Deneme Bisiklet Yarışı Kuralları

Deneme Bisikleti Yarışı Kuralları Genel Bakış

Deneme bisikleti ekstrem bir spordur ve oyuncuların bir deneme bisikletine bindikleri ve engellerle dolu bir parkurda yarıştıkları bir dağ bisikleti disiplinidir. Oyuncunun yarış sırasında ayağını veya elini yere koymasına izin verilmez. Dağ bisikleti ile karşılaştırıldığında, parkurlar daha karmaşık engellerle dolu olduğundan, deneme bisikleti oyuncuları daha iyi bisiklet sürme becerilerine ihtiyaç duyar.

Deneme bisikletinde oyuncular kayalar, kütükler, paletler, makaralar vb. Gibi engellerle dolu bir parkurda sürerler ve ayağını veya ellerini yere koymadan her bir parçayı pazarlamaya çalışırlar. Oyunculara ayaklarını veya ellerini yere koymaları durumunda puan verilir. Yarış sonunda en az puana sahip oyuncu kazanan ilan edilir.

Deneme Bisikletçiliğinin Kısa Tarihi

Deneme bisikleti, İspanya, Katalonya’da başladı. Başlangıçta, bir motosiklet deneme şampiyonu olan Eddy Kessler , bisiklet denemelerinin olanaklarını fark etti ve 1980 ve 1981’de ABD Bisiklet Ulusal dahil olmak üzere ana etkinlikleri düzenleyerek oyunu geliştirmeye çalıştı. 1981’de, Dağ bisikleti denemeleri üzerine 12 sayfalık bir kitap yayınladı.

1980’de İspanyol bir binici olan Pedro Pi , Monty’ye dönüşen 20×20 Montesa deneme bisikleti tasarladı. Oğlu Ot Pi, birkaç dünya şampiyonası yarışmasını kazandı ve dünyanın önde gelen Bisiklet denemeleri elçisi oldu . 1987’de Ot Pi ABD’ye gitti ve oyunun popülaritesini yaygınlaştırmak için okullarda bisiklet denemeleri hakkında gösteriler yapmaya başladı.

Yavaş yavaş oyunun popülaritesi hızla artmaya başladı ve daha fazla sayıda oyuncu oyuna katılmaya başladı. Birçok üretici, çok hızlı bir 26×24 modeli olan Ibis Mountain Trial’ı üretmeden önce 26×26, 26×24 ve 26×20 tasarımları dahil olmak üzere farklı bisiklet tasarımları üzerinde çalışmaya başladı.

Katılan Ülkeler

Ekstrem bisiklet sürme becerileri ve göz alıcı hareketler, ekstrem spor severler arasında deneme bisikletini popüler hale getiriyor. Öncelikle bir Avrupa sporu olmasına rağmen, oyun yavaş yavaş ABD ve Birleşik Krallık dahil diğer bölgelerde geniş popülerlik kazandı.

Deneme bisikletinin oldukça popüler olduğu ülkelerden bazıları Fransa, İngiltere, İspanya, İsveç, Kanada, İsviçre, Almanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’dır.

Deneme Bisiklet Yarışı Ekipmanları

Deneme bisikletinde kullanılan ekipman, dağ bisikletine çok benzer. Deneme bisikletinde kullanılan bisikletler, dağ bisikletinden biraz farklıdır, çünkü deneme bisikletinde daha iyi bisiklet kontrolü gereklidir. Bu bölümde, Deneme Bisikleti’nde kullanılan ekipman hakkında kısa bir açıklama yapacağız.

Binicilik Ekipmanları

Bisiklet

Parkurlarda sürmek için deneme bisikletinde özel olarak tasarlanmış bir bisiklet kullanılır. Daha iyi bisiklet kontrolü gerektiğinden, bisikletlerin güçlü frenlere, daha geniş gidonlara, hafif parçalara, daha kalın bir arka lastikle düşük lastik basıncına sahip olması ve koltukları olmaması gerekir.

Yarışma sırasında sürücünün neredeyse hiç oturması gerekmiyor. Çerçeveler ne kadar hafif olursa, oyuncunun vücut hareketlerine o kadar az müdahale eder. Böylece çerçevenin yüksekliği olabildiğince düşük kalıyor.

Genel olarak, BB milleri, rekabet amaçlı olan deneme bisikleti şasileri durumunda, akslar arasındaki çizgiden çok daha yükseğe konumlandırılmıştır.

Halen, yarışmalarda iki sınıf deneme bisikleti kullanılmaktadır –

 • Mod bisikletler – Bunlar 20 ”tekerlekli bisikletlerdir. Montesa adlı bir şirket tarafından geliştirilmiştir ve esas olarak modifiye edilmiş BMX bisikletlerine dayanmaktadır. Daha büyük lastiklere yer sağlamak için bazı mod bisikletlerinde 19 ”arka tekerlek bile bulunur.
 • Stok bisikletler – Bunlar 26 ”tekerlekli bisikletlerdir. Bunlar stokta tutulur ve mod bisikletleri gibi modifiye edilmiş bisikletler değildir. Mevcut 26 ”stok motosikletler, 20” mod bisikletlere çok benziyor.

Mod bisikletler ve stok bisikletlerin yanı sıra yarışmalarda kullanılmasına izin verilmeyen ve sadece sokak deneme bisikletlerinde kullanılan 24 ”bisikletler de kullanılmaktadır.

Deneme Bisiklet Şasileri

Deneme bisikleti şasileri, şasinin ağırlığını azaltmak için genellikle kafa borusunun önünde ve ayrıca BB kabuğunda, sele borusunda ve çıkıntılarda deliklere sahiptir.

Deneme şasilerine monte edilen disk freni, yoğun bir şekilde güçlendirilmiştir, özellikle arka freni geriye doğru hareket etmeye zorlayan yüksek fren kuvveti genellikle gereklidir.

Frenler

Deneme bisikletindeki frenler, özellikle arkada daha fazla durdurma torku sağlayacak şekilde yapılmıştır. Fren sistemi tekerlekleri kilitlemek yerine bisikleti yavaşça hızdan durdurmaya çalışır. Daha büyük tekerlekli bisikletler için, doğrudan tekerleklere etki eden hidrolik frenler uygulanır.

Jantta frenin mümkün olduğunca sıkı bir şekilde kilitlenmesini sağlamak için, jantın frenleme yüzeyi bir açılı taşlama makinesi kullanılarak pürüzlendirilir. Jant taşlama, hafif pürüzlülükten sert pürüzlendirmeye kadar değişebilir. Hava durumuna ve seçilen fren balatası bileşenlerine bağlı olarak, daha iyi fren performansı için jantta farklı taşlama seviyeleri sağlanır.

Jant Katranı

Fren gücünü artırmanın bir başka etkili yolu, fren yüzeyine yol katranı uygulamaktır, bu da fren balatalarının yüzeye yapışmasını sağlayarak daha iyi fren performansı ve mükemmel balata dayanıklılığı sağlar.

Jant frenleri, frenleri birbirinden ayırmak için gereken kuvveti artıran at nalı şeklindeki plakaların fren pistonları arasına cıvatalanmış olduğu fren güçlendiriciler kullanılarak da geliştirilebilir.

Tekerlekler

Deneme bisikleti jantları dağ bisikleti jantlarından daha geniştir, bu nedenle daha geniş temas yamalı lastikler kullanılır.

Lastiklerin sıkışmaya karşı direncini artırmak için özellikle arka tekerlekte daha kalın cidarlı lastikler kullanılır.

Deneme bisikletlerinde kullanılan göbekler, arazi motosikletlerine çok benzer ve daha fazla ağırlık tasarrufu için daha fazla kesiklere sahiptir.

Yarışma için kullanılan tüm deneme bisikletleri bir vitese sahiptir. Dişli oranı, tekerleklerin pedalların her dönüşünde kat edeceği mesafeye karar vermede hayati bir rol oynar.

Ünlü dişli oranlarından bazıları aşağıdaki gibidir –

 • 18:15: Bisiklet, 26 ”bisiklet için bir tam pedal dönüşü için 2,49 m veya 98” yuvarlanıyor.
 • 18:14: Bisiklet, 24 ”bisiklet için bir tam pedal dönüşü için 2,46 m veya 97” yuvarlanıyor.
 • 18:12: Bisiklet, 20 ”bisiklet için bir tam pedal dönüşü için 2,39 m veya 94” yuvarlanıyor.

Seçilen dişli oranı, bisikleti düşük hızda hareket ettirmek için motosiklete güç ve hızlı hızlanma sağlar.

Koruyucu ekipman

Ekstrem bir spor olarak Deneme Bisikleti, yüksek hız ve birçok tehlikeli hareket içerir. Deneme bisikletlerinde kazalar ve yaralanmalar oldukça yaygındır. Bu yaralanmaları önlemek için oyuncular farklı koruyucu donanımlar ve ekipmanlar kullanırlar. Şimdi bu ekipman hakkında kısa bir açıklama yapalım.

Kask

Oyuncular kaskları baş için koruyucu bir önlem olarak kullanırlar. Deneme bisikletinde genellikle yuvarlak kaykaycı stili ve tam yüzlü stil olmak üzere iki tip kask kullanılır . Yuvarlak kaykay kaskları daha ucuz ve daha basittir ve kafanın geniş bir alanını kaplayabilir. Tam yüzlü tip kaskların içine yerleştirilmiş ekstra bir çene koruması vardır.

Vücut zırhları ve pedleri

Oyuncular, çarpışmaları ve kazaları önlemek için vücut zırhları ve uzuv koruması için sert plastik kabuklar ve omurga için metalle güçlendirilmiş plastik plakalar içeren farklı pedler kullanırlar.

Bazı oyuncular ayrıca göğüs ve karın koruyucuları kullanır. Oyuncular daha iyi koruma için dirseklikler, tekmelikler ve ayak bileği korumaları bile kullanırlar.

Daha iyi koruma için özel olarak üretilmiş eldivenler, deneme bisikleti oyuncuları tarafından kullanılır. El eklemlerinin yanındaki ekstra dolgu, baş parmakla sağlanır ve parmaklar çoğunlukla daha ağır yapıyla kaplanır.

Deneme Bisiklet Yarışı Nasıl Yapılır?

Deneme bisikletinde bisiklet yarışı yoktur. Oyuncular bunun yerine puanlardan kaçınmak için tüm bölümleri mükemmel bir şekilde aşmaya çalışırlar. Kurallar, farklı yönetim organlarına göre değişir. Ancak genel kural, önceden işaretlenmiş bölümlerle parkurda sürüş yapmaktır. Yarışmayı kazanmak için sürücünün önceden belirlenmiş bir süre içinde varış noktasına ulaşması gerekir. En az puana sahip olan oyuncu kazanır.

Bir parkurdaki önceden işaretlenmiş bölümlerin sayısı genellikle iki turdan oluşur. Her turun on bölümü vardır. Üç tur varsa, her turun yedi bölümü vardır. Genellikle bu bölümlerdeki zorluk seviyesi, daha kolay olanlardan daha zor olanlara doğru doğal bir ilerlemede artar.

Oyunculara dab olarak da bilinen yere bir ayak veya el koyma konusunda puan verilir . Her bölümde bir oyuncu maksimum beş puan ve temiz olarak kabul edilen minimum sıfır puan kazanabilir .

Yarış başlamadan önce bir oyun zaman limiti ve bir bölüm süresi limiti belirlenir. Bölüm süresi sınırı tüm bölümler için sabittir. Bir bölüm için önerilen süre sınırı 180 saniyedir. Zaman, oyuncunun bisikletinin ön aksı başlangıç ​​kapısından geçtiğinde başlar ve ön aks çıkış kapısını geçtiğinde sona erer. Pullar genellikle 1 dakika, 15 veya 30 saniye kaldığında oyuncuları bilgilendirir.

Bir etkinlikte en üst konum için bir beraberlik varsa, kazananı belirlemek için farklı eşitlik bozucu kuralları uygulanır. Bazıları –

 • Maksimum temizliğe sahip bir sürücü kazanan olabilir.
 • Temizliğin olmaması durumunda, en çok bir veya ikiye sahip olan sürücü kazanan ilan edilebilir.
 • Sürücü bir ikinci turu kazanır veya kullanılmayan bir bölümü yeniden çalıştırarak kazanır.

Bazen oyun sırasında oyuncunun hareketlerini kontrol etmek için görevlendirilen dama , kazananı belirlemede yardımcı olabilir.

Deneme Bisiklet Yarışı Teknikleri

Tüm engellerin üstesinden gelmek için oyuncuların birçok teknikte ustalaşması gerekir. Oyuncu iyi bisiklet sürme hakkında her şeyi bilmeli ve kontrol kabiliyetine sahip olmalıdır. Bisiklete binme tekniklerinden bazıları aşağıdaki gibidir

Geri Hop

Deneme bisikletinde temel tekniklerden biri geri atlamadır. Çoğunlukla, başarısız bir engel girişiminden sonra oyuncu hala bisiklet üzerindeyken geriye doğru atlama yapmak için yapılır. Başarısız bir engelin kontrolünü ele geçirme girişiminden sonra oyuncular tarafından geri çekilip kontrolü yeniden kazanmak için yapılır.

Oyuncular önce ön tekerleği kaldırmak için pedallara geri kuvvet uygularken gidonu kaldırır ve gidon kaldırıldığında pedallara tekme atarak ve zıplayarak dengeyi kontrol etmeye çalışırlar.

Tavşan zıplaması

Tavşan atlama, engelleri temizlemek ve kayalara ve duvarlara tırmanmak için çok önemli bir tekniktir. Bu tekniği uygulamak için, oyuncular dizlerini aşağı eğerek önce göğsünü gidonun yanına getirirler. Ardından, pedalların üzerinde dururken ve gidonu kucaklarına doğru çekerken ön tekerleği maksimum seviyeye kaldırmak için gidonu geriye doğru kaldırmaları gerekir.

Ön tekerlek yerden kalktığında, bir sonraki kısım, arka tekerleği yerden kaldırmaktır, bunun için oyuncuların arka ayaklarını gösterirken bacaklarını yukarı kaldırmaları gerekir. Her iki tekerlek de yerden kalktığında, oyuncunun mükemmel bir iniş için kalça kısmını bisikletin arkasına alırken gidonu aşağı itmesi gerekir.

Pedal vuruşları

Pedal tekme veya pedal atlama, deneme bisikletinde en çok yönlü ve karmaşık tekniklerden biri olarak kabul edilir. Çoğunlukla küçük bir mesafeden atlamak için yapılır. Bu teknik için önce pedallar yatay konuma getirilmelidir.

Daha sonra oyuncu, gidonu geriye doğru çekerek ön tekerlekleri kaldırmalı ve ardından aniden kalçalarını ileri geri hareket ettirirken ve arka tekerlek üzerinde dururken bir pedal vuruşu yapmaya çalışmalıdır. İnişten sonraki bir sonraki sıçrama için, pedalların yeniden ilk yatay konuma getirilmesi gerekir.

Yan şerbetçiotu

Yan atlama, çoğunlukla yanlara yerleştirilen bir engel üzerine monte edilmesi durumunda gerçekleştirilir. Başlangıçta, oyuncunun vücudunu bisiklet üzerinde sıkıştırması ve ardından ön tekerleği kaldırmak için gidonu çekmesi gerekirken, pedalları öne doğru tekmeleyerek bisikletin havada sıçrayarak zıplamasını sağlar.

Havadayken, oyuncunun çoğunlukla ön tekerleği hedef konuma yerleştirmeye odaklanarak engellere doğru eğilmesi gerekir. Ön tekerleği, arka tekerleği ön tekerlekle aynı yükseklik seviyesine kadar koaksiyel hale getirecek ve engelin üzerine güvenli bir şekilde inecek olan hedef yüzeye doğru itmesi gerekir.

Deneme Bisiklet Yarışı Kuralları

Deneme bisikleti yarışmaları durumunda, oyun ve parkurla ilgili bazı temel kurallara uyulması gerekir. Etkinlik yöneticileri tarafından tehlikeli olduğu belirlenen hiçbir bisiklete etkinlikte izin verilmeyecektir. Oyun sırasında bir bisiklet tamir edilebilir veya değiştirilebilir ancak aynı sınıftan bir bisikletle değiştirilmesi gerekir.

Bir bölüm tehlikeli biçimde olmamalıdır. Yarış sırasında binici ve pullar dışında kimse bölüme giremez. Oyuncu, uygun kapı kurallarına uymalıdır, yani oyuncuya bir kapı faulü uygulanacak olan uygun kapıya girip çıkmalıdır .

Maksimum engel atlayışları kategorilere bağlı olarak 0,8 m ile 1,1 m arasında olmalıdır. Oyunda kullanılan kurdeleler yerden 4 ”ile 18” arasında olmalıdır. Sol taraftaki şerit işaretleme sistemi mavi, sağ taraftaki şerit işaretleri kırmızı renkte olmalıdır.

Sokak denemeleri

Sokak kaykayına benzer şekilde, sokak denemeleri, deneme bisikletçiliğinin serbest stil bir versiyonu olarak geliştirilmiştir. Deneme bisikletine kıyasla daha fazla akıcılığa sahip olan sokak denemesi, dar engellerden zıplarken ve dengede dururken aynı numaralara ve tekniklere sahiptir. Burada oyuncular iz kuralları ile sınırlı değildir ve çoğunlukla kentsel alanlardaki sokak engellerinde performans gösterirler.

Dabs

Bir bölüm sırasında ceza puanı uygulamak için belirli kurallar vardır. Farklı oyuncu eylemlerine bağlı olarak, oyuncuya farklı ceza puanları uygulanır. Bir oyuncu belirlenen süre sınırını aşarsa, 5 puan alır. Benzer şekilde, yere ayak veya elle dokunmak ona bir ceza puanı kazandırır. Bir oyuncu her dab için aşağıdaki sayıda puanı alır –

 • İlk dab için bir puan
 • İkinci dab için iki nokta
 • Üçüncü dab için üç puan
 • Dördüncü dab için üç puan
 • Beş veya daha fazla dab için beş puan

Bir oyuncu bir bölümde en fazla beş dab alabildiğinden, bir bölümde beşten fazla dab yapmak ona hala beş puan kazandırır. Bir oyuncu aynı anda iki dab atarsa ​​beş puan alır. Bu dab’ler aşağıdaki gibidir –

 • Ayak ve ayak
 • Ayak ve el
 • Ayak ve omuz
 • Diz ve el
 • El ve el

Bir oyuncunun büyük ceza puanları alabileceği bazı büyük hatalar vardır –

 • Şerit veya işaret çizgilerinin kırılması durumunda, oyuncu beş puan kazanır.
 • Bölümün dışına vurmak ona bir puan kazandırır.
 • Bir ayağını yerde kayması durumunda oyuncu üç puan kazanır.
 • Oyuncular 3 saniyeden fazla sürekli pedallarda dinlenemezler, bu da ona beş puan kazandırır.
 • Döngünün aynı tarafında iki vuruş yapmak ona beş puan kazandırır.
 • Bölümü değiştirme durumunda oyuncu on puan alır.
 • Yarışma başlamadan önce parkurda ön sürüş ona 100 puan kazandırabilir, bu da kesin bir kayıp anlamına gelir.
 • Kapı faulü durumunda oyuncu beş puan kazanır.

Oyunun sonunda, farklı bölümlerden tüm puanlar ve aksiyonlar final puanı için eklenir.

Tüm deneme bisikleti etkinlikleri için aynı olan bazı genel kurallar vardır. Ancak farklı organizasyonlara ve olaylara göre farklı kurallar da uygulanır. Çoğunlukla düzenlenmiş maçlarında belirli yarışma kuralları belirleyen UCI ve BIU olan iki ana organizasyon vardır.

UCI Kuralları

UCI kurallarına göre, yarış sırasında lastikler dışında oyuncunun döngüsünün herhangi bir kısmı herhangi bir nesneye temas ederse, oyuncuya dabs verilecektir. Berabere bittikten sonra ekstra ikinci tur seansından kaçınmak için bu kurallar değiştirildi. UCI kuralları, binicilerin hem mod hem de hisse senedi kategorilerinde rekabet etmesine izin verir.

Yarış sırasında, tekerlekler havadayken hiçbir lastiğin yan sınır şeridini geçmesine izin verilmez. Bir bölüm başlamadan önce, bir oyuncunun çizgileri ve engelleri incelemek için bölümden geçmesine izin verilir, ancak bölüme bisikletle girilmesine izin verilmez.

BIU Kuralları

BIU kurallarına göre, darbe koruması veya darbe halkası, kranklar ve pedallar dahil olmak üzere bir bisikletin parçaları, yarışma sırasında bir dab ile sonuçlanmadan nesnelerin üzerinde durabilir. Burada elit 20 ”sınıfı bisiklet için sürüş seviyesi, bisiklet yarışlarında en yüksek olarak kabul edilir.

Deneme Bisiklet Yarışı Şampiyonları

Deneme bisikleti, çoğunlukla, Union Cycliste Internationale (UCI) ve Bike Trial International Union (BIU) olmak üzere dünya çapında iki büyük kuruluş tarafından yönetilmektedir . Bu iki kuruluş, dünya çapında deneme bisikleti etkinlikleri düzenler ve oyundaki farklı kural değişikliklerinden sorumludur. UCI dünya çapında farklı bisiklet etkinliklerini yönetirken, BIU dünya çapında deneme bisikleti etkinliklerinden sorumludur.

UCI ve BIU, dünya çapında farklı deneme bisikleti şampiyonası etkinlikleri düzenlemektedir. Onlar –

 • UCI Denemeleri Dünya Kupası
 • Çek Ulusal Deneme Şampiyonası
 • Dünya Bisiklet Deneme Şampiyonası
 • İngiliz Bisiklet Deneme Şampiyonası
 • Avrupa şampiyonası

Şimdi deneme bisikleti şampiyonlarından bazılarına ve kariyerlerine kısa bir giriş yapalım –

Jeroni Fajardo

Jeroni Fajardo, 2002 FIM Avrupa Denemelerinin şampiyonu olan İspanya’dan bir deneme motorcusu. Fajardo, kariyerine 2002 yılında FIM Avrupa Denemeleri ile başladı ve kazandı. Aynı yıl FIM Trial World Championship’e de katıldı. 2004 yılında dünya kupasını kazanan TDN Takımına üye oldu.

2009’da bir Dünya Kupası kazandı ve aynı zamanda İspanyol Denemelerinde ikinci oldu. 2012’de Dünya Şampiyonası’nda üçüncü oldu. 2006’dan 2015’e kadar son on yıldır kazanan İspanyol TDN ekibinin üyesiydi.

Adam Raga

Adam Raga, dört kapalı ve iki açık hava şampiyonası kazanan İspanya’dan bir deneme bisikletçisidir. 1999 yılında Avrupa Şampiyonasına katılarak ikinci oldu. 2000 yılında Gençler Dünya Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası’nı kazandı. 2001 yılında Ulusal Dünya Şampiyonu oldu.

2003-2006 yılları arasında Trial Indoor ve Deneme Outdoor Dünya Şampiyonalarına katıldı. 2003’ten 2006’ya kadar Kapalı Alan Deneme Dünya Şampiyonası’nı kazandı, ancak Deneme Açık Dünya Şampiyonası’nda 2003’te dördüncü, 2004’te ise üçüncülük kazandı. 2005 ve 2006’da şampiyonluğu kazandı. 2007’de her iki şampiyonada da ikinci oldu.

Antoni Bou

Toni Bou olarak da bilinen Antoni Bou, 2007’den 2015’e kadar FIM Outdoor Trial World Championship’i kazanan İspanya’dan bir deneme bisikletçisidir. 2007’den 2016’ya kadar FIM Indoor Trial Dünya Şampiyonası’nın galibi oldu. Bou, Katalan Kadet Deneme Şampiyonasına katıldığı 1999 yılında ilk yarışını kazandı.

2001’de İspanya Gençler Deneme Şampiyonası’nın galibi oldu. 2003 yılından itibaren uluslararası yarışmalara katılmaya başladı ve Avrupa Açık Hava Denemelerini kazandı. 2006 yılında, Dünya Denemelerinde ilk galibiyeti olan World Trial Indoor Championship’te üçüncü oldu.

Albert Cabestany

Albert Cabestany, 2002’de İspanya Açık Hava Denemeleri Şampiyonu ve 2002, 2003 ve 2006’da Salon Şampiyonu olan İspanya’dan bir deneme motorcusu. 1997’de FIM Trial Avrupa Şampiyonasına katılarak sekizinci sırada yer alarak uluslararası yarışmalarda ilk kez yer aldı.

1998 yılında aynı yarışmaya katılarak ikinci oldu. Aynı sezon FIM Trial World Championship’e katıldı ve 14. oldu. 2002’de Adam Raga’yı yenerek İspanya Şampiyonası Unvanını kazandı.

Dougie Lampkin

Dougie Lampkin, 1997’den 2001’e kadar Dünya Salon Şampiyonası’nı ve 1997’den 2003’e kadar Dünya Açık Hava Şampiyonasını kazanan İngiliz deneme bisikletçisidir. Bununla birlikte 1997, 1999, 2002 ve 2003’te Dünya Takım Şampiyonalarını da kazandı.

Diğer galibiyetleri arasında iki İspanyol Yetişkin Şampiyonası, altı İngiliz Yetişkin Şampiyonası ve dört Scott Deneme Şampiyonası bulunmaktadır. Lampkin kariyerine 1991 yılında başladı ve Schoolboy B Class İngiliz Şampiyonası’nı kazandı. 1992’de İngiliz A Sınıfı Şampiyonasını kazandı. 1993 yılında Avrupa Şampiyonasını kazandı.

Donna Fox

Donna Fox, uluslararası kariyerine 2002 yılında başlayan Büyük Britanya’dan bir deneme motorcusu. FIM Kadınlar Dünya Denemeler Şampiyonası’na katıldı. Ayrıca 2002’de FIM Trial Des Nations’a üye oldu. 2006’da İngiliz TDN takımının bir üyesi olarak ilk madalyasını kazandı.

2009’da İngiltere ve Dünya Şampiyonasına katıldı ve ikinci oldu. 2011, 2012, 2013 ve 2015’te her iki şampiyonada da üçüncü oldu. Bununla birlikte, takım arkadaşları Emma Bristow ve Rebekah Cook ile FIM Kadınlar Dünya Şampiyonası’nı üçüncü, diğer ikisi ise birinci ve ikinci oldu.

Rebekah Cook

Rebekah Cook, İngiliz Kadınlar Deneme Şampiyonası’nı dokuz kez kazanan İngiltere’den bir deneme bisikletçisidir. Bununla birlikte, 2012’de Avrupa Kadınlar Denemeler Şampiyonası’nı da kazandı. Kariyerine 2004’te başladı ve Britanya Kadınlar Denemeler Şampiyonası’nı kazandı.

Bu şampiyonluğu 2009 yılına kadar kazandı. 2010’da Joanne Coles’a yenildi. Bu yarışmayı 2011, 2012 ve 2013’te tekrar kazandı ancak 2014’te mağlup oldu.

Bununla birlikte Avrupa Kadınlar Denemeler Şampiyonasına katılarak 2005, 2007, 2008, 2010 ve 2011’de üçüncü, 2009’da ikinci ve 2012’de birincilik elde etti.

Emma Bristow

Emma Bristow, 2014’te Kadınlar FIM Dünya Şampiyonası ve İngiliz Kadınlar Şampiyonası unvanını kazanan İngiltere’den bir deneme bisikletçisidir. Bununla birlikte, 2013’te Kadınlar FIM Denemeleri Avrupa Şampiyonası’nı da kazandı. Kariyerine 2006 yılında Dünya Şampiyonalarına katılarak başladı ve kazandı. dokuzuncu sıra.

2011 ve 2012’de Dünya Şampiyonası’nda ikinci oldu. 2013 yılında Women’s FIM Trials European Championship’i kazandı. 2014 yılında Kadınlar FIM Deneme Dünya Şampiyonası ve İngiliz Kadın Ünvanını kazandı.

Laia Sanz

Laia Sanz, 13 kez Dünya Kadınlar Deneme Şampiyonası’nı ve on kez Kadınlar Deneme Avrupa Şampiyonası’nı kazanan İspanya’dan bir deneme bisikletçisidir. Aynı zamanda İspanyol Bayan takımının bir üyesiydi ve çeşitli etkinlikleri kazanmalarına yardımcı oldu. 2011’de Dakar Rallisine katıldı ve kadın kategorisinde kazandı.

Etkinlikte genel sıralaması 39’du. Uluslararası kariyerine 1998 yılında kadın deneme yarışmasına katılarak başladı. Aynı yıl Avrupa Kadınlar Denemeleri Şampiyonası’na da katıldı ve resmi olmadığı halde kazandı.

2000 yılında, tek kadın binici olduğu İspanyol Cadet Şampiyonası’nı kazandı. Aynı yıl Kadınlar Deneme Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katıldı. Dünya şampiyonluğunu kazandı ve Avrupa şampiyonasında ikinci oldu. 2000’den 2006’ya kadar Dünya Kadınlar Deneme Şampiyonası’nın galibi oldu.

Iris Kramer

Iris Kramer, Almanya’dan altı kez Almanya Kadınlar Denemeler Şampiyonası, üç kez Kadınlar FIM Denemeleri Avrupa Şampiyonası ve bir kez FIM Dünya Kadınlar Şampiyonası’nı kazanan bir deneme bisikletçisidir. Kariyerine 2002 yılında Almanya Kadınlar Denemeler Şampiyonasına katılarak ve kazanarak başladı.

Bu şampiyonluğu altı yıl üst üste kazandı. 1999, 2000 ve 2001’de FIM Avrupa Şampiyonası’nın galibi oldu. 2000’den 2006’ya kadar FIM Deneme Dünya Şampiyonası’nın ikincisiydi, ancak 2007’de yarışmayı kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu