Futbolcular Emekli Olduktan Sonra Ne Yapar?

Bir futbolcunun profesyonel hayatı nispeten kısadır. Çoğunluğu 16 yaşında profesyonele dönüşürken, bunların çoğu 36 yaşına kadar emekli olacak. Olmayanlar büyük olasılıkla zirvede oynadıklarından daha düşük bir ligde oynayacaklar, üst düzey kaleciler dışında uçuş kariyerleri kırklı yaşlarına kadar sürebilir.

Öyleyse, eyalet emeklilik yaşına kadar çoğu futbolcu için otuz yıl kadar sonra, emekli olduktan sonra ne yaparlar?

Futbol Yönetimi

Futbol menajerliği ve koçluk, eski bir futbolcu için en bariz kariyer seçimidir. Bu günlerde kulüpler, oyuncularına emekli olduktan sonra geçimini sağlamak için kullanabilecekleri beceriler kazandırmak konusunda çok bilinçlidir, bu nedenle birçok oyuncu futbol koçu / menajeri olmaya devam ederken antrenman yapmaya başlar.

Bunu , Futbol Federasyonu tarafından sağlanan koçluk yolundan geçerek yaparlar . Emekli olduklarında, bir kulüpte koç veya yönetici olarak bir rol bulurlar.

Bir oyuncunun oynadığı futbol seviyesi ne kadar iyi olursa, o kadar iyi bir teknik direktör / menajer olacağı beklenebilir. Dünyanın en iyi menajeri olarak kabul edilen Barcelona ve İspanya’nın uluslararası Pep Guardiola gibi üst düzey futbolcular kupa kazanan menajerler haline geldi.

Bununla birlikte, futbolun en başarılı yöneticilerinin çoğu profesyonel futbolu yüksek düzeyde ve hatta profesyonel olarak oynamadı. Örneğin Şampiyonlar Ligi ve Premiership kazanan Jose Mourinho, yönetime geçmeden önce Barcelona’da tercümandı ve hiç profesyonel futbol oynamadı. Bunun nedeni, futbol oynamanın ve futbolu yönetmenin çok farklı iki beceri setine sahip olması ve bazı oyuncuların oynamaktan çok daha başarılı bir koçluk kariyerine sahip olmalarıdır.

Hatta bazı eski oyuncular bir futbol kulübü satın almaya başladılar. Eski Manchester United oyuncuları: Gary Neville, Phil Neville, Ryan Giggs, Paul Scholes ve Nicky Butt, 2014’te yarı profesyonel Kuzey Premier Lig tarafı Salford City’yi satın aldı.

Medya

1990’larda, televizyon ekranlarımızda futbol maçlarının patlamasına şahit olan Premier Lig’in başlangıcından itibaren, medya birçok eski futbolcu için tercih edilen bir yer haline geldi. Bazı eski oyuncular, futbol yönetiminde başarısız olduktan sonra yorumcu, özetleyici veya sunum yapan kişi olarak medyaya giriyor, ancak bazıları bunu tercih ettikleri kariyer olarak görüyor.

BBC’nin Günün Maçı’nın sunucusu Gary Lineker, oynadıktan sonra asla futbol yönetimine girmek istemedi ve yirmili yaşlarının başından beri medyada bir kariyere odaklandı . TV kişilikler ve tanınabilir yüzler talep ettiğinden, TV büyük ölçüde yalnızca en üst düzeyde oynayanları çeken bir kariyerdir. Bununla birlikte, bölgesel spor programları üzerinde çalışan ve yerel gazeteler için futbol köşeleri yazan daha düşük düzeyde oynayan eski futbolcular bulabilirsiniz.

İş

Bazı futbolcular, geçimini sağlamanın daha düzenli yolları için hem koçluk yapmaktan hem de medyada çalışmaktan kaçınırlar. Premier Lig gibi kuruluşların getirdiği büyük maaş günlerinden önce, çoğu futbolcunun geçimini sağlama şekli buydu. Oyunu onurlandıran en büyük oyunculardan biri olan Tom Finney, emekli olduktan sonra tesisatçı oldu ve işini İngiltere’nin Kuzey Batı’sında kurdu.

Her ne kadar oyuncular bugünlerde çok daha fazla kazansalar da, birçoğu bir şekilde çalışmaya devam etme ihtiyacı duyuyor, bu yüzden çeşitli kuruluşlara ve işletmelere sahip olan ve çalışan futbolcular bulacaksınız. Blackburn Rovers ile Premier Lig’i kazanan Stuart Ripley, artık başarılı bir avukat ve öğretim görevlisi. Eski Kuzey İrlanda uluslararası ve Man City orta saha oyuncusu Jeff Whitley, kullanılmış bir araba satıcısı ve eski Wigan Athletic League Kupası galibi Arjan De Zeeuw, şimdi Hollanda’da bir polis memuru.

Hiç üst sıralarda oynamayan ve alt liglerde takas yapmayan oyuncuların neredeyse tamamı, futbol kariyerleri sona erdiğinde çeşitli kariyerlerde birçok yeniden eğitimle çalışmaya devam etme ihtiyacını bulacaklar. Eski profesyonel futbolcuları fırıncılardan postacılara ve inşaatçılardan muhasebeciler, spor eğitmenleri ve satıcılara kadar çok çeşitli işlerde bulabilirsiniz.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu