Futbolda Ofsayt Kuralı Nedir?

Futbolda ofsayt kuralı, herhangi bir spor dalında en yanlış anlaşılan kurallardan biridir. İster doğru ister yanlış, ofsayt kararları bir takımın tüm sezonunu etkileyebilir ve bu da onları birçok maçtan sonra büyük bir konuşma noktası haline getirir.

Futbolda Ofsayt Kuralının Amacı

Futbolda ofsayt kuralının ne olduğunu anlamanın anahtarı, bunun neden ilk kez getirildiğini anlamaktır. Kanunun amacı, halk arasında ‘gol atma’ veya ‘kiraz toplama’ olarak adlandırılan şeyi önlemektir.

Bu taktik (hala okul oyun alanlarında ve dünyanın eğlence sahalarında gayri resmi oyunlarda kullanılmaktadır), forvet oyuncunun uzun bir topu ileriye doğru bekleyen rakip kalenin yakınında kalıcı olarak konumlandırılmasını içerir. Ofsayt kuralı olmayan oyunlar, bu nedenle, her takımın uzun toplara vurarak forvetlerine doğru yozlaşması, seyirciler için pek de eğlenceli değildir.

Ofsayt Kuralı Açıklandı

Bir oyuncu, rakibinin kale çizgisine hem sondan ikinci rakipten hem de toptan daha yakın bir pozisyondayken ofsayttır. Ancak, aşağıdaki durumlarda ofsayt olarak sınıflandırılmazlar:

  • Onlar kendi yarısında
  • İkinciden son rakibe veya son iki rakiple aynı seviyededirler
  • Topu doğrudan bir köşeden, kale vuruşundan veya taç atışından alırlar.

Ofsayt pozisyonundaki oyuncu, yalnızca topun oynandığı anda hakemin görüşüne göre aktif olarak oyuna dahil olursa cezalandırılır. Bu şu şekilde olabilir:

  • Bu pozisyondan bir avantaj elde etmek
  • Bir rakibe müdahale etmek
  • Oyuna müdahale

Ofsayt İhlali Durumunda Ne Olur?

Bir ofsayt ihlali tespit edildiğinde, hakem düdüğünü çalarak oyunu hemen duraklatır. Hakem daha sonra rakip takıma ihlalin yapıldığı yerden kullanılması gereken bir endirekt serbest vuruş verir.

Ofsayt Kuralının Uygulanmasında Kullanılan Görevliler

Hakem, ofsayt kuralını uygulamak için büyük ölçüde yardımcı hakemlere bağlıdır. Kenarda durduklarında, topla veya sondan ikinci rakibe hizada kalırlar ve bir ofsayt ihlali yapıldığını düşünürlerse hakeme işaret verirler. Pek çok kişinin farkına varmadığı şey, bayraklarının açısının hücumun yaklaşık konumunu işaret etmesidir:

  • 45 derece aşağı : İhlal, sahanın yardımcı hakeme en yakın üçte birinde meydana geldi.
  • Zemine paralel : Hücum sahanın orta üçte birlik kısmında meydana geldi.
  • 45 derece yukarı : Hücum sahanın son üçte birinde meydana geldi

Ofsayt Tuzağı nedir?

Ofsayt tuzağı, aslen Arsenal FC tarafından 20. yüzyılın başlarında öncülük edilen bir oyun tarzıdır. Bir takımın savunucularının, rakip takımın ara top oynamasından birkaç dakika önce, bir birim olarak üst sahaya çıkmasıdır. Bu, teorik olarak, saldırganı izole ve ofsayt bırakmalıdır. Bununla birlikte, riskli bir taktiktir ve doğru uygulanmazsa kötü bir şekilde yanlış gidebilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu