Dart Spormu?

Dart uzun zamandır etrafta dolaşıyor, ancak şimdi bile insanlar kendine bir spor demeye hakkı olup olmadığını veya yerel bir barın nemli ortamıyla sınırlı kalması gerektiğini tartışmaya devam ediyor.

Burada, bu klasik fırlatma oyununun bir spor olarak kategorize edilmeyi hak edip etmediğine ve insanların oyunun varlığı boyunca neden bunun aksini iddia etmeye devam ettiklerine bir göz atacağız.

Değişen Görüntü

Dart, muhtemelen oyuncularının atışlar arasında bir bardak acı ve sigara içmesine izin vererek kendine yardım etmedi. Pek çok insan, uzun bir süre boyunca katılımcılarının bir maç devam ederken alkole düşmesine izin veren bir “sporu” haklı olarak sorguladı.

Profesyonel dart oyuncuları sonunda düzenleyici kurum tarafından John Smith’lerini bir sürahi su ile takas etmeye ve sigara içmelerini (bir sigara içtiyse) saklamaya zorlandığından, dartın bir spor olarak kabul edilmesi için mücadele edenler de dalmış olmalı. sahne dışı.

Günümüzde oyun büyük kalabalığın önünde televizyonda yayınlanıyor ve tıpkı boks veya MMA gibi bir gösteriye dönüştürülüyor – yüksek sesli müzik, modeller ve her profesyonel maçın tüm parçalarını ve parçalarını söyleyen izleyicilerle.

Şans ve Beceri

Katılımcının galip çıkması için dart güçlü bir şans unsuru gerektirir mi? Bu, birkaç kişinin (dartı yüceltilmiş bir bar aktivitesinden biraz daha fazlası olarak gören) dartın bir spor olup olmadığı tartışmasında gündeme getirdiği bir noktadır. Doğru ya da değil, dünyadaki en iyi dart oyuncularının sadece şanslı bireyler olduğunu söylemek de saflıktır. Doğru anlarda doğru atışlarda ustalaşmak için muazzam bir beceri gerekir. Barın müdavimi bir maçta Phil “The Power” Taylor’a karşı kendini beğenmiş olsa bile, hayat biriktirdiğinize bahse girebilirsiniz, profesyonel onunla yeri silecektir.

Ayrıca, biraz daha yakından baktığınızda, “şans” argümanı gerçekten geçerli değildir. Her spor, sınırın bir yerinde şans gerektirir; bir birey veya takım ne kadar yetenekli olursa olsun bir rol oynar. Futbolun FA Cup’ta gördüğünüz tüm şoklara bir bakın. Bir minnow bir Premier Lig tarafını mağlup ettiğinde, bunun nedeni aynı ligde olmaları gerektiği değil, o gün şansın onlara gülümsemesinden kaynaklanıyor.

Ekipman

Dartları bir oyundan biraz daha fazlası olarak etiketlemek için kullanmayı seven bir başka cephane grubu, oynamak için çok az ekipman veya hazırlık gerektiği gerçeğidir. İhtiyacınız olan tek şey bir tahta, bir avuç dart ve bir kara tahta ve gitmekte fayda var. Ucuz, evet, ama bu, dartı, ileri teknoloji ekipman gerektiren bir spordan daha az spor yapar mı? Futbol sadece bir top ve iki kale direği gerektirir.

Kriket oynamak için sadece birkaç parça odun ve bir sopaya ihtiyacınız var. Bir tenis maçı, birkaç raket ve ortada bir bel-yüksek file ile devam edebilir. “Peki ya perde astarları?” şüpheciler ağlar. Doğru, dart bir saha gerektirmez ve hemen hemen her yerde ve her zaman oynanabilir, ancak tahtası olmadan oynanamaz. Dart tahtası, bir futbol sahası veya tenis kortu ile eşdeğerdir. Bir maçı kazanmak için katılımcıların belirli alanlarda kendi yollarına gitmeleri gerekir.

Pub Oyunundan Spora

Dart, yıllarca, işçi sınıfı insanları arasında yüksek derecede popülerlik kazanan ve bir şekilde karasal televizyona girmeyi başaran bir pub oyunuydu. Ancak 1990’larda bir noktada, bunların hepsi değişti. Oyuncular, promosyon şirketleri ve insanlar oyunu daha ciddiye almaya başladılar ve çok geçmeden yıldız oyuncular arasındaki “büyük” maçlar Birleşik Krallık’ta en çok aranan şovlardan bazılarıydı.

Katılımcılar sinirli, atletik ya da arketipik spor posteri çocukları olmayabilir – ancak bir sıralama sisteminde birbirlerine karşı yarışan takdire şayan becerilere sahip kişilerdir. Fiziksel hareket eforu biraz azdır, ancak çok fazla doğruluk, sabır ve doğal yetenek gerektirir – futbol, ​​tenis, kriket veya diğer popüler sporlardaki hemen hemen her sporcunun yapmak için geliştirmesi veya sahip olması gereken üç özellik. profesyonel pistlere giden yolu. Dart, her zaman gerçek bir spor olma potansiyeline sahip bir oyundur. Şimdi muhtemelen bunun bir olduğunu söylemek güvenlidir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu