Gökyüzü Sörfü Kuralları

Gökyüzü Sörfü Kuralları Genel Bakış

Sky Surfing bir takım sporu veya takım paraşütçüdür. Her takımın sadece iki oyuncusu vardır. Bunlardan biri gökyüzü sörfçüsü ve başka bir kamera broşürü. Tüm etkinlikler havada gerçekleştiğinden, oyuncular iyi donanımlı olmalıdır. Bu sporda her sörfçü, sörf yapmaya başlamadan önce kendini hazırlamaktan tamamen sorumludur.

Gökyüzü Sörfü, insanın şimdiye kadar icat ettiği en zorlu sporlardan biridir. Yine de spor yapma amaçları nedeniyle çok popüler. Sporun temel amacı, mümkün olduğunca teknik ve sanatsal olarak ancak güvenli bir şekilde serbest düşüşle gökyüzünde bir dizi gökyüzü sörfü hareketleri sunmaktır.

Gökyüzü Sörf Ekibi

Gökyüzü sörfü takımı, sörfçü ve kamera broşürü olmak üzere iki oyuncu içerir.

 • Sky Surfer – Sky sörfçüsü, uçaktan ilk atlayan ve farklı numaralar yapan kişidir. Gökyüzünde sörfçü, havada güvenli olmak ve ayrıca güvenli bir şekilde inmek için iyi donanımlı olmalıdır.
 • Camera Flyer – Kamera broşürü, kamerayı tutar ve gökyüzü sörfçüsünün performansını kaydeder. Kamera broşürü için ekipman veya güvenlik yönergeleri de vardır. Kişinin tüm yüzünü kaplayan kaskı olmalıdır.

Gökyüzü Sörfü Şampiyonası

Gökyüzü sörfü artık tüm dünyada yaygın olarak oynanmaktadır. İşte önemli gökyüzü sörf şampiyonalarından bazılarının listesi aşağıdaki gibidir –

 • ABD ulusal gökyüzü sörfü Şampiyonası
 • Gökyüzü sörfü dünya Şampiyonası
 • ESPN X oyunları
 • Avrupa Gökyüzü Sörf Şampiyonası
 • SSI pro tour gökyüzü sörfü

Katılan ülkeler

Gökyüzü sörfü, tüm dünyada tehlikeli ama popüler bir oyundur. Bu oyunda, oyuncunun uçaktan atlaması ve gökyüzünde çeşitli numaralar yapması gerekir.

Bu oyunda hakim olan başlıca ülkelerden bazıları Kanada, Kaliforniya, Fransa, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Gökyüzü Sörfü Tarihçesi

Gökyüzü sörfü, sörfçünün ayaklarına bağlı bir tahtaya sahip olduğu gökyüzü dalışının bir parçasıdır. Sörfçü, yer seviyesinden yaklaşık 13000 fit yükseklikte serbest düşerken sörf tarzı akrobasi gerçekleştirir. Gökyüzü sörfünde kullanılan tahtalar genellikle diğer sörf sporlarında kullanılan sörf tahtalarından daha küçüktür.

 • Gökyüzü sörfü ilk olarak 1986 yılında Jean Pascaloron ve Dominique Jacquet adlı iki Fransız gökyüzü dalgıç tarafından icat edildi .
 • Gökyüzü sörfü oyuncularına karmaşık akrobasi konusunda ustalaşmak için fikir veren ilk birkaç büyük oyuncunun çabaları nedeniyle gökyüzü sörfü 90’lı yıllarda popüler hale geldi. Bu oyuncular Jerry Loftis ve Patrick de Gayardon’du .

Düzgün gökyüzü sörfünün ilk kanıtı, Joel Cruciani’nin uygun bir sörf pozisyonunda durarak tahtadan serbest düşüş yaptığı 1987 yılına dayanmaktadır . Film kış uykusu içindi ve snowboard tipi bot bağlamalı normal boyutta dalga tahtası kullandı.

 • 1988’de kaykayıyla ve kendi paraşüt sistemiyle deneysel bir sıçrama yapan Fransız sürücü Laurent Bouquet idi. Başka bir Fransız sürücü Patrick de Gayardon, acil durumlarda panonun kolay serbest bırakılmasını kolaylaştırmak için küçük buket panosunu yumuşak ciltler ve kesik sistemlerle değiştirdi.
 • 1990 yılında, kameraman Pete Mckeenman ilk kez Serbest Stil Dünya Şampiyonası düzenlemeye karar verdiğinde, gökyüzü sörfü dünyanın ilk video sporu oldu.
 • Kasım 1990’da, ilk Serbest Hava Sörfü Dünya Şampiyonası Teksas’ta yapıldı. Her oyuncuya bir jimnastikçi ve bir kameraman eşlik etti. Bu şampiyonaya on iki takım katılmıştı.
 • İkinci Dünya Şampiyonası Kasım 1991’de Vero Beach’te yapıldı. Bu kez 6 ülkeden 15 takım aktif olarak katıldı.
 • 1993 yılında WFF kuralları oluşturdu ve çim köklü gökyüzü sörfü yarışmaları düzenlendi. Aynı yıl WFF, ABD’nin kazanan olduğu ilk resmi Sky Surfing Dünya Şampiyonası’nı düzenledi.
 • 1994 yılında, kadınlar bu oyuna ilk kez giriş yaptılar. Kısa süre sonra ESPN X oyunlarında ekstrem bir spor olarak oynandı.

Gökyüzü sörfü iki türdür – biri serbest uçuş , diğeri ise serbest stil gökyüzü sörfüdür . Sonraki bölümlerde bunun hakkında daha fazla tartışacağız.

Gökyüzü Sörfü Ekipmanları

Bu bölümde, gökyüzü sörfü ekibi tarafından kullanılan ekipmanı tartışacağız.

Surf Cutaway Sistemi

Tüm ekipmanlar arasında sörf cutaway sistemi , sörfçü tarafından kolaylıkla etkinleştirilebildiği için önemlidir. Etkinleştirmek için sörfçünün bel hizasında eğilmesi gerekmez. Sörf kesit sistemi, sörfçü için verimli bir hız geliştiricidir. Bu sörf kesit sistemi, sörfçü için kolay, güvenilir ve hızlı kesitler sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Kask

Kask, yüzün çene ve çenesi dahil tüm yüzü kaplayacak sert bir kabuk kategorisinde olmalıdır.

Sörfçü ve kamera tutucusu, sadece kafayı değil, aynı zamanda tüm yüzü koruyan kask takmalıdır. Eğer herhangi bir şey yerden yaklaşık 10.000 fit yüksekte size çarparsa, o zaman acil yardım almak zordur, bu yüzden kask zorunludur.

İşitilebilirlik Ölçer

Tüm atlama tellerine en az bir görsel veya işitilebilirlik ölçer kullanmaları talimatı verilir. İkisini de kullanabilirler.

Kurtarma Pilot Şutu

Gökyüzü sörf tahtası serbest bırakıldığında bir kurtarma pilot şutu kullanılır. Bu paraşüt, 6 veya 7 gram ağırlığındaki tahtalar için kullanılır. Bu sistem kartın düşme hızını yavaşlatır.

Gökyüzü Sörfü Uygunluk

Gökyüzü sörfü yarışması davetkar bir etkinliktir, davetlidir çünkü bu yarışmaya kimse katılamaz. Yarışmacılar sadece başvuru formu göndererek katılabilirler ve organizasyondan davetiye alarak katılabilirler. Yani yarışma gökyüzü sörf takımlarından oluşuyor. Yarışma toplam beş atlamadan oluşur. Her atlama, her takım için bazı puanları sayacaktır.

Yarışmanın sonunda tüm puanlar sayılacaktır. Ancak bu, katılan her takımın beş sıçrama yapacağı anlamına gelmez. Aslında, tüm takımların her biri dört zıplama yapacak ve dördüncü atlama tamamlandıktan sonra ilk beş takım seçilir. Son veya beşinci atlayışı, bu ilk beş takım yapar. Bundan sonra, beşinci atlama toplamı genel toplama eklenir ve bu da beşinci aşama noktası nedeniyle atlama değerini iki katına çıkarır. Son fakat en az değil, yarışmacılar izleyicilere göstermek istedikleri her türlü hareketi yapmakta özgürdür. Hareketler herhangi bir sırada ve herhangi bir atlamada gerçekleştirilebilir.

Gökyüzü sörfü 1. ve 2. sınıf

Gökyüzü sörfü 1. ve 2. sınıf veya SS1 ve SS2, paraşütçülere bir gökyüzü sörf tahtası ile kontrollü bir şekilde ancak şık bir şekilde uçabilmelerini sağlamak için gerekli tüm becerileri ve yönergeleri öğretmek için tasarlanmıştır.

Uygunluk

Profesyonel gökyüzü sörfüne girmeden önce, paraşütçülerin FS gereksinimlerinin en az a ila e kadarını tamamlamış olmaları gerekir. FS Formation Skydiving’in kısaltmasıdır .

 • Oyuncular, bir gökyüzü sörfçüsü için gerekli niteliklere sahip olmalıdır.
 • Sörfçü, arka arkaya en az 12 saniye boyunca ayakta durmalıdır. Farklı turnuvalar farklı standartlar belirliyor. Bazıları ayakta durma pozisyonunu 15 veya 18 saniye olarak ayarlıyor, bu nedenle değişebilir ancak minimum standart oyuncular tarafından korunmalıdır.
 • Ek olarak, oyuncular o ayakta dururken her iki yönde 360 ​​derecelik kontrollü bir dönüş yapmalıdır.
 • Sörfçü, dik pozisyona başlayıp geri dönerek düz vücut pozisyonu ile ileri veya geri döngü gerçekleştirebilmelidir.
 • Sörfçü, gerekli olan beş saniye içinde sabit bir pozisyona geri dönebilmelidir. Bu sabit pozisyona hızlı bir taraftan veya saniyede en az 2 ila 3 devirlik bir geri dönüşten dönebilir.
 • Gökyüzü sörfünde veya herhangi bir sörfte, sabit pozisyon, sörfçünün karnını dünyaya doğru tuttuğu veya sörfçünün karnı yeryüzüne doğru yatay pozisyonda olduğu pozisyon olarak tanımlanır.

Tüm bu fiziksel uygunlukların yanı sıra, bir sörfçü BPA ‘C’ lisansına sahip olmalıdır. Sörfçüler, gerekli tüm uygun ekipman ve elbiseleri yanlarında götürmelidir.

Gökyüzü Sörfü Nasıl Yapılır?

Yükseklik, zemin seviyesinden en az 10.000 fit yukarıda. Yükseklik seviyesi, sörfçülere yeteneklerini açık havada sergilemek için daha fazla zaman verir. Performans gösterdikleri zemin katı kalabalık olmamalıdır. Bunun nedeni, oyunun sonunda güvenlikleri için muhtemelen su yüzeyinde açık bir yüzeye inmeleri gerektiğidir.

 • Bir sörfçü, spor için gerekli tüm ekipmanı ve kıyafetleri giymelidir. Oyuncular yanlarında bir kancalı bıçak taşımalıdır .
 • Tüm atlama tellerine yanlarında en az bir görsel veya sesli altimetre taşımaları talimatı verilir . İkisini de kullanabilirler.
 • Tüm ekipmanlar arasında kurtarma sistemi, gökyüzü sörfçüleri için en önemli ekipmandır.
 • Sörfçü ve kamera tutucusu, oyunculara güvenlik sağlamak için sadece kafayı değil aynı zamanda tüm yüzü kapatan kask takmalıdır. Zeminden yaklaşık 10.000 fit yukarıda olduğu için, herhangi bir şey size çarparsa, o zaman hemen yardım alamazsınız, bu yüzden kask zorunludur.

Kaskın yanı sıra bir ilk yardım çantası, rüzgar basıncını koruyan uygun kıyafet ve ayakkabılar oyuncular için iyi olacaktır. İletişim cihazı gerektiğinde yardımcı olmak için oyuncularla birlikte olmalıdır.

Gökyüzü Sörfü 1. Sınıf

Sky Surfing Grade 1’de (SS1) başarılı olmak için sörfçünün bazı kurallara veya tekniklere uyması gerekir.

 • Sky Surfing Grade 1’de (SS1) başarılı olmak için sörfçünün bazı kurallara veya tekniklere uyması gerekir.
 • Sörfçü, tahtada dik dururken her iki yönde 360 ​​derecelik kontrollü bir dönüş gerçekleştirmelidir.
 • Oyuncu, nasıl çıkılacağını bilmeli ve bunun için , akıntı yönünde sörf yapmak olarak bilinen bir tür çıkış gerçekleştirmelidir .
 • Bunlardan sonra sörfçü, arkadan ve önden kontrol edilen döngü konusunda uzmanlığa sahip olmalıdır. Sörfçü, aynı zamanda tahtada dik dururken aynı zamanda izleyerek ileriye doğru hareketi göstermelidir.

Gökyüzü Sörfü 2. Sınıf

SS1’in yanı sıra, sky surfing grade 2 (SS2) için teknikler de vardır.

 • Oyuncu SS1’i temizleme hakkına sahip olmalı ve daha sonra sadece o SS2’ye geçebilir.
 • Sörfçü, oturarak kontrollü olarak iki 360 derece dönüş veya 720 derece hareket gerçekleştirmelidir. Buna sit dönüş denir.
 • Sörfçü, döngüleri gerçekleştirme konusunda uzman olmalıdır. Tam 360 derecelik bir arka döngü veya ön döngü, tamamen kontrol altında yarım bir bükülme ile ayakta durma pozisyonu oluşturmalıdır.
 • Sörfçü, 360 derecede en az 3 kez ancak altı tam dönüşü geçmeyecek şekilde kontrollü bir helikopter dönüşü gerçekleştirmelidir.

Puanların Değerlendirilmesi

Gökyüzü sörfünde, her atlama en az üç hakem tarafından değerlendirilir. Bazı turnuvalarda, turnuvadaki rekabet düzeyine bağlı olarak beş ila altı hakem de vardır.

 • Her hakem, 0 ile 50 arasında değişen iki alt puan temelinde puanlar verir.
 • İki alt puan, teknik değer ve sanatsal liyakat olarak adlandırılır .
 • Her takımın sıçraması için 0 ile 100 arasında bir toplam puana ulaşmak için iki alt puan bir araya getirilir ve hakemler tarafından ölçülen ve verilen tüm takımların puanları, her takımın sıçramalarının toplam toplamı için eklenir.
 • Kümülatiftir çünkü her takım tarafından gerçekleştirilen beş sıçrama vardır.
 • Müsabaka toplam beş atlamadan oluşur ve her sıçrama her takım için bazı puanları hesaba katar.

Yarışmanın sonunda tüm puanlar sayılacaktır. Ancak bu, her takımın beş sıçrama yapacağı anlamına gelmez. Aslında, tüm takımlar her biri dört sıçrama yapacak ve dördüncü atlamadan sonra beş takım seçilecek.

Beşinci Atlama

Son veya beşinci atlamayı ilk beş takım yapar.

 • Beşinci atlamada takımlar tarafından elde edilen puanlar, son atlamanın ağırlığını artırmak için tekrar eklenecek ve bu, etkinliğin toplamının üçte biri olarak sayılacaktır.
 • Tüm atlamalar tamamlandıktan sonra kümülatif puanlarla elde edilen toplam, her takımın nihai puanı olacaktır.
 • En yüksek kümülatif veya toplam puana sahip takım maçın galibi olarak ilan edilir.

YARGILAMAK

Gökyüzü sörfünde yargıçların kartal gözleri var. Olup biten dizileri yakından gözlemliyorlar.

 • Bazen hakemler canlı yayın veya havadan yere kaydedilmiş video kullanabilir.
 • Havadan yere video mevcut değilse, her ikisi de bir takım tarafından gerçekleştirilen hareketleri değerlendirmek için yardımcı olduğundan, havadan havaya video kaydı yardımını da alabilirler.
 • Hakemler tarafından canlı bir sistem kullanılıyorsa, o zaman havadan yere sinyal kaydedilirken her atlamayı canlı olarak izleyebilecekler.
 • Atlamanın tamamı veya atlamanın bazı bölümleri, anında yeniden oynatma seçeneği ile gözden geçirilebilir . Bu seçenek, yalnızca puanlama sırasında mevcut iki veya daha fazla hakem tarafından talep edilirse seçilebilir.

Gökyüzü Sörfü Kuralları

Gökyüzü sörfü, sörfçülerin en yüksek enerjiyle oynadıkları ekstrem bir spor olsa da, sporun kurallarına ve düzenlemelerine kesinlikle uymak zorundadırlar. Kuşkusuz bu, insanoğlunun icat ettiği en çılgın ve en heyecan verici sporlardan biridir. Oyuncular, yaklaşık 4000 metre olan zemin seviyesinden minimum 13.000 fit yükseklikten atlamak zorundadır.

Zıplama Kuralları

Uçağın baş pilotu tarafından empoze edilmediği sürece sörfçüler için kesinlikle hiçbir çıkış pozisyonu veya pozisyonu yoktur. Oyuncularla ilgili güvenlik nedenleriyle bir baş pilot var.

 • Ekip, herhangi bir düzeni sağlamadan gelişigüzel zıplayamaz, aslında sörfçüler için katı bir atlama düzeni vardır.
 • Oyuncular tarafından yapılan ilk sıçrayışta atlama sırası ters sıra verilerek belirlenecektir. Aynı zamanda önceki atlama kayıtlarındaki ayakta durma pozisyonuna da dayanmaktadır.
 • Takımlar arasında eşitlik varsa, takımlar arasındaki atlama sırası kura ile belirlenir.
 • Her turdan sonra, atlama sıralaması ters sırada yapılacak, böylece her takım yeteneklerini sergilemek için eşit bir şans elde edecek.

Atlama prosedürlerine ilişkin kurallar

Sörfçüler için atlama prosedürleri var. Canlı havadan yere sistem kullanılıyorsa, her takım kendi başına bir çıkış geçişi alacaktır.

 • Hiçbir takım ‘ÇIKIŞ’ işaretini gösteren bir sinyal alana kadar oturdukları uçaktan çıkamaz.
 • ÇIKIŞ işareti atlama yöneticisi tarafından sinyallenecektir. Bu olmazsa, çıkış prosedürü hakemler tarafından öngörülen normal kural ve yönetmeliklere göre yürütülecektir.
 • ÇIKIŞ sinyali atlama ustası tarafından alındıktan sonra, her takımın keskin otuz saniyesi olacaktır. Bu otuz saniye içinde sörfçülerin uçaktan çıkması gerekiyor.

İniş ile ilgili kurallar

Her takım, herhangi bir yaralanmayı önlemek için resmi olarak belirlenmiş iniş bölgesine geri dönmekten sorumludur. Kural atlama ustası tarafından oluşturulduktan ve atlama için koşullar kabul edilebilir hale geldiğinde, zıplamak ve yeteneklerini göstermek takıma kalmıştır. Zıplama koşullarından bahsetmiştik çünkü oyuncuların zemin seviyesinden 13000 fit yükseklikten atlaması gerekiyor, bu nedenle hava koşullarının bu oyun üzerinde büyük etkisi var.

Yeni Gelenler için Kurallar

Bir acemi veya yeni gelen biri, ilk önce ayaklarına takılı bir tahta ile uçmayı öğrenmelidir. Bu oyun çok zor görünüyor, bu yüzden spora girmeden önce, bir oyuncunun enstitüsünde zeminde çok fazla pratik yapması gerekiyor.

 • Oyuncu, yeni gelenlerin ilk tahta atlamalarını, sırtlarını güçlü kılan kanopi konuşlandırması için arkalarında sıkışmış tahta ile bir göbek dibinde uçarak geçirmelerini sağlamak için düzenlenen eğitim programlarına katılabilir.
 • Bir acemi veya yeni gelen biri göbek-toprağa ”pozisyonda kalırken yön kontrolünü sürdürmek ve gerçekleştirmek için yeterince kendine güvenirse, bu onun formda olduğu ve tahtada dik durmaya çalışabileceği anlamına gelir. Ancak yeni gelen birinin kendine güvenmesi ve ekipmana aşina olması için bunu yerde yapması gerekir.

Düzenli antrenmandan sonra, gökyüzü sörfçüsü kendine güvenir ve küçük bir gökyüzü sörf tahtasında yarışmaya başlayabilir. Küçük bir tahtada çalıştıktan sonra, biraz daha büyük tahtaya gidebilir. Oyuncu, dik pozisyondayken performans göstermelidir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu