Dünyanın En Tehlikeli Sporu Nedir?

Dünyanın en tehlikeli sporunun ne olduğunu bulmak, ilk bakışta yapması kolay bir şey. Kuşkusuz bungee jumping, paraşütle atlama veya akarsu raftingi gibi dünyanın en ekstrem sporlarından biri olmalı? Ancak araştırmamız birkaç sürprizi gün ışığına çıkardı ve bazı bulgularımız sizi şaşırtabilir.

Dünyanın en tehlikeli sporunun ne olduğunu gösteren bir sürü istatistik var. Araştırmamızda sorumuzu “Hangi sporun en yüksek ölüm riskine sahip olduğuna katılmak?”  Oxford Üniversitesi bilim adamları tarafından yazılan kanıta dayalı sağlık hizmetleri hakkında bağımsız bir dergi olan Bandolier tarafından yürütülen araştırmaları kullanmışlardır . İşte dünyanın en ölümcül 5 sporu.

1. Temel Atlama

  • 100.000 nüfus başına ölüm sayısı : 43.17
  • Ölme olasılığı: 2.317’de 1

Base jumping şüphesiz dünyanın en tehlikeli sporudur. İstatistikler, diğer aktivitelerden çok daha büyük bir üs zıplaması ölme şansının olduğunu gösteriyor. Yüksek binaların, yapıların veya doğal özelliklerin üzerinden atlayan temel atlama telleri, güvenli bir şekilde iniş yapmalarını sağlamak için bir paraşüt yerleştirir.

Bununla birlikte, çeşitli biçimleriyle paraşütle atlamanın aksine, ilki işe yaramazsa bir yedek şut yerleştirmek için yeterli zaman yoktur. Base jump da dünya çapında büyük ölçüde yasa dışıdır, bu da genellikle resmi güvenlik ekipleri ve sağlık görevlileri olmadan yasadışı bir şekilde uygulandığı anlamına gelir.

2. Yüzme

  • 100.000 nüfus başına ölüm : 1.77
  • Ölme olasılığı: 56.587 içerisinde 1

Yüzmenin dünyanın en tehlikeli ikinci sporu olduğunu düşünürseniz, yüzmeyi sadece Olimpik boyutlu kapalı havuzlarda en yüksek seviyede olan bir spor olarak düşünürseniz şaşırtıcı olabilir. Yüzmek ise çok daha büyük bir spordur ve açık suda yüzmeyi ve daha yüksek bir tehlike ve ölüm riski sunduğundan şüphelendiğimiz dayanıklı yüzmeyi içerebilir.

3. Bisiklet

  • 100.000 nüfus başına ölüm : 1.08
  • Ölme ihtimali: 92.325 içerisinde 1

Bisiklete binme hem kapalı alanda hem de açık havada popüler bir spordur. Açık hava çeşidi olsa da en popüler olanı, çünkü yalnızca bisiklete ihtiyaç duyan rakipler için bu kadar erişilebilir olması. Dünyanın birçok ülkesindeki kasaba ve şehirlerde bisiklet kulüpleri ve dernekleri ile amatör ve profesyonel düzeyde yarışmalar vardır. BMX yarışmaları ve dağ bisikletçiliği bir dereceye kadar popülerliğe sahip olsa da, en popüler olan yol yarışlarıdır.

En iyi yarışlar hariç tümü, yolları genel trafikle paylaşmak zorunda olduğundan, bisiklet sürmek bazen riskli bir aktivite olabilir. Bunun nedeni , bir arabada olduğundan 17 kat daha fazla bisikletle öldürülme olasılığınız olmasıdır .

4. Koşu

  • 100.000 nüfus başına ölüm : 1.03
  • Ölme olasılığı: 97.455 içerisinde 1

Koşu, belki de dünyanın en erişilebilir sporudur ve bir çift koşu ayakkabısı dışında hiçbir ekipman gerektirmez. Bisiklete binme gibi, yol koşusu da her zaman genel araba trafiğinden risk altındadır, ancak koşmanın en tehlikeli 5 sporu yapmasının başka bir nedeni olduğundan şüpheleniyoruz.

Koşma, birçok insanın orta yaşta ve sonraki yaşamda üstlendiği bir aktivitedir ve ne yazık ki, koşarken kalp krizi geçiren çok sayıda insan vakası bildirilmiştir . Bununla birlikte, bu istatistiksel olarak hala çok nadirdir ve uzağa koşmanın faydaları herhangi bir tehlikeden daha ağır basar.

5. Paraşütle Atlama

  • 100.000 nüfus başına ölüm : 0.99
  • Ölme olasılıkları : 101.083 içerisinde 1

Paraşütle atlamanın dünyanın en tehlikeli sporlarından biri olarak listelendiğini görmek çok da şaşırtıcı olmayacak. Bir paraşüte dayanarak birkaç bin fit yükseklikte bir uçaktan atlamak her zaman tehlikeli olacaktır.

Ölümler hatalı ekipman veya kullanıcı hatasından kaynaklanabilir, ancak kalp krizi veya felç gibi tıbbi olaylara bağlı ölümler de vardır. Bununla birlikte, istatistiksel olarak hala nispeten güvenli bir spordur ve birçok insanın dünya çapında zevk almaya devam ettiği bir spor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu