Erkekler ve Kadınlar Aynı Sporda Hiç Yarışıyor mu?

Günlük yaşamda erkekler ve kadınlar birlikte yaşar, çalışır ve sosyalleşirken, spor genellikle rakiplerini cinsiyete göre ayıran bir aktivite olarak kalmıştır. Bunun temel nedeni, erkeklerin ve kadınların fiziksel olarak farklı şekilde inşa edilmiş olmalarıdır. Erkekler genellikle kadınlardan daha uzun, daha ağır, daha güçlü ve daha hızlıdır, bu da çoğu sporda eşit temelde rekabet etmenin gerçekten mümkün olmadığı anlamına gelir. 

Genel olarak çoğu spor, sporun rekabetçi ve hem oynamak hem de izlemek için daha zevkli olmasını sağlamak için erkek ve kadın yarışmalarını ayırır. Bununla birlikte, tüm sporlar erkek ve kadın rekabetini tamamen ayırmaz. Bazı sporlarda erkekler ve kadınlar birlikte rekabet eder ve bunu iki farklı şekilde yaparlar.

Karışık Etkinlikler

İlk olarak, bazı sporların karışık etkinlikleri vardır. Bu, erkeklerin ve kadınların bir takım oluşturduğu (genellikle, ancak her zaman değil ikili) ve başka bir karma takıma karşı yarıştığı yerdir. Bu şekilde, her iki takım da aynı sayıda erkek ve kadın oyuncuya sahip olduğu için erkekler ve kadınlar birlikte ve adil bir şekilde rekabet eder. Bu şekilde işleyen sporlar şu şekildedir:

  • Badminton : Kadın ve erkek ayrı yarışmalara sahip olmanın yanı sıra, erkekler ve kadınlar karışık çiftler yarışmalarında erkek / kadın ikili olarak yarışmaktadır.
  • Luge : Kızağın geleneksel olarak erkek ve kadın takımlara izin verildiği çiftler yarışması vardı. Gerçekte ise takımların çoğu erkeklerden oluşuyordu. Ancak 2014’ten itibaren çiftler etkinliğinin yerini eşit sayıda kadın ve erkek takımların yarıştığı karma bayrak aldı.
  • Tenis : Badminton gibi kadın ve erkek ayrı müsabakalarda olduğu gibi, erkekler ve kadınlar karışık çiftler maçlarında erkek / bayan takım olarak yarışırlar.
  • Buz pateni : Erkek / dişi çiftler buzda dans ederek yarışırlar. Torvill ve Dean 1984’te Olimpiyat altını kazandıklarında popüler bir olimpiyat sporu, tüm zamanların en çok izlenen olimpiyat etkinliklerinden biriydi.

Erkeklerin ve kadınların cinsiyete bakılmaksızın birbirleriyle rekabet ettiği az sayıda spor vardır. Bu sporlarda kadın ve erkek arasındaki fiziksel farklılıkların herhangi bir müsabaka sonucunu etkilemediği varsayılır.

  • Binicilik : Yarışmacıların ata bindiği olimpik bir spor olan Binicilik, terbiye, atlama ve olaylardan oluşur. Erkekler ve kadınlar bu etkinlikte birlikte yarışıyor. Bunun nedeni, başarılı olmak için gerekli özelliklerin kendine güvenen ve yetenekli bir at binicisi olması, cinsiyetlerin farklı olmadığı bir şey olmasıdır.
  • Yelkencilik : Erkekler ve kadınlar, yalnızca belirli bir sınıf olan Nacre 17’de olmasına rağmen, yelken yarışında birlikte rekabet ederler. Diğer sınıflar cinsiyete göre ayrılır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu