Dart Kuralları

Genel Bakış

Ayı hedefleyin, ıskalarsanız bir yıldıza çarpacaksınız” – W. Clement Stone’un ünlü bir sözü genellikle Dart kelimesini duyduğumuzda akla gelir . Dart, güçlü odaklanma ve titiz uygulama ile elde edilebilecek kesin bir başarı için amacınızı gerçekleştirme oyunundan başka bir şey değildir.

Nesnel Bu oyunun duvarda asılı dairesel tahta (Dart tahtası) üzerine küçük füzeleri (Dart) atılmasıdır. Amaç, belirli hedefleri vurmaktır. Dartın merkezi, boğa gözü olarak bilinir Önceden bu oyun için farklı ülkelerle ilgili çeşitli kurallar ve düzenlemeler vardı, ancak popüler olmasından kısa bir süre sonra Dart düzenleme otoritesi (DRA) belirli kurallar ve düzenlemeler yaptı.

Dart Tarihçesi

Dart Kuralları: Oyunun “Dart” adı, hedef anlamına gelen “popo” adlı Fransızca bir kelimeden alınmıştır. Eskiden askerler ağacın veya fıçıların dibine doğru kısa oklar atarak hedef antrenmanı yaparlardı. Ahşabın kuruduktan kısa bir süre sonra orada delme noktaları oluşturuyordu. Zaman geçtikçe odun işçileri bunun üzerinde çalıştı ve yerel barlarda kullanılmak üzere tahta dart yaptı.

Bir Lancashire marangozu olan Brian Gamlin, 1896 yılında üstte 20 ile standart numaralandırma planını oluşturdu. Gamlin’in standardının yanı sıra birçok başka standart da ortaya çıktı, ancak mevcut kurulum yanlışlığı cezalandırma yeteneği nedeniyle çok popüler hale geldi.

Bir dizi tuzağın ardından, şu anda Profesyonel Dart konseyi (PDC) olarak bilinen Dünya dart Konseyi, oyunu popülerleştirmek için azami çaba gösterdi.

Katılan ülkeler

Dünya dart federasyonunun üye olduğu 68’den fazla ülke vardır ve yıl boyunca çeşitli maçlar düzenlemektedir. Listede Avustralya, ABD, Yeni Zelanda, Malezya, Singapur, Filipinler, Korna, Yunanistan, Brezilya, Rusya vb. Ülkeler var. Hindistan ve Pakistan gibi Asya ülkeleri bile bu oyuna aktif olarak katılıyor.

Dart Organizasyonları

İngiliz dart organizasyonları ve Profesyonel dart organizasyonları iki resmi dart organıdır. Yönetişimleri altında çeşitli turnuvalar ve şampiyonalar düzenlerler. Şu anda Aralık 2015 8 olarak, Litvanya Darius Labanauskas olduğu hiçbir 1 oyuncu erkek dünya dart federasyonu sıralamada. Toplam puanı 1048. Aynı şekilde İngiltere’den Deta Hedman , 2022 toplam puanıyla kadınlar listesinin başında yer alıyor.

Dart Malzemeleri

Oyuna başlamak için bir dart tahtası ve birkaç dart gerekir, ancak bu iki şeyin de bir oyuncunun iyi tanıması gereken birçok alt bölümü vardır. Onlara kısaca bir göz atalım.

Dart tahtası

İyi kalitede bir tahta, sisal liflerinden veya yaban domuzu kıllarından ve mantardan oluşur. 45 Cm çapında bir pano 20 bölüme ayrılmıştır. Bölme çizgilerini tasarlamak için ince metal yapılar kullanılır ve aynı malzemelerle sayılar tasarlanır. Bazen üreticiler, sayı formatlarını yazdırmayı tercih ederler. Tahtanın iç merkezi yerden 1.73 m yukarıda olacak şekilde duvara yerleştirilmelidir .

Dart Kaç Metreden Atılır?

Oyuncunun arkasında duracağı bir işaret çizgisi olmalıdır . Bu çizgi, Dart tahtasının yüzeyinden 2,37 m uzaklıkta olmalıdır. Bunlar standart mesafelerdir ancak yuvarlama mesafesi genellikle turnuvalar dışındaki maçlarda insanlar tarafından kullanılır.

Tahtaya sabitlenen teller ve zımbalar örümcekler olarak bilinir. Genellikle ince çeliklerden yapılırlar, bu nedenle normal bir dart onlara nüfuz edemez. Dartın örümceklere çarpması durumunda geri sekecek ve oyuncu puan alamayacaktır. Bu sorunu çözmek için günümüzde birçok üretici bu örümcekleri tahtaya yazdırıyor ve bazıları elektronik dart tahtasına gidiyor.

Son yıllarda bu elektronik dart tahtaları daha popüler hale geldi. En büyük avantajı, puanı manuel olarak görmenize gerek olmamasıdır. Sensör bunun görevini yapacak. Daha önceki elektronik kartlar, üzerlerinde çelik dart kullanamama dezavantajına sahipti, ancak şimdi ileri teknoloji ile bu sorun azaldı.

Profesyonel rekabet söz konusu olduğunda hassasiyet ve doğruluk çok gereklidir ve burada elektronik dart tahtası daha sık devreye girer.

Dart

Dart Ana Parçaları

Bir dartın dört ana parçası:

 • Nokta
 • Şaft
 • Kavrama
 • Uçuş

Bu dört bölüm, oyuncunun iyi atış sonuçları elde etmek için dartı kullanmasına yardımcı olur. Bir dart, tahta veya pirinç veya tungstenden yapılabilir. Bazen nikel gümüş tipi dartlar da kullanılır. Konfor seviyenize bağlı olarak dartı seçebilirsiniz. Ancak; Bu yazıda dart seçme sürecini de tartışacağız.

Nokta

 • Sabit veya hareketli olabilir. Uç genellikle yumuşaktır ancak bazen çelikten yapılabilir.
 • Sabit noktalar popülerdir, ancak örümcekler nedeniyle genellikle geri döner.
 • Hareketli nokta, bu dezavantajı, temasından hemen önce örümceklerden çekerek ortadan kaldırır.
 • Dartın arka tarafı, hedefi vurmak için gerekli ivmeyi verecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Çelik dartlar, yumuşak uçtan daha keskin dişler sağlar.

Şaft

 • Oyuncunun fırlatmadan önce tutmak için kullandığı dart parçası, oyuncunun iyi bir tutuş elde etmesine yardımcı olur.
 • Şaftın yapımında kullanılan malzemeler genellikle plastik veya alüminyum veya her ikisinin birleşimidir.
 • Plastiğin en büyük dezavantajı, tahtaya çok sert vurulduğunda çatlak oluşturmasıdır, ancak alüminyum için durum aynı değildir, bu nedenle alüminyum dart, plastikten biraz daha pahalıdır.
 • Bu günlerde dönen dartlar çok popüler. Hasar görmesini önlemek için atılırken dönme eğilimindedirler.

Kavrama

 • Dartı fırlatırken, sert bir itme sağlamada kavrama çok önemlidir.
 • Dart üzerinde daha iyi kontrol, daha iyi tutuştan gelir ve burada tutmanın amacı da budur.
 • Kavrama tasarımı, dartı tutarken hangi tasarımın kendilerini rahat ettireceğini daha iyi bildikleri için kişiden kişiye değişebilir.
Dart Parçalari

Uçuş

 • Dartın arka tarafına konulan yüzgeç benzeri yapıdan başka bir şey değil.
 • Genelde tüylerden yapılır ama günümüzde üreticiler naylon ve polyester malzemeleri tasarlarken koymaktadır.
 • Uçuş, dartı hedefine doğru havada sorunsuz bir şekilde yelken açabilmesi için mükemmel bir sürükleme amacına hizmet eder.
 • Oyuncu, hangisinin kendisine daha uygun olduğunu bilmek için dart üzerinde farklı uçuşlarla pratik yapmalıdır.

Dart Nasıl Oynanır?

Tarif bilgisi iyi bir şef yapmaz, aksine yemek pişirme sanatı yapar. Benzer şekilde, sadece puanlama yöntemlerini biliyorsanız, o zaman iyi oynayabileceğiniz anlamına gelmez. Hedefi vurması için dartları tutma, fırlatma ve manipüle etme tekniklerini ve sanatlarını gerektirir. Oyunla ilgili bazı temel şeyleri öğrenelim.

Ayakta Duruş

İnsanlar genellikle ayakta durma pozisyonunu ihmal ederler, ancak kazanma şansınızın temelini oluşturacak ilk şey budur. Daima dartın boğa gözünden atış hattınıza doğru hayali bir çizgi çizin. Orayı bir renkle işaretleyin. Dartınızı her zaman sadece bu pozisyondan atmaya başladığınızdan emin olun.

Öyle bir duruşla durun ki, iki ayağınız arasında bir omuz mesafesi olacak. Ön ayak, arka ayağa göre vücudunuzun daha fazla ağırlığını taşımalıdır. Bu, dengeyi ve doğruluğu iyileştirir ancak çok fazla öne eğilme sırt yaralanmalarına neden olabilir. Bu yüzden oyuncuya her zaman mükemmel denge noktasını titiz bir pratikle bulması tavsiye edilir.

Kolunuzun konumu yere paralel olmalıdır. Bazen kişiden kişiye değişen 50-90 derece arasında değişmekle birlikte, vücudun diğer bölgelerine göre omuzların sabit kalması gerekir.

Kavrama Teknikleri

Dartta tutuş teknikleri konusunda kesin ve hızlı bir kural yoktur. Kavrama iki şeye bağlıdır –

 • Dartın namlusu.
 • Sizi rahat ettiren parmak konumlandırma.

Dikkate alınması gereken diğer hususlar aşağıda verilmiştir –

Dart Kavrama Teknikleri
 • Dartınızın ucu daima yukarı bakmalıdır.
 • Kavrama, dartınızı aşağı doğru çevirecek kadar sıkı olmamalıdır çünkü bu, doğruluğunuzu engelleyecektir.
 • Gözünüz dartı bırakmadan önce dartın ucu ile hedefiniz arasında düz bir çizgi oluşturmalıdır.
 • Dartı tutarken tutuşunuzu çok sıkı veya çok gevşek yapmamalısınız.
 • Rahat ve sağlam bir tutuş gereklidir. Dartı patates cipsi gibi tutmalısın.
 • Serbest bırakmadan önce sertçe bastırmayın.
 • Serbest parmaklarınızı dartın çok yakınında tutmak kötü bir uygulamadır.
 • Serbest parmaklarınız havadaysa, diğer parmaklardaki kas gerginliğini azaltır.
 • Dartın ağırlık merkezini bulmak her zaman gereklidir.
 • Bunun için dartı avucunuza yerleştirmeniz ve fırlatmayan elinizle tutmak için parmaklarınıza doğru kaydırmanız gerekir.
 • Uçağa veya dartın şaftına dokunmadığınızdan emin olun.

Fırlatma Teknikleri

Atma sanatı, tüm bu oyunun en önemli yönüdür. Yine de çoğu insan bunu hafife alıyor. Yakın bir analiz yapmadan insanlar dartları nehre taş atar gibi atarlar. Bazı insanlar öne doğru eğilir, bazıları ileri geri gider, hatta bazıları hiç düşünmeden hızlıca atar. Herkesin tarzı benzersizdir. Yine de bunun temellerini bilmeliyiz, çünkü temeliniz güçlü olduğunda, size en iyi sonucu veren kendi teknikler evinizi inşa edebileceğiniz bir temel görevi görecek.

 • Hizalama en önemli şey 1’dir st böyle bir şekilde hizaya gerektiğini ellerin, omuzlar ve düz bir çizgide dirsek kalır.
 • Dirseklerinizin çok sola veya sağa hareketi mekanik dengesizliğe neden olabilir. Bu yüzden fazla sapma yapmayın.
 • Ancak; kişisel tercihlere bağlı olarak küçük bir dirsek çeşidi kullanılabilir.

Atışınız tıpkı bir çekiç sallamak gibi olmalıdır. Omzunuzu çiftlik desteği için kullanın ve hızını artırmak için bileğinizi ve elinizi kullanın. Kolunuzu uzatırken dart için gerekli kinetik kuvveti vermek için dirseğinizin optimum yüksekliğe gelmesini sağlar. Aşağıda açık ve net bir resim verilmiştir.

Atışın başlangıcında dartın doğru seviyede tutularak yana doğru tutulması önerilir. Eğilmek ve sallanmak iyi bir fikir değil. Hedefinizi sadece küçük değil, aynı zamanda hareketli kılar, bu da gerekli hedefi vurmanızı zorlaştırır. Görünüşe göre, dart atma konusunda bazı temel bilgiler topladık. Şimdi nişan alma ile ilgili bazı teknikler öğrenelim.

Nişan Alma Teknikleri

Başarılı bir atış birçok faktöre bağlıdır ve bu listenin başında iyi bir hedef vardır. Nişan almanın farklı teknikleri vardır. Bazı insanlar , birçok durumda yardımcı olduğu kanıtlanan görüş hattı yöntemini kullanır . Bu yöntemde hedefi aşağıdakilerden herhangi biriyle hedefleyebilirsiniz:

 • Fırlatma elinizin başparmağının birinci veya ikinci parmak eklemi
 • Dartın ucu
 • Fırlatan elin küçük parmağı

Bazı insanlar hedefi sağ ya da sol gözle hedeflemeye çalışır, ancak bu gerçekten tembel bir uygulamadır.

Sıklıkla tavsiye edilen bir diğer en iyi şey de baskın gözünüzü tanımlamaktır . Baskın gözünüzü tanımlama süreci oldukça basittir. Her bir gözünüzü ayrı ayrı kapatarak dartları tahtaya atmaya çalışın. En iyi sonuçları almak için kapatmakta zorlandığınız gözü kullanın.

Uygulama Yönergeleri

 Uygulamanın mükemmel hale getirdiği altın çizgiler diğer sporlar gibi burada da geçerlidir. Uzun saatler boyunca pratik yapmaya odaklanmak yerine, programa ve tekniklere odaklanmak daha iyidir.

Her hareketinizi bir turnuvada final şampiyonluğu için savaşıyormuş gibi oynayın. Daima her gün belirli bir hedef belirleyin. Bu hedefe veya hedefe ulaştığınızda, onu daha fazla uygulamak için fazla zaman kaybetmeden bir sonrakine geçin çünkü önemli olan nicelik değil niteliktir.

Puanlama

Dart tahtasının tamamı 1’den 20’ye kadar puanla 20 bölüme ayrılmıştır. Tekli, ikili ve üçlü alanlar yine teller yardımıyla dart içinde simgelenmiştir. Karşılık gelen yarım daireye vuran dartlar, karşılık gelen noktanın tek mi, çift mi yoksa üçlü olarak mı değerlendirileceğine karar verir. Burada elde edilebilecek maksimum olası en yüksek puan, ton-seksen olarak bilinen üçlü yarım daire bölgesinde 20 puana vurarak 180’dir .

Dart Çeşitler

Bu oyunun başlamak için iki oyuncuya ihtiyacı var. Önceden tanımlanmış bir puandan başlarlar, genellikle maksimum durumda 501 veya 301. Daha sonra dartı atarak kazandıkları puan ile önceden belirlenen puandan çıkar. Her denemede oyuncuya dart atmak için 3 şans verilecektir. Skoru sıfıra indirebilen kişi kazanan olur; oyunun başka çeşitleri de var. Onlara bir bakalım.

Double In Double Out

Profesyonel turnuvalarda, bir bacağın kazanılması, son dartın inişiyle belirlenir. Aynı anda skoru sıfıra düşürerek ikiye katlamalı veya bir boğanın gözüne çarpmalıdır. Bir oyuncunun skor başlar sayılır alma gibi- Bazı insanlar da sadece onun 1 sonra, kurallar eklemek st çift atış. O zamana kadar hitlerin hiçbir anlamı yok. Ancak; profesyoneller kendilerini bu kuralın dışında bırakırlar.

Kuralların bazı manipülasyonları genellikle dostluk veya armatür oyunlarında görülür. Örneğin, sıfıra ulaşmak için 1 puan geride olan kişinin 11’in bacakları arasındaki dartı vurmasına izin verilir. Bu kısım genellikle puansız kısım olarak kabul edilir ama burada faydalı hale gelir.

Gece gündüz

Bu oyun modu genellikle yeni başlayanlar tarafından oynanır. Amaç, tahtanın tüm parçalarına vurmaktır. Dart, saat yönünde bir hareketle her bölüme çarpmalıdır. Son vuruş, boğanın gözü olmalıdır. Yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç ​​alıştırması sağlar.

Yukarıdaki resim, formatı vuran saat başı göstermektedir. 3 şansla oyuncu, oyunu boğa gözüyle bitirmek için tahtaya saat yönünde vurmaya çalıştı.

Katil

Bu oyunun başlangıcında, oyuncunun atış yapmayan eliyle tahtaya vurması gerekir. Dart vuruşunun sayısı maç bitene kadar ona ait olacak. Artık oyuncunun, belirli bir eşik değerine ulaşılıncaya kadar mümkün olduğu kadar çok kez kendi numarasını vurarak canlarını artırması gerekiyor.

Eşik karşılandıktan sonra diğer kişinin numarasına ulaşmaları gerekir. Bu süreç tahtada bir dart kalana kadar devam edecek. Kazanan, dartı en son tahtada olacak kişi olacak.

Kriket

Bekarlara, çiftlere, belirli sayıda üçlülere ve boğanın gözüne vurmayı içerir. İzin verilen sayılar –

 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20

Oyuncunun bu sayılara ulaşması gerekiyor. Yine de belirli bir vurma sırası yoktur. Sonunda, tüm parametreleri en az üç kez vurmuş olması gereken bir hesaplayıcı puanı olmalıdır. Kazanan, yukarıdaki hedefi daha hızlı bitiren kişidir.

Dart Performansı İpuçları

Kuralları ve kuralları bilmek her maçı kazanmaya yardımcı olmayacak. Başkalarına üstünlük sağlamak için, farklı şeyler yapmaktansa, işleri farklı şekilde yapmalısınız. Genellikle bir maçta oynarken kıdemli oyuncuların ipuçları işe yarar. Bazılarını tartışalım.

Tutarlılık

Doğru tutarlılıkla vurmak, kesinlikle sizi diğerlerinden daha fazla güven düzeyiyle ödüllendirecektir. Fırlatmadan önce, dirsek hedefinize bakacak şekilde ayaklarınızı düzgün bir şekilde konumlandırın ve dartı her zaman aşağıya değil yukarı doğru tutun.

Bazıları bir kas hafızası yaklaşımı oluşturmayı öneriyor. Hep 2’nin vurma akılda tutarak aynı hedefe isabet Bu araçlar nd dart 1 takip edecek st dart.

Doğru Dart Seçimi

Piyasada birçok çeşit dart mevcuttur. Örneğin, ahşap veya gümüş veya nikelden yapılmış bir dart elde edilebilir, ancak tungsten dartlar, küçük varilleri ve aşınma ve yıpranmaya karşı yüksek dirençleri nedeniyle daha popülerdir.

Dartların genel ağırlık aralığı 12 gm ile 50 gm arasındadır. Herkesin rahat bölgesi aynı değil. Bu nedenle, yerel bir mağazayı ziyaret etmek ve ağırlık faktöründen emin olana kadar farklı ağırlıktaki olası her dartı denemek genel bir tavsiye niteliğindedir.

Sayılarınızı Ezberleyin

Dart dizisini hatırlamak, çoğu oyuncunun uğraştığı en zor şeydir.

Yani çözüm, her zaman 100 olarak bilinen bir tonu çıkış numaranızdan çıkarmaya çalışmak ve soldaki sayının beğendiğiniz bir dart çıkıp çıkmadığını kontrol etmektir.

Bu yöntem genellikle faydalıdır ve birçok kişi tarafından sayılarını hatırlamak için kullanılır. Bu yüzden pratik yaparken deneyin.

Dart Turnuvaları ve Şampiyonları

Turnuvalar

BDO ve PDC gibi kuruluşlar, Dünya profesyonel şampiyonalarını yürütmekten sorumludur. Her yıl Noel ve Yeni Yıl döneminde şampiyona düzenlenir.

PDC şampiyonası her yıl BDC şampiyonasından önce düzenlenir. Bazı büyük dart turnuvaları:

 • PDC dünya şampiyonası
 • PDC Premier ligi
 • WDF dünya kupası
 • BDC Dünya Masters Şampiyonası
 • Dünya büyük perisi
 • Dartın büyük slamları

Dart Şampiyonları

Phil Taylor

Halk arasında dünyanın en iyi dart oyuncusu olarak bilinen Phil Taylor, 16 dünya şampiyonluğu rekoruna sahiptir. 83 büyük unvanı var. Ayrıca 6 kez PDC oyuncusu kazandı. PDC liyakat sırasına göre, sıralaması 3’tür.

Trina Gulliver

Dartın altın kızı olarak bilinen, BDO altında 9 kez kadınlar dünya profesyonel şampiyonluğu rekoruna sahip. İlk şampiyonluğunu 2001’de Mandy Solomon’a 2-1’de yenerek kazandı. Dünya Kadınlar Şampiyonasında en yüksek sekiz galibiyet 3 dart ortalamasına sahiptir.

Eric Bristow

Kurnaz Cockney” olarak bilinir. Eric, 5 dünya şampiyonluğu ve dünya Masters Unvanı kazandı. 1980-81, 1983-85 ve 1990 dönemlerinde 1. sırada yer almaya devam etti. Halen sky sport’ın veri kapsamı üzerine yorumcu olarak çalışıyor.

Dart Kuralları

Dart kuralları çok basittir ve temel olarak önceki bölümlerde tartışılmıştır. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Bir oyunda ilk sırayı hangi oyuncunun alacağına, her biri ilk atışı yapan boğaya en yakın olan tek bir dart atılarak karar verilir.
 • Oyun daha az kazanılmadıkça, atış üç dart atmaktan oluşur.
 • Sadece atış sonunda tahtadaki dartlar sayılır ve zıplayan veya düşen dartlar tekrar atılamaz.
 • Bir oyuncu, kalan puanlarının toplamından daha fazla puan alırsa, atış uçlarının toplamından daha fazla puan alırsa ve sıfır alırsa (örneğin, kalan 16’sı varsa ve ilk dartlarıyla yanlışlıkla 20’ye çarptığında).
 • Boğanın merkezi tam olarak 5 ft 8 inç (1,73 metre) yükseklikte olmalıdır.
 • Dartlar, yatay olarak ölçülen, tahtadan en az 7ft 9 ¼ içeride, genellikle oche adı verilen, açıkça işaretlenmiş bir parmak çizgisinden atılır.

Dartın Sağlığa Faydaları

1. Çevikliği Artırır

İyi bir çevikliğe sahip olmak, her şeyi hızlı bir şekilde anlayabileceğiniz ve tepki verebileceğiniz anlamına gelir. Oyun alanındayken ve dart tahtası tam önünüzde olduğunda, hızlı düşünmenizi gerektiren dart atışınızı hesaplamak için sadece biraz zamanınız vardır. Hızlı düşünmenizin sonucu olmasını beklediğiniz şeyse, o zaman iyi bir çevikliğe sahipsiniz demektir.

2. Güveni Artırır

Çeşitli spor türleri farklı beceriler gerektirir ve bazen bunda ne kadar iyi olmaya çalışırsanız çalışın, tam tersi olur. Böyle bir deneyim cesaret kırıcı olabilir. Bununla birlikte, dart ile, aklınızı verir ve yeterince sıkı çalışırsanız iyi bir oyuncu olabilirsiniz. Edindiğiniz becerilerden memnun kaldığınızda, kendinize güvenirsiniz ve bu, yeni şeyler denemenizin yolunu açar.

3. Kendinizi Rahatlatır

Omuzlarında çok fazla yük taşıyan ve düşünceleri karmakarışık insanlar için dart oynamak onlar için büyük bir stres gidericidir. Oyun basit bir tasarıma sahip olduğu için serin ve rahatlatıcı bir his veriyor. Fiziksel olarak çok fazla çaba sarf etmenizi gerektirmez.

4. Koordinasyon Becerilerinizi Geliştirir

Dart oynarken gözlerin ve ellerin koordine olması çok önemlidir. Eller, gözlerin odaklandığı yere dart fırlatırken, gözler hedefe sabitlenir. Odaklanmanızı sağlamak beyninizin verimli çalışmasını gerektirir, bu da yorgunluğu ve zihinsel stresi azaltmaya yardımcı olur. El-göz koordinasyonunuzu mükemmelleştirmek için uygun disipline sahip olmak, hayatınızdaki diğer şeyleri de koordine etmek için kontrole sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

5. Daha Fazla Sosyalleşmenize Yardımcı Olur

Akıllı telefonlar ve internet sayesinde arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmek eskisi kadar sık ​​değil. Bu kötü bir şey çünkü daha az sosyalleşme ruh sağlığı için zararlıdır. Sadece arkadaşlarınızla bir araya gelerek aynı zamanda eğlenmek istiyorsanız, onları bir dart oyununa davet etmek iyi bir fikirdir. Yerel bölgenizdeki bir dart ligine katılmak, profesyonel ve sosyal ağınızı genişletmenize yardımcı olur. Aynı zamanda yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu. Sosyalleşir ve kendinizi iyi hissederseniz, beyin mutludur.

6. Egzersiz Yapmanın Mükemmel Bir Yolu

Dart’tan bahsederseniz, size egzersiz vermediğini düşünebilirsiniz. Diğer spor aktivitelerinin aksine dart sizi o kadar terletmez ama hareket halinde kalmanızı sağlar. Acımasızca ayaklarınızın üzerinde durmanızı ve dart atmak için kolunuzu kullanmanızı gerektirir. Bu, genellikle çok oturanlar için harika bir spor. Fiziksel sağlıklarını korumalarına veya iyileştirmelerine yardımcı olacaktır.

7. Takım Çalışmasını Teşvik Eder

İster profesyonel ister kişisel yaşamınızda hayatta kalmak için başka insanlara ihtiyacınız var. Bir şeyleri kendi başına yapmak istediğin zamanlar vardır, ama bu sağlıklı değildir. Bağımsız olmak güzel bir şey ama bir şekilde sizi ilişkilerden uzaklaştırıyor. Yardım veya tavsiye için başkalarına güvenmek doğaldır. İyi bir ekip çalışması becerisine sahip olmak, uzun bir yol kat etmenize yardımcı olabilir. Dart oyunlarında genellikle birbirleriyle yarışan takımlarda oyuncular bulunur. Birlikte oynadığınız insanlar arkanızı kollayacak ve sizi destekleyecek arkadaşlarınız olabilir.

8. Ailenizle Size Kaliteli Zaman Verir

Bazı günler, yaptığınız tüm tekrarlayan işlerden ve faaliyetlerden boş ve tükenmiş hissettiniz. Böyle zamanlarda, sevdiklerinizin varlığını özleyemezsiniz. Ancak, aynı zamanda hayatlarını yaşamakla meşguller ve bu da onları ele geçirmeyi zorlaştırıyor. Onları kısa bir dart süresi için davet etmek iyi bir aktivite çünkü herkesin oynayabileceği bir oyundur. Keyifli ve eğlenceli olduğu için aileleri birbirine bağlar.

9. Stratejik Düşünmeyi Geliştirir

Oynadığınız herhangi bir sporda, büyük bir stratejik düşünceye sahip olmak önemlidir çünkü zaferinizin anahtarı budur. Dart oynarken, daha büyük puanlar alıp nihayetinde kazanmanız için rakiplerinizden farklı ve daha iyi bir strateji düşünmelisiniz. Ne kadar noktayı yakalamanız veya yapmanız gerektiğini, ne şekilde duracağınızı ve dartı nasıl fırlatacağınızı bilmelisiniz.

10. Mükemmel Bir Olumlu Dikkat Çekicidir

Yaşadığımız dünya harikadır, ancak koşuşturması endişe ve stres yaratır. Bununla ilgili bir şey yapmazsanız, zihinsel sağlığınıza zarar verebilir ve daha yorgun ve problemli hissetmenize neden olur. Dart, zihninizi temizlemenize ve tüm endişelerinizi gidermenize yardımcı olur.

Yoğun bir hayat yaşamak yorucu olabilir. Gevşemek ve zihninizin ve bedeninizin canlılığını geri getirmek için bir yola ihtiyacınız var. Pek çok seçenek mevcuttur ancak hoşunuza giden sporları yapmak iyi bir seçimdir.

Yukarıda belirtilen faydaların yanı sıra, dartların sağladığı diğer sağlık yararları, düşük hipertansiyon, daha düşük stres seviyesi, daha düşük kolesterol seviyesi, gelişmiş kan dolaşımı ve kalbin verimli çalışmasıdır. Kemikleri ve kasları güçlendirir. Disiplin, pozitif enerji getirdiği ve özgüven oluşturmaya yardımcı olduğu için kendinizi iyi hissetmenizi de sağlar.

Dünyadaki birçok insan spor yapıyor ve dart da bunlardan biri. Verdiği zevkin yanı sıra zihni de tazeler. Dart, küçük bir ok fırlatmaktan daha fazlasıdır. Vücudun daha verimli ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olur ve sağlığı destekler.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu