Dünyada En Çok Oynanan Spor Nedir?

Bilmek şaşırtıcı olabilir, ancak dünyada en çok oynanan sporların ne olduğunu tespit etmek inanılmaz derecede zor. Bunun nedeni, başlangıçta göründüğünden çok daha büyük bir görev olması ve bir sporun oyuncularını sınıflandırmanın sayısız yolu olmasıdır.

Örneğin futbolu ele alırsak, oyuncuları gerçek bir takım için oynayanlar olarak sınıflandırıyor musunuz? Yoksa her gün eğlence için oynayan dünya çapında milyonlarca insanı mı dahil ediyorsunuz?

Bununla birlikte, dünyanın en popüler sporunu bulmaya yönelik böyle bir girişim, dünyanın en popüler sporlarından biri olduğunu iddia eden ve onlardan tahminlerini isteyen tüm büyük uluslararası sporların uluslararası federasyonlarıyla temasa geçen Johann ve Sandra adlı bir çift tarafından yapılmıştır. kaç kişinin spor yaptığı. Onların anketin sonuçları kendi web sitesinde görülebilir ama biz burada ilk beşte listeledik:

  • 998 milyon – Voleybol
  • 400 milyon – Basketbol
  • 300 milyon – Masa Tenisi
  • 242 milyon – Futbol
  • 200 milyon – Badminton

Sonuçlar biraz şaşırtıcı ve çoğu insanın bunlara katılmayacağından şüpheleniyoruz. Bu rakamları elde etmek için kullandıkları yöntem temelde kusurludur, çünkü uluslararası spor federasyonlarından tahmini bir katılımcı sayısı istemek gerçeğe dayanmamaktadır.

Ayrıca, sporlarının gerçekte olduğundan daha popüler görünmesini sağlayacağından, tahminlerinde daha cömert olmanın bir federasyonun çıkarına olduğu da tartışılabilir. Basitçe söylemek gerekirse voleybol, gerçek bir küresel spor olan futboldan daha popüler olamaz.

Her oyunu oynayan gerçek kişi sayılarına ilişkin herhangi bir istatistik bulunmamakla birlikte, yaptıkları şey dünyanın en kalabalık ülkelerinden bazılarında sporun popülerliğine bakmaktı.

Aşağıda yaptığımız şey, istatistiklerinden bazılarını almak ve daha sonra dünyanın en çok oynanan üç sporu olduğunu düşündüğümüz şeyi bulmak için sporun erişilebilirliğine bakmak.

Futbol Futbol)

Futbol, ​​57 ülkede en popüler spordur. Bunlara Brezilya, Endonezya, Nijerya, Bangladeş, Almanya ve İngiltere dahildir. Aynı zamanda dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, Hindistan ve Türkiye’yi içeren 19 ülkede favori spor dallarında ilk üçte yer almaktadır. Futbolun popüler olduğu ülkelerin nüfusunun büyüklüğü ve oyunun erişilebilirliği (tek ihtiyacınız olan bir top oynamak) sayesinde, futbolun dünyada en çok oynanan spor olduğunu varsaymanın güvenli olduğunu düşünüyoruz. .

Basketbol

Basketbol dünya çapında oynanmasına rağmen, birçok kişi bunu çoğunlukla ABD’de oynanmakla ilişkilendiriyor. Bu, dünyanın en çok oynanan sporlardan biri olmayabileceğini varsaymalarına yol açabilir. Ancak bu, önemli bir faktörü gözden kaçırıyor. Basketbol tartışmasız Çin’deki en popüler spordur ve ülke çapındaki okullarda ve kolejlerde oynanır, ayrıca sayısız amatör ve profesyonel lig vardır.

Dünyanın başka yerlerinde (ABD, Rusya, Endonezya) oyunun popülaritesine eklendiğinde Çin’de oynayan insanların sayısı, basketbolun tartışmasız dünyanın en çok oynanan ikinci sporu olduğu sonucuna varmamızı sağlıyor.

Kriket

Kriket, tahmini 1,1 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da en popüler spordur. Aynı zamanda Pakistan ve Sri Lanka’daki en popüler spor ve İngiltere ile Malezya’daki en sevilen üç spordan biridir.

Bu kalabalık ülkelerde kriketin popülerliği, oyunun erişilebilirliğiyle (minimum ekipmanla oynanabilir) birleştiğinde, kriketin dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olduğuna emin olduğumuz anlamına geliyor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu