Dünyada En Çok İzlenen Spor Etkinliği Nedir?

Çoğu spor hayranı, tarihte en çok izlenen spor etkinliğinin ne olduğunu bir noktada merak etti. Futbol Dünya Kupası Finali? Olimpiyat 100 metre? Super Bowl mu?

Birçok kişi otomatik olarak Super Bowl’un dünyanın en çok izlenen spor etkinliği olduğunu varsayıyor, ancak araştırmamıza göre, onu ilk 10’a bile girmiyor.

Çılgınca farklı olan izleme rakamları bir dizi farklı nedene bağlı olabilir, ancak günümüzün giderek artan ticari dünyasında, mümkün olduğunca çok izleyiciye sahip olmak bir etkinliğin çıkarına. Bu, daha fazla sponsor ve dolayısıyla daha fazla para çekiyor. Aşağıda, araştırmamızın dünyanın en çok izlenen spor etkinlikleri olarak neye işaret ettiğine bir göz atacağız.

5. UEFA Şampiyonlar Ligi 2013 Finali

İzleyici sayısı : 360.000.000

UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa’nın önde gelen kulüp yarışmasıdır ve kıtadaki en iyi takımlar tarafından tartışılır. 2005 finali, Bayern Münih v Borussia Dortmund tarafından oynandı ve bu tamamen Alman meselesi haline geldi. 360.000.000 tahmini küresel erişimle 200’den fazla ülkede yayınlandı .

4. FA Kupası Finali 2005

İzleyici sayısı : 484.000.000

Arsenal ve Manchester United arasındaki Cardiff Millennium Stadyumu’nda oynanan, sadece Birleşik Krallık’ta değil, dünyanın en çok desteklenen kulüplerinden ikisi. Büyük izlenme rakamlarına katkıda bulunan diğer bir unsur da oyunun, penaltı atışları beklentisiyle oyunun sonuna doğru gittikçe daha fazla izleyicinin ayarlanmasıyla yaklaşık 100 yıldır bir FA Cup finalinde ilk golsüz beraberlik olmasıydı. Oyun sonunda Arsenal tarafından kazanıldı.

3. FIFA Dünya Kupası Finali 2006

İzleyici sayısı : 715.000.000

9 Temmuz 2006’da gerçekleşen 2006 Dünya Kupası Finali, İtalya ve Fransa arasında çekildi. Oyun iki nedenden dolayı tarihe geçti. Birincisi, tartışmasız dünyanın en büyük oyuncusu Zinedine Zidane’in rakip bir oyuncuya dikkat çekici bir kafa atışı için gönderildiğini gördü. İkincisi, penaltı atışlarıyla kararlaştırılan sadece ikinci Dünya Kupası Finaliydi. Bunlar , bu oyun için muazzam görüntüleme rakamlarını açıklıyor.

2. Kriket Dünya Kupası 2015

İzleyici sayısı : 1.000.000.000

Kriket hayranı değilseniz, özellikle Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde oyunun ne kadar popüler olduğunu tam olarak anlayamayabilirsiniz. Kriket bu ülkelerde adeta bir din gibi ve milli takımlar izlemesi şaşırtıcı bir şevkle destekleniyor. Bu nedenle, Hindistan 2015 Dünya Kupası’nın bir parçası olarak Pakistan’ı oynadığında , Hindistan’ın Pakistan’ı 76 koşuyla yenerken tahminen 1 milyar insanın izlemiş olması şaşırtıcı değildi .

Ve şimdiye kadar en çok izlenen spor etkinliği:

1. Pekin Olimpiyatları Açılış Töreni

İzleyici sayısı : 1.000.000.000+

Pekin Olimpiyatları Açılış Töreni için rakamları görüntüleme tahminlerimiz konusunda muhafazakar davrandık. Çinli haber ajansı Xinhua, toplam görüntüleme sayısını yaklaşık 4 milyar olarak tahmin etti, Bloomberg “milyarlarca”, Reuters ise ” yaklaşık bir milyar ” olarak karar verdi .

Etkinliği izleyen insan sayısı, Çinliler’in bu tür gösterileri sergilemekte ün kazanmasına bağlıydı ve tören için diğer ülkelerden daha fazla harcama yapmaya karar verdiler. Etkinlik büyük bir başarıydı ve izleme dünyası hayal kırıklığına uğramadı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu