşık ve basit tutulur. Bu tür için daha çok engebeli orman yolları ve yangın yolları kullanılmaktadır. Yokuş aşağı olması durumunda, alçalan veya eğimli formatta olan dik ve engebeli araziler kullanılır. Serbest dağ sürüşü durumunda, araziler serbest sürüş için yapılır ve ücretsiz sürüş için özel iz kuralları yoktur.
 • Enduro – Enduro durumunda, kullanılan araziler alçalmakta ve teknik engellerle doludur.
 • Kir Atlama – Toprak atlamada arazide topraktan yapılmış özel kalıplar kullanılır.
 • Patika Sürüşü – Patika sürüşünde, bu bisiklet türü bir eğlence aktivitesi olarak kabul edildiğinden, daha az teknik karmaşıklığa sahip olan demiryolu yolları, yangın yolları gibi arazi arazileri kullanılır.

Dağ Bisikleti Kros Bisikleti

Kros bisikleti, en yaygın dağ bisikleti biçimidir ve Olimpiyatlarda listelenen ve 1996’dan beri uygulanmakta olan tek dağ bisikleti biçimidir. Kros bisikletleri, 7 ile 16 Kg (15 ve 35 lbs) arasında herhangi bir yerde ağırlığa sahip en hafif dağ bisikletleridir. .

Parkurlar noktadan noktaya veya tur temelli olabilir, ancak yokuş aşağı bisiklet sürme kadar popüler olmasa da en çok katılımcı toplar. Küresel çapta arazi bisikleti, Union Cycliste Internationale tarafından yönetilmektedir.

Kros arazileri çoğunlukla engebeli orman yollarının yanı sıra tek yollar ve pürüzsüz yangın yollarıdır. Arazi sürüşü durumunda, kullanılan parkurların teknik karmaşıklığı ya kolay ya da orta olmalıdır. XC bisikletinde kullanılan bisikletler, tipik olarak 7 ila 16 kg ağırlığındaki en hafif bisikletlerdir ve ön veya arka süspansiyona sahiptirler.

Aşağıdaki üç tür Cross Country bisikletimiz var –

 • Cross-country Eliminator – Bu yarışta bitiş çizgisini geçen son bir kişi veya iki kişi yarış dışıdır.
 • Kros Olimpiyatı – Olimpiyatlarda izlenen ve kısa devrede tur yarışlarından oluşan bir arazi bisikleti tekniğidir.
 • Kros Maratonu – Burada rota 65 ila 100 km arasında ve herkese açık.

Arazi bisiklet kullanımı durumunda, dayanıklılığa teknik yeteneklerden daha öncelik verilir ve yarışlar 30 dakika ile 4 saat arasında değişebilir. Kros yarışları durumunda, bir grup insan ırk için serbest bırakılır ve grupların oluşturulması, yaş gruplarına veya yeteneklerine bağlıdır.

Dağ Bisikleti Yokuş Aşağı Bisiklet

Bu, dik ve engebeli arazide yarışmayı içeren en ünlü dağ bisikleti türüdür. Burada sürücü çoğunlukla alçalan eğimli bir arazide seyahat ediyor. Aşırı dik arazilerden dolayı yokuş aşağı bisiklet, en aşırı ve tehlikeli bisiklet türü olarak kabul edilir ve bu bisiklet sürüşü için vücut koruma pedleri ve korumalar şiddetle tavsiye edilir.

Yokuş aşağı bisikletler, çoğunlukla yaklaşık 15 ila 20 kg ağırlığındaki diğer dağ bisikletlerine kıyasla daha ağır ve daha güçlüdür ve çift süspansiyonlu ve büyük disk frenli Karbon Elyaflardan yapılmıştır. Sürücüler, en kısa rotadan veya en hızlı rotadan ödün vererek rotalarını seçmelidir.

Tüm parkur şerit çizgisi ile tanımlanmıştır ve bir binici şeridi geçerse, çıkış noktasında parkura geri dönmeleri gerekir. Bu sürücü bandı geçerek herhangi bir zaman avantajı elde etmezse yarışa devam edebilir. Bu yarışta rekabet o kadar şiddetli ki, kazanma marjları genellikle bir saniyeden az.

Enduro

Dağ Bisikleti Enduro biçiminde, orada hem zamanlanmış olan eğimde ve yokuş yukarı bölümü zamanlanmış . Yokuş aşağı ve yokuşta en düşük toplam süreyi alan yarışçı kazanan olur. Bu yarış formatı 1-2 günden haftaya kadar sürebilir.

Dayanma Dünya Serisi 2015 Kural kitabına göre, etkinlik başına en az dört aşama gereklidir ve en az üç farklı kurs kullanılmalıdır. Dünyanın çok az yeri Enduro kelimesini bir dayanıklılık kısaltması olarak kabul eder.

Dağ Bisikleti Dirt Jumping

Dirt Jumping, binicilerin şekilli kir ve toprak kalıpları üzerinde bisiklet sürmek zorunda kaldıkları bir bisiklet sürme türüdür. Burada sürücü, sürüş sırasında ve topraktan yapılmış engelleri geçmek zorundadır; sürücü anlık olarak havada asılı kalır. Amaç, havaya uçtuktan sonra başarılı bir şekilde iniş yapmaktır.

Bu tür bisiklet sürmek için BMX toprak atlama veya serbest stil bisikletler kullanılır. Oyuncular havaya uçtuktan sonra havada çeşitli akrobatik beceriler sergileyebilirler. Toprak atlamada gerçekleştirilen farklı atlama türleri –

 • Çift – Bu aynı zamanda sürücünün kalkması ve ardından başarılı bir şekilde inmesi gereken boşluk atlama olarak da bilinir.
 • Masaüstleri – Bu tür bir atlamada, binici bir ucundan kalkmalı ve diğer ucunda düz bir masa üste inmelidir.
 • Kayakla Atlamalar – Bu tür bir atlamada, sürücünün sadece kalkış yapması gerekir. İniş yokuş aşağı yamaçtadır.
 • Silindirler – Bu atlama, bir yolun başlangıcında gerçekleştirilen masa üstüne benzer.
 • Step up – Bu tür bir atlamada, bir sürücü bir yokuştan atlar ve yükseltilmiş bir platforma iner.
 • Whoops / Rhythms – Bu atlama türünde, birbirine yakın üç küçük rampa vardır ve bir binicinin bunların üzerinden atlaması gerekir.
 • Omurga – Bu tür bir atlamada, bir binicinin kalkış ve iniş yapması gerekir. İkili durumda olduğu gibi boşluk yoktur ve masa üstü durumunda olduğu gibi bir masa da yoktur.
 • Berm – Bu tür atlama keskin dönüşlerde gerçekleştirilir.
 • Kalça Sıçramaları – Bu tür atlamada, sürücü havada iken 45 derece ila 90 derece havaya dönmek zorundadır. Bu açıya rampanın solunda veya sağında ulaşılabilir.

Kir atlamada kullanılan bisikletler, diğer bisiklet türlerine göre çok daha basit bir yapıya ve daha küçük boyutlara sahiptir ve havadayken çeşitli becerileri gerçekleştirmeye yardımcı olan sert kuyruklara sahiptir.

Dağ Bisikleti Serbest Sürüş

Serbest sürüş, yokuş aşağı bisiklet ve toprak atlamanın bir kombinasyonu olan en popüler dağ bisikleti türlerinden biridir. Daha çok farklı numaralara ve teknik yeteneklere odaklanır. Serbest sürüş bisikletleri, 13 ila 18 kg ağırlığa ve çift süspansiyona sahip olduğu için arazi bisikletlerinden daha ağırdır, ancak aynı tırmanma kapasitesine sahiptir.

Modern serbest sürüş bisikletleri, yokuş aşağı bisikletlere çok benzer. Slopestyle sürüş, oyuncuların bir parkur sırasında birden fazla çizgiyi geçmek zorunda olduğu popüler bir ücretsiz dağ bisikleti sürüşüdür. Sally oyuncuları, hakimlerden daha fazla puan almak için farklı becerilerini göstermelerine olanak tanıyan dizeleri seçerler.

Bir yokuştan olabildiğince çabuk aşağı inme olasılığı daha yüksek olan yokuş aşağı sürüş durumunda, oyuncular genellikle yarış sırasında birçok engelle karşılaşır ve çok sayıda atlama, düşme ve kayalık engellerin üstesinden gelmeyi içerir.

Serbest sürüş durumunda, oyuncular daha geniş bir arazide binerler ve yokuş aşağı sürüşten farklı olan atlamada havada akrobatik beceriler gerçekleştirirken hem yokuşlarda inmeyi hem de eğimli platformlarda atlamayı içerir. British Columbia North Shore, ücretsiz sürüş bisikletçiliğinin en tanınmış başlangıç ​​noktalarından biridir.

Dağ Bisikleti Patika Sürüşü

Patika sürme, sürücünün bisikletini, tanınan ve işaretlenmiş patikalarda, orman yollarında veya at binme yollarında arazi dışında sürdüğü bir dağ sürüşü türüdür. Genellikle eğlence amaçlı bir dağ bisikleti sporu olarak kabul edilir. Patika sürüşü, birkaç saatten başlayarak uzun mesafeli çok günlük gezilere kadar herhangi bir uzunlukta olabilir.

Bireysel bir bisiklet gezisi veya bir grup bisiklet gezisi veya bir kulüp tarafından düzenlenen daha büyük bir etkinlik bisiklet gezisi olabilir. Bazı bölgelerde, eski demiryolu hatlarında, patika binicileri için bisiklet arazisi olarak kullanılmak üzere demiryolu yolları yeniden geliştirildi.

Trail sürme bir olarak tanımlanabilir zevk sürme kişisel zevk için bisiklet sürme çok çeşitli şekillerde ortaya ve tüm kurallar ve yarışma elemanları olmadan bir eğlence etkinliği olarak. Dağ yolu gezintileri çoğunlukla dağ yollarında, yangın yollarında ve kayalar, dik yamaçlar ve gevşek kum ve çakıl içeren diğer asfaltsız toprak yollarda yapılır.

Patika bisikletleri, daha güçlü frenlere ve daha düşük dişli oranına sahip daha büyük topuz lastiklere sahiptir. Orman patikalarında ve demiryolu patikalarında kısa, dik bir patika veya daha uzun bir parkur veya dağ patikalarında yapılan ve günlerce süren bir yürüyüş parkuru olabilir.

Patika sürüşü, bir spordan çok keyifli bir macera aktivitesidir. Kamp, sırt çantasıyla gezme, avcılık gibi diğer aktiviteleri de içerir. Çevresel sorunlar ve bisikletçilerin güvenliği ile ilgili parkurlarda bisiklet sürmeyi çevreleyen tartışmalar nedeniyle, çoğunlukla bisikletçilerin dar, tek parkurlu parkurları kısıtlanmıştır. Ancak, yangın yollarında bisiklete binmeye izin verilir.

Dağ Bisikleti Kuralları

Uluslararası Dağ Bisikleti Derneği, çoğu etkinlikte izlenecek dağ bisikleti için bir dizi kural geliştirmiştir. Güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşamak için binicilerin bu kurallara uyması gerekir. Bu kurallardan bazıları aşağıdaki gibidir –

 • Patikada yaralı bir bisikletçiyi bulurken, sürücü bir mahkeme görevlisi bulmalı ve yaralı binici hakkında bilgi vermelidir.
 • Her oyuncu yarışa katılmadan önce kayıt yaptırmalıdır. Yarışa kaydolduktan sonra, her oyuncuya her oyuncu tarafından gösterilmesi gereken bir plaka verilecektir. Bu plaka hiçbir şekilde kesilemez, katlanamaz veya parçalanamaz ve numara plakalarında çıkartma yapılmasına izin verilmez.
 • Yarışmacılar uygun binicilik kıyafeti, yani gömlek, kısa ve tamamen kapalı ayakkabılar giymelidir.
 • Sürücü bisikletin bakımı hakkında bilgi sahibi olmalıdır ve tüm onarımlar bireysel yarışçılar tarafından yapılmalıdır, çünkü hiçbir biniciye kök dışı onarım olanağı sağlanmayacaktır.
 • Sürücü bir şekilde sahne alanına geri dönerse, organizatörler tarafından yedek bisiklet veya parçalar sağlanabilir ve yarışmaya tekrar girmesine izin verilir.
 • Sürücü, yarış için doğru rotayı takip etmelidir çünkü rotadan sapma, oyuncunun çıkış noktasından yarışa tekrar girmemesi durumunda yarıştan diskalifiye edilmesine neden olabilir.
 • Yarış sırasında susayan veya aç hisseden oyuncular için yem bölgeleri yarış pisti boyunca mevcut olacak, ancak beslenme veya el kaldırma sırasında diğer oyunculara müdahale etmek oyuncunun diskalifiye edilmesine neden olabilir.
 • Hiçbir sürücü patikaya yiyecek paketleri, ambalaj kağıtları veya diğer atıkları atmamalıdır.
 • Yarış sırasında herhangi bir kargaşa davranışı veya öfke nöbeti atmak, oyuncunun diskalifiye edilmesine neden olabilir.
 • Diğer yarışmacılara veya yarış çalışanlarına karşı her türlü küfür veya ahlaksız davranış, oyuncunun diskalifiye edilmesine neden olabilir.
 • MP3 veya diğer müzik aletlerine izin verilir, ancak bir sürücünün diğer yarışçılar ve yarış pisti hakkındaki farkındalığına müdahale etmemelidirler.
 • Başka bir sürücünün sollanması durumunda, sürücü diğerlerinin sürüş ilerlemesini rahatsız etmemelidir.

Dağ Bisikleti Riskleri

 • Dağ bisikleti, macera dolu yarış etkinlikleri nedeniyle dünya çapında popüler olan heyecan verici bir aksiyon sporudur. Dağ bisikleti maceralıdır ve büyük riskler içerir.
 • Bazı durumlarda, oyuncuları felce iten ciddi ve uzun vadeli kazalar ve omurga yaralanmaları bildirilmiştir. Bazen dağ bisikletçileri, kaskın bile onları baş ve boyun yaralanmalarından kurtaracak kadar güçlü olmadığı yüksek yerlerden bile düşerler.
 • Bazı durumlarda, el bileği ve yüz kırıkları da bildirilmiştir. Yokuş aşağı bisiklet gibi aşırı bisiklet sürülmesi durumunda, oyuncular dengesizlik veya kazalar nedeniyle ağır yaralanmalarla karşılaşabilir. Biniciler, riskleri azaltmak için daha rahat oldukları parkurları seçmelidir.

Dağ Bisikleti Şampiyonları

Uluslararası Dağ Bisikleti Derneği (IMBA), kar amacı gütmeyen bir organizasyondur ve dünya çapında dağ bisikleti sporunun yönetim organıdır. 1988’de, yaygın patika kapanmalarıyla mücadele etmek için bir ittifak oluşturan Kaliforniya merkezli beş dağ bisikleti kulübü tarafından kuruldu.

2006 yılında IMBA, 600’den fazla bağlı kulüp ile 32000 üyeye ulaştı. Halen IMBA’da dünya çapında yaklaşık 30 ülkeden 35000’den fazla üye bulunmaktadır.

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası, Union Cycliste Internationale tarafından onaylanmış çok yönlü bir bisiklet yarışı serisidir . İlk dünya kupası, yalnızca arazi bisikletinin dahil olduğu 1989 yılında yapıldı. İki yıl sonra, yokuş aşağı dünya kupası açıldı. Biniciler, her yarışmadaki sıralamalarına göre kazanan ilan edilir.

UCI ayrıca her tür dağ bisikleti için bir dağ bisikleti şampiyonası olan UCI Dağ Bisikleti ve Denemeler Dünya Şampiyonası düzenlemektedir.

Şimdi, Dağ Bisikletçiliği’nin bazı şampiyonlarından ve kariyerlerinin önemli noktalarından kısaca bahsedelim.

Hans Rey

Hans Rey, serbest sürüşün ve ekstrem dağ bisikletçiliğinin öncülerinden biridir. Hans Rey, Emmendingen, Almanya’dan.

Kariyerinde üç kez UCI dünya şampiyonu rekorunu ve 15 diğer ulusal şampiyonluğu kazandı.

1999’da dağ bisikleti şöhret listesine alındı . Hayır kurumu aracılığıyla, dünya çapında 25’ten fazla gelişmekte olan ülkede 7000’den fazla bisiklet sağladı.

John Tomac

John Tomac, dağ bisikletçiliğinde tüm zamanların gerçek anlamda çok yönlü oyuncularından biri olarak kabul edilir, John Tomac, Michigan, Amerika Birleşik Devletleri’nden.

20 yılı aşkın bir süredir devam eden kariyerinde, yol yarışı ve dağ bisikletçiliğinde çeşitli disiplinlerde yarışmıştır.

İnanılmaz bisiklet sürme becerileri ve yokuş aşağı bisiklet sürerken olağanüstü kontrolü ile ünlüydü. 1991 yılında dağ bisikleti şöhret listesine alındı .

Julien Absalon

Julien Absalon, kariyerinde birçok madalya kazanan Fransız bir dağ bisikletçisidir.

Olimpiyatlarda biri 2004, diğeri 2008’de iki altın madalya kazandı. Dünya Şampiyonalarında beş altın, iki gümüş ve iki bronz madalya kazandı.

Dünya Kupası’nda yedi altın, iki gümüş ve iki bronz kazandı. Bunların yanı sıra Avrupa Şampiyonalarına da katıldı ve beş altın ve dört gümüş kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu