Eskrim Kuralları

Genel Bakış

Eskrim, iki eskrimci arasında oynanan bir oyundur. Her iki eskrimci de rakibe saldırmak ve kendini savunmak için kılıç kullanır. Oyuncuların hücum veya savunma sırasında uymaları gereken bazı kurallar ve düzenlemeler vardır. Eskrimde üç farklı silah grubu kullanılır ve her silahın kendi kuralları ve düzenlemeleri vardır. Eskrimcilerin çoğu, bu silahlardan herhangi birini kullanma konusunda uzmanlaşmak için birini seçiyor.

Bu, iki eskrimcinin kılıçlarının ucuyla birbirlerine dokunmaya çalıştıkları bir kılıç uygulama oyunudur. Bu oyunun temel amacı, diğer oyuncuya dokunmak ve karşı oyuncu puan almadan önce oyunu kazanmak için gereken yeterli puanı toplamaktır. Kullanılan silaha bağlı olarak farklı onaylanmış hedef bölgeler vardır ve oyuncuların puan almak için bu hedef bölgelere dokunmaları gerekir.

Eskrimin Kısa Tarihi

Eskrim 12’de başlatılmıştır inci yüzyıl Roma ve Mısır’da antik günlerde 1300 civarında kılıcı iyi tarihlerde manuel hayatta kalan en eski olsa, eskrim oldukça popüler oldu ve kılıç şeklinde yaşamın vazgeçilmez bir parçası oldu. Orta çağda, yani 1400 civarında, oyunu daha savunmacı ve ilginç hale getirmek için zırh kullanımı başlatıldı.

İspanya eskrim yapan ilk ülke oldu. Eskrimle ilgili birkaç kitap İspanyol yazarlar tarafından yazılmıştır. Modern eskrim, 18. yüzyılda İtalyan eskrim okulunda ve onların etkisi altında ortaya çıktı. Daha sonra Fransız eskrim okulu tarafından geliştirildi.

Katılan ülkeler

Modern eskrim İtalya’da ortaya çıktı. Diğer ülkelerde de popülerdir. Eskrim yarışmalarına İtalya’nın yanı sıra Fransa, Rusya, Güney Kore gibi başka ülkeler de katılıyor. Şu anda, dünya çapında 50’den fazla ülke farklı eskrim yarışmalarına ve turnuvalarına katılıyor.

Eskrim Ekipman ve Malzemeler

Bu oyunda, oyuncular birbirlerine kılıcın ucuyla dokunmak zorundadır, bu nedenle bu oyunu oynamak için oyun ekipmanı ve güvenlik ekipmanı gereklidir. Bu bölümde, bu oyunu oynamak için gerekli olan ekipman hakkında tartışacağız.

Çamaşırlar

Eskrim oyuncularının kıyafetlerini yapmak için sert pamuk veya naylon ve dyneema gibi kumaşlar kullanılır. Bunlar daha çok ceket, pantolon, koltuk altı koruyucu, topal ve maske önlüğündeki üst düzey kıyafetlere eklenir.

Ceket

Bu ceketler tamamen eskrim için tasarlanmıştır ve bacakların arasına geçen ve eskrimcilere yeterli koruma sağlamak için kullanılan özel bir kayışla yakından uyumludur. Kılıç eskrim durumunda, bel boyunca kesilmiş farklı bir ceket kullanılır. Rakibin bıçağının maske ile ceket arasına girmesini önlemek için katlanmış kumaştan küçük bir parça, yani bir savunma malzemesi ceketin yakasının etrafına dikilir.

Plastron

Ceketin altına giyilen ve kılıç koluna, göbeğine ve eskrimcinin arka tarafının bazı kısımlarına ekstra koruma sağlamak için kullanılan koltuk altı koruyucusudur. Bu, vücudunuz ve kırık bir silah arasında son bir savunma hattı olarak kullanılır. Delmek için son derece güçlü, bunlar çoğunlukla Kevlar’dan yapılmıştır.

Maske

Eskrim maskesi, metal ağ üzerinde 12 kg taşıyabilir. Önlükte 350 Newton penetrasyon direncini destekleyen boyun bölgesini korumak için balistik malzemelerden veya Kevlar’dan yapılmış bir önlük maskeye dahil edilmiştir. Resmi düzenlemeler, maskenin ağ üzerinde 25 kg dayanması gerektiğini ve önlük üzerinde 1600 Newton penetrasyona sahip olması gerektiğini belirtir.

Her silahın kendine özgü maskeleri vardır. Orada Folyo maskeler, Sabre maskeleri ve üç silah maskeleri çit silahların herhangi biri için kullanılabilir. Maskede yırtık, delik veya ezik olmamalıdır. Folyolarda ve Epee çitlerde şeffaf vizörlü maskeler yasaktır ancak kılıç eskrim için isteğe bağlı olarak tutulur.

Pantolon ve Knicker

Bunlar dizin hemen altında biten kısa pantolonlardır. Eskrim ceketlerinin 10 cm üst üste binmesi gerekir ve desteklerle donatılmıştır.

Eldivenler

Silah kolu için bir eldiven kullanılır ve ön kolun yarısı etrafına gerilir. Eldivandaki bir eldiven, bıçağın kollara girip yaralanmaya neden olmasını önler. Giymesi daha kolay olan eldivenler aynı zamanda silah elini korur ve aynı zamanda iyi bir tutuş sağlar.

Göğüs Koruyucu

Plastik veya alüminyumdan yapılmıştır ve bayan eskrimciler için zorunludur ve göğüs koruması olarak kullanılır. Erkekler için bile göğüs koruyucuları oradadır, ancak eğitim sırasında çoğunlukla çarpılan eskrimcilerden ziyade öncelikle eğitmenler veya eğitmenler tarafından kullanılırlar. Göğüs koruyucuları, folyo eskrimde daha ünlüdür ve darbelere karşı koruma görevi görür.

Ayakkabılar ve çoraplar

Eskrimde kullanılan ayakkabılar düz tabanlar ile özel olarak tasarlanmış ayakkabının yanı sıra arka ayak içi ya da ön ayak topuğundaki diğer değişiklikler, akciğer atma sırasında sorun yaşanmaması için eskrim ayağını ciğerlerinde yerinde tutar. Eskrimde kullanılan çoraplar, külot ile kapatılmayan kısımları örtmeli ve külotlar üst üste binmelidir.

Silahlar

Eskrimde üç farklı silah türü kullanılır: Folyo, épée ve kılıç. Üçünün de farklı kuralları ve oynayabilecekleri stratejileri var. Oyuncuların çoğu genellikle bu silahlardan herhangi biriyle oynamayı ve uzmanlaşmayı seçer. FIE bıçakları veya resmi bıçakları, kırılmaya direnmek için kullanılan Maraging çelikten yapılmıştır.

Folyo

Maksimum ağırlığı 500 gram olan hafif bir itici silahtır. Esas olarak itme için tasarlanmıştır, folyolu veya kör uçlu çok incedir. Bunlar, yaralanmaları önlemek için rakibe dokunduğunuzda bükülebilecek kadar esnektir. Folyo, eli doğrudan bıçaktan korumaya yarayan küçük dairesel bir el korumasına sahiptir. El, eskrimde birincil hedef olmadığından, el koruması çoğunlukla güvenlik için kullanılır.

Folyo eskrimde, bir folyo gövdeyi (sırt dahil), boynu ve kasıkları hedefleyebilir ancak kolları ve bacakları hedefleyemez. Tüm folyo eskrimciler, topal olarak da adlandırılan hedeflenen tüm alanları kaplayan bir ceket giyerler. Dokunuşlar sadece folyo uç ile puanlanır. Bıçağın yan tarafıyla yapılan vuruşlar (hedef dışı temas) sayılmaz, ancak eylemi durdurmaz, hedef alanın dışındaki vuruşlar puan olarak sayılmaz ve ayrıca eylemi durdurur.

Her iki eskrimci tarafından aynı anda yalnızca bir dokunuş puanlanabilir. Hakem, hücum ve savunmayı birbirinden ayırmalıdır. Buna göre savunma yapan eskrimciye hücum yapan, yani saldırıyı ilk başlatan eskrimci puan alıyor. Epee eskrimde bu kural izlenmez.

Epee Eskrim

Fransızca’da Epee kılıç anlamına gelir. Epee’nin v şeklinde bir bıçağı ve ayrıca Foil gibi bir itme silahı vardır, ancak ağırlık olarak biraz daha ağırdır ve maksimum 770 gram ağırlıkla Folyodan daha serttir. Epee durumunda el koruyucusu, eli etkili bir şekilde korumak için kulplara doğru uzanan geniş bir dairedir ve bu, Epee için geçerli bir hedeftir. Epe eskrimcinin üniforması topal içermez.

Epee durumunda, tüm vücut geçerli hedeftir. Epee durumunda, tüm vuruşlar uçla yapılmalıdır ve bıçağın yan tarafındaki vuruşlar puan olarak sayılmaz ve hatta hareketi durdurmazlar. Tüm vücut burada hedef olduğu için, eskrimcinin yere çarpması ve elektrik tonunun ayarlanması dışında, Epee durumunda hedef dışı bir temas yoktur.

Epee söz konusu olduğunda, her iki eskrimcinin aynı anda vurması durumunda puana karar verecek “geçiş hakkı” kuralı yoktur. Burada her iki eskrimcinin de puan almasına izin verilir, ancak maçın sonunda eşitlik olması durumunda, atılan tüm çift dokunuşlar geçersiz veya geçersiz sayılır.

Sabre

Kılıç, folyo ile aynı ağırlık ve uzunluğa sahiptir. İtici bir silah olmasının yanı sıra 500 gram ağırlığında bir kesme silahıdır. Kılıç kullanılması durumunda el koruması, kulpludan bıçağın kabzaya bağlandığı tabana uzatılır. Oyun sırasında, eli dokunmalardan korumak için koruma genellikle dışarıda tutulur.

Kılıç, silah noktasıyla veya silahın yanından vurulması durumunda her ikisi de geçerlidir. Hedef alanın dışındaki isabetler geçerli değildir. Ancak hedef dışı dokunuş eylemi durdurmaz. Eş zamanlı dokunma sırasında hakem “geçiş hakkı” kuralını kullanarak karar verir. Maske farklıdır ve metal bir kaplama içerir, çünkü kafa bu eskrimde geçerli bir hedeftir.

Eskrim Nasıl Oynanır?

Eskrim durumunda, teknikler iki kategoriye ayrılır: hücum ve savunma. Her iki kategoriye de konulabilecek bazı teknikler vardır. Bazı teknikler agresif teknikler olarak bilinir ve yol hakkını tutarken rakip eskrimciye dokunuşlar yapmak içindir (folyo ve kılıç için), hücum teknikleri olarak adlandırılır . Bir vuruşa karşı korunma veya savunma için kullanılan diğer teknikler, savunma teknikleri olarak adlandırılır .

Saldırı Teknikleri

Bu oyunda kullanılan hücum teknikleri aşağıdaki gibidir:

Saldırı

Bu temel bir eskrim tekniktir ve aynı zamanda denir itiş bir eskrimci muhalefet yönelik saldırıyı beyan ve geçerli alanındaki diğer Fencer dokunmak denemek için kolunu uzatır. Kılıç olması durumunda, bir kesme hareketi ile saldırılar yapılabilir.

Riposte

Saldırgan saldırdıktan ve savuşturulduktan sonra savunmacı tarafından yapılan saldırıdır. Savuşturmanın ardından, bir savunmacının geri hücum etme ve yolu sağlama fırsatı vardır.

Çalım

Sadece karşıdaki eskrimcinin tepkisini kışkırtmak içindir.

Hamle

Bu tür saldırıda, oyuncu ön ayağını hafifçe tekmeleyerek ve uzatarak bir itme gerçekleştirir. Bundan sonra vücudu arka ayağıyla ileri doğru itebilir.

Atak yendi

Bu saldırıda saldırgan, folyo ve kılıç durumunda hedef bölgeyi vurma fırsatı elde etmeye çalışır. Epe durumunda, saldırgan diğer oyuncunun niyetini bozar ve hedefi vurur.

Ayrıl

Ayrılma, saldırganın bir yönden saldırmaya başladığı ve ardından aniden noktayı yarım daire şeklinde aşağıya hareket ettirerek farklı bir yönden saldırdığı bir saldırı tekniğidir. Rakibin savunmasını kırmada ve hedefi vurmada etkilidir.

Saldırının devamı

İlk saldırı savuşturulduktan sonra ikinci saldırı yapmak tipik bir Epee eylemidir, bu çoğunlukla saldırı hattını değiştirirken saldırarak elde edilir.

Remise

İlk saldırıdan sonra rakip eskrimci tarafından savuşturulduktan sonra rakibin saldırıya uğradığı tipik bir folyo / kılıç tekniğidir. Çoğunlukla yol hakkını kaybetmek olarak kabul edilir ve her zaman affetmek yerine telafi olarak puanlanır.

Parmak şıklatmak

Bu, yalnızca folyo eskrim için olan bir tekniktir, burada saldırgan, folyo kanadın bükülme kalitesinden onu eğilerek rakibine ucu ile vuracak şekilde kırbaçlamak zorunda kalır.

Savunma Teknikleri

Eskrimin savunma teknikleri aşağıdaki gibidir –

Savuşturma

Eskrimcinin, saldırırken veya saldırıya hazırlanırken rakibin silahını, geçerli alana (Epee) vurmak veya geçiş hakkını (kılıç ve folyo) vurmak için saptırarak bloke etmesi gereken temel bir savunma tekniğidir. . Bunu çoğunlukla savunmacıdan gelen bir tepki izler.

Dairesel savuşturma

Saldırganın silah ucunu ele geçirmek için kılıcı dairesel bir şekilde döndürerek yapılır ve çoğunlukla saldırgan tarafından yapılan bir ayrılma yönünü saptırmak için takip edilir.

Karşı atak

Genelde rakiplerin saldırı yönünden geri giderken saldırganınıza saldırmanın temel bir eskrim tekniği. Çoğunlukla Epee eskrimde takip edilir ve rakibin koluna karşı puanlanır.

Sıradaki Nokta

Saldırganın hedef alanına kol ve silah uzatılarak elde edilir. Folyo veya kılıç olması durumunda, saldırgan ciğerleri uzaklaşmadan önce uzatılırsa bir öncelik verir. Savunmaya yönelik bir vuruş istendiğinde, saldırgan, önceliği yeniden kazanmak için silahı rahatsız etmelidir. Saldırgan onu rahatsız edemezse, yol hakkını yönetemezse, karşı saldırıya geçer. Epee durumunda, geçiş hakkı olmadığı için, savunma çift dokunuş yapabilir ve her eskrimciye bir vuruş yapabilir.

Eskrim Kuralları

  • Eskrimciler maçın başında ve sonunda birbirlerini ve hakemi selamlamalıdır, aksi takdirde bir puan kaybı (kazanan) veya hatta uzaklaştırma (kaybeden) olabilir.
  • Puanlar, kullanılan silahın türüne özgü gereksinimlere uygun olarak rakibinize vurarak puanlanır (yukarıda ayrıntılı olarak belirtildiği gibi).
  • Folyoda, hedef alan dışındaki vuruşlar yeniden başlamadan önce müsabakayı durdurur, ancak bıçakla yapılan vuruşlar (saymazken) hareketi durdurmaz; ikinci kural epe için de geçerlidir.
  • Rakibi dümdüz etmek, hedef bölgeyi veya ayak hatalarını kapatmak için elinizi kullanmak hakemin takdirine bağlı olarak puan cezasına neden olabilir.

Oyun Ortamı

Eskrim maçı bir şerit veya pistte gerçekleşir . Pist genişliği 1,2 ile 2 metre arasında ve yüksekliği 14 metre uzunluğunda olmalıdır. Orta noktanın her iki yanında iki metre, eskrimcilerin maçtan önce başladığı en-garde çizgileri adı verilen iki çizgi vardır. Ayrıca şeridin her iki ucunda, bir eskrimcinin şeritten çekilirken alandan çıkıp rakibe bir puan atmasına izin vermek için iki metrede iki uyarı çizgisi vardır.

Eskrim Şeriti

Katılımcılar

Oyuna üç kişi katılıyor: iki eskrimci ve hakem. Hakem, şeridin yanında durur. Oyundan önce, oyuncular eskrimcinin diskalifiye edilmesine yol açabilecek şekilde reddederek birbirlerini selamlamalıdır. Selamlamanın ardından oyuncular ön ayaklarını en-garde hattının arkasına, Folyo durumunda ise silahlarını sixte çizgisine koymaya hazırlanırken hakem “Engarde” diye seslenir ve bu da nöbet pozisyonu olarak adlandırılır . Bundan sonra hakem “hazır mı?” ve sonra “oyna” ve maç başlar.

Hakem, vuruş, ceza sırasında veya oyuncular pasifliğe girdiğinde oyunu “Dur!” Diyerek durdurabilir. Bir vuruştan sonra puan verildiğinde, eskrimciler engarde çizgisinin gerisine geri döner ve oyun hakem tarafından yeniden başlatılır.

Takım Etkinlikleri

Takım olayları durumunda, eskrimcilerden oluşan bir takım, dördüncü oyuncunun yedek olarak hareket ettiği dört oyuncudan oluşur, ancak oyuna eklendiğinde tekrar ayrılamazlar ve muhalefet ilk turdan önce değişiklik hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aralarında her birinin süresi 3 dakika olan 5 puandan oluşan toplam dokuz maç oynanır. Bir maçta oyunlar, bir takımdaki bir oyuncunun rakip takımdan bir başkasıyla yarıştığı bire bir oynanır. Takımın maksimum puanı maçı kazanır. Beraberlik durumunda, kravat kırıcı turlar gerçekleşir.

Cezalar

Eskrimde üç farklı tür ceza kartı veya bayrak vardır. Eskrimci sarı kartla cezalandırılırsa uyarı yapılır ancak işlem yapılmaz. Bir eskrimciye kırmızı kart verilirse, rakibe bir puan verilir. Siyah kart olması durumunda, bir oyuncu ciddi ihlaller durumunda turnuvadan çıkarılır veya gelecekteki oyunlardan uzaklaştırılır.

Farklı türden suçlar var. Birinci grup ihlali, maçı ertelemeyi veya rakiple bedensel temas kurmayı içerir. Böyle bir oyuncuya sarı kart verilir. İkinci grup suç, şiddet veya saldırgan davranış içerir. Böyle bir oyuncuya kırmızı kart verilir. Üçüncü Grup suçu, ekipman üzerindeki denetim işaretlerini kasten tahrif etmek gibi maçın sırasını bozmayı içerir. Böyle bir oyuncuya kırmızı kart verilir. Diğer 3. grup suçlar, doping veya hile yapmak veya protokollere uymamak gibi ciddi suçları içerir. Böyle bir oyuncuya siyah kart verilir.

Tekerlekli Sandalye ile Eskrim

Engelli sporcular için bir çeşit eskrim sporudur. Uluslararası Paralimpik Komite federasyonu olan Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Ampüte Sporları Federasyonu tarafından yönetilmektedir. Eskrim, farklı ülkelerde her dört yılda bir gerçekleşen Paralimpik oyunlardaki sporlardan biridir. İlk Tekerlekli Sandalye Eskrim 1950’de gerçekleşti ve 1960’tan beri Paralimpik Oyunları’nın bir parçası. Oyun tekerlekli sandalyeleri sabit tutmak için özel bir çerçeve içinde oynanıyor.

Tekerlikli Sandalye ile Eskrim

Tekerlekli sandalye eskrim durumunda, eskrimciler beş kez dokunurlar, ancak ilerleyemezler veya geri çekilemezler. Burada ayrıca eskrimciler Foil, Epee ve Saber olmak üzere üç tür silah kullanıyor. Oyun gibi teknikleri içerir ıslanma , yarım dönüş yaparak öne eğilerek ve geri dokundu önlemek için. Ancak tüm dokunuşlar, eskrimci koltuğundan kalkmadan atılmalıdır.

Folyo olayı durumunda, parmaklıkların sadece gövde kısmına çarpmasına izin verilirken, kılıç ve epe durumunda, parmaklıkların vücudun belden yukarısındaki herhangi bir kısmına dokunmasına izin verilir.

Ön etaplarda oyun süresi maksimum 4 dakikadır. Bir eskrimci bu süre içinde beş veya daha fazla dokunuş yaparsa, kazanan olarak lanse edilir. Yarışmalarda, ilk turlar dokuz vuruş, doğrudan eleme turları ise on beş vuruştur. Beraberlik durumunda , ilk geçerli dokunuşu yapan eskrimcinin kazanan olarak ilan edildiği bir dakikalık ani bir ölüm maçı yapılır.

Engele bağlı olarak tekerlekli sandalye eskriminde farklı sınıflandırma türleri vardır –

  • Sınıf 3 veya sınıf 4 eskrimciler olarak kabul edilen eskrimciler için Kategori A. Alt uzuvlarının desteği olsun veya olmasın adil bir oturma dengesine sahiptirler.
  • Kategori B , 2. sınıf eskrimciler olarak kabul edilen eskrimciler içindir. Adil bir oturma dengesi ve etkilenmemiş eskrim kolları var. Minimal düzeyde etkilenen eskrim kolları ile tamamlanmamış tetraplejiye sahip olmaları gerekir.
  • Kategori C , dört uzvunun tamamında engelli olan ve Paralimpik oyunlara dahil olmayan eskrimciler içindir.

Şampiyonlar

FIE (FIE) ya da Uluslararası Eskrim Federasyonu Olimpiyat eskrim yönetim organıdır. Ayrıca, Yaz Olimpiyatları’ndaki eskrim etkinliklerinin organizasyonunda Uluslararası Olimpiyat Komitesine yardımcı olur. FIE’nin merkez ofisi İsviçre’nin Lozan kentindeki Maison du Sport International’dadır. FIE, her biri o ülkenin Olimpik eskrim komitesini temsil eden 145 federasyondan oluşur.

Dünya Eskrim Şampiyonası FIE tarafından düzenlenen yıllık eskrim bir yarışma ve olimpiyatlardan sonra ikinci en önemli eskrim yarışmasıdır. Eskrim Dünya Kupası, FIE tarafından düzenlenen uluslararası bir eskrim yarışmasıdır. Bireysel eskrimci sıralaması için, Eskrim dünya kupasından ilk beş sonucun yanı sıra Eskrim şampiyonası sonuçları, Olimpik oyun sonuçları ve bölge şampiyonası sonuçları da dikkate alınır.

Şimdi bu sporun şampiyonu olan bazı ünlü Eskrim oyuncularının kariyerlerini kısaca tartışalım.

Stanislav Pozdnyakov

Stanislav Pozdnyakov 27 doğmuştur inci Eylül 1973 ve Rusya aittir. Silahı kılıç ve sağ elini kullanıyor. Olimpiyat Oyunlarında biri bireysel, geri kalanı takım olayından olmak üzere dört altın kazandı.

Dünya Eskrim Şampiyonasında on altın, beş gümüş ve iki bronz kazandı. Spordan emekli olduktan sonra, şimdi FIE’deki yetkililerden biri olarak devam ediyor.

Alexandr Romankov

Alexandr Romankov 7 doğdu inci Kasım 1953 ve Sovyetler Birliği aittir. Silahı folyoydu ve solaktı. 1976 Olimpiyatları’nda, folyo bireysel yarışmada gümüş madalya kazandı. 1980 Olimpiyatlarında, takım etkinliğinde bir gümüş ve folyo ferdi olarak bir bronz madalya kazandı.

1988 Olimpiyatlarında, folyo takım etkinliğinde bir altın ve folyo bireysel etkinlikte bir bronz madalya kazandı. 1974 ve 1976’da Dünya Kupası’nı kazandı. 1977’den 1983’e kadar bireysel etkinliklerde ve 1981’den 1989’a takım etkinliklerinde dünya şampiyonu oldu. 1974, 1979 ve 1982’de hem bireysel hem de takım etkinliklerinde dünya şampiyonu oldu.

Pavel Kolobkov

Pavel Kolobkov 22 doğmuştur nd Eylül 1969 ve Rusya aittir. Silahı epe ve sağ elini kullanıyor. Olimpiyat Oyunlarında bireysel etkinliklerde bir altın, bir gümüş ve bir bronz, takım etkinliklerinde bir gümüş ve iki bronz kazandı.

Dünya Eskrim Şampiyonasında bireysel etkinliklerde dört altın, bir gümüş ve iki bronz, takım etkinliklerinde bir gümüş ve bir bronz kazandı. Avrupa Şampiyonalarında bireysel etkinliklerde iki altın, üç gümüş ve dört bronz, takım etkinliklerinde bir gümüş ve bir bronz kazandı.

Christian d’Oriola

Christian d’Oriola 3 doğdu rd Ekim 1928 ve Fransa’ya aittir. Silahları folyo ve epe idi ve sağ elini kullanıyordu. Olimpiyatlarda bireysel etkinliklerde iki altın ve bir gümüş, takım etkinliklerinde iki altın ve bir gümüş kazandı.

Dünya Eskrim Şampiyonasında bireysel etkinliklerde dört altın ve bir gümüş, takım etkinliklerinde dört altın ve iki gümüş kazandı. 79 yaşında Fransa’da öldü.

Jerzy Pawlowski

Jerzy Pawlowski 25 doğmuştur inci Ekim 1932 ve Polonya aittir. Silahı kılıçtı ve sağ elini kullanıyordu. Olimpiyatlarda bireysel etkinliklerde bir altın ve bir gümüş, takım etkinliklerinde iki gümüş ve bir bronz kazandı.

Dünya Eskrim Şampiyonalarında, bireysel etkinliklerde üç altın, dört gümüş ve bir bronz, takım etkinliklerinde dört altın, iki gümüş ve dört bronz kazandı. Polonya’da 72 yaşında öldü.

Valentina Vezzali

Valentina Vezzali 14 doğmuştur inci Şubat 1974 ve İtalya’ya aittir. Silahı folyo ve sağ elini kullanıyor. Olimpiyatlarda bireysel etkinliklerde üç altın, bir gümüş ve bir bronz, takım etkinliklerinde üç altın ve bir bronz kazandı.

Dünya Şampiyonalarında, bireysel etkinliklerde altı altın, iki gümüş ve dört bronz ve takım etkinliklerinde on altın ve beş gümüş kazandı.

Avrupa Şampiyonalarında, bireysel etkinliklerde beş altın, üç gümüş ve iki bronz, takım etkinliklerinde ise sekiz altın, bir gümüş ve bir bronz kazandı.

Yelena Jemayeva

Yelena Jemayeva 30 doğmuştur inci Mart 1971 ve Azerbaycan aittir. Silahı Sabre ve sağ elini kullanıyor. Dünya Eskrim Şampiyonasında bireysel etkinliklerde iki altın, bir gümüş ve dört bronz ve takım etkinliklerinde üç bronz kazandı.

Avrupa Şampiyonası’nda bireysel etkinliklerde bir altın ve bir bronz, takım etkinliklerinde iki bronz kazandı. Ayrıca 2004 Yaz Olimpiyatlarına katıldı ancak çeyrek finallerde kaybetti.

Sofiya Velikaya

Sofiya Velikaya 8 doğdu inci Haziran 1985 ve Rusya aittir. Silahı Sabre ve sağ elini kullanıyor. Dünya Eskrim Şampiyonasında bireysel etkinliklerde iki altın, bir gümüş ve bir bronz, takım etkinliklerinde beş altın, bir gümüş ve iki bronz kazandı.

Avrupa Şampiyonasında bireysel etkinliklerde dört altın ve üç gümüş, takım etkinliklerinde beş altın ve bir gümüş kazandı. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda bir gümüş eledi. 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları’nda da gümüş madalya kazandı. Her iki Olimpiyatta da bireysel etkinliklerde madalya kazandı.

Li Na

Li Na 9 doğdu inci Mart 1981 ve Çin’e aittir. Silahı epe ve solak. Dünya Eskrim Şampiyonasında bireysel yarışmalarda bir altın ve takım etkinliklerinde bir altın ve bir bronz madalya kazandı.

Olimpiyat Oyunlarında takım etkinliklerinde bir altın ve bir bronz kazandı. Ayrıca 2008 Yaz Olimpiyatlarına katıldı ve dördüncü oldu. 2013 yılında emekli oldu.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu