Drag Yarışı Kuralları

Drag Yarışı Genel Bakış

Genellikle drag yarışı, yarışı kazanmak için gerekli yere ulaşması gereken iki yarışçı arasındaki bir yarışmadır. Yarışlar her zaman Noel Ağacı olarak bilinen elektronik bir cihazla başlatılır .

Her yarışçı başlangıç ​​çizgisinden bir zamanlayıcı başlatmalıdır. Yarışçı hedefe ulaştığında zamanlayıcı otomatik olarak durur. Bu başlangıç ​​ve bitiş zamanlaması, Geçen Zamanlama olarak bilinir .

Drag Racing’in Kısa Tarihi

Zamanın kum saatine bakarsanız, drag yarışı göründüğünden çok daha eskidir. Kökeni, 1930’lar dönemindeki savaş sonrası döneme kadar uzanıyor.

1940’larda yan yana yapılan yarışlar drag yarışı terimi ile popüler hale geldi. Adı olmasının nedeni bilinmemektedir. Yarışçılar arabalarını garajlarından dışarı çekip birbirleriyle yarışmak için birbirlerini motive ettiklerinde başlamış olabilir. Devirleri en üst düzeye çıkarmak durumunda, sürücüler aracı daha uzun süre viteste tutabilir veya viteslerden geçebilir. Çeyrek mil mesafe teriminin arkasındaki sebep, drag yarışı terimi kadar bilinmemektedir.

1951’de kaostan düzen oluşturmak için Ulusal Hot Rod Derneği (NHRA) olarak bilinen bireysel bir kuruluş oluşturuldu. Drag yarışları için bir yönetim organı olarak hareket eder ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın her yerinde etkinliklere ev sahipliği yapar. Bunun dışında, yaptırım uygulanan kurum, drag yarışını meşrulaştırmak için güvenlik ve performans standartlarını da tanıyacaktı. Hem NHRA hem de Hot Rod dergisi 1950’lerde parklarda popülerdi.

Drag Yarışı Sınıfları

Her sınıf kendi kısıtlamaları ve gereksinimleri vardır. Kısıtlamalar ağırlık, boyut, modifikasyon, vücut stili ve diğerlerini içerir.

Ulusal Sıcak Yol Derneği (NHRA) , IHRA’ya kıyasla 200’den fazla sınıfı olduğunu gururla kabul ediyor . IHRA’daki bazı sınıflar, motor bileşenlerindeki ve diğer özelliklerdeki farklılıklar nedeniyle kendi çoklu alt sınıflarına sahiptir.

Şimdi bazı ünlü sınıfları tartışalım.

Top Fuel Dragster (TF / D)

Bunlara kazıcılar da denir ve en hızlı sınıftır. Dünyadaki tüm daha hızlı hızlanan makinelerin arasında, bu makineler çekme şeridinden 3,8 saniyeden daha kısa sürede geçebilir ve 325 mil / saatin üzerindeki en yüksek hızları geçebilir.

Top Fuel arabalar 25 fit uzunluğunda ve yarışa hazır donanımda 2.320 pound ağırlığında. Yakıt olarak% 90 nitrometan içeren metanol kullanılır.

En İyi Yakıt Komik Araba – Komik araba, daha kısa bir tekerlek tabanı ve uzaktan üretim tabanlı bir otomobile benzeyen bir karbon fiber gövdesi ile birlikte gelir. Komik arabalar aynı zamanda floppers olarak da bilinir ve 4.0’larda rutin olarak çalışabilir ve ayrıca 315 mil / saat’i aşabilir.

Pro Hisse Senedi (NHRA, IHRA / MMPSA)

Üretime dayalı arabalara benzerliği nedeniyle popüler olarak fabrika sıcak çubukları olarak bilinir . Stok görünümünü korumaları gerekir. Bu arabalar aynı zamanda kapı çarpması olarak da bilinir . Pro Stockers, saatte 210 milin üzerinde bir hıza sahip olan 6.4 saniyelik aralıkta çeyrek mil kez kordon atma yeteneğine sahip.

Tekerlekleri 10.500 dev / dak’dan fazla dönebilir ve 1.300 beygir gücü üretebilir. NHRA’nın motorları 500 kübik inç (8.2 L) deplasman üretemezken, IHRA / MMPSA arabaları maksimum 820 kübik inç (13.4 L) ile çalışabilir. IHRA / MMPSA arabaları, Dağ Motorları olarak da bilinir .

Pro Stock Motosiklet (NHRA ve ANDRA)

Son derece modifiye edilmiş araçlar olup, 6,8 saniyede 195 mil / saatin üzerindeki hızı yakalama kapasitesine sahiptirler. Ayrıca, hafif ve aerodinamik olarak geliştirilmiş bir orijinal karoseri modeline sahip, amaca yönelik olarak üretilmiş bir tüp şasiye sahiptir.

Pro Modified – Pro Mod veya Top Doorslammer (T / D) olarak da bilinir . Çok yüksek güce sahip bazı motor kısıtlamaları vardır.

Üfleyicilerle çalışan arabalar 527 kübik inç (8,6 L) ile sınırlanırken, azot oksitli arabaların 740 kübik inç (12,1 L) ‘ye kadar çıkma potansiyeli vardır. Kuzey Amerika ve Avustralya’da isimler farklı olsa da, bu tür sınıf dünya çapında tanınmaktadır.

Top Alcohol Dragster (TA / D)

FIA yarışmasında En İyi Metanol Yarışçısı olarak da bilinir . Önemli farklılıkları olan Top Fueler’lara benziyor.

Süper şarjlı metanol yakan bir motor kullanılabilir. Enjekte edilen nitrometanın bir kombinasyonu da yakıt olarak kullanılabilir. Bu arabalar 5,1 saniyede 280 mph hıza ulaşabilir.

En İyi Alkollü Komik Araba (TA / FC)

Aynı zamanda FIA yarışması için En İyi Metanol Komik Araba olarak da bilinir . Nitro-yanan Komik Araba muadilleri gibi fiziksel görünümde olduğu gibi, üç vitesli şanzımana sahiptir. En İyi Alkollü Komik Arabalarda metanol yakıt kullanımı sınırlandırılmıştır.

En İyi Metanol Komik Arabalar 5,4 saniyede 265 mil / saat hıza ulaşabilir. IHRA’nın Alkollü Komik Arabaları, beşinci profesyonel kategorisinde olduğu için NHRA’nın Pro Stok Bisikletinin yerini aldı.

Oyun Ortamı

Drag yarışı oynamak için yarış pisti , tüm drag yarışlarının yapıldığı drag strip olarak bilinir . Bir drag rotası için, çeyrek mil en iyi uzunluk parkurudur. 1320 fit veya 402 m uzunluğa sahiptir. Bazı parkurlar 201 m uzunluğundadır ve 8’inci mil olarak bilinir. Birinci sınıf kategori yarışları 4,8 metre veya 120 fit uzunluğundadır.

Bitiş çizgisini geçtikten sonra, araçların kapanma alanı olarak bilinen özel yapılmış bir odada durmasını sağlar . Kapatma alanı, su kutusu olarak bilinen ortak bir özelliğe sahiptir . O yerde, tüm araçlar lastiklerini ısıtır ve temizlemek için yanıklara başlar. Araçların yarış sırasında yol tutuşunu geliştirmesine yardımcı olur. Sürükleme şeridi, yarış başlangıcında yanan ve yarışçıya sinyaller veren bir dizi ışığa sahiptir. Bu ışıklar Noel olarak bilinir. Araçların pit alanına dönmesine yardımcı olan şeritler de bulunmaktadır.

Tüm yarış, çok sayıda oturma düzeni olan bir stadyumun içinde gerçekleştirilir. Yarış, tüm yarış pistini kapsayan geniş bir sınır içinde.

Drag Yarışı Tarihi Arabalar

İlk lingshot 1954’te Mickey Thompson tarafından yapıldı.

Smokin White Owl , George Morris namı diğer Ollie tarafından yapıldı ve Chevrolet V8 motorunu kullanan ilk otomobildi.

1966’da Logghe Brothers, Eliminator 1 olarak bilinen ilk gerçek Komik Arabayı yaptı .

1971’de, ilk arkadan motorlu dragster olan Swamp Rat XIV inşa edildi.

Drag Yarışı Nasıl Oynanır?

Bu bölümde, Drag Racing’in bazı karmaşık ayrıntılarını tartışacağız.

Tükenmişlik

Olarak da bilinen yarışı, başlamadan önce geçişte , oyuncular lastiği ısıtmak ve çekişi artırmak için bir yanma gerçekleştirir. Bundan sonra, arabalar başlangıç ​​çizgisinde sıralanır. Bu sıralama aşamalar olarak bilinir .

Noel ağacı

Gayri resmi bir drag yarışında yarış, bayrak sallama ve kol bırakma dahil herhangi bir yolla başlatılabilir. Profesyonel yarışlar Noel Ağacı ile başlar. Her sürücü şeridi, bir dizi ışıktan oluşan bir Noel ağacından oluşur. Profesyonel drag yarışlarına başlamak için bir Noel Ağacı kullanılır.

Her şeritte bir ışık sütunundan oluşan bir Noel Ağacı vardır. Her sütunda, küçük kehribar renkli ışıklar olan ve ray üzerindeki ışık huzmelerine bağlı en üst iki ışık vardır. Aracın ön lastiği veya her iki lastiği tarafından kırıldığında, sürücünün başlangıç ​​çizgisinden yaklaşık 7 inç veya 180 mm ön aşamada olduğunu ve ardından başlangıç ​​çizgisine geçtiğini gösterir.

Aşama ışıklarının altında üç büyük kehribar ışık, bir yeşil ışık ve bir kırmızı ışık vardır. Her iki sürücü de sahneye çıktığında, ağaç etkinleştirildiğinde yarış başlayacak ve üç büyük sarı ışığı yakacak, sonunda Yeşil ışık yanacak. İki standart ışık dizisi vardır –

  • Aynı anda üç sarı ışık da yanıp söner. Bunu 0,4 saniyede Pro Ağacı olarak da bilinen yeşil ışık takip ediyor .
  • Kehribar ışıklar 0,5 sn aralıklarla yukarıdan aşağıya sırayla yanar. Yeşil ışık 0,5 saniye sonra yanar. Aynı zamanda sporcu veya dolu ağaç olarak da bilinir .

Drag Yarışı Kuralları

Yeşil ışık yanmadan başlangıç ​​çizgisini terk etmesi durumunda sürücü diskalifiye edilecektir. Böyle bir durumda diskalifiye olduğunu gösteren kırmızı ışık yanacaktır.

Her yarış için reaksiyon süresi, yarışın geçen süresi ve hızı içeren çok sayıda ölçüm yapılır. Tepki süresi, yeşil ışığın yanması ile yarışın başlaması arasında geçen süredir.

Geçen süre, aracın başlangıç ​​çizgisinden ayrılmasıyla bitiş çizgisine ulaşması arasında geçen süredir. Aracın hızı , yarış sırasında aracın yaklaşık maksimum hızını gösteren bitiş çizgisine yakın bir hız tuzağı yardımı ile ölçülür .

Bitiş çizgisini geçen ilk araç kazanan ilan edilir. Kazanan, hem en düşük tepki süresine hem de geçen süreye sahip olan sürücüdür. Geçen süre kazananı belirlemez. Yalnızca performansı ölçer.

Geçen süre tepki süresini dışarıda bıraktığından, aracın daha hızlı geçmesine rağmen sürücünün yeşil ışığa yeterince hızlı tepki vermediği düşünülebilir.

Antrenman sırasında sürücünün otomobili yeşil ışıktan bir saniyenin çok altında çalıştırması faydalıdır. Bu, arabanın ara saniyelerle çalıştırıldığı, yani sarı ışığın söndüğü ve yeşil ışığın yandığı zamandır.

Otomobilin yeşil ışık yanmadan ön farını bırakması durumunda, sürücü kırmızı ışıklandırılacak ve başka olası faul yapılmayacağı için sürücü diskalifiye edilecektir.

Delik atış

Bir sürücü tarafından kırmızı ışıkta bir faul yapıldığında, diğer sürücünün de aynı hatayı yapması büyük bir olasılıktır, çünkü o da öndeki arabayı çalıştıracaktır. Bunu yapacak olsalar bile, yeşil ışıktan sonra hala ayrılacakları için diskalifiye edilmeyecekler. Yarıştaki ön sürücü her zaman Holeshot’a sahip . Holeshot, sürücünün geçen süresi daha yüksek, ancak tepki süresi daha düşük olduğunda bir kazançtır.

Sürücü ayrıca diğer herhangi bir kural ve düzenlemenin ihlali nedeniyle diskalifiye edilebilir,

  • Şerit arasındaki merkez çizgisini geçerse.
  • Bir duvara dokunursa.
  • Bir rota demirbaşına çarparsa.
  • Sahnelemede veya teknik incelemede başarısız olursa.
  • İlgili araç için atanan hızdan daha hızlı koşarsa.

Sınır Çizgisi İhlali

Kırmızı ışık sürücüsünün, başka bir sürücü tarafından yapılan sınır çizgisi ihlali nedeniyle kırmızı ışık ihlalini gerçekleştirmesi gereken bir durum olabilir. Böyle bir durumda, sınır çizgisini ihlal eden kişi kurallara göre yarışa başlamış olsa da kırmızı ışığı ihlal eden kazanır.

Eliminator Racing

Bir ortak eleyici yarış formatı sırasında, kaybeden araç ve sürücü yarıştan elenir ve kazanan, yalnızca bir kazanan kalana kadar diğer kazananlarla yarışmaya gider.

Güle güle koş

Bir sürücünün koşacak rakibi olmadığında bir durum ortaya çıkarsa , daha az kullanılmış motordan gelen faydayı ortadan kaldırmak için Bye Run olarak bilinen tekli geçişi alır .

Çoğu eleyici formatta, ilk tur en çok güle güle koşusu için uygundur. Güle güle koşusu sırasında, her turdaki şerit seçimi her zaman bir önceki turdaki zamana göre belirlense de, bazı sürücüler motoru aşırı bir noktaya zorlamamak için yavaş sürerler ve bu da stratejiyi muhtemelen zararlı hale getirir.

Drag Yarışı Otomobillerinin Modifikasyonu

Drag yarışı etkinlikleri sırasında, aracın modifikasyonunun kapsamı, araçların sınıflandırmasına bağlıdır.

Yukarıda belirtilen bölümler, arabaların yarış sırasında eşit şekilde eşleştirilip eşleştirilmemesini sağlamak için var. Tüm bölümler uygulanamaz. Drag yarış araçları, standart formlarına göre daha hafif ve daha güçlü olacak şekilde modifiye edildiğinden, onları özel kılıyor.

Daha hafif bir araç, güç-ağırlık oranı daha fazla olan ve maksimum hızlanmaya yardımcı olandır. Güç artışı, motorda yapılan değişikliğe bağlıdır.

Arabalarda Geliştirme

Araba, çeşitli stratejilerin yapıldığı ana bileşendir. Tüm performans iyileştirmeleri, IHRA kurallarına ve çalışan aracın sınıfına dayalı kısıtlamalarına uygun olmalıdır.

Yaygın geliştirmelerden bazıları şunlardır:

  • Pisti kavrayacak kadar pürüzsüz ve yumuşak olması gereken kaygan lastiklerin kullanılması.
  • Süperşarjlar, turboşarjlar ve N 2 0 olarak da bilinen nitröz oksit gibi motorlara daha fazla hava verme yöntemleri

Drag Yarışı Önemli Noktalar

Drag yarışlarında piste giden yolda önemli olan birkaç nokta var. Birincisi rakibin parkuruna girilmemesi veya sürücünün diskalifiye ile karşılaşması gerekiyor.

Çift yeterlilik

Bir sürücünün oyuna faul başlangıcı olarak başlaması, diğerinin ise faul başlangıç ​​şeridine girmesi durumudur. Böyle bir durumda faul başlangıç ​​sürücüsü kazanacaktır.

Vites değiştirmek

Vites değiştirme, sürücüler tarafından manuel olarak yapılır. Tekerleklerin devrini artırır. Vites değiştirme çoğunlukla, daha yüksek vites için yükselen eğri, daha düşük vitesin azalan eğrisi ile kesildiğinde yapılır.

Pedal çevirme

İyi bir sürücünün güvenilirliği genellikle nasıl pedal çevirdiğine göre değerlendirilir. Yakıt sınıfı otomobillerde pedal çevirme, çekiş kaybını önleyecek olan gazı ayarlama işlemidir. Hemen hemen tüm drag yarışçıları, vites değiştirme noktalarını değerlendirmek için bir takometre kullanır.

Bitiş çizgisini geçmek için sadece dirsek yarış süreci gerekir. Bir arabanın büyük bir farkı varsa, bir kopuşu önlemek için bitiş çizgisini geçmeden önce yavaşlamanız önerilir. Özellikle dirsek yarışında, öndeki aracın fren lambaları hattı bitirmeden önce söndüğünü görmek çok yaygındır.

Kum torbalama

Bazen, parantez yarışı konumunda olan yarıştaki sürücü, tahmini tahmini zamanlama (ET) olan daha yavaş bir kadran yapar . Sonra koşar ve bitiş çizgisine ulaştığında hafifçe frene basar veya pedal çevirerek sonuçta ET’yi azaltır, bu da onlara kadrana daha yakın hareket etmeleri için bir pencere verir.

Her iki arabanın da arızalanması durumunda, çevirmeli bağlantıya daha yakın olan araba kazanır. Bununla birlikte, bir Junior Dragster yarışında minimum geçen süre vardır, Minimumdan daha düşük pozisyonda duran arabalar fırlatılacaktır.

Drag Yarışı Organizasyonları

NHRA ve IHRA

Kuzey Amerika’daki drag yarışı etkinliklerinin çoğu National Hot Rod Association (NHRA) tarafından organize edilmektedir. NHRA, 1951 yılında Wally Parks tarafından kuruldu. O zamandan beri kendini güvenliğe adadı ve ayrıca milyonlarca yarış hayranı sağladı. Başlangıçta park, birincil amacı sokaktan sıcak dümenleri almak ve onları yasal olarak sürükleme şeritlerine dahil etmek olan NHRA’yı başlattı. NHRA, o zamandan beri dünyanın en büyük profesyonel drag yarışı organizatörü haline geldi.

NHRA, taraftarların yarış sırasında sahne arkası eylemlerine erişmesine izin veriyor. Bunun dışında NHRA, taraftarların takımın motorları nasıl yeniden inşa ettiğine dair bir görüş sahibi olmasını sağlayan açık ocak politikasına sahiptir.

Taraftarlar, genellikle pit alanlarında hayranlarla sohbet ederken veya imza imzalarken bulundukları için sürücülere kolayca yaklaşabilirler. Bazen taraftarlar, çeşitli yarış simülatörlerinde Nitro Alley Fan Zone’da tek başlarına direksiyon başına geçme fırsatına sahip olurlar. Bunlar, NHRA’nın bu kadar sadık bir hayran kitlesine sahip olmasının birkaç nedeninden biridir.

Drag yarışı etkinlikleriyle ilgilenen ikinci en büyük organizasyon Uluslararası Hot Rod Association’dır (IHRA). NA’nın neredeyse tüm çekme şeritleri her iki gövdeyle ilişkilendirilmiştir.

ANDRA

Avustralya’daki drag yarışı etkinlikleri, 1973’te kurulan Australian National Drag Racing Association (ANDRA) tarafından bakılıyor. ABD dışındaki dünyanın en iyisi olduklarını iddia ediyorlar.

NZHRA

Yeni Zelanda, eskiden tüm drag yarışı etkinliklerine bakan Yeni Zelanda Hot Rod Association (NZHRA) adlı bir kuruluşa sahiptir.

Nisan 1993’te, drag yarışı yönetimi NZHRA’dan kaldırıldı ve Yeni Zelanda Drag Racing Association (NZDRA) adlı yeni bir yapıya kaydırıldı.

FIA Avrupa Drag Yarışı Şampiyonası

1996 yılından itibaren FIA bayrağı altında Avrupa Şampiyonası düzenlenmektedir. Şu anda dört ülkede düzenlenen altı şampiyona etkinliği var; Santa Pod Raceway – İngiltere, İsveç’te Tierp Arena, Finlandiya’da Alastaro Pisti ve Almanya’da Hockenheim Ring.

Şampiyonada beş tür yarışma sınıfı var: Pro Modifiye, En İyi Metanol Yarış Arabası, Pro Stok Araba, En İyi Yakıtlı Yarış Arabası ve En İyi Metanol Komik Araba.

Yarışma geleneksel olarak Mayıs ayında Santa Pod’da başlar ve Eylül’de Avrupa Finalleri ile aynı pistte sona erer. Yarışa 10’dan fazla ülkenin tüm sürücüleri katılıyor. FIA Avrupa Drag Yarışı Şampiyonası, Speed ​​grubu tarafından yönetilmektedir.

Drag Yarışı Şampiyonları

Şimdi Drag Racing’in bazı şampiyonlarının ve kariyerlerinin kısa bir özetini alalım.

Don Garlits

Don Garlits, drag yarışının babası olarak kabul edilen bir Amerikan Otomobil sürücüsüdür. En iyi yakıt çekici arka motoru tasarlayan oydu. Çeyrek milde saatte 270 mil hıza ulaşma rekoru var. Kariyerinde birçok ödül kazandı. 1955’te ilk kez NHRA yarışmasına katıldı. 1959’da ABD Yakıt ve Gaz şampiyonalarına katıldı ve varlığı 30.000’den fazla seyirci getirdi.

1964’te ABD Ulusal Şampiyonası’nı kazandı. Aynı yıl İngiltere’de altı etkinliklik bir dizi olan Uluslararası Drag Festivali’ne katıldı. 1987 yılında birçok kaza nedeniyle geçici olarak emekli oldu. 1991’de emekli oldu ama 1992 sonundan önce emekli oldu.

John Harold Force

John Harold Force, 16 yıldır komik araba şampiyonu olan ve tüm kariyerinde 143 galibiyet elde eden Amerikalı bir drag yarışçısıdır.

Kariyerine Corvette ve Monza arabalarıyla başladı ve daha sonra Oldsmobile Cutlass ile yarıştı. 1994’te Force bir Chevrolet, 1995 ve 1996’da Pontiac’ı kullandı.

1978-1985 arasında herhangi bir zafer kazanamadı, ancak 1986’dan 1995’e kadar birçok yarış ve şampiyonluk kazandı.

1996’dan 2001’e kadar katıldığı tüm yarışmalarda birinci oldu. 2003 yılında onuncu Dünya Kupası şampiyonluğunu kazandı.

Kenny Bernstein

Kenny Bernstein, Amerika’dan bir drag yarışçısı. Kariyerine 1979’da komik bir araba şoförü olarak başladı ve 1985’te ilk şampiyonluğu olan Komik Araba Şampiyonası’nı kazandı. Üç yıl üst üste kazandı.

1990’da Top Fuel Dragster arabasını kullandı. 1996’da NHRA unvanını kazandı. Bernstein 2002’de emekli oldu, ancak 2006’da Komik Araba bölümünde tekrar geri döndü.

2007 sezonunda iki etkinlikte yer aldı, ancak kendisini geliştirmesine yardımcı olan yeni ekip çalıştırdığı için kalifiye olamadı. Ama yine de herhangi bir yarışı kazanamadı ve tekrar emekli oldu.

Shirley Muldowney

Shirley Muldowney, Amerika’dan bir drag yarışçısı ve drag yarışına katılan ilk bayan. 1977, 1980 ve 1982’de NHRA Şampiyonasını kazandı.

Tüm kariyerinde 18 NHRA şampiyonluğu kazandı. Ayrıca 1971’de IHRA etkinliğinde yarıştı ve bu unvanı kazandı.

1884 yılında uzun süre yarıştan uzak kaldığı için bir kaza ile karşılaştı. Döndükten sonra tekrar küçük yarışmalara katıldı. 2003 yılında emekli oldu ama ondan önce NHRA’da yer aldı.

Bob Glidden

Bob Glidden, 85 NHRA Ulusal Yarışmasını kazanan Amerikalı bir drag yarışçısıdır. Bob Glidden, kariyerine 1960 yılında Ford arabalarıyla başladı. 1972’de ilk yanlısı yarışa katıldı ve ikinci oldu. Sonraki sezonda ABD Ulusalları etkinliğine katılarak ilk ulusal şampiyonluğunu kazandı. 1974’te Spring Nationals ve US Nationals etkinliklerini kazandı.

1978’de Ford Pinto aracıyla Winston etkinliğine katıldı ve beş ulusal yarışmayı kazandı. 1980’lerde on yılında Winston unvanı dahil birçok yarışmayı kazandı. 1990’da Glidden, 1991’de üç etkinlik ve yalnızca bir etkinlik kazandı. 1992 ve 1993’te her biri iki etkinlik kazandı. 1995’te final yarışını kazandı ve 1997’de emekli oldu.

Erica Enders-Stevens

Erica Enders-Stevens, Amerika’dan 8 yaşında yarışmaya başlayan bir drag yarışçısı. 1993’te 8-9 yaş kategorisinde dört Gençler Şampiyonası kazandı. 1995 yılında Junior Dragster unvanını kazandı.

2000 yılında ilk ulusal etkinliğe katıldı ve en genç NHRA finalisti oldu. Aynı zamanda NHRA Sportsman Rookie of the Year ödülüne layık görüldü. 2004 yılında NHRA Süper Gaz sınıfına katıldı ve kazandı. 2012 yılında NHRA Pro Stock’u kazandı. Halen drag yarışında aktif.

Alexis Dejoria

Alexis Dejoria, NHRA etkinliklerinde yarışan Amerikalı bir drag yarışçısıdır. Toyota Camry komik arabası, yarışlarında kullandığı arabadır. Kariyerine 2005 yılında Süper Gaz kategorisinde başladı. Daha sonra Super Comp dragster’a geçti.

Aynı yıl Sportsman Nationals etkinliğini kazandı. Ayrıca, Top Alcohol komik arabasını kullanarak etkinliklerde yarıştı. 2011’de ilk NHRA Ulusal Etkinliğini kazandı. 2014 yılında birçok etkinliğe katıldı ve birçok ünvan kazandı.

Benzer Sporlar

2 Yorum

Başa dön tuşu