Dünyada Çok Kazandıran Sporlar Hangileridir?

Dünyadaki en yüksek ücretli spor unvanı için birkaç yarışmacı ve bunu hesaplamanın birkaç yolu var. Boks, basketbol ve futbol gibi sporlar, gezegendeki en çok kazanan spor yıldızlarından bazılarına sahiptir. Ancak bu soruyu cevaplamak, bireysel maaşlarla ilgili değil, genel olarak en iyi ödeme yapan sporlarla ilgili.

Bu nedenle, dünyadaki en yüksek ücretli sporlarımızı ortalama maaşlara (sponsorluklar dahil) dayandırmaya karar verdik. Bu, sporları adil bir şekilde karşılaştırmamızı sağlar ve bazı ilginç sonuçlar ortaya çıkarır.

5. FA Premier Lig (Futbol)

Ortalama Maaş : 1,6 milyon dolar

Dünyanın en popüler futbol ligi olduğu için Premiership’i kullandık, ancak rakamlar dünyanın büyük futbol liglerinden herhangi biri için benzer olacaktır. Premiership gibi ligler büyük maaşlar ödese de ( Wayne Rooney için yılda 19 milyon dolar ), ligde diğer bazı sporlara kıyasla çok sayıda takım ve her takımda on bir oyuncu var.

4. Amerikan Futbolu (NFL)

Ortalama Maaş : 2 milyon dolar

NFL maaşları son yıllarda istikrarlı bir şekilde artıyor ve listemizde daha üst sıralarda yer almaması şaşırtıcı olabilir. Bununla birlikte, NFL, sponsorluk anlaşmalarının değerini etkileyebilecek NHL ve MLB gibi sporların yaptığı izleyicilerin coğrafi dağılımına tam olarak sahip değil.

NFL’de de daha fazla takım var ve her takımda ortalama maaşı etkileyen 11 oyuncu var. Green Bay Packers’tan Aaron Rodgers gibi bazı NFL oyuncuları, yılda 22 milyon dolar kazanan bireysel kazanç tablolarında iyi sıralarda yer alıyor .

3. Buz Hokeyi (NHL)

Ortalama Maaş : 2,58 milyon dolar

NHL, ABD, Kanada ve birçok Avrupa ülkesinde popülerdir. NHL, NFL, NBA veya MLB kadar çok gelir yaratmadığı için üçüncü konumu bazıları için şaşırtıcı olabilir. Bununla birlikte, NHL’de ortalama maaş rakamını artıran daha az takım ve oyuncu var. Son yılların en yüksek ücretli oyuncusu, yılda 14 milyon dolar kazanan Nashville Predators’dan Shea Weber .

2. Major League Beyzbol

Ortalama Maaş : 3,82 milyon dolar

Major League beyzbolu ABD’de ve Japonya gibi diğer ülkelerde oldukça popülerdir. 2014 sezonunda MLB’de ortalama ücret 3,82 milyon dolardı . MLB oyuncuları, yüksek ücretlerin yanı sıra sponsorluk ve cirolarla gelirlerini artırıyor.

Bir spor olarak Major League Baseball, son on üç yıldır her yıl gelirini artırmakta ve bu, oyuncuların artan gelirlerine de yansımıştır. Bu, Beyzbol’a yakın gelecekte dünyanın en yüksek ücretli sporu unvanı için meydan okuyabilir.

1. Basketbol

Ortalama Maaş : 4,9 milyon dolar

Basketbolun dünyanın en yüksek ücretli sporu olması şaşırtıcı değil . NBA’in en iyi basketbolcuları, her yıl maaş olarak milyonlar kazanmanın yanı sıra, diğer sporlardan daha fazla çeşitli destek ve sponsorluklarından çok büyük miktarda para kazanıyor.

Herhangi bir Forbes Magazine’in en yüksek ücretli sporcular listesine hızlı bir bakış, basketbolun yılda 4,9 milyon dolar kazanan ortalama bir oyuncuyla iyi temsil edildiğini görecektir. LA Lakers’tan Kobe Bryant 2013/14 sezonunda 30 milyon doların üzerinde gelir elde ederken en iyi oyuncular daha da fazla kazanabilir.

Listelemediğimiz Bazı Yüksek Ücretli Sporlar

Bazı sporların dünyadaki en yüksek ücretli sporlarımız arasında temsil edilmemesine şaşırabilirsiniz. Bu, boks, MMA, golf ve tenis içerebilir. Bunun nedeni ortalama maaşlara bakmış olmamızdır. Boksu örnek olarak ele alan Floyd Mayweather, 100 milyon doların üzerinde net geliri ile 2014 yılında dünyadaki en yüksek ücretli sporcuydu.

Diğer birçok dünya boks şampiyonu da yılda birkaç milyon kazanmış olacak. Bununla birlikte, diğer birçok spor gibi bokstaki para, sadece sporun zirvesine ulaştığınızda muhteşemdir. Sıradan profesyoneller genellikle çok az maaş alırlar, bu da sporun ortalama maaşının o kadar yüksek olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, NBA ve MLB gibi sporlarda, oyuncu havuzu diğer sporlardan nispeten daha küçüktür ve tüm oyuncular yüksek maaş alır ve bu nedenle daha yüksek bir ortalama maaş elde edilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu