Futbol Kuralları

Genel Bakış

Futbol, ​​dünya çapında en popüler spordur. Bazı ülkelerde “futbol” olarak da adlandırılır. Oyuncuların oyun boyunca topla sahada koşturup koşması gerektiğinden, mutlak atletizm gerektiren bir açık hava oyunudur. Sporun adı oynanış biçiminden türetilmiştir. Bu spor 18. yüzyılda şeklini aldı .

Çin’in Futbolun annesi olması, birkaç kişinin dikkatini çekebilir. İlk günlerde, bu spor daha sonra kıdemli arkadaşlar tarafından seçilen Çin’deki çocuklar tarafından oynanırdı. Asya’daki kökenine rağmen, spor Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri tarafından iyi karşılandı ve uyarlandı. İspanya, İtalya, Brezilya, Arjantin ve İngiltere en iyi futbol oynayan ülkelerden bazılarıdır. Aynı zamanda, Avrupa’da birçok kulübün katıldığı ve prestijli bir kupa için yarıştığı uluslararası turnuvalar düzenleniyor.

Amaç

Futbol, ​​dikdörtgen biçimli geniş bir çim sahada iki takım tarafından oynanır. Saha genişliğinin her iki ucunda iki kale direği vardır. Her iki takım da birbirleriyle mücadele ederek top için rekabet eder ve topu rakibin kale direğine atmaya çalışır. Kaleci, topu sadece kale direği etrafındaki kısıtlı bir alan içinde elle durdurabilir. Oyuncuların geri kalanı topa vurarak ve takım arkadaşlarından pas atarak oynamak zorundadır.

Bir futbol takımının amacı rakibinden daha fazla gol atmak ve maçı kazanmaktır. Top kale çizgisini geçtiğinde gol atılır. Oyuncular gol atmak için vücutlarının herhangi bir bölümünü kullanabilir ancak ellerini kullanamazlar.

Takım boyu

İster milli takım ister uluslararası bir kulüp olsun, sahada oyun oynarken takım başına sadece 11 oyuncu olmalıdır. Bunlardan biri takımın başarısı için çok önemli olan kaleci. Rakip takımın bir oyuncusu tarafından gol atılmadan önce topu durdurma becerisine sahiptir. Sahadaki oyuncuların yerini alacak yedek olarak yan tarafta oturan ek oyuncular var. Koç, takımın her üyesine koçluk yapan, gol atmak ve maçları kazanmak için planlar ve stratejiler belirleyen takımın ayrılmaz bir parçasıdır.

Katılan Ülkeler

Futbolun kökleri Çin’dedir; ancak Afrika, Orta Doğu, Avrupa ve Amerika bu oyunu büyük bir sevgiyle oynuyor. Bu bölgelerden insanlar sporu seviyor ve milli takımlarını ve favori kulüplerini takip ediyor.

Japonya, Güney Kore ve Endonezya, uluslararası etkinliklerde temsil edilen milli takımlara sahip diğer ülkelerdir. Endonezya, Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan ilk Asya ülkesidir. Bununla birlikte, Hindistan Asya turnuvalarında bir iz bıraktı ve henüz uluslararası bir turnuvaya katılmaya hak kazanmadı.

Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) 47 üye derneklerin yönetim organıdır. 1954’te kuruldu ve merkezi Kuala Lumpur, Malezya’da bulunuyor. Bunlardan bazıları Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve İsrail gibi kıtalararası ülkelerdir. Avustralya, Okyanusya Futbol Federasyonu üyesi olmadan önce 2006 yılında AFC’ye katılmıştı.

Asya dışında futbolu yöneten beş kadar yönetim organı var. Çeşitli ülkelerin tüm bağımsız futbol organları bu beş federasyona bağlıdır. İşte onlarla ilişkili çeşitli derneklerin ve üye ülkelerin listesi –

 • Confederation Africaine de Football (CAF) – Cezayir, Kamerun, Gana, Fildişi Sahili ve Nijerya olan katılımcı ülkeler için yönetim organı.
 • Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Birliği Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) – Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası ile birlikte Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler için yönetim organı.
 • CONMEBOL – Güney Amerika Futbol Konfederasyonu, Güney Amerika’daki futbolun yönetim organıdır ve bağlantılı ülkeler Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador ve Uruguay’dır.
 • Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) – Tüm Avrupa’daki futbol federasyonlarının yönetim organıdır. 54 ülkenin anısına ve bunlardan bazıları Hırvatistan, İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz, Rusya, İspanya, İsviçre, Belçika, Bosna Hersek.

Futbol Sahası

Futbol, ​​diğer herhangi bir spora kıyasla maksimum seyirci çeken tek spordur. İki takım top sürüyor, pas veriyor ve gol atmak için topla mücadele ediyor. Kalecinin alanını belirtmek için kale direğinin etrafına kutular çizilir. Futbol sahasının ortasına yarı yol adı verilen bir çizgi çizilir. Her futbol maçı için, oyun başlamadan önce ekipman ve koşulların uygunluğunu kontrol eden sahada dört hakem bulunur.

Futbol Sahasının Ölçüleri

Aşağıda, sahadaki çeşitli işaretlemeleri gösteren bir futbol sahası çizimi verilmiştir.

Futbol Sahası Ölçüleri

Profesyonel futbol stadyumları 105m uzunluğunda ve 68m genişliğinde ve 7 km2’nin biraz üzerinde bir alana sahip olmalıdır. Alanın ana hatlarına taç çizgisi denir . Sahanın ortasında (futbol sahası), başlama vuruşu sırasında rakibin topa olan mesafesini gösteren bir daire vardır . Bu dairenin yarıçapı 9.15m’dir. Çemberde, yeni bir seansın başlangıcında veya bir gol atıldıktan sonra topun tutulması gereken bir merkez nokta vardır. Alanın genişliği boyunca uzanan çizgiye gol çizgisi denir . Kale direkleri, saha ve kale çizgisinin ortasına yerleştirilir.

Kale direğinin iç ve dış kenarları arasındaki mesafe sırasıyla 7.32m ve 2.4m’dir. Her iki uçtaki kale direği, kale çizgisinden iki kutuya sahiptir. Küçük olan 5m kutu ve daha büyük olan 18m kutu. Saldıran takımın tüm serbest vuruşları 5m kutusundan alınacaktır. 18m alanı, kalecinin eliyle topu durdurmasına izin verilen alanı gösterir.

Doğrudan serbest vuruş veya penaltı vuruşu , 18m alanı içindeki beyaz bir işaretten yapılabilir. Futbolun ilk günlerinde, yarım daireler daha sonra dikdörtgen kutularla değiştirilen kale çizgisiyle çizildi. Geleneği sürdürmek için büyük kutunun dışına küçük bir yarım daire çizilir.

Futbol sahasının köşelerinde, köşe vuruşu için topun nereye yerleştirilmesi gerektiğini gösteren küçük yaylar bulunur.

Futbol Malzemeleri

Futbol, ​​topla sahada çok fazla koşmayı içerir. Oyuncular ayrıca oyunu oynamak için çok fazla teçhizata ihtiyaç duymazlar. Kramponlar, çoraplar, incik koruyucusu ve başlıklar, oyuncuların kullandığı ekipmanlardan bazılarıdır. Bu bölümde bu ekipmanlar hakkında detaylı bilgi edineceğiz.

Kramponlar  – Her futbolcu için çok önemli bir donanım . Bunlar, çimlerde mükemmel tutuş sağlayan, alt kısmında sivri uçlu özel olarak tasarlanmış ayakkabılardır.

Çoraplar – Futbol için yapılan çoraplar çok uzundur ve tekmelikleri kapatması amaçlanmıştır.

Tekmelik – Bunlar, oyuncunun bacaklarını korumak için kullanılır. Rakip oyuncular futbol oynarken incik bölgesine tekme atarak oyuncuları yaralamaya çalışırlar. Oyuncu tarafından kasıtlı veya kasıtsız bir hareket olabilir. Bu nedenle, tekmelik koruyucu bir koruyucu ekipmandır.

Futbol Topu – Bu, oyunun ana ekipmanıdır ve toplam oyun bunun etrafında döner. Futbol topu, vulkanize kauçuktan plastik iç lastiklerden yapılmıştır ve plastik örtülerle kaplanmıştır.

Popüler Terimler

Bu bölüm, oyunda kullanılan tüm popüler terimleri açıklamaktadır. Bunlardan bazıları her futbolcunun bilmesi gereken önemli kurallardır. Oyunu yakından takip eden kişiler bu bölümü ilginç bulacaktır.

Avantaj Kuralı – Bu kural, hakem tarafından bir faul fark edildiğinde oyunu durdurmaya gerek olmadığında uygulanır.

Toplam Puan – Bu, kulüp müsabakalarında oynayan takımların attığı ortalama puandır. Bu kulüpler genellikle nakavt esasına göre maç yaparlar. Takımlar, her iki takımın da kendi sahasında olmak üzere, birbirleriyle iki kez eşleşecek. Skor daha sonra her iki maçta da skorlar eklenerek ortadan kaldırılır.

Saldırgan – süreli yakın rakip takımın kale direğine olan bir forvet ve birisi anılacaktır.

Oyunun içinde ve dışında top – Oyunun dışına atılacak top kenar çizgisinin veya kale çizgisinin dışında bulunmalıdır. Yan çizgide olsa bile oynanabilir. Oyun, top oyunda olduğu sürece devam eder.

Bisiklet vuruşu – Bu, oyuncunun takla atarken başının üzerinden topa vurduğu bir stil veya voleyboldur. Oyuncu iki ayağını yerden kaldırır ve takla atarken aynı anda topa vurur.

Booter – Oyunda kullanılan ve topa vurmak anlamına gelen bir terim. Çizmek, topa çok sert, uzun ve yüksekten vurmak demektir.

Clear – Bu, oyunda bir gol veya gol şansı ortaya çıktığında kullanılır. Oyuncu, bir golün durdurulabilmesi için derhal topu uzaklaştırmalı veya topu kale ağzından uzaklaştırmalıdır. Bazen topu pas bile atarlar veya bir atak başlatırlar ve diğer zamanlarda topu oyundan çıkarırlar.

Kaptan – Maçta bir takıma liderlik etmek ve maçtan önce para atışını bozmak için seçilen oyuncu.

Çip – Topun kalecinin kafasının üzerinden doğrudan kaleye geçmesi için yüksek ve uzun şut.

Ölü Top – Oyuncular durdurulduğunda ve top hareket etmediğinde buna Ölü Top denir. Serbest vuruşlar ve penaltı vuruşları için bir şans olduğunda böyle bir durum ortaya çıkar.

Ekstra süre – Bu, bir beraberlik olduğunda ve kazananı belirlemek için 15 dakikalık iki yarıda oynandığında ek bir oyun süresidir.

Faul – Futbol kurallarının bir oyuncu tarafından ihlalini tanımlamak için kullanılan bir terimdir ve bu, bir serbest vuruş veya ceza ile cezalandırılabilir.

Serbest Vuruş – Özellikle rakip takım faul yaptığında, sabit bir topa engelsiz vuruş vermek.

Kaleci – Kaleci olarak da adlandırılan özel bir oyuncu. Bir kalecinin işi, topun arkasındaki kale direğine ulaşmasını engellemektir.

El Topu – Oyuncular topla oynarken veya pas verirken ellerini veya kollarını kullandıklarında kullanılan terim. Bu, oyunda saldırgan olarak kabul edilir.

Head – Topa kafa atmak demek, topu alınla oynamak anlamına gelir; ister açık, ister pas veya gol atmak olsun.

Mark – Oyun adam adama durumunda olduğunda, savunmanın saldırganı işaretlediği söylenir. Ona ne kadar uzaklaşırsa, işaret o kadar gevşer ve ona ne kadar yakın oynarsa işaret o kadar sıkı olur.

Maçın adamı – Oyunun en iyi oyuncusu için kullanılan bir terim.

Kendi Kalesine Atılan Gol – Bir oyuncunun istemeden topu kendi kalesine attığı bir durum, kendi kalesine veya kendi kalesine gol olarak kabul edilir.

Pas – Bir oyuncunun takım arkadaşına topa vurduğu eylem.

Penaltı – Bir oyuncunun topa penaltı noktasından vurması ve kalenin yakınında yalnızca bir defans oyuncusu, yani kaleci olduğu durum.

Dönem – Futbol maçı zamanla iki yarıya bölünür; ilk yarı ve ikinci yarı.

Saha – Futbol sahasına kolay kullanım için saha denir.

Hakem – Oyunun resmi sorumlusu. Hakem, oyundaki nihai karar vericidir; Zamanı kontrol eden ve bittiğinde oyunu durduran odur. Oyuncular, rızası olmadan sahaya giremez veya çıkamaz. Oyunun, topun ve oyuncuların hepsinin oyunun kurallarına uygun olduğunu görmek hakemin sorumluluğundadır. Oyunda iki yardımcı hakem bulunmaktadır.

Kırmızı Kart – Hakemin, bir oyuncunun bir ihlal yapıp yapmadığına karar verdiği ve ardından kalan süre için oyundan ayrılmasının istendiği bir karar.

Makas Hareketi – Oyuncu yana doğru eğilirken ve top oynadığı yöne doğru vurulurken topu öne doğru vurmak. Bu vuruş, oyuncu tamamen yer dışındayken yapılır.

Skor Çizelgesi – Ev sahibi saha hakkında da bilgi sahibi olan her iki takımın skorlarının belirtilmesi. Skor çizgisi ABC 0 ve DEF 2 gösteriyorsa, bu, oyunun ABC’nin kendi sahasında olduğu ve kazanan 2 gollü DEF olduğu anlamına gelir.

Müdahale – Bir oyuncu rakibinden topu almak için vücudunu kullandığında kullanılan bir terim, bu bir omuz hücumu olabilir. Temiz müdahale, topu rakipten faul olmadan başarılı bir şekilde almak anlamına gelir.

Zaman – Futbol oyunu iki yarıya bölünmüştür ve her yarı, herhangi bir profesyonel oyunda kesinlikle 45 dakika sürecek şekilde ayrılmıştır.

Sarı Kart – Bu, oyuncuya maçta ciddi bir ihlal yaptığına dair bir uyarıdır. Bunu başka bir ihlalde sarı kart ve ardından kırmızı kart takip eder.

Oyuncular ve Pozisyonları

Her futbol takımının 11 oyuncusu var ve bu oyunculardan 1’i kaleci. İster hücum ister savunma takımı olsun, oyuncunun sorumluluğu takım için bir gol atmak ve rakip takımın gol atmasını engellemektir. Aşağıdaki şema, bir futbol sahasındaki oyuncuların çeşitli pozisyonlarını göstermektedir. Oyuncu pozisyonlarının ve sorumluluklarının bir listesi de sağlanır.

Kaleci – Bir kalecinin asıl amacı rakip takımın gol atmasını engellemektir. Kaleci, kaleye 18 metre uzaklıkta olan dikdörtgen ceza alanı ile sınırlıdır ve oyunda topu durdurmak için ellerini kullanmasına izin verilen tek oyuncudur.

Savunmacılar – Savunmacılar kalecinin önünde konumlandırılır ve amaçları rakip takımın kendi kale alanına girmesini engellemektir.

Dış bek – Sol ve sağ kanatta oynarlar ve topun üzerlerinden geçmediğini görürler. Nadiren konumlarından hareket ederler.

Merkez Savunucuları – Alanın ortasında yer alırlar ve rakip takımın önde gelen golcüsünü kapsamaları gerekir.

Orta saha oyuncuları – Savunanlar ve saldırganlar arasındaki bağlantıdır. Sahadaki diğer oyunculara göre formda ve fiziksel olarak çok güçlü olmaları gerekir, çünkü sahanın her yerinde oyunun maksimum süresini koşan oyunculardır. Sorumlulukları, rakip takımın alanına girmek ve rakip takım topu tuttuğunda onları savunduklarını görmektir.

Forvetler – Asıl amacı gol atmak veya takım arkadaşlarının gol atması için kolay bir durum yaratmaktır.

Center Forward – Oyunun en dikkatli, tehlikeli ve güçlü oyuncusu. Ayrıca grevciler denir. Forvetler temelde oyundaki önde gelen golcülerdir.

Futbol Nasıl Oynanır?

İyi bir Futbolcu olmak için temel ve en önemli şart zinde, enerjik ve düşünceli olmaktır. Bu oyun, top ve rakiple başa çıkmak için çok sayıda koşu ve teknik beceriye ihtiyaç duyar. Aynı zamanda hem takım oyuncusu hem de bireysel katılımcı olmalısınız. Futbolcu olmak için sıkı çalışmalı ve rakibinizden daha hızlı olmayı öğrenmelisiniz.

Maça Başlama Vuruşu

Bir futbol maçı yazı tura atılmasıyla başlar. Maçın hakemi ve iki kaptan sahanın ortasında buluşuyor. Kura atışını kazanan takımın kaptanı, ilk yarıda hangi kaleye hücum edeceğine karar verirken, kurayı kaybeden takım maça başlamak için başlama vuruşunu yapar.

Oyuncular sahanın kendi yarısında pozisyon alırlar. Top, sahanın orta noktasına yerleştirilir. Hakem düdüğü çaldığında, atışını kaybeden takımdan bir oyuncu başlama vuruşunu yapar ve top ileri doğru hareket eder. Bu oyuncu, iki takımdan herhangi biri topa dokunana kadar topa tekrar dokunamaz. İkinci yarıda takımlar gol değiştirir ve para atışını kazanan takım başlama vuruşunu yapar.

Temel Beceriler

Bir oyuncunun profesyonel bir futbolcu olmak için edinmesi gereken birkaç temel beceriyi burada listeledik.

Top sürmeyi öğrenin – Oyunu oynarken en önemli hareket budur. Dripling, koşarken topu kontrol etmek ve elinde tutmak anlamına gelir. Top sürmek, topu sizinle ve takımınızın hakimiyetinde tutmak anlamına gelir, topa ileri doğru hareket ettirecek kadar güçlü dokunmanız için iyi dripling yapmanız gerekir, ancak topun sizden çok uzaklaşmadığını da görmelisiniz.

Pas vermeyi öğrenin – Pas vermek, topu istediğiniz yere doğru bir şekilde hareket ettirmek anlamına gelir. Bir topa pas vermek için, topun hareket etmesini istediğiniz yöne doğru vurmanız gerekir. Bir topu pas atmak ayağınızın iç kısmı kullanılarak yapılabilir, bu iyi bir doğruluk sağlar ve daha az güç gerektirir. Pas vermeyi öğrendikten sonra, takım arkadaşlarınıza pas vermek için topu dilimleyerek ve çengelleyerek harekette ustalaşabilirsiniz.

Atış yapmayı öğrenin – Bir hedefe daha yakın olduğunuzda ve bir gol atmanız gerektiğinde, topa ateş etmek devreye girer. Bu, çok fazla güç ve doğruluğa ihtiyaç duyacaktır. Plantar ayağınızı ayarlamanız ve hedefe nişan almanız ve topu vurmanız gerekir.

Sahada doğru yer almak çok önemli. Bazen oyuncunun topun yakınında olmadığı zamanlarda çok koşması gerekir, bu durumda oyuncunun takım arkadaşının bir sonraki hamlesini tahmin etmesi ve takım arkadaşının kendisinden beklediği pozisyonu alması gerekir.

Hedefi savunmayı öğrenin – Oyuncu, topu rakip oyuncudan uzaklaştırmak için becerileri kullanır. Oyuncunun odaklanması ve diğer oyuncunun hareketlerine göre topla hızlı bir şekilde mücadele etmesi gerekir. Bazı durumlarda, rakip oyuncular kandırabilir ancak oyuncu sürekli olarak topa ve oyuncu hareketlerine göz kulak olmalıdır. Bu şekilde bir oyuncu rakibini gol atmaktan koruyabilir.

Topa kafa atmayı öğrenin – Bir oyuncu, topu istenen yöne yönlendirmek için alnını kullanır ve takım arkadaşına verir. Bir köşe vuruşundan sonra gol atılırken topa yön verme sıktır.

Hokkabazlık yapmayı öğrenin – Hokkabazlık kolay bir iş değildir, ancak bir oyuncunun gerektiğinde hokkabazlık yapmayı öğrenmesi önemlidir. Bu, top her seferinde yerde olmayacağından, havaya geldiğinde topu kontrol etmeye yardımcı olur.

Baskın olmayan ayağı kullanmayı öğrenin – Bir oyuncunun baskın olmayan ayağını nasıl kullanacağını öğrenmesi çok önemlidir çünkü bu, hakim olunmazsa rakip takım için bir avantaj olabilir. Sadece baskın ayakla oynamak engelli oynamaktır. Bu nedenle baskın olmayan ayağınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmek çok önemlidir.

Spontan olmayı öğrenin ve özgünlüğünüzü koruyun – Bu, oyunda ustalaşmanın anahtarıdır. Kendi oyun tarzına sahip olmak büyük bir değerdir. Kişi ya zor, hızlı, güçlü ya da savunmacı olmayı öğrenmelidir.

Futbol Kuralları ve Düzenlemeler

Oyunu oynarken uyulması gereken oyunun kurallarını da anlayalım . Burada listelenenler, oyunun temel kural ve düzenlemelerinden bazılarıdır.

Ofsayt ihlali, Futbolda uyulması gereken en önemli kurallardan biridir. Temel olarak, oyuncuların rakibin kalesine çok yakın zaman ayırmamaları veya gruplamamaları için tasarlanmıştır. Bir oyuncunun rakibin yarı sahasında ve son defans oyuncusunun arkasında olduğu zaman ofsayt pozisyonunda olduğu söylenebilir.

Taç , topa vurulduğunda veya tamamen sahanın dışına çıktığında oyuna girer. Topa oyuna sokma şansı, son dokunmayan takıma verilir. Taç atış, topun saha dışında olduğu yerden yapılabilir. Taç atış, topu iki elinizle başın arkasında yakalamak ve sahanın içine atmak anlamına gelir.

Sarı kart kuralları – Bir oyuncu bir hata yaptığında, oyunculara hakem tarafından sarı kart verilir. Hakem, oyuncuyu ilk hatası konusunda uyarır. Bir oyuncuya iki kez sarı kart gösterilirse, oyunu kalıcı olarak terk etmelidir. Hakemin sarı kart gösterme nedeni –

 • Oyun kurallarını hiçe sayarak oyunu oynayan oyuncular.
 • Tehlikeli oynamak, rakibin takım üyelerinin kafasına zarar vermek anlamına gelir.
 • Kasıtlı olarak herhangi bir oyuncuya topu vurmak.
 • Kaleci, vuruşlarında takım arkadaşlarına topu elleriyle geçirerek oyun kurallarını ihlal ediyor.
 • Oyunun zamanını bilinçli olarak boşa harcamak.

Kırmızı kart kuralları – Kırmızı kart, bir oyuncuya iki kez sarı kart gösterildiğinde ve bundan sonra bir hata yaptığında verilir. Hakemin bir oyuncuya kırmızı kart göstermesinin nedenleri:

 • Kasıtlı olarak tekme atarak bir oyuncuyu fiziksel olarak incitmek.
 • Kasıtlı olarak bir oyuncuya atlamak.
 • Bir oyuncuya vurmak veya bir oyuncuyu kabaca şarj etmek.
 • Bir oyuncuyu itmek veya tutmak.
 • Topu yanlış kullanmak.

Serbest vuruş – Bunlar, rakip takım faul yaptığında takım oyuncuları için bir ceza olarak verilir. İki tür serbest vuruş vardır –

 • Direkt serbest vuruş – Bunda, top doğrudan kaleye vurulabilir ve vuruşu yapan oyuncunun takım arkadaşı tarafından pas geçilmesi veya topa dokunulması gerekmez.
 • Dolaylı vuruş – Bunda, bir gol atmadan önce topa vuran oyuncunun başka bir takım arkadaşı topa dokunmalıdır.

Penaltı vuruşu kuralları – Bir savunma oyuncusu rakip takımın ceza alanına bir faul yaptığında penaltı vuruşu şansı ortaya çıkar. Kaleci dışında tüm diğer oyuncular ceza alanı dışında sıraya girmelidir. Kaleci, kale çizgisinde durmalıdır. Top, penaltı noktasına yerleştirilmeli ve ardından vurulmalıdır.

Köşe vuruşu – Köşe vuruşu şansı, top kale çizgisini geçip kaleye girmediğinde ve en son savunma takımı üyesi tarafından dokunulduğunda ortaya çıkar.

Kale vuruşu – Top kale çizgisini geçip kaleye girmediğinde ve son hücum takımı tarafından temas edildiğinde, top savunma yapan takımın kontrolüne geçer ve kaleci kale vuruşunu yapar.

Futbol Kuralları

 • Bir maç, aralarında 15 dakikalık dinlenme süresiyle 45 dakikalık iki yarıdan oluşur.
 • Her takımda en az 11 oyuncu olabilir (18 yarda alanı içinde topu kontrol etmesine izin verilen tek oyuncu olan 1 kaleci dahil) ve bir maç oluşturmak için en az 7 oyuncu gerekir.
 • Saha suni veya doğal çimden yapılmalıdır. Saha boyutlarının değişmesine izin verilir, ancak 100-130 yarda uzunluğunda ve 50-100 yarda genişliğinde olmalıdır. Saha ayrıca, sınırların dışında, iki altı yarda kutu, iki 18 yarda kutu ve bir merkez daireyi gösteren dıştan dikdörtgen bir şekil ile işaretlenmelidir. Hem kalelerin hem de orta çemberin 12 yarda uzağına yerleştirilen bir penaltı noktası da görünür olmalıdır.
 • Topun çevresi 58-61 cm olmalı ve daire şeklinde olmalıdır.
 • Her takım en fazla 7 yedek oyuncu belirleyebilir. Maçın herhangi bir zamanında her takım taraf başına en fazla 3 oyuncu değişikliği yapabilecek şekilde oyuncu değişikliği yapılabilir. Her üç yedeğin de yapılması ve bir oyuncunun sakatlık için sahayı terk etmesi durumunda, takım o oyuncunun yerine geçmeden oynamak zorunda kalacaktır.
 • Her oyunda bir hakem ve iki yardımcı hakem (yan hakem) bulunmalıdır. Zaman kaleci olarak hareket etmek ve fauller, serbest vuruşlar, taç atışı, penaltılar ve her devrenin sonunda zamanında eklenmesi gibi yapılması gerekebilecek kararları vermek hakemin görevidir. Hakem, bir kararla ilgili olarak maçın herhangi bir anında yardımcı hakemlere danışabilir. Yardımcı hakemin görevi, maçta ofsaytları tespit etmek (aşağıya bakınız), her iki takım için de atış yapmak ve uygun olduğu durumlarda tüm karar verme süreçlerinde hakeme yardımcı olmaktır.
 • Her iki takımın da bir maçta eşit olması nedeniyle oyunun uzatmaya gitmesi gerekiyorsa, ayrılan 90 dakikadan sonra 15 dakikalık iki yarı şeklinde 30 dakika eklenecektir.
 • Uzatma süresinden sonra takımlar hala eşitse, bir penaltı atışının yapılması gerekir.
 • Topun gol oluşturması için bütün topun kale çizgisini geçmesi gerekir.
 • Yapılan fauller için bir oyuncu, faulün ciddiyetine bağlı olarak sarı veya kırmızı kart alabilir; bu hakemin takdirine bağlıdır. Sarı bir uyarıdır ve kırmızı kart bu oyuncunun ihraç edilmesidir. İki sarı kart bir kırmızıya eşit olacaktır. Bir oyuncu ihraç edildikten sonra değiştirilemez.
 • Eğer bir top, yan çizgilerin herhangi birinde bir rakibin oyun dışına çıkarsa, bu bir taç atışı olarak verilir. Temel çizgideki bir hücum oyuncusunun oyun dışına çıkması halinde, bu bir kale vuruşudur. Bir savunma oyuncusundan çıkarsa, bu bir köşe vuruşudur.

 

Kaynak
Türkiye Futbol Federasyonu Kuralları

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu